gehad van een standbeeld voor generaal Lamarmora, in tegenwoordigheid van koning Umberto en den kroonprins. Generaal Lamar mora werd daarbij herdacht als een ijverig mede-strijder voor Italië's onafhankelijkheid en eenheid. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat graaf Daupias aan de regeering verklaarde dat de uitvoering van de concessie der Dela- goa-Kaapeompagnie alleen mogelijk is indien de regeering de verplichting intrekt van het bouwen der 700 mijlen spoorweg naar het Nyassa-meer, hetgeen 10 millioen p. st. kosten 7.011wel neemt de concessionaris den gedeel telijken spoorwegbouw aan, terwijl het bouwen der andere gedeelten zou uitgesteld worden totdat het eerste gedeelte produc tief is. S E It V I E. Uit Belgrado wordt medegedeeld, dat de regeering besloten heeft, koning Milan nog 2 millioen francs te doen ter hand stellen en hem op die wijze het bezit der hem vroeger toegedachte som van 5 millioen in zijn geheel te doen genieten. De lieer Gom- schanine moet van plan zijn, de Skupschtina hieromtrent te interpelleeren. T U It K IJ E. Het reeds lang bestaande plan tot den aan leg van een spoorweg, die den Bosporus met de Perzische golf zou verbinden, staat nu op het punt verwezenlijkt te worden. De sultan had bevolen, dat geene nieuwe spoorweg- concessiën iu Aziatisch Turkije mochten ver leend worden, voordat de bouw der lijn Kon- stantinopei-Bagdad verzekerd was. Een Lon- densche firma heeft thans de concessie daarvoor aangevraagd en zal deze waarschijn lijk verkrijgen. AMERIKA. Be"-bladen der Unie maken den tekst der krasse nota van de Unie-regeering aan Chili bekend, welke telegraph isch den gezant der Unie gezonden werd. De nota wijst er voor namelijk op, dat de aangerande matrozen der Unie ongewapend waren, terwijl, hoewel zon der eenige* provocatie, talrijke Chilenen allen gewapend waren, waaruit blijkt dat de aanlan ding gericht was tegen de marinematrozen als Amerikanen. Bovendien toont het karak ter "dér toegebrachte wonden aan, dat het publiek en de politie de aanranders bijston den dat de politie de andere matrozen der Unie blijkbaar wederrechtelijk arresteerde en eenigen tijd gevangen hield, terwijl slechts door enkele beambten hulp aan de matrozen verleend werd, wat de eenige verzachtende omstandigheid is. De nota zegt verder, dat deze schandelijke voor de Unie-staten zoo beleedigende gebeurtenis plaats vond op den 16den, toch blijkt niet van eenig uitgedrukt leedwezen noch van een voornemen om een onderzoek in te stellen teneinde de schuldigen te bestraffen. De regeering der Unie instru eerde haren gezant, ophelderingen te vragen nopens het gebeurde, hetwelk het Ameri- kaansche volk diep grieft en een verschijnsel van vijandigheid tegen de Unie-staten is, ■waardoor de vriendschappelijke relaties tus- schen Chili en Noord-Amerika kunnen in gevniïf'gëbracht worden. "Be correspondent te New-York van de Daily Telegraph interviewde den staatspre sident, die zeide: iedere uiting eener meening mijnerzijds zou den tegenwoordigen loop der onderhandelingen met Chili kunnen be derven maar zijn onze rapporten, gelijk wij aannemenjuist, dan was de aanranding ongeprovoeeerd. Wij betreuren de werke loosheid der Chileensche regeering in de opsporing en bestraffing der aanranders. Ik geloof niet dat de zaak ernstige gevolgen zal hebben, want ongetwijfeld zal de rechtvaar digheidszin der Chilenen hen bewegen vol doening. te verschaffen. Ik kan niet zeggen welke maatregelen de regeering eventueel zou nemener is nog geene beslissing dien aangaande genomen. Maar het regeerings- beleid zal zonder eenige aarzeling gebaseerd zijn op de noodzakelijke protectie der Ameri- kaansehe vlag. In andere berichten wordt het optreden der Unie tegen Chili voorgesteld als eene stembus-manoeuvre, om voor de republikeinen stemmen te winnen. Blaine moet omzichtig optreden, daar Chili hem kan doodslaan met zijn eigene argu menten tegenover Italië wegens het gebeurde te New-Orleans. Het vertrek van een kruiser naar Valparaiso heeft geen beteekenis, ver mits dat reeds bevolen was alvorens de aanranding bekend was. Biiinenlaiidsche Berichten. SCHIEDAM, 29 October 1891. Gisteravond ten 11 ure heeft de branders knecht A. Verweij, wonende in de Warande, ontdekt dat het dak van de branderij van den heer W. A. Beukers aan de Westerkade in brand stond. Hij is daarop den meester knecht dier branderij gaan roepen, die er met het daar werkzaam zijnde personeel is heengegaan, waarna zij met emmers water, onder toezicht van den heer Beukers, die inmiddels ook ter plaatse gekomen was, den braud hebben gebluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaau door vonken uit den schoor steen. De politie heeft opgespoord en aangehouden den persoon van W. C. J. v. d. V., wonende alhier, die zich jl. Maandag heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge met ketting uit een woning in het hofje van den heer Vrijland aan den Buitenhavenweg aHiier. Het horloge, dat te Vlaardingen verkocht was, is in beslag genomen. Hedennamiddag ongeveer 5 uren werd den commissaris der zakkendragers F. Kemper onverhoeds een messteek in den hals toege bracht door den noodhulp-zakkendrager Boer, die een wrok tegen dien commissaris en de hoofdlieden had opgevat. Boer was op 't oogen- blik da^hij zijn boos opzet volvoerde niet nuch ter hij verliet onmiddellijk na het misdrijf ge pleegd te hebben, het zakkendragershuisje, doch werd door een der zakkendragers achter volgd en gegrepen en aan de politie over geleverd. De wond, aan Kemper toegebracht en door den geneesheer Rutschy gehecht, bleekn iet gevaarlijk te zijndoch ware zij een weinig meer naar achteren toegebracht, dan zou zij onvermijdelijk den dood ten gevolge hebben gehad. De dader bevindt zich in hechtenis. De Koningin-Regentes heeft aan de wedu wen van arbeiders op »Oranje-Nassau-Oord" en verdere koninklijke domeinen een jaargeld van f50 verleend. In de bureaux v n het departement van financiën wordt thans druk gearbeid aan de voorbereiding eener nieuwe belastingregeling. Aan de jongelieden, woonachtig in ge meenten waar geen garnizoen ligt en waar de oefeningen der schutterden niet geschie den met medewerking van instructeurs van het leger, en die gedurende de aanstaande wintermaanden wenschen deel te nemen aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, wordt in herinnering gebracht, dat zij zich daartoe vóór 1 November a.s. bij den burge meester hunner gemeente moeten aanmelden. Uit de rekening en verantwoording over 1890—1891 der sMaatschappij tot Nut van 't Algemeen", door de commissie tot nazien goedgekeurdblijkt dat het kapitaal der maatschappij voor f2500 is aangesproken. De ontvangsten hebben iu het geheel be dragen; f37,237.73. Het saldo in kas was op het einde des jaars f141.65. Aan con tributie werd f 26,000 ontvangen. De begrooting voor 18911892 is vast gesteld op het eindcijfer van f43,872.40; wordt dit besteed, dan zal van het kapitaal der maatschappij f8400 gevorderd worden. Door de commissie wordt aangedrongen op versterking der middelen. Het kapitaal der maatschappij is ruim f 200,000, hoofdzakelijk ingeschreven op het grootboek der nat. schuld. In de provincie Zuid-Holland wordt eene vereeniging opgericht van ambtenaren ter gemeente-secretarie. In den loop van Novem ber zal waarschijnlijk de eerste algemeene vergadering te 's-Gravenhage worden ge houden. De leiding is voorloopig opgedragen aan den heer A. Blankestein, te Oegstgeest. De heer Van Siclen, van de sHolland- Society" te New-York, heeft op het feestmaal van het Pan-Republic-Congress" te Phila delphia, 13 Oct. II., een redevoering gehouden over »den invloed van de Nederlanders op den gang van de Vrijheid der Menschheid". Na een korte inleidiog over onze nationale kleuren: sde kleuren der vrijheid" en het voordragen van Heije's »Vlaggelied", vrij ver taald in het Engelsch, herinnerde spr. aan de opofferingen, welke onze vaderen zich voor de vrijheid getroostten, toen het kleine Holland den machtigslen vorst van Europa weerstond, na een 80-jarigen strijd voor vrijheid van geweten de zege won en het land maakte tot een toevluchtsoord der vrijheid, waar uitwij kelingen van alle natiën en denkwijzen een tehuis vonden. Spr. wees voorts op hetgeen door en in Holland is gedaan voor de zaak der vrijheid: de boekdrukkunst werd daar door Coster uitgevonden, Descartes weikte er zijn theorie van het heelal uit, Rembrandt en Frans Hals stichtten er een schilderschool met eigen karakter en kleur, Vondel dichtte er een Verloren Paradijs", dat Milton later navolgde en verwei'kte. (Ook Hugo de Groot werd door spr. genoemd wel wat te onpas, waar hij Holland roemt als het toevluchtsoord der vrijheid van denken.) De nieuwere methoden van banken, hypotheek, levensverzekering enz. werden in Holland uitgevonden en toe gepast en later in andere landen nagevolgd. Kunst, wetenschap, letterkunde, onderwijs, handel en nijverheid zijn aan Holland meer verschuldigd dan aan eenig ander land ter wereld. »De Staten-Generaal, die in 1576 te Utrecht vergaderden 200 jaar vóór onzen Ameri- kaanschen 4n Julipasten voor het eerst de beginselen van burgerlijke en godsdienst vrijheid toe, welke de grondslagen zgn van de constitutie der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. n>En als de geheele wereld een wereld van republieken zal zijn en er geen despotisme meer gevonden zal worden, dan zullen dezelfde beginselen heerschen, waaraan men zich wijdde voor de zaak van de vrijheid der menschheid, 300 jaar geleden in Holland, de bakermat der vrijheid." De 46e jaarlijksche alg. verg. der vereeni ging voor lijkverbranding zal 21 November te Utrecht gehouden worden. Alsdan zal o. a. de verkiezing plaats hebben van zes leden van het hoofdbestuur, en wel a. twee leden te kiezen uit de te 's-Graven hage woonachtige gewone leden der vereeni ging, wegens de periodieke aftreding van de heeren Joh. J. Perk (herkiesbaar) enjhr. H. T. Hora Siccama (niet herkiesbaar); b. vier te kiezen uit alle gewone leden der vereeniging, wegens de periodieke aftre ding van de heeren H. P. Maronier te Rot terdam, dr. D. de Loos en prof. dr. A. P. N. Franchimont te Leiden (alle drie niet herkies baar) en dr. F. J. Dupont (overleden). Het hoofdbestuur stelt verder o. a. nog voor in 1892 te Breda of te Haarlem de alg. verg. te doen houden. Uit het verslag blijkt, dat de vereeniging 798 leden telt. In het vorig jaar werd f987 ontvangen en f 782 uitgegeven. Het fonds voor lijkovens bezit f19.571. Uit Stadskanaal meldt men aan de W. It. Ct.r In verband met de zaak-Meijwes, is Dinsdag de justitie uit Winschoten alhier aangekomen, om een onderzoek in te stellen, in hoeverre de verklaringen van enkele personen een ernstig onderzoek wettigen. Wat het gerucht betreft, als zouden reeds 4 personen in hechtenis zijn genomen, dit is een misver stand, hetwelk berust op eene arrestatie van anderen aard. Te Arnhem zijn door de politie aange houden, in het bierhuis: »Zum Francis- kanerbrau" in de Bakkerstraat, twee Duit- schers, keilners van beroep, die zich te Hamburg schuldig moeten gemaakt hebben aan diefstal van couponbladen, welke zij getracht hadden ten kantore der Geldersehe kredietvereeniging te gelde te maken. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Dezer dagen werd door iemand uit Hazers- woude in het jV". v. d. D. een stel koetstuigen geadverteerd, waarop hij spoedig een brief ontving om inlichtingen en prijsbepaling, van iemand uit de omstreken van Den Haas:. gevolgd door een tweeden brief, vermeldende, dat de prijs naar genoegen was, doch aan gezien mijnheer noch zijn koetsier kon komen, om de tuigen in oogenschouw te nemen, ver zocht hij, deze voor zijn rekening per staats- en Holl. spoor toe zenden, waarna bij akkoordbevinding direct betaling zou vol gen. Voorgelicht door een op dat gebieder varen en verstandig ingezetene, besloot be doelde persoon zelf eens met genoemden heer te gaan spreken, eer hij iets afzond. Aan het bedoelde adres gekomen, wisten de naaste buren hem niet terecht te brengen en •waarschuwden hem voor bedriegerij waarop hij bij het aangegeven huisnummer aanbelde en den bedoelden heer of zijn koetsier niet thuis treffende (sicmerkte hij uit de om geving (een bovenkamer) opperbest, dat deze wouldbe-rijke man het vooralsnog wel buiten eene equipage en buiten fijne koetstuigen zou kunnen stellen. Een buitengewoon nummer der Middel- lurgsche Courant meldt het volgende aan gaande den moord te Meliskerke Dinsdagmiddag om halfeen is de justitie van Middelburg naar Meliskerke vertrokken. Na eerst in de gemeentekamer nog enkele getuigen gehoord te hebben, begaven de amb tenaren van den gerechte zich naar het on geveer vijf minuten gaans van de plaats waar de misdaad is gepleegd gelegen hoefje van Jan Wissewaar een zeer langdurig onder zoek werd ingesteld. Spoedig nadat de justitie er was werd de- bij Wisse in dienst zijnde knecht, de 19-jarige Aarnout Kempe, van het veld waar hij werk zaam was, binnengeroepen en in verhoor ge nomen. Nadat hij gehoord was werden nog verschillende in den omtrek wonende perso nen ondervraagd. Tegen dezen Kempe, die zooals gezegd is, nog slechts 19 jaar oud is, en niet groot van gestalte doch sterk en gespierd, schijnen ern stige vermoedens te zijn gerezen. Hij was sedert een halfjaar bij Wisse in dienst, was een soort windbuil, had steeds- geldgebrek, zat slecht in de kleeren en had ook schulden. Naar wij vernemen, moet zijn meester sedert het gebeurde hem van den moord verdacht hebben, zoowel omdat hij èn Woensdagavond èn (Zaterdagavond niet thuis was, als wijl hg zeer geldzuchtig was en zich vroeger web eens had uitgelaten dat het niet zoo gevaarlijk. O/

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2