Maandag 2 November. Timede Blad. Feuilleton. A0. 1891. N°. 7877 ij f-en-veertig-ste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsche Berichten. UITGEVER: 7. ODÉ. DENEMARKEN. Abonnkmkntsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijlc Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BCHGAF: BOTiSKlTKAAT, 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- u 10. Pribram, geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. BELGIS. Het bericht dat onze regeering eene leening -van 350 millioen zou willen aangaan, ten einde de begrooting te doen sluiten en de uitgaven voor het leger in vredestijd te be strijden, wordt volgens inlichtingen uit de beste bronnen geput geheel ongegrond ge noemd. In den laatsten tijd werd geen minis terraad gehouden onder voorzitterschap des konings, hetgeen het geval had moeten zijn, indien over zoodanig voorstel ware beraad slaagd geworden. Aan hetgeen wij gisteren mededeelden be treffende het rapport der centrale sectie voor de grondwetsherziening kan het volgende worden toegevoegdDe centrale sectie keurt met algemeene stemmen het beginsel van .grondwetsherziening goed. De meerderheid (5 stemmen tegen 2) is van oordeel dat deze •herziening echter ondergeschikt moet worden gemaakt aan de voorwaarden, geresumeerd in de verschillende besluiten, door de sectie -genomen. Het debat en de stemming over het voor stel tot grondwetsherziening zou dus uitge steld behooren te worden tot nadat eene dis cussie in de Kamers de overeenstemming der meerderheid heeft aangetoond betreffende -den grondslag der herziening, in het bijzonder wat het kiesstelsel aangaat. Deze discussiën zouden, volgens het oordeel der sectie, ge houden moeten worden naar aanleiding van een ontwerp tot herziening van het kiesrecht voor de gemeente en de provinciën, door de •regeering in te dienen- Hieruit blijkt dat het tot stand komen eener herziening afhangt van het oordeel ■der meerderheid (uit leden der rechterzijde bestaande), overeenstemming bij de leden van het parlement over de beginselen eener nieuwe grondwet. DUITSCHLAND. De militaire kredietenwelke hij den Rijksdag zullen worden aangevraagd, bedra gen 180 millioen mark. Voor prins Frederik Karei, die bij Duppel en in Bohemen, maar vooral bij Spicheren, Metz en Orleans zich in zeer hooge mate onderscheidde, is op den veijaardag van de overgave van Metz, op Blockhausplateau bij Görlitz, een nationaal gedenkteeken onthuld. F R A N K B IJ K. De Senaat keurde het krediet van f 1,200,000 ten behoeve van de slachtoffers der over stroomingen in het zuiden goed. De afgevaardigde Dumay der arbeiders partij interpelleerde de regeering over het vervangen van spoorwegambtenaren door on geoefend personeel. Hij weet daaraan voor een deel de vele spoorwegongelukken. Voor een ander deel ligt de schuld in den te langduri- gen dienst bij dag. De minister van openbare werken antwoordde, dat de ongelukken veeleer te wijten waren aan de verslapping van de discipline sinds de groote werkstaking. Met 267 tegen 265 stemmen werd de een voudige orde van den dag aangenomen. Dat de meerderheid slechts twee stemmen bedroeg, zal wel in verband moeten worden gebracht met het onheil bij Moirans. Kardinaal Langénieux, te Parijs uit Rome teruggekeerd, is drager van een eigenhandig schrijven van den paus, waarin hem wordt dankgezegd voor zijne toewijding in zake de pelgrimstochten naar Rome; depausspreekt zijn leedwezen uit over het gebeurde op 2 October eu over de ernstige gevolgen, die dat kan hebben. ENGELAND. Naar uit Konstan tinopel aan de Times gemeld wordt, heeft lord Salisbury, op aan dringen van den prins van Wales en van den voorzitter van het te Londen gehouden gezondheids-congres, den Engeisehen gezant voorgeschreven aan de Porte voor te stellen de fondsen voor den internationalen gezond heidsraad te besteden tot verbetering van den toestand op de Egyptische en Arabische grenzen, over welke de cholera doorgaans in Europa doordringt. De sultan heeft dienten gevolge het voorstel van den gezondsheidsraad bekrachtigd, dat door prof. Stokvis aan het gezondheidscongres was ingediend, doch we gens ontijdigheid niet in behandeling kon komen. Luidens bericht gisteren te Kopenhagen uit Ritzau ontvangen is het Russische keizerlijk jacht "Poolster, met de Russische keizerlijke familie en het Deensche koninklijk paar aan boord, des namiddags te halftwee van Dantzig vertrokken. Van het voornemen om over land terug te keeren is afgezien. De Rus sische keizerlijke trein is naai- Neufahrwasser terugontboden, om H.H. M.M. aldaar heden op te nemen. EÜSLASD. Uit St.-Petersburg meldt de Standard, dat honderden adellijke heeren uitstel voor de betaling der belasting vragen, dewijl zij anders geëxecuteerd moeten worden. ITALIË. Henry George, de welbekende apostel der landnationalisatie, heeft een langen brief ge schreven aan den pausom hem te danken voor zijn encycliek over de sociale quaestie, welke meerdere bespreking van die quaestie it\t gevolge zal hebben en tot de zegepraal der waarheid leiden moet. De paus zal dien brief laten beantwoorden door kardinaal Gibbons. De houding van de Fransche regeering tegenover de critiek der afgevaardigden heeft in Italië in hooge mate tevredenheid ver wekt. De Romeinsche bladen spreken van de séance excellente", welke den staatkun digen toestand van dag tot dag beter doet worden. Zij gebruiken deze gelegenheid om de tolquaestie op liet tapijt te brengen en de hoop uit te spreken, dat de tariefoorlog moge worden beëindigd, opdat de politieke vriendschap van geen der beide zijden meer geschokt worde. Volgens berichten, door de Rifarma uit Massowah ontvangen, zal de heer Cagnassi waarschijnlijk vrijgesproken, en aan luitenant Livraghi slechts een lichte straf opgelegd worden. Het gerucht wil zelfs dat de ver volging, tegen Cagnassi ingesteld, geen voort gang zal hebben. Te Milaan heeft eene door de »Vereeni- ging der Socialistische Democratie" belegde, druk bezochte samenkomst plaats gehad tegen de waarborgen wet". Uit Rome wordt gemeld, dat de vereeniging tot afschaffing van de wet der waarborgen gisteren aldaar hare eerste vergadering heeft gehouden. Reeds dadelijk is gebleken dat onder de leiders groote oneenigheid heerscht: de radicalen willen deze quaestie niet behan delen op een wijze die de gematigde afge vaardigden der linkerzijde van hen zou ver vreemden, terwijl de socialisten en de anar chisten van wie de beweging eigenlijk", is uitgegaan, een motie willen doen aannemen, strekkende om te verklaren dat de monarchie niet in staat is, handelend op te treden tegen den Heiligen Stoel. De wending die de discussiën nu namen, was licht te voor zien geweest, en het is begrijpelijk dat de regeering over dezen veldtocht tegen de wet der waarborgen bare afkeuring heeft uit gesproken. Waarschijnlijk zal de regeering, zoodra zich wanordelijkheden voordoen, de gelegenheid aangrijpen om alle manifestation van dezen aard te verbieden. A M E E I K A. Te New-York en te Washington veroor zaakte het Donderdag veel beweging, dat blijkens eene ontcijferde en openbaarge maakte depêche van den gezant Egan, de regeering van Chili zich niet door die der Vereenigde Staten uit het veld laat slaan, en wel is waar geen genoegdoening weigert, doch die ook niet dadelijk toezegt. President Harrison hield eene langdurige bijeenkomst met de ministers, waarna er geruchten rond liepen, niet alleen van het zenden van een ultimatum, maar zelfs van eene oorlogsver klaring. De minister van marine heeft alle verloven van zee-officieren ingetrokken, en per telegraaf bevolen, dat de kruiser San Francisco onverwijld naar Valparaiso terug moet keeren. Aan de werven is last gezon den, zooveel mogelijk oorlogsschepen gereed te maken. De reeders en kooplieden die met Chili handelen, schorten hunne zaken op totdat het oorlogsgevaar geweken zal zijn. Een koopman uit Chili, die te New-York Eene Schets naar het leven. "Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 34. Bianca zat nog even wezenloos daar en staarde, •over haar vader en Koenraaö heen, in een onbestemd verschietdoch Koenraad riep sHet is te veel, mijnheer Bruckner, het is '•onmogelijkNooit zal ik een erfenis kunnen aanvaarden, die alleen aan uw kind toekomt sDit besluit had ik van u verwacht," sprak de handelsraad op vriendelijken maar beslissen- den toon, ven ook voor dat geval heb ik voorzien. Wanneer gij het u toegedachte niet kunt aan- nemen, dan vervalt mijne geheele bezitting aan -eene weldadigheidsinstelling in de stad. Mijne beschikkingen staan onherroepelijk vast. Het staat slechts aan u er in te treden." mMijnheer," sprak Koenraad, die geheel zijne zelfbeheerscliing teruggekregen hadagij zelf zoudt mij uwe achting moeten onthouden, wan neer ik een zoo onmetelijke weldaad onvoorwaarde lijk aannam. Mijne eerste voorwanrde is, dat gij u een eindbesluit voorbehoudt, tot uwe vrouw en dochter in staat zijn haar gedrag overeenkomstig uwen wil te regelen. Op dit oogenblik is zulks van haar te veel gevorderd. Eenige wijziging in uwe beschikkingen zou misschien veel kunnen goedmaken." sDe wijziging is onmogelijk," zeido de han delsraad. »Dan vraag ik voor mij een nader beraad en geheimhouding tot den tijd, dat ik het met mij zeiven eens geworden ben hoe te handelen. Ik hoop op steun en licht van boven om in dezen den rechten weg te vinden. Dit echter zweer ik," vervolgde de jongeling, op Bianca toe tredend en hare koude hand in de zijne nemende, ndit zweer ik u, Bianca, dat ik nooit aanspraak zal maken op een recht, waartegen uw hart in verzet komt." Mevrouw Brückner zag den jongen man, die zich beschermend tot Bianca ovei boog, met een dankbaren blik aan. De heer Biuckner echter sprak »XJw wensch is billijk, Koenraad. Ik hen een vijand van overijling en wij hebben den tijd. Verwacht evenwel niet, dat in mijn besluit eenige verandering komt. Ik geef u en Bianca een vol jaar tijd tot beraad, maar onttrek u dan voortaan ook niet meer aan onzen huiselijken kring. Iedereen moet het weten, dat ik u hoog schat en tot de mijnen reken, en wanneer gij het na een jaar bedenkens te zamen kunt vin den, dan zal de wereld voorbereid zijn op uwe erkenning ais mijn zoon en erfgenaam. Ziedaar mijn laatste woord". Koenraad boog het hoofd. Hij begreep dat verdere tegenspraak vruchteloos zou zijn. Een jaar sciiijnt lang, als men jong ie. Dit uitstel kon alles nog ten goede doen keeren, en boven dien als een vluchtig droombeeld verscheen daar voor hem de gestalte van een meisje, dat hij onuitsprekelijk liefhad, dat ter wille van die groote, standvastige liefde een eerste ondoordachte liefde had opgeoffeid en vergeten en, de oude vriendschap gedachtig, hpm thans met warmer gevoelens dan vriendschap alleen tegentiad om haar lot aan het zijne te verbinden. Een lakei trad binnen en diende graaf Mels- berg aan. Aan Bianca ontsnapte een lichie kreet van schrik. sDat is goed," zeide de handelsraad, »zoo komen wij dadelijk in het reine." Hij gaf den bediende een wenk en sprak toen tegen Koenraad »Nu kunt gij gaanuwe tegenwoordigheid zou hier thans niet voegzaam zijn. En ook gij, mijn kind," vervolgde hij, zich tot Bianca won dend. ilk wil uw hart niet meer lasten opleg gen dan het dragen kan." Me.vrouw maakte ook toebereidselen om zich te verwijderen. »Gij blijft," sprak de handelsraad op stren gen toon. »Er mag bij den graaf noch bij de

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5