zijn mandaat als lid van den Landdag neer te leggen en zijne vrienden aan te sporen dat voorbeeld te 'volgen, omdat daardoor bet vergelijk ernstig in gevaar gebracht zou worden en de Jong-Czechen meester van het terein zouden worden. Men gelooft echter niet dat hij zich zal laten overreden, tenzij de regeering een gedeelte zijner eischen inwilligt. Het Pester blad Magyar Hirlap meldt uit Oroshaza, waar onlangs bloedige onlusten plaats hadden onder de veldarbeiders, het sensatiewekkeude nieuws, dat aldaar eene samenzwering tegen het leven van keizer Frans Jozef ontdekt is. Een arbeider, Mari genaamd, en drie anderen zijn gevangengenomen. RUSLAND. De Daily News meldt uit Odessa, dat wegens den hongersnood door de overheid de rant soenen der gevangenen beperkt zijn, waardoor groote bezuiniging verkregen wordt. De Petersburgsche Novosti bevat een tele gram van den gouverneur van Kasan, mel dende, dat in twee districten de hongertyphus is uitgebroken, De ptocureur der Heilige Synode, Pobedo- noszefl', gaat ijveiig voort met zijne vervolgin gen tegen de protestanten in Rusland. Twee of drie dagen geleden liet hij vier van de hoofdleiders der protestantsche of Stundisten- beweging gevangennemenBagdasarianz. den voorganger der protestantsche Armeniërs; Kahït, den leider der Duitsche doopsgezinden Mazayeff, het hoofd der molokans, en Levas- hoff, den voornaamste der methodisten. Deze vier mannen werden zonder de minste waar schuwing uit hunne gezinnen weggerukt en .voor den tijd van vijf jaar naar een berg- district bij de Perzische grenzen gezonden, waar zij te midden der fanatiekste muzel mannen zullen moeten leven. Bovendien wer den 110 volgelingen van beiderlei kunne naar Gerusi, een klein dorp in de provincie Eii- sabetlipol, verbannen. Deze verkeeren daar in de grootste ellende en zijn verplicht hun dagelii'asch brood langs de huizen der Arme niërs en Tartaren te bedelen. Onder ben zijn er velen, wier kinderen letterlijk met geweld ontvoerd en aan bewakers van het oude geloof overgeleverd werden. De ouders worden van hunne kinderen gescheiden om te voorkomen, dat zij die in hun eigen geloof opvoeden. Zeer moeilijk is het, den ongelukkigen bannelingen eenige hulp te zenden. Hunne vrienden moeten daarbij met de grootste voorzichtigheid te werk gaan, daar zij gevaar loopen evenzeer verdacht te worden en hetzelfde lot te onder gaan. SPANJE. De meeste dagbladen beschouwen de lee- riïng van 100 millioen francs doordeSpaan- sche batik als een voldongen feit. S E R V I E. De ex-koning Milan en zijne gescheiden gemalin Nathalia zijn thans beiden in Parijs. Volgens sommigen zijn zij tot verzoening ge neigd, de koning omdat zijn inkomen onvol doende is en de koningin over 1.200,001) frs. 's jaars te beschikken heeft, de koningin omdat zij het op den duur onaardig vindt voor gravin Keschko te moeten spelen. Bovendien moet hun zoon, koning Alexander, zeer ver langen dat aau zijne \alsclie en hachelijke positie een einde kome, en zou men uit den aard der zaak aan de verschillende Euro- peesche hoven eveneens het bijleggen gaarne zien van een twist, welke aan het prestige van het koningschap in het algemeen slechts afbreuk kan doen. P E R Z I E. Volgens bericht aan de Timen uit Teheran zond de regeering troepen naar Mazanderan, waar een godsdienstig oproer uitgebroken is. Het gepeupel omsingelde en verbrandde de woning van generaal Saadat Goely, die met twintig anderen gedood werd. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld, dat alle can- didaten der democratische partij in Virginië tot leden van het wetgevend lichaam zijn gekozen. In Ohio werd Mac Kinley, de vader der beruchte tariefwet, tot gouverneur gekozen met eene meerderheid van 10,000 stemmen op den tegenwoordigen democratischen gou verneur. Ook bij de verkiezingen voor de ver tegenwoordiging behaalden de republikeinen in dien staat de overwinning. Hier ontvangen berichten melden, dat zij ook in Pennsylvania hebben gezegevierd. De laatste berichten omtrent den uitslag der verkiezingen hebben den tegenwoordigen stand veranderd in dien zin, dat de demo craten in vijf staten, waaronder New-York, en de republikeinen in twee, n.I. Ohio en Pennsylvania, de overwinning hebben behaald. Uit Rio Janeiro wordt gemeld Het Congres heeft de krijgswet opgeheven en de dictatuur hersteld. Blijkens nadere onthullingen van den be richtgever der Times te Valparaiso, omtrent de knoeierijen tusschen den gezant der Vereenigde Staten te Santiago, den bevelheb ber vau het Amerikaansch eskader in de Chileensche wateren en president Balmaeeda tijdens den bloedigen burgeroorlog in Chili, zouden de Amei ik. oorlogsschepen niet alleen spionnendienst hebben verricht ten gunste van Balmaeeda, maar ook bij Iquique de beide telegraafkabels, welke de Congrespartij in staat stelden de gemeenschap met de buitenwereld te onderhouden, in volle zee hebben doorgesneden, opdat alleen voor Balmaeeda gunstige berichten zouden kunnen worden vei zonden, hetgeen mede ten gevolge had dat, terwijl de schepen van Balmaeeda zich in de Vereenigde Staten steeds van het noodige konden voorzien, die van de Congres partij voortdurend in hunne bewegingen be lemmerd en met kaperschepen gelijkgesteld werden. Het nieuwe Congres in Chili zal den 16n dezer worden geopend. De meeste staat kundig gevangenen zijn in vrijheid gesteld, terwijl de regeering beloofd heeft aaD de wettige eischen der vreemdelingen te zullen voldoen. Ook aan den Duitschen admiraal is voldoening toegezegd voor de beleediging, twee zijner officieren aangedaan. Binneiilandsclie Uerichten. SCHIEDAM, 5 November 1891. In ons verslag van de gemeenteraadszitting van gisteren is onder de bestrijders van het voorstel van burgemeester en wethoudersom de jaarwedde van den kassier der drink waterleiding en gasfabriek met f 200 te ver- hoogen, abusief genoemd de heer Tak. De politie heeft opgespoord en aange houden de personen van W. C. J. v. d. V. en P. J. Z., wouende alhier, die zich in den vroegen morgen van Dinsdag 27 Oct. jl, hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een bok uit het land van den veehouder C. H. van Santen in de "West-Franken- landsche laan alhier, dien zij op de Rotter- damsche markt hebben verkocht. Bij kon. besluit is aan den heer H. A. M. Roelants Jr., te Amsterdam, uitgever, verlof verleend tot het aannemen van de onder- scheidiugsteekenen van commandeur der orde van Simon Bolivar, waartoe hij door den president der Vereenigde Staten van Vene zuela is benoemd. De minister van buitenl. zaken, de heer Van Tienhoven, is Dinsdagavond in de resi dentie teruggekeerd uit Parijs, waarheen hij voor eenige dagen vertrokken was, naar men wil, met het oog op de tusschen Frankrijk en Nederland geopende onderhandelingen over een handeistractaat. De Fransche gezant bij ons hof, de heer Legrand, bevindt zich nog te Parijs. Spoedig zal, naar het D. c. Z.-H. meldt, een wetsontwerp worden ingediend tot bestendi ging der schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Indië. Naar wij vernemen, zou, in verband met de voorgenomen overbrenging van de behan deling van verschillende landbouwbelangen naar het departement van binnenlandsehe zaken, de aanstelling van een afzonderlijken inspecteur voor het landbouwonderwijs te ver wachten zijn. (IV. B. Gt.) De Prins-Hendrik-stichting te Egmond- aan-Zee heeft van den minister van koloniën ten geschenke ontvangen een levensgroot portret in olieverf van admiraal De Ruyter. De heer M. H. Insinger, lid van de Eerste Kamer, is te Driebergen overleden. Ged. Staten van Zuid-Holland, de verbinding tusschen Voorne en Putten over Rozenburg met den vasten wal en den thans daar in exploitatie gebrachten spoorweg van Maassluis naar Rotterdam steeds van groot belang achtende, hebben met bijzondere belangstel ling den toestand van de overvaart van Rozen burg op Maassluis en omgekeerd gevolgd. Juist nu door de voltooiing der verruiming van het Scheur de overvaart over dit vaar water moeilijker is dan ooit te voren, en door den spoorweg MaassluisRotterdam het belang van een geregelde overvaart grooter, bestaat er weer geen andere gelegenheid tot overvaren dan met hengst en roeibooten. Tal van klachten over deze slechte communicatie zijn niet uitgebleven. De vraag, op welke wijze in de verbinding tusschen Voorne en Putten en Maassluis het best zal kunnen worden voorzien, houdt de aandacht van Ged. Staten nog steeds bezig. Zij zijn thans met den onlangs opgetreden minister in briefwisseling over het onderwerp en vertrouwen, dat deze tot een blijvende oplossing zal leiden, welke, de geregelde en veilige gemeenschap voor Rozenburg, Voorne en Putten, Goedereede en Flakkee met het spoorwegstation verzekerend, kan het zijn, aan de aanstaande Juli-vergadering moge worden voorgelegd. Intusschen eischen en zulks te meer bij het naderen van den winter de ge wichtige belangen, betrokken bij de gemeen schap onzer eilanden met Maassluis, dat, in afwachting eener blijvende regeling, zonder eenig verwijl in de tijdelijke indienststelling eener stoomboot worde voorzien. Zij hebben daarom, in'overeenstemming daarmede, den Staten voorgesteld uit de pro vinciale kas een krediet te verleenen, waaruit, ter bevordering en verzekering eener tijdelijke bediening van het veer tusschen Maassluis en Rozenburg met een bekwame stoomboot, tot 1 Sept. aanst. kan worden bes.hikt, zoo noodig tot een bedrag van f3200. Ged. Staten stellen zich voor in de aan staande Juli-vergadering, zoo mogelijk, een blij venden maatregel voor testellen, bestemd om met September in werking te treden. De Boodschapper, het anti-revolutionnair orgaan, dat in Den Haag verschijnt, bevat een belangrijke mededeeling omtrent de quaestie der vele sappels" (in zake van school- subsidiën), welke aan den nu afgetreden secretaris-generaal mr. Hubrecht weiden ge weten, maav in dat geval meenden wij veeleer voor rekening van den minister Lohman kwamen. Volgens vertrouwbare inlichtingen", die aan de Boodschapper wer den verstrekt", heeft zich de zaak aldus toe gedragen sTeneinde in alle provinciën gelijkvormige toepassing van de wet te verkrijgen, heeft de vorige minister van binnenlandsehe zaken aan de commissarissen der Koningin en aan de inspecteurs verzocht om in alle twijfelachtige- gevallen te appelleeren. Op, die wijze is in bijna elke quaestie een eindbeslissing genomen door den Koning, op voordracht van een minister uit het Kabinet, dat de wet op het lager onderwijs voorstelde en werd alzoo de eenparigheid in de uitvoering verzekerd. »Het zal nu moeten worden afgewacht of een volgend minister van binnenlandsehe zaken van de eens genomen beslissingen afwijkt. Hij kan dat slechts doen op gronden aan de wet ontleend. Voor partijdigheid be staat hier echter weinig gevaar. sin ieder geval kan noch de Raad van State,, noch de heer Hubrecht daaraan iets toe of af doen. In dezen beslist de minister geheel zelfstandig." Volgens deze lezing, die wel de ware zal zijn, heeft inderdaad de minister Lohman de vele beroepen tegen de beslissingen van Gedep. Staten uitgelokt. En dat kan hem geenszins ten kwade worden geduid; integendeel, voor zulk een poging om gelijkvormige toepassing der wet te verzekeren, is zeer veel te zeggen, al is er nogal omslag aan verbonden. Intusschen, vraagt het Hbl., waar blijft bij deze toedracht van zaken de salgemeen bekende" grief, welke tegen mr. Hubrecht is te berde gebracht? In aansluiting aan het bericht in ons vorig nonimer, nopens de dit jaar van regee- ringswege te houden beroepstelling, meldt men aan de Amst. Ct. uit Den Haag, dat den personen, met die telling belast, van het departement van binnenlandsehe zaken een staat is toegezonden, waarop niet minder dan 2900 verschillende beroepen voorkomen. Het nieuwe zegel voor den Hoogen Raad van Adel, ontworpen door den heer Mengel berg te Utrecht, is thans volgens het Vad. nagenoeg gereed. Het stelt de Koningin voor te paard, met den kon. mantel en de kroon en dragende in de eene hand den rijksappel en in de andere den schepten. Ter zijde haar wapen; de benedenachtergrond wordt inge nomen door de takken van een oranjeboom; het paard stapt naar links. De stijl is 15e eeuw. Het randschrift luidtWilhHmina, b. d. G. Gods Koningin d. Nederlanden, Prinses v. Oranje-Nassau. De heer Van Houten, lid der Tweede- Kamer, behoort tot de volksvertegenwoor digers uit verschillende landen, die aan heb vredescongres te Rome deelnemen. De le luitenant der infanterie van het Indische leger J. H. Cornelissen is le Atjeh gesneuveld. De overledene was slechts 25 jaar oud. Op- 20-jarigen leeftijd officier, was hij eerst on langs tot zijn nieuwen rang bevorderd. Evenals Rochussen, Bosboom eu Bles zal ook Roelofs een marmeren buste krijgen in- het rijksmuseum. Er wordt daartoe te 's-Gra- venhage een comité gevormd. Verscheidene Duitsche bladen komen op- tegen het stijgen van de steeukolenprijzen en zij betoogen met cijfers, dat de kolenmijn- besturen daardoor buitensporige winsten maken. Aan den Noordwal te 's-Gravenhage is- gisternaeht verdronken de 22-jarige zoon van den turfschipper H. Toen men hem heden ochtend halfzes wilde wekken, was hij uit de kooi verdwenen. Eenigen tijd later werd hij gevonden, met het hoofd naar beneden, tus schen de schuit zijns vaders en een daarnaast- gelegen vaartuig. Te Huisduinen overleed in 71-jarigen ouder dom Klaas Duit, oud-bootsman der aldaai" gestationneerde reddingboot der Noord- ea Zuidhollandsche redding-maatschappij. In de- geschiedenis der reddingen nabij die kust staaf-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2