onderdag 5 November. A0. 1891. N°. 7879. ij -en - ve e r t i g-ste J aargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. Buitenlandsche Berichten. F R A N K K IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag is het bij de behandeling tier interpellatie van Ernest Roche, ten gunste der invrijheidstelling van Paul Lafargue, >*oor de eerste maal duidelijk ■gebleken, da<k, de regeering niet meer kan rekenen op den steun der radicalen. Dr. Clé- inenceau. de erkende leider der uiterste linker zijde in de Kamer van afgevaardigden, ver klaarde namens zijn partijgenooten, dat zij niet langer willen medewerken met een Kabinet, dat hun rechtmatige eischen steeds opoffert aan zijn goede verstandhouding met de rech terzijde. Of de minister-president al verklaarde ■dat met de wet niet mag gesold worden ten gunste van partijbelangen het hielp niet. Bij ,de stemming over de eenvoudige orde van ■den dag verkreeg het Kabinet alleen de meer derheid ten gevolge van den steun van vele leden der rechterzijdede radicalen stemden als éen man tegeD. Deze afscheiding behoeft intusschen de positie der regeering niet te .doen wankelende nu geconstateerde afschei ding bestond in werkelijkheid reeds sedert lang. De regeering heeft aan de mogendheden ■die de Brusselsche conferentie bijwoonden, de mededeeling gedaan dat de tractaten van protectoraat, vroeger gesloten met de inland- ■feche hoofden aan de Ivoorkust, tusschen Lahoü en de Cavally-rivier, door den president ■der republiek zijn bekrachtigd. De ontmoeting van grootvorst Alexis van Rusland, die zich sedert eenige dagen te Parijs ophoudt, met den president der republiek, heeft natuurlijk aan eenige bladen gelegenheid gegeven om te verzekeren, dat aan deze samenkomst niet enkel de eenvoudige beleefd heid, maar wel degelijk een politieke beweeg reden ten grondslag ligt. La Faix bijv, is er zeker van, dat de beide hooggeplaatste per sonen seen langdurig onderhoud hadden over ■de feesten te Kroonstadt, en de gevolgen die de tocht van het Noorder-eslcader gehad heeft voor de verhouding tusschen Rusland en Frankrijk". Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat grootvorst Alexis en de heer Carnot niet over de jongste gebeurtenissen zouden gesproken hebben maar in hoever aan bun gesprek daarom zulk een bijzonder ge wicht moet gehecht worden, is niet duidelijk. Het gedenkteeken te Ville d'Avmy ter eere wan Gambetta zal den 8sten dezer plechtig ont- huld worden. Het hart van den grooten rede naar, dat in het bezit was van den heer Paul Bert en van dezen is overgegaan op zijne weduwe, zal tenzelfden tijde aldaar in •een grafkelder worden bijgezet. De mededeeling van eenige Engelsche bla- •den, behelzende dat de Franschen een station gevestigd hebben in den Zuid-Archipel, schijnt .geheel uit de lucht gegrepen. De regeering heeft althans geen enkel bericht in dien zin ontvangen. duitsciiland. Volgens de Köln. Zeitg. zat het bedrag van 110 millioen maik, dat voor verbetering der bewapening van de artillerie noodig is, door eene geldleening gedekt worden. Bij de verkiezing van een lid van den Rijksdag te Stolp, in Lauenburg, ter ver vanging van den heer Von Puttkammer, heeft de liberale candidaat zijn conservatieven tegenstandereen vurig voorstander van beschermende rechten, met 4000 stemmen verslagen. Bij de algemeene verkiezingen van 4890 zegevierde de conservatieve can didaat met 4600 stemmen. De »Sehlossbrunnen" op het Slotplein te Berlijn, het werk van prof. Begas, zijn Zondag in tegenwoordigheid van den keizer, den kroonprins van Zweden en tal van autori teiten plechtig onthuld. Bijzonder heeft het de aandacht getrokken, dat de keizer den liberalen burgemeester Von Forckenbeck die hem bij deze gelegenheid toesprak, harte lijk de hand drukte en hem tevens geluk wenschte met zijn dezer dagen gevierden 70sten verjaardagwaarna de keizer zijne groote belangstelling te kennen gaf in al wat Berlijn betreft en iiij zich nog eenigen tijd met verschillende raadsleden onderhield. Thimothy Healy, anti-parnellislisch afge vaardigde werd gisteren in het openbaar binnen het gerechtsgebouw met een karawats afgeranseld door Macdermott, een neef van Parnell. De politie slaagde er eindelijk in Healy te bevrijden uit de handen van Mac dermott. Healy heeft geen proces tegen Macdermott willen instellen, wiens handelin gen een gevolg zouden zijn van de aanvallen van Healy in diens redevoering te Longford tegen Parnell gehouden. Zondag hebben te Cork en te Longford weer bloedige vechtpartijen tusschen Parnel- listen en anti Parnellisten plaats gehad. In eerstgenoemde stad worden op het oogenblik niet minder dan 325 gewonden in de gasthui zen verpleegd. OOSTENRIJK. De regeering heeft gisteren bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende tot goedkeuring van het sluiten van tijdelijke handelsovereenkomsten met Turkije, België, Spanje en Portugal. De koning en de koningin van Grieken land vertoeven op het oogenblik te Weenen. Op hun verzoek zijn zij daar zonder bijzon dere eerbewijzen ontvangen. Ook in het noorden van Hongarije is de aardappeloogst mislukt, zoodat men daar in sommige streken hongersnood vreest. De regeering beraamt daarom maatregelen om aan de arme bevolking te gemoet te komen, in de eerste plaats door de uitdeeling van poot-aardappelen. De benoeming van mgr. Vaszari tot pri maat van Hongarije en aartsbisschop van Gran is thans officieel. RUSLAND. De plundering der joden te Starodoeb, in het gouvernement Tsjernyoff, schijnt een zeer ernstig karakter te hebben gedragen, daar de schade op verscheiden millioenen roebels wordt geschat. Bovendien vond men een aantal aan de joden ontvreemde voor werpen van waarde in de huizen van voor name ingezetenen. Er wordt van overheids wege een gestreng onderzoek naar het ge beurde ingesteld. ITALIË. De eerste zitting van het inter-parlemen- taire vredescongres had in de groote zaal van het Kapitool plaats. Daarbij tegenwoordig waren o. a. de grootzegelbewaarder Ferrari en verscheidene leden van het diplomaten- korps. BI ocheste hield eene redevoering, ten betooge dat de vergadering moet streven naar middelen om den vrede te bewaren door middel van scheidsrechterlijke uitspraak. Italië, zeide hij, wenscht oprechtelijk een element van den vrede te zijn en zal aan deze roeping niet ontrouw worden. Het programma van het internationale vredescongres van parlementsleden luidt als volgt3 November, opening van het congres op het Kapitool's avonds gala-voorstelling in den schouwburg4 November, ontvangst der leden in de Kamer van afgevaardigden; 5 November, soiree bij den prins Odescalchi 6 November, soiree bij den syndicus van Rome7 November, andermaal ontvangst der leden in de Kamer8 November, sluiting van het congres en receptie op het Kapitool. Het congres zal eiken dag eene zitting houden. Behalve de vermelde feestelijkheden zullen het Forum en het Colyseum geïllu mineerd en zal er een tocht naar Napeis en naar Pompeji gedaan worden. Het gemeentebestuur van Napels heeft een prijsvraag van 40.000 lire uitgeschreven voor een aldaar op te richten standbeeld voor Garibaldi. In strijd met de geruchten betreffende den ongunstigen gezondheidstoestand van den paus woidt verzekerd dat hij welvarend is. Het voor onbepaalden tijd verdagen van het anarchisten-proces te Rome woidt in de pers druk besproken. De meeste organen schrijven de wanordelijkheden toe aan gebrek aan tact bij den president van het gerechts hof. Het bestuur der orde van advocaten heeft besloten een protest in te dienen tegen de handelwijze van sommige magistraats personen. S E R Y I E. Er is eene mimsterieele crisis ontstaan. Tanehanowitsch is afgetreden. De portefeuille van financiën is ad interim aan den president van den ministerraad, die van handel aan den minister van openbare werken opge dragen. AMERIKA. De correspondent der Times te Valparaiso gaat voort met zijne onthullingen betieffende de knoeierijen van den Ameiikaansehen vlootvoogd en den gezant met Balmaceda. Egan zou ondershands groote contracten met Balmaceda gesloten hebben, waarvoor de zoon van den gezant de aansprakelijkheid aanvaardt. Balmaceda wilde in Amerika een stedelijke leening sluiten met de salpeter groeven van Tarapaca tot onderpand; om de bevolking van de Unie zand in de oogen te strooien, zou Balmaceda aan de Vereeni^de Staten het marine-station te Tarapaca hebben afgestaan. Binnenlandsclie Berichten. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 3 November. Heden werd door den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, in naam van Hare Majesteit, de najaarsvergadering van de Staten dier provincie geopend. Het nieuwgekozen lid voor Delft, de heer Seret, werd beëedigd en toegelaten. Naar de afdeelingen, die heden zijn saam- gesteld, werd verzondenhet voorstel tot het aangaan eener geldleening voor de voltooiing der werken tot verbetering der vaart tusschen Rijn en Schie. In handen van speciale commission zijn o. a. gesteld de verschillende ontwerpen tot vaststelling of wijziging van polder-reglementen een heden ingekomen voorstel van Ged. Staten tot tijdelijke bediening van het veer tusschen Rozenburg en Maassluis met een stoomboot het adres van den gemeenteraad van West maas, om subsidie voor vernieuwing der dorpstraat aldaar. De volgende vergadering is belegd tegen Dinsdag 17 November a.s., des voormiddags ten 11 ure. SCHIEDAM, 4 November 1891. In zijne hedennnmiddag gehouden zitting, welke door alle leden, met uitzondering van de heeren Loopuyt, Knappert en Maas werd bijgewoond, hield de gemeenteraad zich met de verdere behandeling der begrooting bezig. De eerste gedachtenwisseling van eenig gewicht ontspon zich bij een voorstel van burgemeester en wethouders om de jaarwedde van den kassier der drinkwaterleiding e- gasfabriek van f4000 op f1200 te brengen. Na bestrijding door de heeren Hoogendam, Visser, Tak en Van Harwegen den Breems, en verdediging door den voorzitter en den heer Elzevier Dom werd ten slotte het voor- courant. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners f 1.85. - 2.50. - 0.10. BPIIEAlf! BOTKKSTHA AT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. tedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. E N W E t A N 1». O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1