Laad- en Tuinbouw. Onderwijs, Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Marktberichten. Stedelijk Nieuws. Post- en Telegraphie, Prof. Koch heeft thans in hot Mediz. Wochen- schnft weder eenige mededeelingen gedaan over zijn onderzoekingen naar het werkzaam bestand deel van de tuberculine. Eerst na vele vruchtelooze onderzoekingen, heeft hij het middel gevonden om zuivere tuberculine te vei krijgen. Ten slotte heeft hij nl. ontdekt, dat bij vermenging met */a deelen alcohol een witte neerslag zich vormt, welke door afspoelen met alcohol gemakkelijk kan worden ge zuiverd. De «gezuiverde tuberculine" lost gemak kelijk op in water, maar die oplossing blijft niet lang goedwel een oplossing in glycerine. Het scheikundig onderzoek wijst er op, dat de gevonden stof tot de eiwit-stoffen behoort. Intusschen schijnt uit de ongelijke reactie met eenige zuren te volgen, dat de stof nog niet volkomen zuiver is, maar prof. Koch meent dat de bijmengsels van zeer geringe hoeveelheid zijn en uit minerale stoffen bestaan, die voor de aanwending in de geneeskunde geen bezwaar kunnen opleveren. Met deze gezuiverde tuberculine zijn eerst eenige geneeskundigen ingeënt, alvorens men het bij zie ken toepaste. De uitwerking week niet merkbaar af van die der ruwe tuberculine. Ofschoon de zuivering tot dusverre alleen theoretische waarde heeft, zet prof. Koch zijn onderzoekingen nog ijverig voort. Hij voegt er hij, dat de hoofdzaak blijft dat men reinculturen van tuberkelbacillen bij groote menigte zoekt te verkrijgen, maar dat dit een werk is, dat zeer groote oefening vereischt. «Onzuivere culturen kunnen slechts schade aanrichten en daarom beboort een ongeoefende de handen er van af te houden." Te Berlijn is eene algemeene ontsteltenis ver wekt door den Zondag op eene publieke vrouw gepleegden moord, gebeel op de manier van «Jack the Ripper". Er zijn eenige verdachte personen gevangengenomen, maar of men den dader heeft is nog onzeker. Parnell's weduwe, die nu eenïgszins begint te bekomen van den hevigen schok, door den dood van haren echtgenoot ondervonden, zal eerlang weder in een sensatie-proces betrokken worden, een erfgenisgeding. Mevrouw Parnell heeft namelijk eenige jaren geleden, toen zij nog mevr. O'Shea was, een vermogen van 21/s mil- üoen gulden geérfd van hare tante, mevr. Anna Wood. Maar hare twee broeders, de beroemde generaal Sir Evelyn Wood en de advocaat Char les Wood, betwisten de geldigheid van het testament, dat, naar zij beweren, onder ongeoor- loofden drang van hunne zuster is gemaakt, die de oude dame overhaalde, een testament waarbij zij het grootste deei van haar vermogen aan de beeren Wood vermaakt bad, te vernietigen. Het proces zal waarschijnlijk tusschen den 15n en den 20n November in behandeling komen. Een menschenvriend, Mozes Pace Loria, heeft aan de stad Milaan een som van 100,000 lire geschonken, als een fonds «voor het verschaffen van werk aan allen, die willen werken". De stad Lida in de Russische provincie Vilna is dezer dagen bijna geheel door brand vernield. Meer dan vierhonderd woningen werden een prooi der vlammen. Dit Vilna kwam men den van hun dak beroofden reeds zooveel mogelijk te hulp. Een verslaggever van de Prestedie met Emile Zola een gesprek heeft gevoerddeelt mede dat de groote romanschrijver o. a. zeide >De mensch kan van brood alleen niet leven. Het is de groote vraag of het voor de menschen voldoende isbrood te hebben om gelukkig te zijn. Zal men de som van het menschelijk leed verminderd hebbenwanneer ieders boterham gesmeerd is? Het socialisme van onze dagen schijnt die vraag bevestigend te.beantwoorden het bekommert zich slechts om het stoffelijke. Maar wat doen zij met de tweede helft van ons wezenmet de zieldie ook hare smarten en ellende heeft? Niets. Welnu, wat zij vergeten, bezorgt de godsdienst daarom is die onuit roeibaar. «De menschheid klampt zich vast aan den godsdienst omdat zij behoefte gevoelt aan een ideaal, om het leven te kunnen dragen, daar zij de naakte waarhad niet zonder wanhoop zou kannen aannemenOnder godsdienst versta ik overigens niet de dogma's, maar dé eenvoudige grondstellingenzooals het geloof aan eene on sterfelijke ziel." In den mond van een man als Zola zijn deze woorden voorzeker merkwaardig. Yandaar dat we ze meedeelen. Op de tentoonstelling te Chicago zal eene groote plaats worden ingeruimd aan de bloemen teelt. Het daarvoor bestemde gebouw zal een miilioen kosten en de uitgaven van deze geheels afdeeiing worden geraamd op anderhalf miilioen gulden. Uit de Yereenigde Staten zal het grootste deel voor deze afdeeiing komen. Van de zestien morgen land, die een eiland vormen, zullen er tien met planten en bloemen worden bezet. De kusten worden kaal gelaten om het effect te verhoogeneene strook van het omringende water zal worden bezet met wateileüen en andere waterplanten. In het midden van het eiland komen de rozen honderd duizend planten rhododendrons, Jelieneen miilioen vioolpollen de andere bloemen te staan. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de le helft der maand October 1891. Brieven. Mej. N, Timmerhans Maastricht. E. Snijder Ouwerschie. Briefkaarten. Haltje Tromp Rotterdam. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York en Baltimore (via Am sterdam) bestaat door middel van het stoomschip Dubbeldam. De laatste buslichting aan het post kantoor te Rotterdam is bepaald op den 28n October, des voormiddags te 5.10 ure. De wijze van vei zending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 30 October, des voormiddags te 5 uren. Als een bewijs, dat het vervoer van Friesch ,vee naar België en Duitschland tegenwoordig zeer aanzienlijk is, deelen wij mede, dat een week ge letien op Vrijdag en Zaterdag 97 wagens en Vrijdag en Zaterdag jl. 87 wagens vee met bestem ming naar die landen van Leeuwarden zijn ver zonden. Wegens het uitbreken van de longziekte onder het rundvee in het Zuiderdistrict van Londen, is door het departement van landbouw de afmaking van negentig beesten bevolen. Bij de examens te 's-Hage in de vrije en orde oefeningen der gymnastiek zijn gisteren geslaagd de heeren A. de Witte en H. A. Groenestein, beiden van Vlaardingen. Door een drietal Haagsche onderwijzeressen, de dames A. L. G. Bosboom, C. Bondam en IJ. van Dapperen, is aan alle openbare onderwijzeressen het verzoek gericht te willen onderteekenen een request aan de Koningin-Regentes, waarin ver zocht wordt artt. 38, 40 en 41 der wet van 17 Augustus 1878 Slsblno. 127) te herzien in den zin, dat lo. onderwijzeressen aan openbare lagere scholen recht op pensioen bekomen op 50-jarigen leeftijd 2o. dat voor haar het pensioen zal bedragen een vijfenveertigste deel der jaarwedde voor elk jaar dienst, maar nimmer twee derde der jaarwedde zal overtreffen 3o. dat zij daartoe zullen storten jaarlijks vier ten honderd van de jaarwedde. Ook de rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak van G. A. Zwart, hande laar in ijzerwaren, wegens de in het Friesche Volkblad geplaatste advertentie, waarin aan stroo- pers aanbieding wordt gedaan van achterlaadgewe- ren en hazenstrikken-draad. Deze rechtbank heeft hem veroordeeld tot f25 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. De eisch was 14 dagen gevange nisstraf. De officier en de student, die op de grenzen der gemeente Utrecht duelleerden en deswege door de rechtbank tot gevangenisstraf werden veroor deeld, hebben onlangs een afwijzende beschikking gekregen op hun verzoek om gratie. Zij ondergaan op dit oogenblik de hun opgelegde straf. De rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met last van instructie en bevel tot ge vangenhouding tegen P. J. Dobbelstein, oud 54 jaar, gemeente-ontvanger te Simpelveld. Hij wordt verdacht van verduistering van gelden in zijne voormelde hoedanigheid, ten nadeele van de ge meente Simpelveld. VLAARDINGEN. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 12 schepen, alle met 15 tot 20 last haring, en 1 met 9 last haring en schade aan de netten. MAASSLUIS. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 18 schepen, gezamenlijk aanbrengende 3465 ton pekel- en 434 ton steur- haring. (Een dezer schepen heeft schade aan netten, een kwam wegens lekkage terug met geringe vangst en van een is een matroos in de Noordzee overbooid geslagen en verdronken.) Nog kwamen alhier binnen 1 schip van Seheve- ningen met 235 kantjes pekel- en 14 kantjes steuiharing en 1 schip van Katwijk a/Z. met 215 kantjes pekel-, 80 kantjes en 30.000 stuks steurharing. PERNIS. Zaterdag is alhier binnengekomen de sloep Lekkerkerkstuurman A. Koster, met de eerste nieuwe schelvisch, zijnde 800 stuks, welke voor f51.50 per groot honderd zijn ver kocht. Ook het vorige jaar was deze sloep de eerste die met de levende schelvisch aankwam. Zondagmiddag kwam hier binnen de sloep Polluxmot gebroken stag en verlies van 60 lijnen vischwant. Te Nieuwediep kwam 1 sloep van bier binnen met 1500 schelvisschen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 33 zomerzalmen, die voor f 1.20 tot 1.70 per t/5 kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 3 winterzalmen. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en verkocht 130 zomer-en 10 winterzal men. en 11 maanden, Noordvestsingel. Wil helmus Johannes Heijligers, oud 69 jaar en 2 maanden, Lange Saven. 26, Margarelha Magdalena de Lange, oud 3 maanden, Sin gel. Johanna Francina van Leeuwen, oud 3 weken, Spoorstraat. 27. Gijsbreeht Krabbendam, oud 2 jaar en 9 maanden, Grofbaan. Ester van der Touw, oud 4 jaar en 6 maanden, JSkoordvest. Schiedam, 26 en 27 October. Rogge en «Gerst zonder handel. Uloutwyn: noteering der makelaars 26. f 9%, 27. f9)/.. Jenever: Amsterd. proef 26. fl3!4, 27. fl35/4 per heet. Ut. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 26, f 1.50, 27. f 1.40 per ketel. ROTTERDAM, 26 October. Binnenlandse he Granen. Tarwe. Jarige was tot onveranderde prijzen te plaatsen. De beste f9.75 a 10,30, goede en mindere f9.50 a 7. Nieuwe ging prijshoudend van de hand. De beste f 9 50 a 10, goeda an mindere f9.25 a 6.50. Canada-Tarn e onveranderd f7 a 8, Rogge was als \oien te plaatsen.De beste f7.75 a 8.20, goede en mtndete qual. f7.50 a 6.25. Winter- en zomer-G e r s t 10 ets. lager. Winter- f 4 a 5 50. per heet. en f8.75 a 9.25 per 100 kilo. Zomei- f 4 a 5. Chevaher-gerst onveran derd, f5.30 tot 6.20 per heet. enf9a9.25per 100 kilo. Haver vond tot 10 ets. verhooging goeden kooplust, f3 a 4.'20 per heet. en f8 a 8,50 per 100 kilo naar quahteit. Paardenboonen onveranderd genoteerd. Naar deugd verkocht van f6 tot 7. Bruineboonen vonden heden tot mei kehjk beter prijzen genegen koopers. De aanvoer ruimde flink op van f 12 tot 13.50. Witte boonen waren goed gevraagd en derhalve 25 ets. hooger te plaatsen. Naar deugd verkocht van f 9.50 tot 11.75. ^Blauwe erwten, met levendigen kooplust, 75 c. hooger, f 10.25 a 13. Kanariezaad onveranderd flauw. De beste qual. f7.50 a 7.75, goede en mindere soort f7.25 a 6.75. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te St.-Annaland ds. P. K. Domisse, te Lage-Zwaluwete Ankeveen ds. I, J. Dermont Jz., em. pred. te Zeist; te Leiniuiden en Kalslagen ds. Hartgerink, te Mon nikendam te Akersloot ds. J. de Jong, Indisch pred., thans te Breukelen te Wilnis ds. M. M. de Lint Mz., te Ooltgensplaatte Opeinde (toez.) de heer S. J. Piso, cand. te Tjalleberd te Vorchten ds. A. Klein, te Zalk c. a. Bedankt: voor Hemelum c. a. door ds. C. R. van Lelyveld, te Schoonebeekvoor Vier lingsbeek (toez.) door ds. J. P. D. van Veen, te Lobitvoor Nieuwe-Pekela door ds. H. Lim- pers te Stavoren voor Rozenburg door ds. C. J, Montijn, te Chaamvoor Hedel door ds. A. ter. Haven, te Polsbroek voor Groote- gast en Doezum door ds. J. C. de Hoog, te Boven-Smildevoor Wissekerke door ds. Wieünga, te Kruiningen voor Alkmaar door dr. T. F. Westrik, te Hijker-Smilde. Te Rotterdam is, onder den naam van «Do Nederduitsch-Hervormde Kerk", een nieuwe kiesvereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt, de verschillende richtingen en partijen in de gemeente in het kiescollege en den ker- keraad te doen vertegenwoordigen. Cltr. Geref. Kerk. Aangenomen: naar Mildam door den heer F. G. Petersen, cand. te Kampennaar Hoek-van-Holland door den heer L. G. Goris, cand. te Kampen. B e d a n kt: voor Zuid-Beierland door den heer F. G. Petersen, cand. te Kampen. BURGERLIJKE STAND, ©«boren25 October. Elisabertus, zoon van E. Plooij en C. Penning, Spoorstraat. Overleden: 23 October. DignaBosman, oud 5 maanden, Lange Achterweg. 24. Jacobus Menschaar, oud 70 jaar en 1 maand, Tuinsingel. Arendiena Leeflang, oud 5 maanden, Nieuwsticht. 25. Margaretha - Anna Petronella van der Moezel, oud 17 jaar Rotterdam 26 October. Op de veematkt alhier waren heden aange voerd 122 vette runderen, 133 vette en graskal veren, 2 nuchteie kalveren 2242 schapen of lammeren, 933 vaikens, biggen, bokken. De prijzen wat en als volgt: ïunderen 1ste qual. 72 c., 2de qual. 66 c., 3de qual. 50 a 60 c., kalveren 1ste qual. c., 2de qual. 80 a 85 c.schapen 1ste qual 65 c., 2de qual 55 c.; alles per kilo varkens, 1ste qual. 22 a c., 2de qual. 21 c., 3de qual. 20 c., licht soott 19 a 20'c. peri/s kilo. Zeeuwscbe eieren f 4.10 a 4.30, Overmaassche dito f4.30 a 4.50 de 100 stuks. Scbepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtjes. Zoetemelksche kaas f 23t/s a 26y2per 50 kilo. Aanvoer 12 partijtjes. Handel willig. Rotterdam, 26 October. Aardappelen. De prijzen waren Westiandsche zand- f 5.a 5.50, dito klei- f -a Overmaassche jammen f4.50 a 5.Brielsche witte fa Geldersche kralen fa dito blauwe f3.20 a 3.40, Zeeuwsche spuische jammen f3.25 a 4.25, Flakk. dito f3.25 a 4.jammen poters f i.90 a 2.30, champions f4.a 4.25, magnum bonum f3.a 3.25, Zeeuwscbe blauwe f 3.25 a 3.50. Duitsche roode f3.25 a 3.60, alles per HL. Rotterdam, 27 October, Op de veemarkt alhier waren heden aangevoeld: 500 vette runderen, 1846 magere dito, 535 vetteen' graskalveren, 10 nuchtere kalveren, 1 schapen of iammeien, vaikens, 279 biggen, 33 paaiden, veulens, -ezels,bokken. De prijzen van tiet vee waren als volgt: vette runderen le qual. 72 a —c., 2e qual. 66 a—c., 3e qual. 50 a 60 c., kalveien le qual. 95 c., 2aqual. a c., 3e qual. c.schapen le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. c.; alles per kilo; varkens le qua!. a c., 2e qual. a c., 3e qual. c.licht somt a c. per i/„ kilo. Melkk ien f170 a 260, kalfkoeieu f210 a 300, stieren f150 a 200, graskalveren f20 a 60, pinken a vaarzen f70 a 190; alles mager ree; paarden f 45 a 100. Op de botermarkt werden aaugevoerd 7613 en 62/16 ton, sn 1036 stukken a kilo; prjjs le qual. f66, 2e'qual. f62, 3a qual. 53, perl/s kilo 55 a 75 c. v

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3