uitgeveJT-TT odé. A". 1891. Maandag 2 November. N°. 7877 Eerste Blad ij f - n - ve ertig-ste Jaargang. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Schiedam, 3t October 1891. Duitschlands keizer is deze week opge treden als beschermer der openbare zedelijk heid. Er is te Berlijn een proces gevoerd naar aanleiding van zaken, die men voor het publiek niet noemt en niet schrijft, doch <lïe een treurig licht werpen over hetgeen in groote steden in het groot, in kleinere dito niet zelden in het klein geschiedt. Het echtpaar Heinze, dat met nog eenige anderen voor de rechtbank verscheen, behoort tot de diepst gezonkenen van ons geslacht. De grootste gruwelen werden door de be schuldigden zonder eenige schaamte mede gedeeld, misschien omdat ze in het slijk waren opgegroeiden van hun jeugd af slechts misdaad en onzedelijkheid onder de •oogen hadden gekregen. Keizer Wilhelm II heeft het proces zeker met aandacht gevolgd, •en zonder ruggespraak met zijn ministers het stuk is alleen door denkeizer geteekend een schrijven te dezer zake aau het staatsministerie gericht. De keizer verklaart ■door de jammerlijke toestanden, welke het ■proces Heinze aan het licht heeft gebracht, -diep getroffen te zijn. Het feit, dat mannen ■publieke vrouwen ter zijde staan in hun ïbedrijf, in het berooven harer slachtoffers, noemt de keizer een maatschappelijk ge waar, en wel een van de ergste soort. Dit ..soort van mannen, souteneurs genoemd, wordt sin alle groote steden aangetroffen. Te Gro- •ningen ontbreken ze niet, en te Arnhem zijn .reeds maatregelen genomen, om hen te weren. Keizer Wilhelm noemt hen de verachte- .lijkste van alle misdadigers, en verzekert ■politie en justitie, dat deze machten op zijn bescherming kunnen rekenen, als ze tegen -deze ellendelingen met de grootste gestreng heid optreden. Vervolgens voegt de keizer er den raad bij aan de rechters, dat ze zich niet door een valsche humaniteit moeten laten •leiden, en aan de advocaten, om toch vooral niet van de waarheid af te wijken en cliënten ■van dit slag niet aan den arm der gerech- 1 digheid zullen trachten te onttrekken. Nu -schijnen de verdedigers in het genoemde iproces op een wijze te zijn opgetreden, die hen, op zijn zachtst genomen, niet tot eer verstrekt. Of is het niet erg genoeg, dat de raad van advocaten termen heeft gevonden, hun een geldboete op te leggen. We kunnen niet anders dan dit stuk zeer merkwaardig vinden. De pers in Duifschland as met het keizerlijk schrijven ingenomen; •doch er is een maar bijde keizer, zeggen eenige bladen, had als constitutioneel vorst van zjjjn schrijven eenregeeringsstuk moeten maken en het door een der ministers, dien van justitie, mede laten teekenen. Niet onjuist wordt opgemerkt, dat nu de eritiek zich niet degen den minister, maar tegen den vorst richt. Daar is zeker veel van aanmaar zeker is het, dat het goedgezinde deel van het volk, dat vaders en moeders vooral, aan geen constitutioneel bezwaar zullen denkenen dat zij den keizer zullen danken, die een wondeplek in het maatschappelijk lichaam, van de afschuwelijkste soort onomwonden aanwijst, en zegt haar met alle kracht te zullen weerstaan. Aan stof tot beschouwingen ontbreekt het ïn de eerste dagen niet. Uit Rusland komen ongelooflijke berichten. Uit Moskou kwam naar Petersburg een depu tatie van de aanzienlijkste kooplieden, om aan de regeering een belangrijk voorstel te doen. We houden het er voor, dat deze deputatie zich vooraf volkomen verzekerd hield, dat de regeering haar voorstel met beide handen zou aangrijpen. Want wat hield dit voorstel in Het deed aan de regeering den voorslag een vereeniging tot ondersteuning der slachtoffers van den hongers nood op te richten. De deputatie, waarvan de leden zelf tot de rijksten des lands be hoorde voegde ei- de vergadering bijdat zoodanige vereeniging op een groot kapitaal zou steunen, en dat de medewerking alge meen zou zijn. Welke regeering, die een open hart heeft voor de nooden der onder danen, zou niet zulk een commissie met open armen zijn te gemoet gekomen? Doch wat lezen we: «De Russische minister van binnenlandsche zaken heeft het verzoek afgeslagen en verklaard, dat ieder, die met hetzelfde doel als dat der voorgestelde vereeniging de noodlijdende districten bezoekt, gal worden gevangengenomen. Aan leden van de vereeniging voor de emigratie is eveneens verboden op de plaatsen van ver trek een georganiseerde ondersteuning te ver leen en! Hoe is het mogelijk! Ge hebt geld, enge hebt medelijden. Ge hoort, dat er van Uw landgenooten omkomen van ellende; ge gort u aan, en trekt beladen met alles, wat tot leniging van den nood kan trekken, naar de noodlijdende gewesten en ge wordt ge vangengenomen Begrijpe, wie kan Stel het hier te lande bekende geval: «een doorbraak in de Bommelerwaard 1 Een commissie zou zich eonstitueeren om den nood lijdenden hulp te verleenen, en de regeering zou de leden dier commissie in een onzer cellulaire of andere gevangenissen opsluiten? Is de Russische regeering krankzinnig? Nie mand beter kan op deze vraag antwoord geven dan een Rus zelf. Een Russisch maandblad geeft van tijd tot tijd gedeelten uit het dagboek van den Russischen professor in de Russische letterkunde Nikitenko. De man is vijftien jaar geleden gestorven, maar zijn werk is niet vergeten. Dit heeft hij onder anderen geschreven: Russische geest, Russisch ver stand, Russische nationaliteit wat zijn dit anders dan woorden, gemeenplaatsen, ofschoon zij in waarheid veelzeggende begrippen zijn. Vijf en twintig jaar heeft ons (onder Nico- laas I) de vrees geregeerd. En wat is er van gekomen? De verderfelijke met eenen ont- eerenden vrede geëindigde Krimooriog; de Poolsche opstand, de demoralisatie van alle standen en het nihilisme. Volgens de meening van onze staatsbureaucraten kan men een volk regeeren, zonder op den open baren geest te steunen. Het zou interessant zijn te weten, wat onze bureaucratie zonder dien geest gedaan zou hebben bijv. gedu rende den Poolschen opstand. Wij vergissen ons dikwijls, wijl wij meenen, de dingen te begrijpen, terwijl wij slechts hun namen kennen. De Russische ambtenaar is van den eenen kant slaaf van zijn chef, van den anderen kant een dief, en hoe hooger hij in de ambtenaars-hiërarchie staat, des te slaafseher en oneerlijker is hij. Is hij echter noch slaaf noch dief, wat natuurlijk voorkomt, dan biijtt hij arm en ellendig. Er is mets ellendige* s dan de Russische bureaucratie. Zij is in twee woorden gekarakteriseerd «diefstal en willekeur".Onze gevaarlijkste vijanden zijn nocli de Polen, noch de nihilis ten, maar de staatsmannen, welke de nihilisten maken. Twee dingen kan men nooit ver trouwen «de verordeningen der Russische administratie eh het Petersburgsche weer." Zoo schrijft een Rus over zijn eigenland! Het oude woord van den piofeet Ezechiel, dat spreekt van doodsbeenderen, die levend moeten worden, is ten volle van toepassing op het rijk, welks grootste beheerscher het j toch zoo gaarne tot den rang van groote, maar tevens beschaafde mogendheid had opgevoerd. In Frankrijk, waar men met Rusland letterlijk dweept tegenwoordig, waar men Russische matiozen op buitengewone wijze onthaalt, heerscht gisting naar aanleiding van de gebeurtenissen te Rome. Ochof alle menschen toch verstandig waren. De beleediging, door enkele Fiarische pelgrims in arrenmoede of onbedachtzaamheid toege bracht aan de nagedachtenis van Victor Emmanuel, had geen internationaal karakter, en de Italiaansche patriotten hadden tevreden moeten zijn met de uitzetting der daders. Maar de Italianen zijn niet zoo wijs geweest. De Fransche minister heeft toen de bisschop pen aangeschreven terzake van de bedevaarten. De bisschoppen hebben scherp geantwoord, die van Aix is aangeklaagd over zijn antwoord, 't Ging in den laatsten tijd zoo goed tusschen de Fransche republiek en het Fransche episcopaatdaar staat nu alles weer op losse schroeven Och 1 of regeeringea dikwijls wat verstan diger waren! SCHIEDAM, 81 October 1891. De tegen heden belegde zitting van den gemeenteraad kon geen voortgang hebben. Slechts 'acht leden, de heeren Elzevier Dom, Loncq, De Groot, Schuurman, Knappert, Roelants, Brillenburg en Bergsma, waren tegenwoordig toen de voorzitter de zitting opende. Met den heer Loopuyt, die gisteren reeds bericht had de zitting niet te kunnen bijwonen, hadden de heeren Hoek, Ris en Prins kennis gegeven dat zij verhinderd waren de zitting bij te wonen. Alsnu werd de vergadering gesloten en verdaagd tot Maandag 2 November a.s., ten kwartier voor twee ure. De gemeenteraad zal op Maandag 2 No vember a.s., des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn Voortzetting der behandeling van degemeente- begrooting voor 1893. Ingekomen stukken, waaronder: een adres van directeuien der rmamlooze vennootschap de stearine-kaarsen- fabriek «Apollo" alhier, om tenietdoeuing van den aanslag dier fabriek in de plaalsel. dir. belasting dezer gemeente over 1891een adres van de korenmeters-wegers alhier om artikel 37 van hun reglement geheel te zien toegepast op hunnen tegemvooidigen com missaris, en verdere voorstellen en mede- deelingen. Den lCn Juni jl. werd door W. Ester en J. de Boo door de doeltreffende toepassing der middelen voorgeschreven door de «Maat schappij tot redding van Drenkelingen" op den G-jarigen J. van den Berg, die in bewusteloozen toestand uit liet water gehaald was, deze in het leven behouden. Een ver zoekschrift tot genoemde maatschappij gericht om de redders voor hunne menschlievende daad te beloon en, werd op gurittig advies van den heer dr. C. J. Vaillant gevolgd door de toekenning aan W. Etter van de zilveren medaille dier maatschappij benevens f 11.Z5 en aan J. de Boo van f 15.75. Hedenmiddag heeft de heer Vaillant te zijnen huize deze belooningen aan de redders met eene gepaste toespraak uitgeieikt. Bij kon. besluit van 29 Oct. is aan den burgemeester van de gemeente Vlaardinger- Ambacht, J. G. van Linden van den Heuvell, toestemming verleend om tot wederopzegging te Vlaardingen te blijven wonen. Bij koninklijk besluit van 29 October no. 36 is bepaald, dat de stembriefjes ter ver kiezing van een lid der Piovinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Helder, op 3 November en, in geval van herstemming, op 17 Novem ber daaraanvolgende in te leveren, zullen ge opend worden op 5 en 19 November daar aanvolgende. Blijkens het verslag der Tweede Kamer over de nieuwe overeenkomst met de Bdliton- maatschappij is in de veertig jaren, dat deze maatschappij bestaan heeft, 51 -i/; milhoen of 22-maal het werkelijk bestede kapitaal ver kregen. Wilde men de berekening van debet en credit laten loopen interest op Interest zegt het verslag en daai bij rekening houden met de plaats gehad hebbende aflos sing van kapitaal, dan zou natuurlijk de eind uitkomst nog veel grooter winsten aanwijzen. 0 JII il nmosNKMENTSPRiJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noininers 1.85. - 2.50. - O.IO. BUREAU: BOTEBITRAAT, E 27. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regeie'mel inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer .-010, Drirmaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1