Woensdag 28 October N°. 7873. A0. 1891 Vij f-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlaudsclie Berichten. Binncnlandsclie BericMen. UITGEVER: J. ODÉ. F SAS KRUK. Gisteren, bij de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken in de Kamer van afgevaardigden, sprak de heer Deloncle het verlangen uit dat de regeering Frankrijks rechten in West-Afrika zal weten te doen eerbiedigen, in de hoop dat een diplomatiek optreden daartoe voldoende zal zijn. De heer De la Fosse zeide, dat de Fransche regeering alleen te Nice is vertegenwoordigd geweest voor de inwijding van het standbeeld van Garibaldi en dat de mededeeling daarvan, door de Fransche regeering aan die van Italië gedaan, onbeantwoord is gebleven. Spreker heiinnerde ook aan het op 2 dezer te Ro.«ie voorgevallene, waar geroepen werd sweg met Frankrijk" en de Fransche vlag ver scheurd werd. Onze regeegring heeft daar tegen niets gedaande Fransche kunnen ia den vreemde heleedigd worden, zonder dat de regeering iets doet. Spreker keurt de ver volging, tegen den bisschop van Aix ingesteld, af en verwijt den minister Fallières eene circulaire aan de bisschoppen gezonden te hebben. De minister Ribot antwoordde in de eerste plaats betreffende de bedevaarten naar Rome. De Italiaansche regeering heeft aan de Fran sche haar leedwezen over het voorgevallene doen betuigen. De zaak-Dutonat is eene een voudige politiezaak, die geen ander land aan gaat. Ten aanzien van Egypte is de stand van zaken sedert een jaar voor ons verbeterd. Onze belangen, onze invloed en onze faal dreigen geenszins schade te lijden. De minister hoopt dat de Engelsche regeei ing zal inzien, dat de ontruiming van Egypte overeenstemt met hare belangen en met de door haar ge dane beloften. De Fransche regeering zal, nadat de ontruiming zal hebben plaats gehad, niet weigerachtig blij ven waarborgen te geven voor de onzijdigverklaring van Egypte. Ten slotte zeide de minister, sprekende over de betrekkingen van Frankrijk met andere mogendheden, dat de vrede beter ver zekerd is dan eenige maanden geleden. Dit is het gevolg der toenadering tot Rusland, welke niet alleen op wederkeerige vriend schappelijkheid, maar ook op gemeenschap van belangen gegrond is. Niemand in Europa ontkent dat deze overeenstemming vruchten dragen zal, niet slechts voor de positie van Frankrijk, maar ook voor het behoud en de verzekering van den vrede. Onder deze om standigheden is het geoorloofd, den toestand niet alleen met vertrouwen, maar ook met vastberadenheid te beschouwen. In antwoord op eene vraag van den heer De Mun antwoordde de minister Ribot nog, dat de Italiaansche regeering de verzekering heeft gegeven, dat zij voornemens is de orde te handhaven, dat zij haar. leedwezen pye?.; het voorgevallene betuigd en de schuldigen vervolgd heeft. We hebben van deze verkla ringen akte genomen. Er werd hierna overgegaan tot de beraad slaging over de artikelen. De eerste twee artikelen werden aangenomen. Naar aanlei ding van het amendement-Hubbard, strek kende om het gezantschap bij den paus op te heffen, betoogde de minister Ribot het staatkundige belang dat Frankrijk bij de handhaving van het gezantschap heeft en drong hij op verwerping van het amendement aan. Dit werd met 284 tegen 210 stemmen verworpen. De bisschop van Sens heeft goedgekeurd dat de minister Fallières voorloopig de pel grimstochten naar Rome heeft vei boden. De aartsbisschop van Aix heeft een schrij ven ontvangen van den paus, waarin hij hem dank betuigt voor den brief, dien de aarts bisschop hem geschreven heeft, nadat hij van zijn tocht naar Rome te Aix was terugge keerd. Leo XIII klaagt allerbitteist over het geen te Rome is voorgevallenwaar de majesteit van een zeer verheven tempel geschonden, de opperpriester in rumoerige kreten zwaar gehoond, de katholieke naam met smaad overladen iswaar de bede vaartgangers, die alleen naar Rome gekomen waren uit godsvrucht en toewijding aan den Heiligen Stoel, behandeld werden als vijanden, enz. enz. Aan het einde van den brief geeft Leo XIII den aartsbisschop en al den zijnen den apostolischen zegen. Is er verbaud tusschen dit schrijven, dat de dagteekeniog draagt van 19 dezer, en den brief, dien de aartsbisschop tot den Franschen minister heeft gericht en die eene vervolging in zijn nasleep heeft Berichten uit Madagascar behelzen dat de toestand er nog altijd gespannen blijft. De onbeschaamdheid der Slova's en vooral der gouverneuis wordt ondragelijk; de Fran schen ondergaan allerlei plagerijen. DUlISCUIiliD. De Rijksdag zal op 17 November a.s. bijeenkomen. Alsdan zullen tevens ide han delsverdragen met Oostenrijk en Italië worden overgelegd. Naar aanleiding van een geschrift van dr. Heinze over de groote sterfte onder de kinderen, als gevolg der toenemende zede loosheid te Berlijnheeft de keizer den minister van justitie gelast, strenge maat regelen te nemen tegen de zoogenaamde souteneurs. Reeds is aan het ministerie eene bijeenkomst gehouden, waaraan ook het hoofd der politie heeft deelgenomen. Ver moedelijk zal de straf van stokslagen op dat gevaarlijk volk worden toegepast en kunnen binnenkort bij den Landdag voor stellen worden verwacht tegen de prostitutie en:souteneurs. f Uit Ottawa wordt bericht, dat honderden Chineezen met elke mail van Vancouvers- eiand aldaar aankomende meesten hunner sluipen daarna de Amerikaansche Unie binnen. Er heerscht eene groote beweging onder de blanken wegens de weigering van de Canadeesche regeering om de immigratie van Chineezen te beperken. De wetgevende vergadering in Britsch Columbia overweegt thans een wetsvoorstel, strekkende om het in dienst nemen van Chineezen voor mqnontginningen te ver bieden. OOSTENRIJK. De regeering moet, naar het heet, afge zien hebben van de benoeming van den heer Sarnasse tot primaat-bisschop van Hongarije, en thans zou De Vaszary als zoodanig be noemd worden. RUSLAND. Het regeeringsblad deelt mede, dat het wintergraan in de provinciën waar de oogst mislukt is, onder gunstige omstandigheden is uitgezaaid. Ook het zomerzaad is gedeeltelijk aangeschaft. Ter plaatse zjjn maatregelen getroffen voor eene gepaste ondersteuning. Het hiervoor noodige krediet is slechts bij raming te bepa len. Tot nog toe zijn in 18 provinciën 33 millioen roebels verstrekt. I T A LIE. Ofschoon de paus een schrijven van den aartsbisschop van Aix in zeer welwillenden' vorm heeft beantwoord, schijnt men er toch in het Vaticaan niet aan te denken, bij de Fransche regeering pressie uit te oefenen ten gunste van mgr. Soulard. Deze prelaat ontving uit alle oorden van Frankrijk brieven van sympathie. AMERIKA. Volgens berichten uit officieele bron be schouwt de regeering der Vei eenigde Staten den aanval op de Amerikaansche matrozen te Valparaiso gedaan, als eene beleediging, de eer en de Amerikaansche vlag aangedaan en het doen van de meest strenge diplomatieke stappen vereischende. Den gezant te Santiago Patrick Egan zijn daaromtrent instiuctiên gezonden tot het verkrijgen van een volledige genoegdoening, teneinde de zaak op vriend schappelijke wijze te schikken, zonder af te wijken van de eer der beide landen. Zoo geen voldoening binnen een redelijken termijn ge geven wordtzal de heer Egan worden teruggeroepep en zullen de diplomatieke be trekkingen geheel en al worden afgebroken. De Now-York Herald meldt, dat de gezant der Vereenigde Staten te, Santiago is aan'ge- wezen om het misnoegen der regeering van de Vereenigde Staten aan de regepiing van Chili kenbaar te maken over den aanval, \pftcstanji„de^ Amerikaansche matrozen hebben blootgestaan, een geldelijke schadeloosstelling voor de families der slachtoffers en bestraffing der schuldigen te eischen. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat bg de verkiezingen te Elate, Cordoba en Tucu- man ongeregeldheden hebben plaats gehad. De politie heeft op het volk geschoten en een aantal personen gedood of gewond. Officieele Berichten. Bij kon. besluit is dr. J. J. M. de Groot, te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeeite aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis, letterkunde, oud heden, instellingen, zeden en gewoonten der volken van den Indischen Archipel en in de physische aardrijkskunde van den Indischen Archipel. Bij kon. besluit is aan J. P. Havelaar, eervol ontslagen minister van waterstaat, handel en nijverheid te 's-Gravenhageeen pensioen toegekend van f 3334. SCHIEDAM, 27 October 1891. De avond van den 26n October was een ware feestavond voor de zangvereeniging »St. Gregorius", een feestavond vooral, omdat het succes hem bekroonde. Of de uitvoering van het feestprogramma, ter gelegenheid van het eerste lustrum der vereeniging, dan onberispelijk was? Of de koren geen enkele maal onvast van toon, ongelijk in de maat waren? Wij beweren het niet, maar dat eene vereeniging, die voor een groot gedeelte slechts over zeer jeugdige krachten beschikt, stukken als ider Ostermorgen" van S. Neu- komm en »Te Deum Laudamus" van A. André op niet onverdienstelijke wijze kan uitvoeren, pleit voor de degelijke leiding en den onverdroten ijver van den directeur. Een tweetal fraaie kransen, éen vanwege de vereeniging, getuigde dan ook van de waar deering zijner bekwaamheden, en de toepas selijke aanspraken der heeien Egener, Van Erpecum en De Boer werden daverend toe gejuicht. Moeite noch kosten waren gespaard, om deze uitvoering recht feestelijk te doen zijn. De zaal der Offieieren-vereeniging was met groen versierd; de medewerking van drie solisten en van de ïSymphonie-Vereeniging" was verkregen. De solisten waren mej. Joh. Seijn (sopraan), de heer H. P. Brinkman (tenor), beiden uit Den Haag, en de heer A. van Ruit Rotterdam. Mej. Joh. Sejja is eepe. goed geschoolde zangeres; ze beschikt ever eepe aangename stem, die vooral in de middeltonen door helderheid uitmunt. Zeer goed kwam de zachte lief lijkheid van hare stem uit jn .sSalve Maria", datmet -begeleiding van. viool (door den heer GOURA Abonnementsprijs, per kwartaal Ironco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTERITRAAT, E 27. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regei«'m»t inbegrip van eene Courant1 110, Iedere gewone regel meer- 'MO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENHELAND.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1