Biniieiilaiidselie Berichten. voorbereid. De Daily Telegraph verneemt uit Washington dat er een ernstig verschil van gevoelen bestaat tusschen den president en den staats-secreteris Blaine. Eerstgenoemde wil Egan terugroepen, hetgeen Blaine niet wil. Deze laatste is vooralsnog tegen het nemen van hevige maatregelen, terwijl de president zonder uitstel het Congres zou willen bijeenroepen. De Nexe-Torh Herald verneemt uit Val paraiso dat twee officieren van de Duitsche marine Zaterdagavond zijn beleedigd geworden op den trein tusschen Valparaiso en Santi ago. De bewuste beleediging heeft ten gevolge gehad dat het schip Leipzig een aantal vluchtelingen aan boord nam. Admiraal Valoi« deed zijn beklag bij den »intendente", die beloofde dat hij alles in het werk zou stellen om eene herhaling te voorkomen. De Times verneemt uit Valparaiso dat alle authentieke inlichtingen en bescheiden het bewijs leveren dat de vloot der Unie feitelijk voor Balmaceda spionnendienst verrichtte, waaraan Egan medeplichtig was. Deze tracht nu zijne vroegere kuiperijen te bemantelen door nieuwe verwikkelingen uit te lokken, gebaseerd op onbewezen beschuldigingen, waai bij Blaine trouw meehelpt. Waar de Chilenen weten te ondei scheiden tusschen het volk der Unie en de beambten der Unie, en zij zullen alle rechtmatige eisehen der Unie inwilligen. De Financial JS'ews verneemt uit New- York, dat de ürnm Jesse Seligman eene inter nationale bimetallisten-conferentie met goed keuring der regeering op het getouw zet. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is dr. J. H. de Haas, ge neesheer-directeur van de inrichting tot het verleenen van hulp aan minvermogende oog lijders voor Zuid-Holland, te Rotterdam, be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen inspecteur van den waterstaat J. F. W. Com ad de personeeie titel verleend van hoofdinspecteur van den waterstaat. Bij kon. besluit is het bij kon. besluiten van 5 Dec. 1851 (Stil. no. 119) en van 30 Dec. 18G6 Stbl. no. 244) ingestelde eere- teeken tot belooning van eervoilen langdurigen werkelijken dienst by de schutterijen toege kend aan G. M. Meijer, kapitein, en H. van der Zee, sergeant, beiden bij de dd. schutterig te Schiedam. SCHIEDAM, 3 November 1891. De gisternamiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd bijgewoond door 19 leden; afwezig de heeren Loopuyt en Maas, beiden met kennisgeving. Nadat de raad geruimen tijd met gesloten deuren bijeen was geweest, werd de verga dering door den voorzitter geopend met de mededeeling, dat de naamlooze vennootschap stearine-kaarsenfabriek Apollo" de gemeente in rechten aangesproken had om restitutie der door haar betaalde plaatselijke directe belasting over 1890 en stelde hij voor dat de raad, overeenkomstig ingewonnen advies, be sluite, dat de gemeente zich tegen de vorde ring zou verdedigen, met machtiging op den burgemeester om bet geding in alle instantiën te voeren. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens vereenigde zich de raad eenparig met een voorstel van burgemeester en wet houders naar aanleiding van een verzoek van dezelfde fabriek om ontheifing van haren aanslag in de plaatselijke dit ecte belastingover 1891. Het praeadvies van het dagelijksch bestuur luidde, om, op gronden bereids mede gedeeld, aan adressante te kennen te geven, dat de verordening op de heffing der plaat selijke directe belasting de inwilliging van het verzoek verbiedt en dit mitsdien van de hand wordt gewezen. Aan de orde is thans de voortzetting van de behandeling der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1892. Bij volgn. 59, ^jaarwedden van de sluis wachters, bruggenophalers en dergelijke" verklaarden burg. en weth. het voorstel om de jaarwedde van den spuiwachter aan het nieuwe spuikanaal met f50 te verhoogen, niet konden ondersteunen, daar hun na de indiening der memorie van antwoord gebleken was, dat de spuiwachter nog uit anderen hoofde van de gemeente een weekgeld van f3.50 genoot. Vnlgn. 59 werd hierop on veranderd goedgekeurd. Het bedrag van f 50 in volgn. 80 uitge trokken voor kosten van rechtskundige advie zen, werd op voorstel van den heer Schuurman, vooral ook met het oog op de hangende procedure contra de kaarsenfabriek »Apollo" verhoogd van f50 tot f500. Ingevolge de opmerkingen in de sectiën gemaakt over den weinigen spoed, waarmede meermalen het verslag van de handelingen van den gemeenteraad verschijnt, besloot de raad den uitgever te machtigen, om, bij aldien de drukproef binnen acht dagen dooi den spreker niet is terugbezorgd, diens rede voering ongecorrigeerd in het verslag op te nemen. Volgn. 83, Donderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden", gaf, als gewoonlijk, aanleiding tot eene breedvoerige gedachten- wisseling. Burgemeester en wethouders ver klaarden gevolg te zullen geven aan den in het sectieverslag uitgedrukten wensch, dat de raad voortaan mededeeling zal ontvangen van de opgave die de commissie van fabri cage, jaailijks bij het dagelijksch bestuur moet indienen. Ook besloot de raad een post tot aankoop van trottoir-banden, die, in strijd met het advies der commissie van fabricage, niet op de begrooting was gebracl. alsnog pro memorie uit te trekken. Nadat nog de heer Hoogendam de wenschelijkheid betoogd had om de openbare werken zooveel mogelijk onder werkbazen in de stad aan te besteden, weid ten slotte volgn. 83 onge wijzigd goedgekeurd. Bij volgn. 86, onderhoud van pompen en riolen, brak de heer Hoogendam een lans voor de volgens hem gruwelijk verongelijkte bewo ners der oostzijde van den Singel, die niet mogen uitloozen op een zich daar ter plaatse bevindend gemeenteriooï. Met de verklaring van den voorzitter, door feiten gestaafd, dat aan het verlangen van bedoelde Singelbewo ners onmogelijk kon worden voldaan, meende de heer Yan Harwegen den Breems geen vrede te kunnen nemen, hij wenschte daarom een deskundig onderzoek ter zakewaar tegen bij den voorzitter geen het minste bezwaar bleek te bestaan. De vergadering werd hierop wegens het ver gevorderd uur gescheiden tot hedennamiddag te kwart voor twee ure. Hedennamiddag hield de gemeenteraad zich wederom bezig met de voortzetting dei- behandeling van de gemeente-begrooting. Zooals uit bet sectieverslag blijkt, achtte men een post van f900 voor het stoomboot- gebruik ten dienste der boeien in de drie afdeelingen te hoog, en werden in een der afdeelingen burgemeester en wethouders uit- gerioodigd om door den havenmeester en den gemeente-architect een rapport ter zake te doen uitbrengen. Hoewel de burgemeester mededeelde dat beide deskundigen door hem geraadpleegd waren en eenstemmig zich voor het behoud van den post hadden verklaard, besloot de raad niettemin, na langdurige debatten, de quaestie aan het meer verlicht oordeel eener commissie van deskundige raadsleden te onderwerptn. Tot t leden dier commissie werden benoemd de heeren Prins, voorzitter, Den Breems en Maas. Bij volgn. 88, zooals altijd het brandpunt voor de discussie, besloot de raad, op voorstel van den heer Visser om den post van f 164,000 voor de waterverversching en andere buiten gewone werken voor memorie uit te trekken, met het oog op de onzekerheid die nog om trent de plannen der waterverversching be stond, nadat daaraan, op initiatief van den heer Van Erpecum de verklaring was toegevoegd, dat naar het oordeel van den raad een verbe tering van het water in de binnenstad nood zakelijk moest geacht worden. Tevens bracht de raad op voorstel van den lieer Van Harwegen den Breems een memoriepost op de begrooting voor de dem ping van het Broersveld, Lange Kerkstraat, Kreupelstraat en aangrenzende grachtjes teneinde op die wijze de herinnering aan het indertijd te dier zake genomen raads besluit levendig te houden. Volgn. 90. Hosten van aanleg en onderhoud der algemeene begraafplaats, dat overigens onveranderd werd goedgekeurd, gaf den wet houder, den heer Loncq, aanleiding om te verklaren dat het toezicht over die begraaf plaats zoo ellendig is, dat, wanneer de justitie, voor het opsporen van een misdrijf de op graving van een lijk mocht gelasten, het constateeren van het lijk zoogoed als on mogelijk zou zijn. Het denkbeeld van den heer Van Harwegen den Breems, om den opzichter d*6r plantsoenen met de admini stratie en het toezicht over de algemeene begraafplaats te belasten, kon bij den raad geen bijval vinden. Morgennamiddag kwart voor twee ure voort zetting. In April 1864 werd de Alida-bewaarschooi in de Leliestraat alhier geopend. Het gebouw was een geschenk van mejuffr. A. Loopuyt aan het departement Schiedam der jaMaat- schappij tot Nut van 't Algemeen". De groot- sche gift werd dankbaar aanvaard en voorzag in een behoefte in dat toen reeds zich meer en meer uitbreidende gedeelte onzer ge meente. De edele menschenvriendin mag bij deze gelegenheid nog wel eens herdacht wor den het jongere geslacht kent mej. Loopuyt te weinig, doch het oudere weet nog wel, hoeveel goed die brave met de haar ruim geschonken middelen deed, maar ook met welke bijna kinderlijke veneratie het »juffrouw Daatje" door oud en jong eenmaal uitge sproken werd. Met de opening der school werd mej. A. C. Aenmey aan het hoofd daarvan gesteld. Van toen tot heden, dus 27 jaar lang, heeft ze met de meeste toewijding hare taak opgevat en uitgevoerdthans, na 42 jaar haar beste krachten aan het onderwijs besteed te hebben, meende ze den tijd gekomen, hare betrekking te moeten nederleggen, opdat jeugdiger krach ten met nieuwen moed haar zouden kunnen vervangen. Een eervol ontslag werd haar door de directie der departementale bewaarscholen op hare aanvrage verleend. Gisteren, 2 November, was de dag, dat ze van hare betrekking werd losgemaakt, en hare opvolgster, mej. J. van Marion, die aanvaardde. In een der lokalen van het schoolgebouw waren de directie, eene depu tatie van het departement Schiedam en een enkele genoodigde, met het aftredende en het nieuwe hoofd der sciiool en een ge deelte der schoolkinderen vereenigd. In eene hartelijke toespraak dankte de lieer J. W, J. van Harwegen den Breems, ais voorzitter der directie, mej. Aenmey voor de uitstekende leiding van de kleinen gedu rende hare lange loopbaanwaardoor ze zich dan ook de genegenheid der ouders en de liefde der kinderen verworven heeft en dezen haar ongaarne zien henengaanals blijk van booge ingenomenheid met haren arbeid reikte hij haar een stoffelijk bewijs tot aandenken namens de directie over. Als voorzitter van het dep. Schiedam bracht de heer dr. C. J. Vaillant mej. Aenmey in tref fende bewoordingen hulde voor al het goede, dat ze aan deze instelling van het depart, bewezen heeft, en bood haar, met overhandi ging van diploma,- het eerelidmaatschap van het departement aan. Ook de heer J. Wijma richtte eenige woorden tot haar, die hij in zijne betrekking tot de bewaarscholen had leeren kennen als een uitstekende vrouw en degelijke onder wijzeres. Diep geroerd beantwoordde mej. Aenmey het haar toegesprokene, met dank voor de ontvangen bewijzen van ingenomenheid met baar arbeid, waarna ze nog enkele woorden tot haar opvolgster richtte en afscheid nam van haar onderwijzend personeel, eu de kinderen haar ten slotte een lied van vaar wel toezongen. Yervolgens wendde de voorzitter der directie zich tot mej. J. van Marion, die hij weesop de wel zware, doch ook schoone taak, die haar wacht, en wekte hij hare helpsters op,, dit jonge hoofd met evenveel ijver ter zijde te staan, als ze dit het oude gedaan hadden. Mej. Marion beantwoordde deze toespraak met de verzekering, dat ze trachten zou te voldoen aan de goede verwachting, die de directie getoond had, in haar te hebben. We hopen, dat de wel ter faam staande Alida-bewaarschool onder het nieuwe hoofd met jonge en frissche krachten nog lang ouders en kleinen tot nut en zegen moge zijn, W. van Meerwijk, werkzaam in de branderij van den heer M. de Bruyn aan de Korte Haven alhier, is gisterochtend ten 6 ure met een zak gist van de zoldertrap gevallen,, ten gevolge waarvan hij een been heeft ge broken. De Tweede Kamer is tegen Dinsdag 10' dezer, des namiddags ten 3 ure bijeengeroepen. De ministers van justitie en van koloniën, begaven zich gisteren naar het Loo. De Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen heeft zich tot den minister van- waterstaat, handel en nijverheid gewend om de wenschelijkheid en tevens de mogelijkheid te betoogen eener versnelde postgemeenschap tusschen Engeland en Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 October bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,484,014.29'/? en bij de betaalmeesters - 1,030,407.31'/? Te zamen f 2,514,421.61) De minister van koloniën heeft bij de be antwoording van het verslag over de Indische- begrooting verklaard te zijn een voorstander van spoorwegaanleg voor staatsrekening op Java. Voorloopige ontwerpen voor de voor naamste lijnen zullen weldra opgemaakt wor den. De minister van binnenlandsche zaken,, overwegend, dat de heer M. Boogaerdt Bzn. ontslag heelt genomen als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het boofdkiesdistrict Gouda y gelet op art. 101 der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37)heeft goedgevonden te bepalen lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal- in het hoofdkiesdistrict Gouda zal plaats hebben op Dinsdag 24 November e.k.2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 8 Dec. d.a.v. Bij den Baad van State is aanhangig een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van»

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2