Zaterdag, 7 November. A0. 1891. N°. 7881 Feuilleton. ij f- n -v© ertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. ïïuitenlandsclie Berichten. DENEMARKEN. som J 1.85. - 2.50. - 0.10. BU K EJIT: BOTGR8TR A AT, K 2 7. Advertentieprijs: vaa i10 g.wnn. regels met inbegrip ven eetie Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twekmaai, l>e>ekemi abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noininers fBADKBUX. In de Kamer heeft De Freycinet bij de beraadslaging over de begrooting van oorlog, in antwoord op de ingebrachte bedenkingen en bezwaren, verklaard dat de organisatie der •zoogenaamde gemengde regimenten uitkom sten heeft opgeleverd welke alle verwach tingen overtreffen. Te Dóle wil men een monument voor Giévy oprichten. Het werk is reeds opge dragen aan den beeldhouwer Ricipon en zal bestaan uit een beeld in zittende houding ■op een voetstuk met allegorische figuren, het geheel geplaatst op een hoog platform, waartoe trappen van hardsteen toegang verleenen. Het Journ. des Dèbats gelooft niet, dat het noodig zou zijn, nieuwe wetten te makeri ter bestrijding van de prostitutie en de pornografie, indien men slechts de hand hield aan de bestaande zeer doeltreffende bepalingen, die nu evenwel een doode letter zijn. Het staat bijv. duidelijk in de wet, dat ■onzedelijke platen niet mogen worden uitge stald, en toch ergert men zich dagelijks aan -de onbeschaamdheid van sommige winkeliers. De politie doet er niets aan. Bij de Kamer van afgevaardigden is een •wetsvoorstel ingediend betreffende de be noeming van bijzondere controleurs voor de veiligheid op de spoorwegen. Die controleurs, door den minister van -openbare werken te benoemen, moeten in •de dienst-registers nagaan de oorzaken van vertragingen, overmatige belasting der wagens, overgroote snelheid, den toestand der machi- Eene Schets naar het leven. (Naar het Hoogduitsch door Geegor Samakow. 36. En zij wierp zich tegen de leuning van hare •sofa en zag den graaf met uitdagende blikken aan. Zij scheen zich op dit oogenblik te ver maken met zijne vernedering en zijnen toom. !Zij nam mat woeker het offer terug, dal zij hem bad willen brengen, maar dat haar bezwaard had van het oogenblik af, dat zij bespeurde met hoeveel vreugde hij het aannam en hoezeer de jeugdige bevalligheid barer dochter hem boeide. Veranderlijk, als de vrouwen dikwijls zijn, kwam haar de toewijding van den graaf aan een door ■haar zeiven opgeworpen denkbeeld thans voor als eene haar aangedane beleediging. Zij haatte reeds den graaf met een doodehjken baat en zou zich met vreugde schikken naar den wil van haar echtgenoot. Duizendmaal liever zou zij nes, den arbeidsduur der beambten onder zoeken en n het algemeen toezien op het nakomen van de reglementen. Zij brengen eenmaal per week een rapport uitdat door den ingenieur der controle aan den minister gezonden wordt. Voorts wordt in het wetsvoorstel bepaald, dat niemand toegelaten kan worden tot den dienst, hetzij bij het besturen van treinen, hetzij bij het behandelen van de wissels, zonder een certificaat van bekwaamheid verleend door den ingenieur en twee veilig heid-controleurs. BEIGII. Het bestuur van den «progressistischen bond" heeft besloten, het voorstel te ver werpen tot het organiseeren eener volks beweging ten gunste van het algemeen stemrecht. Dit besluit werd genomen, op grond dat in de tegenwoordige omstandig heden, nu de regeering zich schijnt te zullen voegen naar den alom in den lande uitge sproken wensch, een dergelijke manifestatie ongelegen zou komen. De bond behoudt zich intusschen voor, over dit voorstel nader te beraadslagen, indien de verwachting van het volk teleurgesteld mocht worden. Alle libe ralen die, om eenige reden, tot nog toe hun instemming niet hebben betuigd met het be ginsel van algemeen stemrecht, worden voorts opgeroepen zich bij hun partijgenooten aan te sluiten, daar ook bet voorgestelde huis manskiesrecht aan de bestaande onrechtvaar digheden geen eind zou maken. Nog werd door het bestuur bepaald dat in het begin van het volgende jaar, het liberaal- progressistische congres zal worden bijeen- thans hare dochter verbonden zien aan den man zijner keuze, dan te zien, dat de beide jonge lieden, de graaf en Bianca, gelukkig waren in elkanders bezit. »Ik bespeur," zeide de graaf op spottenden toon, «dat uw geheugen niet te vertrouwen is en ik voorzichtig gedaan zou hebben een schrif telijk bewijs te vragen van uwe toezeggingen. Nu ontbreekt mij dit, maar" vervolgde hij snijdend en bitter, «gelukkig heb ik schriftelijke bewijzen in banden van nog andere herinne ringen. Gy zult begrijpen, dat ik volstrekt niet gezind ben de rol van een afgewezen minnaar te spelen, die gij mij schijnt te hebben toege dacht. De wijze, waarop gij mij behandelt, bevat een grievende beleediging en het zou de eerste maai van mijn leven zijn, dat ik eene beleedi ging ongewroken liet." En zich tot den han- delsraad wendende, vervolgde hij«Het staat dus vast, mijnheer, gij weigert uwe toestemming tot eene verbintenis met uwe dochter, waarover reeds de gansche stad den mond vol heeft. Ik zal zorgen, dat er ook gesproken wordt over mijne afwijzing, zal ook zorgen, dat niet ik het het voorwerp worde van spotternij en mede lijden. Men zal het hooren, dat ik het door deze vrouw aan mij gedane voorstel eener verbintenis geroepen, dat volgens de statuten van den bond vóór de algemeene verkiezingen voor de wetgevende macht moet bijeenkomen. Volgens de Independence ligt het in de bedoeling der regeering, het stelsel van voor waardelijke invrijheidstelling uit te breiden tot alle vonnissen van gering belang. Mocht het gedrag van den veroordeelde daartoe later aanleiding geven, dan zal de straf nog toege past kunnen worden. Tegenwoordig heeft geen voorwaardelijke invrijheidstelling plaats, tenzij deze bij de uitspraak uitdrukkelijk bevolen worde. DUITSC1ILAND. De keizer beeft bij de Engelsche regeering een uittreksel van de Engelsche wetten be treffende de openbare zedelijkheid aangevraagd, om hem te dienen bij de hervormingen, welke hij daaromtrent in zijn rijk wil invoeren. Er is aan het ministerie van binnenlandsche zaken een uitvoerig uittreksel gereedgemaakt, dat nu weldra naar Berlijn gezonden zal worden. Aan de onlangs te Berlijn gestichte maat schappij voor het bouwen van goede arbei derswoningen in den omtrek der hoofdstad heeft de keizer een aanmoedigend schrijven doen toekomen, waarin hij den wensch uit, dat vele anderen dit goede voorbeeld mogen volgen en daardoor medewerken tot het hervormen van den zeer onvoldoenden toe stand der arbeiderswoningen te Berlijn. Keizer Wilhelm zal in den Benedeu-Elzas een jachtslot laten bouwen. De plannen daar voor worden reeds te Straatsburg uitgewerkt. De Rijksdag zal den 17n dezer zijne werk zaamheden hervatten. met mejuffrouw Binnca verworpen heb. omdat ik onmogelijk eene dochter tot vrouw kan nemen, wier moeder Een schrille kreet deed den spreker afbreken als eene tijgerin sprong mevrouw Brückner op hem toe en zou zich op hem geworpen hebben, als niet de handelsraad tusschen beiden getreden was. Den dreigend opgeheven arm zijner vrouw met vaste hand grijpend, klonk een kalm en gebiedend «halt!" den graaf tegen. »Goen woord meer, mijnheer! Uwe bedreigingen gaan te ver voor een man van eer. Bedenk, dal gij tegenover eene vrouw staat «Maar tegenover eene vrouw," riep de graaf, bevend van woede, «die verdient ontmaskerd te worden. Binnen het uur zal ieder weten om welke reden bet tusschen uwe dochter en mij uit moet zijn. Dan zal het aan u staan, mijnheer, reken schap van mij te vorderen ik ben bereid u die te geven. 'tZou belachelijk zijn u verantwoor ding te vragen voor uwe weigering mij de band uwer dochter te gevenuwe geschonden eer zult gij moeten verdedigen, en, wat er dan moge gebeuren, do eer zal aan mij zijn den naam van dit gemeene, huichelachtige vrouwmensch aan zedelijke vernietiging te hebben prijsgegeven." De Frankf. Zeit'j. meent te weten, dat de geheime fondsen van den minister van bui- tenlandsche zaken, welke tot dusver slechts 50,000 mark bedroegen, dit jaar op 500,000 mark zullen worden gebracht. De periodieke verkiezingen voor den Ber- Iijnsclien gemeenteraad, waarvan eerstdaags een derde der leden moet aftreden, zullen aanleiding geven tot een heftigen strijd, daar elk der beide groepen van de sociaal-demo cratische partij met eigen candidaten zal voor den dag komen. Bij het met Italië gesloten handelsverdrag heeft de rijksregeering toegestemd in ver laging van het recht op wijnen van 2i tot 15 mark. ENGELAND. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de handel in opium gedurende de jongst verloopen zes jaren in Canada verdubbeld is. Het opium wordt verwerkt in fabrieken in Britsch Columbia en daarna in de Vereenigde Staten ingesmokkeld, gedurende het aar '1890 voor eene waarde van een millioen dollars. De regeering te Washington heeft afgevaar digden naar Ottawa gezonden om liet minsterie in Canada te bewegen, den opium- handel te breidelen door het invoeren eener hooge belasting. Het Folkething herkoos den heer Sloegsbro tot voorzitter, den lieer Boisen tot onder voorzitter. Bij de verkiezing van een tweeden onder-voorzitter verkregen de heeren Sloerup en Klaussen een gelijk aantal stemmen, wes halve de laatste, als zijnde de oudste, werd verklaard gekozen te zijn. «Ellendeling 1" steunde mevrouw Brückner. ter wijl zij met de handen vuur het gezicht in haren zetel tetugzonk. De handelsraad mat den graaf met een blik van onbegrensde verachting. «Neen zeide hij, «gij zult aan uwe bedrei ging geen gevolg geven." «En wie zal mij dat beletten V' riep de graaf met een honenden Inch. «Ik hernam de lieer Biilckner. «Ik wil niet, dat mijn goede naam, waarvoor ik het geluk van mijn leven voor een deel heb opgeofferd, gemengd worde in een openlijk schandaal. Niet ik alleen heb het recht te vorderen, dat die naam onbevlekt blijve." «Welnu," zeide da graaf spottend, «als do zaak zoo staat, dan zij wij gereed. »Ik kan nog aan de praatjes der menschen eene wending geven, zooais ik het wil." «Ga naar uwe kamer!" beval nu de bandek- raad aan zijne vrouw. «Wat ik verder met dezen heer te bespreken heb, gaat u niet aan." Mevrouw Brückner aarzelde. De handelsraad greep baar bij den aim en leidde haar naar de deur, die hij achter haar sloot. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1