meester en wethouders, in overleg met den arrondissements-schoolopziener, na ingewon nen bericht van het hoofd dier school. Op deze voordracht zijn geplaatst:!. J.F. Tengeler te Monster2. C. Berck te Lekker- kerk en 3. P. Rovers te Pernis. Ter visie gelegd, teneinde in eene volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan. Een schriftelijk voorstel van het raadslid den heer M. C. M. de Groot, in zake het in voeren eener inkomstenbelasting en het, voor datdoel, benoemen eener commissie van drie leden, waarvan de eerstbenoemde voorzitter zal zijn, met bevoegdheid zich twee personen als leden te assumeeren, aan wie zal worden opgedragen bij den raad in te dienen volledige ontwierp-verordeningen van heffing en van invordering eener plaatselijke inkomstenbe lasting. Overeenkomstig den aanhef van het voorstel werd besloten dit voorstel te behan delen en daaromtrent te beslissen bij volgn. 10 van de lieden aan de orde gestelde ge- van Dijk -werd ter visie gelegd ter behan deling in eene volgende vergadering. Alsnu overgaande tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen werd allereerst vastgesteld het le suppletoir kolder der plaatselijke directe belasting, dienst, 1891 tot een bedrag van f 1032.88", zullende het ter goedkeuring worden gezonden aan Ged. Staten dezer provincie. Het ontwerp-besluit tot het voldoen t van uilgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begroo ting dienst 1891, werdfmet algemeene stem men goedgekeurd. De rekening der gemeente over 1890, slui tende met een nadeelig slot van f18,384.17, werd, overeenkomstig het advies der finan- cieele commissie, voorloopïg vastgesteld, en zulks zonder resumtie teneinde deze rekening met de bijlagen aanstonds ter vaststelling te zenden aan Ged. Staten dezer provincie. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 220 der gemeentewet onthielden de wethouders De afdeeling zanggezelschap der vereeni- ging sPaulus" gaf gisteravond haar eerste uitvoering in dit seizoenwelke als altijd zeer druk bezocht werd. Het koor ving aan met het welbekende, op deze dagen zeer toepasselijke lied van Luther: sEen vaste burg is onze God", het welk met bezieling werd voorgedragen. Voorts werd in de eerste afdeeling ten gehoore ge bracht »Der 100ste Psalm" van Vincenz Lachner, reeds vroeger door dezelfde vereeni- ging uitgevoerd, echter met dit verschil, dat toen de solo door een tenor werd ge zongen, terwijl dit thans door een sopraan geschiedde. Was de solo onberispelijkhet koor leed enkele malen aan onzuiverheid en onvastheid in toon. Het hoofdnummer, dat het slot van den avond vormde, was sEngelenzang" van J. B. van Bree, voor solo's en koor. Hierin deed het koor zich eerst goed kennen. Krachtig en vol klonken de verschillende koren, verdienstelijk de solo's, blijven gedurende vier jaar bij de militie te land en gedurende drie jaar bjj de zeemilitie. Nieuwe uitgaven zullen uit de voorgestelde regeling voor den staat niet voortvloeien, In overeenstemming met de maatregelen reeds in 1890 genomen, zullen de zesde en zevende lichtingen worden aangewend tot voltalligmaking van de organieke sterkte der troepen van de landmacht en voorts tot uit breiding van die sterkte bij de compagnieën vesting-artillerie en tot het vormen, in geval van mobilisatie, van reserve-compagnieën en reserve-bataljons uit de depots der regimenten infanterie. De oudste drie lichtingen zullen dienen tot aanvulling van verliezen gedu rende den oorlog. Op 25 November e.k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteed lo. het baggeren van een nieuw grootscheep- vaarwater, langs den linker-oever van het Scheur, tusschen de oostpunt van Rozenburg en Maassluis (le gedeelte), voor de verbetering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee (raming f 228,200) 2o. het maken van gebouwen en verdere inrichtingen met eenige bijkomende werken op het slation Hoek-van-Holland. (Raming f277,400.) Het wetsontwerp tot intrekking der wet tot onteigening ten behoeve van een spoorweg ten behoeve van een spoorweg (tramweg) van Amsterdam naar Amstelveen, in de vorige zitting ingetrokken, is thans opnieuw onver anderd weder bij de Tweede Kamer ingediend. Gisteren werden te Batavia verkocht 15,500 pikols Billiton-tin a f63.67 perpikoL De heer P. S. Hamel, consul-generaal der- Nederlanden voor Zuid-China te Amoy, bij kon. besl. van 29 April 1891 no. 29 tevens tot consul-generaal voor de Portugeesciie- kolonie Macao benoemd, is als zoodanig door de Portugeesciie regeering erkend. (St.- Ct.) Naar wij uit goede bron vernemen, zal de- heer M. Bogaerdt Bzn., lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Gouda, op raad van zijnen geneesheer, zijn mandaat nederleggen. (D, Ct.) Het aantal miliciens van de infanterie en van de artillerie, die van 1 November totl Maart in het genot van verlof worden gesteld, bedraagt ongeveer 5000 man. Bij de regi- ments-commandanten komen tal van brieven in van ouders, die er, met het oog op gebrek aan werk, bezwaar tegen hebben hunne zoons gedurende de 4 maanden thuis te hebben. Naar het 7ad. verneemt, worden de twee batterijen veid-artillerie van Roermond naar Breda verplaatst, terwijl mede het denkbeeld in overweging is om de vier batterijen, te Utrecht liggende, naar Amersfoort over te brengen met verplaatsing van een deel van 't Amersfoortsche garnizoen naar Utrecht. Betreffende den nieuwbenoemden burge meester wordt uit Leeuwarden aan de _ZV7.1?. Ct. geschreven De heer Lycklama was begonnen als zee officier en beeft in die betrekking vrij wat rondgezwalkt; hg was ook in Japan.' Van 1871 af was hij onafgebroken voor het hoofdkiesdistrict Franeker lid van de Prov. Staten, Ook was hij volmacht van het dijksbestuur van de Vijfdeelen Zeedijken binnendijks.^ Voorts destijds voorzitter van de commissie voor de herziening van het belastbaar in komen der ongebouwde eigendommen, schat tingsdistrict Leeuwarden. Hij is ook iemand van vasten wil, die doorzet, als hij het maar eenigszins noodig" oordeelt. meente-begrooting voor 1892. Een adres van het bestuur der afdeeling Schiedam van (le vereeniging «Volksonder wijs", houdende mededeeling dat die afdee ling met algemeene stemmen besloten heeft adhnesie te betuigen aan het adres van 41 onderwijzers en onderwijzeressen alhier om herzjening van de regeling hunner jaarwedden. Werd besloten op den inhoud van dit adres van adhaesie, voor zooveel noodig, te Ietten, •wanneer het verzoekschrift dier onderwijzers en onderwijzeressen aan de orde zal worden gesteld. Eeh adres van J. van der Hout en W. Brouwer, leeraren aan de Burger-avondschool alhier, om verhooging hunner jaarwedden als zoodanig. In verband met het door ben aan gevoerde in hunne memorie van antwoord op het sectie-verslag omtrent het onderzoek der gemeenle-begrooting voor 1892, werd, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten op den inhoud van dit adres te letten, wanneer de betrekkelijke begrootingspost aan de orde zal zijn. Een adres gedateerd Antwerpen 27 Oct. 11. van den onderwijzer J. Scheuerman, waarin hij bericht dat hij wegens vertrek uit de ge meente verplicht is zijn ontslag te nemen als onderwijzer aan de 2e openbare tussclien- school alhier. Vermits genoemde onderwijzer 7ooeveu door den raad is ontslagen, werd dit adres voor kennisgeving aangenomen. Een adres van A. Scheurkogel, onderwijzer aan de le openbare armenschool, om eervol ontslag uit zijne betrekking; ter visie gelegd ter behandeling iu eene volgende vergadering. Het adres van Y. H. Hoppe, wed. II. C. Jansën, daarbij aan hare vroeger gestelde condities waarop zij aan de gemeente ver gunning wil geven tot het leggen van buizen in haren weg aan de Noordvest sectie H, no. 268 tot en met 272, eenige nadere voor waarden toevoegende, en het adres der firma H. Jansen Co., Weener-gist-fabi ikanten, daarbij verzoekende dat de raad baar alsnog goedgunstig permissie zal verleenen tot liet plaatsen van een achtsten boerenbak in gemeentegrond, werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Hetzelfde geschiedde met het adres van J. H. van Dijk om afstand in huur van emi aan de gemeente toebehoorend stuk weilr nd aan de Dwarsstraat, tusschen de gasfabriek en de openbave schooi aldaar, ten einde zijn beroep van bloemist daarop uit te oefenen; en het adres van A. van den Bos, gewezen sluis wachter der gemeente, om eene jaarlijksche toelage uit de gemeentekas. Aan J. J. Zoetmulder, wed. J. J. van Otterdijk, werd op haar verzoek ontheffing van plaatselijke directe belasting voor 2 maanden verleend, voor hare mouterij aan de Tuinlaan, wijk B, no. 9>welke op 5 October 11. in eigendom en gebruik is over gegaan aan Jacob Hoek alhier. Een adres van gelijke strekking van J. zich van medestemmen. De rekening der dd. schutterij over 1890, sluitende met een goed slot van f343.87 werd mede, overeenkomstig het rapport der financieele commissie, voorloopïg goedgekeurd, zullende deze ter definitieve goedkeuring ge zonden worden aan de Ged. Staten dezer provincie. De begrooting voor 1892 dier schutterij, ten bedrage van f 5446.87 in ontvangst en uitgaaf werd, voorloopig vastgesteld, zullende ook deze ter definitieve vaststelling gezonden worden aan de Ged. Staten dezer provincie. De rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1890, sluitende met een goed slot van f6.155; en die voor het stads-ziekenhuis over 1890, sluitende met een goed slot van f56.88, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Roelants, lid van dat armbestuur, was tijdens de behandeling dezer rekeningen afwezig. Aan het burgerlijk armbestuur werd een subsidie van f1500, en aan het stads-zieken huis een van f 5860 verleend, beiden voor,, 1892; de begrooting voor 1892 van het bur gerlijk armbestuur en die van hetstads-zieken- huis werden daarop onveranderd goedgekeurd. Tot leeraar in handteekenen aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool werd benoemd de lieer J. A. Hingrnan te Den Haag, met '15 stemmen. Op voorstel van den heer Den Breems werd voorat besloten dat deze benoeming zou geschieden voor den jaar. Aanvankelijk werd dit voorstel bestreden, doch op de pertinente verklaring van den heer Den Breems, dat de drie sollicitanten, die hij allen had gesproken, hem verklaard hadden zich eene benoeming voor één jaar te laten welgevallen, besloot de vergadering die voor waarden aan te nemen. Tot helpster in vrouwelijke handwerken aan de openbare herhalingsschool voor meisjes werd beneemd mej, M. van Rossen met 15 stemmen, tegen 5 op mej. J. M. van Vlaar- dingen. Met de behandeling der begrooting werd toen aangevangen. Algemeene beschouwingen werden alleen gevoerd door den heer Den Breems, met betrekking tot het vroeger in druk verschijnen der begrooting-met memorie van toelichting. Bij de behandeling der verschillende posten kwam het eerst in bespreking de post schouw- loon voor rijtuigen. Na eenïg debat werd besloten de post goed te keuren. Volgn. 58. Art. 12. De jaarwedde van den wnagmeester lokte zeer veel discussie uit. Verschillende voorstellen werden gedaan, o.a. om zijne jaarwedde te bepalen op f100, f200, f300, f400; geen dezer voorstellen kon echter eene meerderheid verwerven. Ten slotte sprak de raad de wenschelgkheïd uit om dezen titularis bij voorkomende gelegenheid in eene andere betrekking over te plaatsen. Hierop werd de vergadering verdaagd tót morgennamïddag ten kwartier voor 2 ure. duo's en quartetten, alle door eigen krachten bezet; vooral het duo Vrede op aarde", voor sopraan en basmag niet onvermeld blijven, evenmin als de klankrijke alt. De piano-begeleiding, welke ditmaal een alles behalve lichte taak was, was bij mej. B. C. FeltzerWerner in goede handen. Ook den directeur, den heer J. van Katwijk, mag een woord van waardeering niet worden onthouden. Ter afwisseling van het muzikaal gedeelte leverde de heer Haverschmidt een tweetal bijdragen. De eerste, welke als het ware was ingeleid door het eerste zangnummer, was een kort overzicht van den op 27 en 28 dezer te Dordrecht gehouden Protestantendag, het welk de meest merkwaardige en wetens waardige zaken behelsde, in die vergadering der Nederlandsche vrijzinnige protestanten zoowel door theologen als lpeken besproken, waarvan uitvoerige verslagen in de dagbladen te lezen zijn. Op de hem zoo bijzonder eigen geestige wijze gaf spreker een zeer zaakrijk overzicht. Na de pauze werd door den heer Haver schmidt op uitnemende wijze voorgedragen een gedicht van Victor Hugo, vertaald door Ten Kate, getiteld: »Te Villequier", waarin de dichter een jammerklacht uit bij het graf zijner dochter. Dankbaar voor het genotene, keerde men opgewekt huiswaarts. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen 10 November a.s. worden bijeengeroepen. Bij het onderzoek der begrooting van bin- nenlandsclie zaken door de Tweede Kamer werd ook ditmaal over de uitzetting deruit gaven voor het hooger onderwijs in de afdee- lingen geklaagd, ofschoon deze begrooting, in vergelijking met vroegere, niet tot ongunstige beoordeeling aanleiding gaf. Matiging ware te bereiken door niet voor het onderwijs in alle speciale vakken aan elke universiteit leei'- stoelen op te richten. Sommigen wenschten aan den doctoralen graad voor juristen geen ambtelijke bevoegdheid verbonden te zien maar voor de verkrijging daarvan een staats examen te willen instellen. Op betere regeling van het psychiatrisch onderricht werd aange drongen, Utrecht zou voor de vestiging van een professoraat in dat vak in aanmerking komen. Verscheidene leden drongen krachtig aan op wetswijziging, opdat aan de onvoldoende voorbereiding van een deel der studenten in de geneeskunde een einde kome. Er werd aangedrongen op overbrenging der leerstoelen voor moderne talen van Groningen naar eene andere rijksuniversiteit. Tot 'tijdelijke versterking der nationale militie stelt de regeering voor den diensttijd met een jaar te verlengen voor de ingelijfden bij de' militie, na welken tijd zij nog in reserve

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2