i If |!jl| lill| kan men opmerken, dat de hoofdbestand- deel'en dei- meeste biersoorten zijnwater, wijngeest, koolzuur, suiker, dextrine en bïtter- stof van de hop, zoodat van het gehalte van deze stoffen de meerdere of mindere deugd zaamheid van het bier afhangt, en deze drank nendat, uitsluitend van steen en ijzer ge bouwd, een uitmuntenden indruk maakt. Door slechts van deze materialen gebruik te maken, heeft men brandgevaar niet te duchtenhet gebouw is solide en aan den eisch: groote zindelijkheid, in eene brouwerij van zoo over- Kelders der Bierbrouwerij „de Griffioen". derhalve een ruim gebied voor vervalsehing en bijvoeging van surrogaten openstelt De lezer vraagt zich zeker af, hoe wij, die geen vakmannen zijnaan deze bijzonder heden komen, en het antwoord is eenvoudig: een bezoek gebraebt aan de Schiedamsehe bierbrouwerij »de Griffioen", firma J. M, van der Schalk en Co. en de welwillende rond leiding en zaakrijke voorlichting der firmanten. Wie lust heeft de bereiding der talrijke wegend belang, in alle opzichten voldaan. In het brouwhuis geschiedt de eerste bewer king der grondstoffen en wij volgen deze met belangstelling. Eene as vaa verschillende riemschijven voorzien, brengt de diverse toestellen door middel van stoom in beweging. De roerkuip, die de grondstoffen het eerst opneemtis voorzien van een toestel waar mede het moutna vermenging met heet water, wordt dooreengewerkt. de bierketels gaat het mengsel over de ver koelingsapparaten, zijnde door ijswater sterk verkoelde buizen. Zeer snel heeft de verkoe ling plaats, wat het voordeel geeft dat het mengsel maar weinig aan de lucht is bloot gesteld en dus bederf wordt voorkomen. Van de koelapparaten komt het mengsel in de gistkuipenwaar, door bijvoeging van gist, gisting wordt ontwikkeld. Daarna wordt het vocht opgenomen in zoo genaamde oplegfusten, verblijft daarin eenige maanden om dan in kleinere fusten te wor den afgetapt en voor de consumtie geschikt te zijn. In ruime en uiterst koele kelders heeft de gisting plaats en zjn de kolossale oplegfusten opgesteld. Is de temperatuur van het brouwhuis meer dan warm en het gebruik van den zakdoek noodig, in de kelders begint ge naar uw winterjas te verlangen, als ge met een kaarsje in de hand deze spookachtige vertrekken doorloopt en naar de geijkte uitdrukking het bar koud hebt. Die lage temperatuur is hoog noodig om bederf te weren en wordt teweeggebracht door de werking der ijsmachines dienaar het systeem Linde ingelicht, voortreffelijke diensten bewijzen. Evenals het brouwhuis zijn de kelders van ijzer en steen gebouwd. De talrijke biersoorten te noemen door de firma J. M. van der Schalk en Co. bet publiek aangebodenis wat veel van onze ruimte gevergd speciaal echter vinden de merkeu Müncliener-StoutPilsener- en Lagerbier grooten aftrek. Dagelijks neemt het getal der afnemers toe, immer wordt de brouwerij uitgebreid ver beterd en liet nieuwste dat de techniek aan de hand deed, toegepast. Zorgen spoorweg, stoombooten en schuiten reeds voor de bezorging van een groot deel der bestellingen, ook dertien paarden voor de bekende wagens der brouwerij gespannen, verleenen hunnen dienst; veertig werklieden brouwen, tappen,expedieeren onder het wakend oog van den brouwmeester dat het een lust is. Dat tusschen firmanten en werklieden eene goede verhouding bestaatbewijst het feit dat 25- en 30-jarige diensttijd niet zeld zaam is. Trouwens de firma deed alles om onge lukken in de brouwerij te voorkomenver zekerde bovendien hare arbeiders bij eene igifejif! gijilig jipHÉitt* êirslsjjBË :üüii m Een der Ijsmachines van de Bierbrouwerij „de Griffioen". biersoorten door-deze brouwerij met zooveel succes afgeleverd, 'eenigermate te leeren ken- nen, hij volge ons op een tocht door de ge bouwen. Allereerst treden wij het brouwhuis bin- Het op deze wijze verkregen moutextract wordt nu gestort in de bierketels (die in deze brouwerij een inhoud hebben van 145 HL), ■tot op het kookpunt verwarmd, de hop er bijgevoegd en dan eenige uren gekookt. Van gunstig bekende maatschappij en betaalt bij mogelijk ongeval het volle weekloon uit, slechts verminderd met wat door de betrokken maatschappij reeds isbetaald. Ook de zieken kriggen; het volle loon en toen zich een treu rig geval met doodclijken afloop voordeed doch ook slechts ééns werd aan de weduwe gedurende 10 weken het volle loon uitbe taald en zij door de goede zorgen der firma in staat gesteld een zaakje over te nemen, dat haar nu een behoorlijk bestaan oplevert. De werkuren in deze brouwerij zijn in den regel 40 a 42 uren daags, doch des zomers wanneer de menschheid met meer dorst is behebt, wordt er overgewerkt. Dit wordt dan extra betaald en waar zoo menig werkman schermt met het sociaal-democratische ar- beidsdaagje van acht uren lang, daar vraagt de werkman dezer brouwerij: »mag ik asje blief overwerken, dat geeft meer centen". Van alle oorder. komen orders in. Stil zitten kent men hier nietieder vervult met opgewektheid de hem aangewezen taak en, doordrongen dat in eene bierbrouwerij zin delijkheid eerste eisch is, wordt door elk er nanwgezet op toegezien dat alles rein en frisch blijft. De kantorenhet laboratorium eu nog meerdere lokalen worden door stoom ver warmd en tal van andere goed toegepaste uitvindingen der laatste jaren maken het geheei tot eene zeer bezienswaardige inrich ting. Kent men den kwijnenden toestand waarin de hoofdtak van Schiedams industrie verkeert, dan doet het genoegen te zien hoe deze bier brouwerij, van welke de productie in het af- geloopen jaar 30,000 HL bedroeg, in bloei toeneemt en bewijst zij hoeveel men kan tot stand brengen, wanneer men slechts wil. In IS03 opgericht, was de brouwerij in de eerste jaren van bijna geene beteekenis, ook omdat het bierverbruik toen gering was en de wijze van bewerking te wenschen overliet. Publieke verkoop had dan ook in 1844 plaats en eigenaar werd de heer J. M.vnn der Schalk, oudste vennoot der tegenwoordige firma. Van af dien tijd dagteekent de ontwikkeling en bloei, en door de energie van den eigenaar, later gesteund door zijne jongere vennooten, is deze bierbrouwerij geworden wat zij thans iseene inrichting steeds producten van eerste qualiteït afleverende en daaraan hare renommee dankende. Dat de brouwerij »de Griffioen" in bloei moge blijven toenemen, achten wij een gepas- ten wensch, die tevens een hulde is aan het energiek beheer har er leiders. Handelsbelangen ®|tM B 'M M - i' V. jn:;: 1 '.IVvjlh ..i'f pM'iij ijWji'ijl∋ .!C: i i? r.-.s i-iiii'WHi'fi y:irr.i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7