Biiineiilandsche Berichten. STA TEN-GENERAAL. Post- en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Armenzorg. Rech tzakeii. V i s s c li e r ij. K 0 r k n 1 e u w s. door een dagblad-berichtgever ondervraagd werd. zeide dat men in Chili vertrouwen stelt op Engeland, dat groote belangen in het land vertegenwoordigd heeft, terwijlj in eenen oorlog tegen Chili geheel Zuid-Amerika betrokken zou kunnen gemken. De waarschijnlijkheid dat in de Vereenïgde Staten de partij der onbelemmerde zilver aanmunting de zegepraal behalen zal, wordt in de Evening Post uit New-York ten stel ligste ontkend. Tijdelijke versterking der nationale militie. In afwachting van het in werking treden d«r wet op den verplichten krijgsdienst, waar van het ontwerp zoo spoedig als de omstan digheden dit zullen vereischen, zal worden ingediend, heeft de regeering 't haren plicht geacht, maatregelen voor te stellen tot onver wijlde versterking van de nationale militie. Daartoe acht de regeering noodig eene zoodanige verlenging van den diensttijd der militie, ais waardoor op de dienstplichtigen geen noemenswaaidige meerdere druk wordt gelegd en van staatswege geen verhoogde uitgaven gevorderd worden. Diensvolgens wordt bij art. 1 van een inge diend wetsontwerp voorgesteld den diensttijd met écn jaar te verlengen voor de ingelijfden bij de militie, na welken dienst zij nog in reserve blijven gedurende vier jaren bij de militie te land en gedurende drie jaren bij de zeemilitie. Tijdens den reservedienst zal hun in het aangaan van een huwelijk en in het uitoefenen van de buitenlandsehe zeevaart volkomen vrijheid worden gelaten en zullen zij in het zicli begeven buitenslands geenerlei belemmering mogen ondervinden. In de laatste drie jaren van den reserve- dienst zullen de ingelijfden het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers niet behoeven bij te wonen en na het vijfde dienstjaar zijn zij van herhaiings-oeleningen vrijgesteld. Nieuwe uitgaven voor den staat zullen uit de voorgestelde regeling niet voortvloeien. In overeenstemming met de maatregelen, reeds in 1890 genomen, zullen de zesde en zevende lichtingen worden aangewend tot voltalligmaking van de organieke sterkte der korpsen van de landmacht en voorts tot uit breiding van die sterkte bij de compagnieën vesting-artillerie en tot het vormen, ingeval van mobilisatie, van reserve-compagnieën of reserve-bataljons uit de depots der regimenten infanterie. De oudste drie lichtingen zullen dienen tot aanvulling van verliezen gedurende den oor log. Zij zullen voor de depots worden bestemd en daarbij onder de wapenen worden ge roepen. Om ten allen tijde te kunnen beschikken over zes bruikbare lichtingen van het leger, zal de overgang in reserve van de zesde lichting eerst geschieden, nadat de jongste lichting eenigermate geoefend is, d. i. op 1 Augustus van eik jaar. De regeering heeft van de gelegenheid dezer tijdelijke voorziening tevens gebruik gemaakt tot voorstellen om de straffen, op de overtreding van sommige bepalingen der militiewet gesteld, te verzachten, zoowel ten aanzien van verlofgangers als van in te lijven militioplichtigen. Bij deze verandering wordt de duur van den vverkeiijken dienst, als straf wereld meer twijfel bestaan, dat hij hier afgedaan heeft." Mevrouw Brückner zonk in de sofa terug. Als een willoos wezen voegde zij zich naar den wensch van haren echtgenoot. Koenraad drukte Bianca de hand en fluis terde haar toe sHottd moed, Bianca Ik blijf uw vriend. Wat er ook moge gebeuren, gij kunt u op mij verlaten". Toen snelde hij over de veranda den tuin in, terwijl Bianca eveneens het salon verliet om zich naar hai e kamer te begeven. Op net voorplein ontmoette zij den graaf, wien door den lakei geboodschapt was, dat mijnheer ile hnndelsraad gereed was hem te ontvangen. De graaf bracht hare hand aan de lippen. Bianca," zeide hij, Bzooeven heb ik ge hoord, dat uw vader teruggekomen is. Nu heb ik geen oogenhlik willen wachten om onze zaak tut een goed einde te brengen. Nog weinig oogenblikken en gij zijt mijne kleine lieve btuid." op de overtreding bij de militiewet bepaald, aanmerkelijk verminderd. Voorts wordt verlichting van druk voorge steld ten behoeve der zeevareode dienstplich tigen. De regeering wenscht nl. de bevoegdheid te erlangen, ook aan andere ingelijfden bij de militie te land, dan thans in art. 129 der militiewet zijn genoemd, vergunning te ver- leenen om de buitenlandsehe zeevaart uit te oefenen, waarin werkloozen dikwijls een middel van bestaan kunnen vinden als tremmer varensgezel, holmeester of kok. Eindelijk werden de volgende thans be staande termijnen verschikt: a. de sluiting van het inschrijvingsregister op 31 Aug.2. voor de vervroegde loting, die tusschen 7 Oct. en 7 Nov. zal geschieden; c. voor de vervroegde zittingen van den militieraaddie in Dec. en Jan. zullen gehouden worden; d.voorde vervroegde inlijving, op tj *15 Maart, voor de aflevering. Uit een en ander verwacht de minister van oorlog het hoogst belangrijk voordeel, dat de inlijving vroeger in het voor jaar kan geschieden. Als diensttijd zal niet worden medege- rekend de tijd gedurende welken de inge lijfde bij de militie als deserteur was afge voerd. Voor de militïepiichtigen die voor de lich ting van 1892 zijn ingeschreven, blijven de in de militiewet thans vervatte tijdsbepalin gen gelden. De voorgestelde wet zal met 1 Jan. a.s. in werking treden en za! niet gelden voor hen die naar hun leeftijd tot de lichting van 1895 of tot die van een der volgende jaren zullen behooren. Hiermede wordt het tijdelijk karakter der wet bepaaldelijk uitgedrukt in haren tekst. Blijkens het afdeelingsverslag over de Marine-begrooting hadden vele led: «j, in ver band met het karakter der begrooting als kredietwei, bezwaar tegen het liooger eind cijfer, te meer daar belangrijke uitgaven voor nieuw materiaal in vooruitzicht zijn gesteld. Zeer vele leden wenschen 's ministers voor stellen echter af te wachten. Onderscheidene leden wenschen alleen gelden toe te staan voor nieuw materiaal, indien zekerheid werd gegeven, dat het in het kader onzer zeemacht past. Vrij alge meen betuigde men genoegen, dat verdere ingrijpende veranderingen in het bestaand materiaal niet te wachten zijn, ofschoon men vreesde, dat de minister aan het verouderde materiaal nog te veel waarde hecht. Van Zondag 1 November af zal vervoer van de post plaats vinden op de lijn Rotterdam Maassluis, en wel: 5.45 m 1 i .25 rn., 1.50 mid. en 7.45 av. van Rotterdam naar Maassluis en 8.19 ni„ 12.19 mid., 2.32 mid 6.30 a v. en 10.5 av. van Maassluis naar Rotterdam en 11.5 m. van Maassluis naar Schiedam. Het rijkstelegraatkantoor te Maassluis zal voortaan op Zon- en feestdagen open zijn van 7 tot 9 ure voor- en van 12 tot 2 en 5Va tot 8 ure namiddags. De diensturen op werk dagen blijven onveranderd. Daar het meermalen gebeurt, dat brieven naar Ned.Oost-Indié gefrankeerd worden n>etl2'/s cent voor een gewicht van 15 gram, terwijl het port nMij'rt Godriep de graaf, wien nu eerst hare doodelijke bleekheid in liet oog viel, »wat deert u Wat is er gebeurd 7" b Alles is voos bij alles is uit vaarwel!" riep Bianca weenend en snelde heen. Het gezicht van den jongen officier betrok. »Wat is dat 1" fluisterde hij. bZou zij het toch gewaagd hebben Nu, wij zullen zien, en wee haar, wanneer zij meent met mijne eer en goeden naam te kunnen spelen." De lakei, ten hoogste verwonderd over die vluchtige scène, waarvan hij getuige geweest was, opende de deur. Graal Melsberg trad binnen. Hoofdstuk 17. Mevrouw Brückner, die nog in dezelfde hou ding nederzat, dutfde de oogen niet opslaan. Met eene nauw merkbare beweging van het hoofd begroette zij den graaf. De handeisraad stond naast haar en beantwoordde op koele, vormlijke wijze diens groet. Hij plaatste een wekelijks 15 cent bedraagt bij verzending per landmail over Marseille, Genua of Brindisi en 10 cent bij verzending over den recbtstreekschen zeeweg over Amsterdam en Rotterdam, en dus de bedoeling van den verzendingsweg niet blijkt, worden deze brieven verzonden of rechtstreeks of langs den landweg en ontstaat daardoor óf vertraging voor den geadresseerde of betaling van port naar gelang zij den eenen of den anderen verzendingsweg verlangd hadden. De aandacht der belanghebbenden wordt daarom op de juiste frankeering hunner brieven naar Ned. Oost-Indië gevestigd. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Sept. 1891 in de rijks-postspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als Bedrag der inlagen f 1,037.718.44t/3 b b terugbetalingen b 879,403.771/, Alzoo meer ingelegd dan terugbetaaldf 158,314.67 Aan het einde der maand Aug. was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 22,988,301.04i/s zoodat het gezamenlijk te goed op uk. Sept. bedroeg f 23,140,615.711/9 In den loop der maand Sept. zijn 4202 nieuwe boekjes afgegeven: 1616 zijn er in die maand geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 310,358 in omloop waren. Onder de verschillende ziekten, die bij den vee stapel nogal eens voorkomentreft men de melkziekte aan. Meestal zijn het de beste melkkoeien die er door worden aangetast en doorgaans met doodelijken afloop. Geen wonder dan ook, dat er altijd veel werk van is gemaakt en veie middelen worden beproefd om deze ziekte tegen te gaan. Als een goed en eenvoudig voorbehoedmiddel tegen de melkziekte en dat, zoover bekend, nog steeds met gunstig ge- vuig is aangewend, wordt ons het volgende mede gedeeld. Men doet ongeveer drie kop roggemeel in een emmer, vult dezen aan met gekookt water en na dit mengsel te hebben omgeroerd, giete men er een hal ven liter raapolie op. Dit drinken moet het rund lauw, d. i. niet te warm, terstond na het kalven worden toegediend. (Aruk.' Ct.) Het te Winsum bestaande departement der ïMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" neemt dezen winter eene proef om aan vtouwen en meisjes, die zich daarvoor aanmelden, les te doen geven in liet knippen, verstellen en ver vaardigen van lijfstoebehooren. Reeds een 50-tal vrouwen en meisjes neemt aan deze lessen deel wel een bewijs, dat er behoefte bestond aan dergelijk onderwijs. Tevens heeft het departe- menlsbestuur eenige naaimachines aangeschaft, die het gratis in gebruik afstaat aan buisvrou wen uit den geringen stand. Vooraf kunnen dezen gratis les ontvangen in het behandelen dezer machines. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch onder wijzersgenootschap heeft aan de afdeehngen de volgende voordrachten doen toekomen voor leden van het hoofdbestuur Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer G. Kappenburg Pz.1 stoel voor de sofa en verzocht den bezoeker plaats te nemen. Den graaf, wien anders zelden zijne zelfbe wustheid verliet, overviel een onbestemd angst gevoel tegenover den strengen man daar voor hem, van wien zijne gansche toekomst, zijne eer en bestaan zoo geheel afhankelijk waren. Hij trachtte tevergeefs een blik van verstandhou ding met mevrouw Btückner te wisselen. Deze zag niet op. Een ocgenblik was het stil, eene pijnlijke, drukkende stilte, gedurende welke de handels- raad den jongen, schitterend uitzienden officier beschouwde en eene uitdrukking van hoon en verachting om zijne lippen speelde. Den graaf was weinig hoop meer overgebleven, doeb des te vaster werd zijn besluit, den kamp te wagen, dien hij vooruitzag en van welks uitslag zooveel voor hem afhing. Hij begon met den honenden blik van den handeisraad met donke ren, vasten blik te beantwoorden. «Ik heb uw terugkeer met ongeduld afgewacht, mijnheer," zoo ving hij aan te spreken, nen tos- G. Kappenborg Pz. te Amsterdam, 2. J. I.ohr te Amsterdam. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het tusschentijds aftreden van den heer L. Ger- hardt1. L. Gerhardt te Utrecht, 2. L. Freem te Harmeien, 3. N. van Veen te Amersfoort. De tweede voordracht is ingezonden namens de daartoe aangewezen gewestelijke vereeniging Utrecht. Het statistiek-instituut heeft zich ten verzoeke van de Vereeniging voor de statistiek in Neder land", gesteund door den minister van binnen- landsche zaken, die. blijkens vroegere aanschrij ving van meening was dat het voorgenomen onder zoek voor het algemeen rijksbestuur van groot belang en nut zoude zijn, tot de burgemeesters gewend, met uitnoodiging omteneinde een deugdelijk onderzoek naar de armenzorg te kunnen instellen, eene lijst, bevattende 42 vragen, betrek king hebbende op de bedeelden en verpleegden, zoo nauwkeurig mogelijk te willen invullen en verdere inlichtingen op deze zaak betrekking heb bende, te geven. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de zaak behandeld tegen een provisor in eene apotheek te Waalwijk beschuldigd van vergiftiging van zijne vrouw door middel van strychnine. Hij was door de rechtbank te Breda veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, welk vonnis door het hof te 's-Hertogenbosch werd vernietigd. Laatstgenoemd vonnis werd door den Ifoogen Raad gecasseerd en de zaak naar het hof te 's-Gravenhage ver wezen. De advocaat-generaal mr. A. Tehiera gaf een uitvoerig requisitoir en eischte twaalf jaar ge vangenisstraf wegens Bmishandeüng met doode- lijk gevolg". De verdediger, mr. A. J. Loeff, con cludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 12 November. De rechtbank te Roermond heeft Jf, S. uit Yenlo, tegen wien 6 jaar gevangenisstraf was geëisebt wegens aanranding, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Donderdag stond voor de rechtbank te Breda, kamer van strafzaken, terecht A. R. Roessen, oud 24 jaar. machinist op de stoomboot 's-Hage Breda, wonende te Breda, gedetineerd ter zake- van poging tot doodslag, door op een korten afstand met eene revolver een schot te hebben gelost op den persoon van P. S., welk schot alleen gemist heeft omdat deze tijdig gebukt heeft. Het O. M. eischte voor den beklaagde een jaar gevangenis. KRALINGSCUE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 12 zomerzalmen, die voor f 0.80 tot 1.20 per '/s kilo werden' verkocht. Nog werden aangevoerd 4 winterzalmen. Door de jongste stormen zijn te Scbevertingeiv door enkele feeders belangrijke verliezen geleden een hunner leed over zijn verschillende vaar tuigen een schade van 115.000, uitsluitend aan netten en toeoehooren. Netl.-Herv. Kerk. Beroepen: te Varseveld ds. W. B. ff. vallig boorende, dat gij bij de uwen terug waart, heb ik mij gehaast mij bij u aan te dienen. Ik onderstel," vervolgde hij een weinig aarzelend en. voortdurend eert blik van mevrouw Brückner trachtende op te vangen, »dat mevrouw uwe- echtgenoot u over de aanleiding van dit bezoek heeft gesproken en dat »Ja, mijnheer de graaf," viel de handeisraad hem in de rede, »ja, ik ben van het doel uwer komst onderricht, wel wat laat, daar velen, die niets met de zaak hadden uit te staan, vóór mij op de hoogte gebracht waren doch dit is nu eenmaal niet anders. De hoofdzaak voor mij is, dat ik tot mijn leedwezen moet verklaren, zoo spoedig en zoo duidelijk mogelijk, dat ik uwen wensch, dien gij mij ongetwijfeld heden wilt doen kennen, niet vervullen kan." De heer Btückner had in 't geheel geene- moeite gedaan om deze werkelijk korte en dui delijke verklaring door toon, blik of gebaren eentgszins te verzachten. De graaf werd bleek en beet zicü op de lippen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6