Gemengde Berichten. Egener) en plano werd voorgedragen; ook in de Serenade" van S. de Lange. De heer Brinkman is een goede tenor, maar eene zekere matheid in de voordracht deed hem in de ruime zaal niet zeer uitkomen. De heer Van Rbelooft veel voor de toekomst; stem en voordracht waren zeer verdienstelijk. De goede begeleiding der «Symphonie- Vereeniging" droeg er veel toe bij, om dezen avond zoo te doen slagen, en de krans, den heer Egener aangeboden, was eene welver diende hulde aan den directeur der zuster vereniging. De Feestzang voor koor en soli, met strijkorkest, was eene verdienstelijke compositie van onzen vroegeren stadgenoot, den heer W. H. P. Jansen. Door den heer J. van Diggelen, photograaf alhier, is in den tuin der Officieren-Vereeni- ging tijdens de feestviering van Schiedams Mannenkoor Orpheus een groep vervaardigd van leden dezer vereeniging met de banier, ter grootte van 30 bij 40 cM, welke groep uitmuntend geslaagd mag heeten en het atelier van den heer Van Diggelen tot eer verstrekt. Onze vroegere stadgenoot de heer J. M. A. Zoetmulder, stedelijk adj.-ingenieur te Maas tricht, is met de lieeren Eeuntgens adj .-inge nieur bij dien waterstaat te Maastricht en Reigers, ingenieur te Doesburg, geplaatst op de lijst van aanbeveling voor ingenieur bij den provincialen waterstaat in Limburg. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de aan gelegenheden van den landbouw van het departement van waterstaat naar binnen- landsche zaken en financiën zullen overge bracht worden. Gisteren zijn de ministers Van Tienhoven en Seyffardt naar het Loo geweest. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag 30 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 1,635,618.76 en b'y de betaalmeesters- 1,400,006.05 Te zamen 3,035,624.81 De Iforddeutsche Allgemeine Zeitung merkt betreffende het bezoek van H. M. de Koningin- Regentes der Nederlanden en H. M. de Koningin te Berlijn op, dat beide vorstinnen den rouw nog niet hebben afgelegd, en er derhalve van eene spoedig ophanden zijnde reis naar Berlijn geen sprake kan zijn. Zeker is het echter, dat de Koningin-Regentes in het aanstaande voorjaar het voorgenomen bezoek zal komen afleggen. Of Koningin Wilhelmina hare moeder vergezellen zal, is nog niet uitgemaakt, aangezien de gezond heidstoestand en de opvoeding der jonge Koningin op het te nemen besluit van invloed lullen z'yn. De St.-Ct. no. 250 bevat de statuten der •vereeniging van archivarissen in Nederland te VGravenhage, zich ten doel stellende de bevordering der belangen van het Nederlandsch archiefwezen, welk doel zij tracht te bereiken a. door te streven naar eene regeling van het archiefwezen bij de wet; b. door het houden van bijeenkomsten; e. door het uit geven van gedrukte mededeelingenen d. door andere daartoe strekkende middelen. Tegen 11 November is weder een aantal jongelieden ter dienstneming als volontair bij het instructie-bataljon te Kampen opge roepen. Naar de W. Ct. verneemt, zal de spoor wegdienstregeling Maassluis—Rotterdam, be houdens goedkeuring van den minister van waterstaat enz., gewijzigd worden. De uren van vertrek en aankomst van twee namiddag-treinen te Maassluis zuilen eenigs- zins veranderd worden, terwijl des Woensdags, Vrijdags en Zondags een trein te middernacht, uit Schiedam en te 12 uur 31 min. 's nachts uit Maassluis zal vertrekken. Men zaldanop die dagen 's avonds te 11 uur 40 min. van het station Delftsche Poort, te Rotterdam, nog naar Maassluis kunnen reizen. Deze week zullen de aandeelhouders van de stoomboot-maatschappij «Maassluis" be slissen, of de stoombootdienst Maassluis Rotterdam al of niet zal worden voortgezet. De Rotterdamsche correspondent van het Alg. JLhl. meldt aan dat blad, dat de regee ring haar verzoek aan den oud-minister Have- laar, om de opengevallen plaats van burge meester van Rotterdam in te nemen, met aan drang heeft herhaald. Dientengevolge heeft de oud-minister zich bereid verklaard, het aan nemen dezer benoeming in ernstige overweging te nemen. In verband daarmede heeft de heer Havelaar reeds een bezoek aan Rotterdam gebracht. Daar ter stede vleit men zich met de hoop dat de crisis dus spoedig een einde zal nemen. Prof. Blok zal weldra bij de regeering ver slag uitbrengen over een door hem in Juli en Aug. naar Engeland ondernomen reis, waarbij hij archieven en bibliotheken bezocht. Hij vond in het Britsch museum, in het Public Record Office, in de Bodleian Library te Oxford veel van belang voor onze ge schiedenis. Tot gemeente-geneesheer te Wilnis is be noemd de heer Erkelens te Papendrecht. Te 's-Gravenhage is de «kunstavond", door den heer en mevrouw De Constant Rebecque en een aantal andere familiën der Haagsche aristocratie ontworpen ten voordeele van de slachtoffers der overstroomingen in Spanje, zeer naar wensch geslaagd. Bij deze gelegenheid werden de buffetten door adel lijke dames en heeren bediendde diplomatie, met den Spaanschen gezant aan het hoofd, was zeer sterk vertegenwoordigd. Voor kunstgenot was gezorgd door de medewerking van de liedertafel «Cecilia" (directeur Richard Hol), de zangeres Marcolini en anderen van de Fransche opera, en het orkest der grena diers, alsmede door eenige fraaie tableaux- vivants door heeren en dames uit de hoogste standenonder leiding van eenigen der bekwaamste kunstschilders. De geldelijke opbrengst moet zeer bevredigend zijn. Terwijl verschillende gemeenteradenin den laatsten tijd besloten hebben tot invoering of verhooging van het presentie-geld der raads leden, is te Hilversum juist het tegenover gestelde het geval. Daar is namelijk in de jongste raadszitting het presentie-geld afge schaft, Naar particuliere berichten uit Suriname meldenwas de droge tijd er dit jaar zoo warm als men zich niet kan herinneren be leefd te hebben.Vooral in de stad was de hitte geweldig en het stof bijzonder lastig. Voorts bericht men dat de redactie van de Volksbode nog steeds in preventieve hechtenis zat. Er werd met de zaak ook geen voortgang ge maakt; het hof was rustig op vacantie gegaan. Volgens de jongste berichten van Curasao heerscht -daar groote droogte en zijn over het geheele eiland, ten gevolge van de sterke zonnewarmte en het gemis van regen, de velden verschroeid, zoodat van den maïsoogst niet veel verwacht wordt. Het vee ljjdt veel, wegens gebrek aan voldoend voedsel en drinkwater. Volgens een te Groningen ontvangen par ticulier bericht, dd. 22 October, heeft het te Petersbug 5° R. gevroren en is er te Hernö- sand reeds zeer veel sneeuw gevallen. De commissie voor den hagelslag in Noord- Brabant heeft tot heden ontvangen aan giften en aan opbrengsten van collecten f 29,108.15. Eene collecte door het geheele land, waar mede men reeds bezig is, blijft dus zeerge- wenscht Uit goede bron wordt vernomen, dat dr. Bergmann, eerste badarts bij pastoor Kneipp, den waterdokter, en de heer Cornely, eigenaar van «Prinsenhof", te Kleef, het eens zxjn geworden over het oprichten van eene Wasserheilanstalt in laatstgenoemde stad geheel volgens 't systeem van Kneipp. De heer Bergmann zou zich reeds binnen zeer korten tijd te Kleef metterwoon vestigen. In den toestand van de jongedame B. uit Delft, die onlangs door de stoomtram over reden en sedert in 't Bronovo-gesticht te 's-Gravenhage verpleegd werdis sedert Zondag aanmerkelijke verbetering gekomen, zoodat de doctoren nog niet alle hoop op herstel hebben verloren. De nacht was rustig. In den nacht van Zondag op Maandag is de Vlaardingsche logger Anna Margaretha, schipper Bos, reeder de heer H. Kikkert te Vlaardingen, nabij Terheiden gestranddaar omtrent wordt het volgende aan de N. B. Ct. gemeld Gisternacht ongeveer halfvier werd den burgemeester, tevens directeur van het station Terheiden der Zuidhollandsche redding maatschappij, gerapporteerd dat aan deze kust een schip was gestrand, en kort daarop ver voegden zich bij hem eenige matrozen van het gestrande vaartuig, die de volgende bijzonderheden mededeelden Omstreeks halfdrie waren zij, door de duisternis misleid, hier op het strand geloopen, en hadden spoedig daarop roeenen te bemerken dat het schip door het vele water dat binnenkwam, lek was ge slagen. Het hevig slingeren was oorzaak dat zij de boot uitbrachten, om te probeeren den wal te be reiken. Met elf hunner was dit gelukt in drie vaarten. Den eersten keer hadden zij eene lijn mede van boord genomen, waaraan zij telkens de boot weder mede naar het schip brachten. Den vierden keer dat zij dit hadden willen doen, was de boot echter dwars zee gekomen en omgeslagen, zoodat zij rapporteerden zich nog vier man aan boord bevonden, die nog gered moesten worden, waar onder de schipper en diens zoontje. Onmiddellijk begaf zich de burgemeester naar het gestrande vaartuig, na alvorens te hebben gelast, de reddingsboot uit te brengen en de noo- dige maatregelen te nemen voor verlichting van het strand met petroleumfakkels. Ter plaatse gekomen bleek, dat het schip hevig slingerde, gedraaid was en klaarblijkelijk fijne luiken had verloren, hetgeen viel af te leiden uit alles wat aan het strand spoelde. De zeeën sloegen aanhoudend over het vaartuig, en men kon van het strand af waarnemen, dat het schip èn door den hevigen wind èn door de zware zeeën hoe langer hoe meer naar de zeezijde overhelde. Het roepen van de zich nog aan boord bevindende manschappen was oorzaak dat de aan het strand staande bemanning nogmaals eene poging met eigen boot wilde wagen om hunne kameraden te hulp te komen. De boot van het vaartuig, die na, zooals boven vermeld, omge slagen te zijn, aan het strand was aangespoeld, werd nu weder zeilklaar gemaakt en langs de hoven vermelde lijn naar boord gebracht. Van het strand af zag men nu ook deze vier mannen zich in de boot nederlaten, die onmiddellijk met kracht naar den wal werd getrokken. Eenige angstige oogenblikken werden doorleefd, en ook zij waren gered. De intusschen aangekomen reddingsboot be hoefde dus geen dienst te doen. Het schip is vermoedelijk verloren. Toen het licht werd, bleek dat het schip zat ongeveer een uur ten noorden van Terheiden, onder de gemeente Loosduinen. De schipbreuke lingen zijn liefderijk opgenomen door de bewoners van den Delftschen duinwaterleidingtoren. Ia het tijdelijk onbewoonde huis van den heer Oscar Carré te Amsterdam is in een'der laatste nachten van de vorige week op brutale wijze ingebroken. Waarschijnlijk heeft men zich met valsche sleutels toegang weten te verschaffen. Toen de administrateur des heeren' Carré den volgenden dag in de woning kwam, lag er alles op en door elkaar. Er kan nog niet opgegeven worden wat vermist is. (Ebi.) Jl. Zaterdagavond omstreeks 9 uur werd aan de achterdeur der woning van de 70-jarige weduwe Moensaan den straatweg van Meliskerke (Walcheren) herhaaldelijk geklopt. De 32-jarige dienstbode Maria Johanna de Witte deed open en schijnt onmiddellijk te zijn aangevallen; zij ontving '•en snede,aan den hals, waardoor bijna het hoofd van den romp werd afgesnedenverder werd zij ge sleept in den bij de woning gelegen boom gaard, alwaar zij een half uur later, nog teekenen van leven gevend, gevonden werd. De weduwe een gil hoorende vluchtte door de voordeur naar haren in den omtrek wonenden zoon, en hoorde inmiddels de klink der achterdeur oplichten, waardoor 't ver moeden ontstaat, dat diefstal de drijfveer van de misdaad is geweest en de dader door het openen van de voordeur verschrikt de vlucht heeft genomen. Van den dader of de daders is niets ontdekt. Alleen is nabij de plaats waar de misdaad gepleegd is, een knoop van een huis, zooals de boeren dragen, gevonden. Dr. Bolle en dr. Berdenis van Berlekom, van Middelburg, hebben als deskundigen het lijk geschouwd. De justitie zet het aange vangen onderzoek voort. Door het breken eener petroleumlamp ge raakten de kleederen eener vrouw te Nieuwe-Sehans in brand. Door schrik bevan gen snelde de vrouw naar buiten en liet zich in de modder vallen. Op haar angstgeschrei kwam hare dochter met een in de buurt wonenden knaap toesnellen en hun beiden gelukte hetde ongelukkige de kleeren van het lijf te rukken. Haar geheele lichaam is zóo vol brandwonden, dat men voor haar leven vreest. W. K., herbergier te Herkenbosch, die in April een schot loste op den stationschef al daar en sedert de wijk naar Pruisen geno men badis Zondagavondterwijl hij het waagde zijn gezin te Herkenbossh te bezoe ken, door de marechaussees uit Roermond aangehouden en tiaar de gevangenis overge bracht. De stationschef is wel hersteld, doch heeft een stijf been behouden. Men schrijft uit Stadskanaal aan de JST. B. Ct.: Het gerucht loopt dat, in verband met het onderzoek aangaande de zaak-Meijwes, wiens verminkt lijk voor eenige jaren uit een kolk is opgehaald, een viertal personen in hechtenis zijn genomen. 's-Gravenhage. De vereeniging tot ver betering van den gezondheidstoestand te 's-Gravenhage heeft aan den gemeenteraad aldaar de oprichting verzocht van een ge meentelijk bureau tot onderzoek van levens middelen en. andere verbruiksartikelen. De electrieiteits-tentoónstelling te Frankfort a/M, is in de vijfmaanden van haren duur bezocht door 1.200.000 personen. Er waren in het geheel 455 inzenders. Vele van dezen hebben zich groote kosten getroost eenige sommen van hon derdduizenden marken ep verscheiden niet onder 100.000 mark. De inzendingen waren verzekerd voor 7 millioen mark. De offergaven, bij de tentoonstelling van den «Heiligen Rok" te Trier ontvangen, moeten be neden de verwachting gebleven zijn. De twee millioen bedevaartgangers gaven'te zamen nog geen 80,000 mark (f48,000).

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2