Armenzorg. Recli tzakeii, Gemengde, Berichten. den iaan •weldadigheid doen", er ook zijn die er >niet aan doen" en deze onbarmhartigen den last laten komen op weldadiger». Naar aanleiding daarvan zegt hg: sHet zg verre van mij, dat ik de schaduw zijden zou voorbijzien van andere stelsels, of de misbruiken waartoe zij leiden. Maar nu de armenzorg voortdurend grootere verhoudingen aanneemt, schijnt 't mij toch onmisbaar noo- dig, dat van lieverlede het systeem der vrij willigheid worde verlaten, teneinde niet bij voortduring de egoïsten te laten vrijluopen en voortaan ieder te doen bijdragen naar gelang van zijn vermogen. Want.met de ker kelijke armenzorg loopt 't toch mis als men ziet dat de hervormde diaconie voortdurend achteruittimmert en de fïnancieele benauwd heid reeds zoover gekomen is, dat men nie mand bereid vindt, het ambt van boekhou der der diaconie te aanvaardendan is dat bezwaarlijk meer te ontkennen. Het kan nog eenigen tijd duren, maar lang toch niet meer". Dit »achteruittimmeren" der diaconie wordt ook in andere gemeenten waargenomen en als oorzaak noemt men wel eens, dat sedert uitsluitend rechtzinnige predikanten worden beroepen, de vrijzinnige leden van het kerk genootschap uit de kerk blijvenwat op de collecten een grooteri invloed oefent. Voorts neemt men bij de sbarmhartigen", gelijk de Sprokkelaar hen noemt, meer en meer het verschijnsel waar, dat zij de uitreiking hunner gaven niet afhankelijk willen maken van de vraag wat iemand gelooft, terwijl deze vraag natuurlijk bij de dianonieën op den voorgrond treedt. Deze laatste toestand hopen wij dat hoe langer hoe meer zich zal uitbreiden, al is het weinig bemoedigend voor de fïnancieele toe komst der diaconieën. Men schrijft uit Amsterdam aan het 22. N. Nauwelijks was het bekend geworden, dat de heer mr. S. A. Vening Meinesz, van Rot terdam, als burgemeester der hoofiistad zou optreden, .of eensge eigenaren van perceelen haastten zich een adres op te stellen en dat ter teekening neder te leggen, in welk adres niets meer of niets minder dan afschaffing der straatbelasting wordt gevraagd, op grond barer onwettigheid. Deze belasting is op de begrooting 1892 geraamd op f504.000. Het was door deze heeren niet vergeten, dat de heer Meinesz zich te Rotterdam niet alken afkeerig van die heffing betoond, maar haar zelfs onwettig verklaard had, in tegen stelling met mr. Van Tienhoven, die deze belasting wanneer de gemeente-financiën moesten versterkt worden als billijk, .rechtmatig drukkend en als volkomen binnen de gemeentewet vallende had verdedigd en aanbevolen, en door den raad wist te doen voteeren. Nog voor de begrooting 1892 in behande ling kwam, werd het request, met ongeveer 1200 handteekeningen voorzien, bij den raad ingediend, en bij de algemeene beschouwing bracht het radicale raadslid mr. Treub haar ter sprake. Op zijn vraag tot den voorzitter, of reques- tranten bij ZE. Achtb. een gunstig oor, en steun voor hun verzoek bij den raad zouden vinden, antwoordde de voorzitter, dat hij geen voorstander van die wet was geweest, dat een voorstel tot zulk een heffing van hem niet zou zijn uitgegaan. Ook had de heer Treub zich niet vergist, dat spreker zich wel eens over de zijns inziens onwettigheid er van had uitgelaten. Maar nu die heffing door een groote meerderheid in dezen raad was ingesteld, en ook andere hooge autoriteiten ze voor volkomen wettig hadden verklaard, nu moest men van hem niet verwachten daar tegen te zullen opkomen. Ofschoon die quaestie later nog een onder werp van debat in den raad zal uitmaken, kan uit het kort antwoord van den burge meester aan den heer Treub nu reeds vol doende worden opgemaakt, dat adressanten nul op 't request krijgen. Het 33.61. ontving een schrijven uit Brazza ville van 8 September, waarin ernstig ge klaagd wordt over den nieuwen gouverneur van den Congostaat, den Belgischen majoor "Watris. Deze stevende met de stoomboot Ville Anvers naar de Boven-Congo en kwam bij de Nederlandsche factorij Lulanga, waar onze vlag wapperde. Op onbeschoften toon eischte hij dat die vlag zou worden neergehaald. De Nederlandsche agent maaktehemopmerkzaam dat overeenkomstig de Berlijnsche akte en die tusschen Nederland en de Association Afri- caine gesloten, de factory het recht had hare eigen vlag te voeren, maar de majoor ge doogde dit niet en daar hij een sterk geleide met zich voerde, gaf de agent toe. Thans is volgens den berichtgever last verstrekt, ten einde moeilijkheden te voorkomen, dat geen Hollandsche vlag meer zou worden vertoond voordat zekerheid was verkregen, dat zij niet aan beleediging zou worden blootgesteld. Vroeger was ook door den Belgischen gou verneur het vertoonen der Nederlandsche vlag verboden, maar de toenmalige minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Kar- nebeek, rustte niet voor het besluit was inge trokken. De tegenwoordige minister zal wel hetzelfde doen, indien het bericht juist is. Men deelt echter aan de Avondpost mede, dat er omtrent hetgeen een berichtgever van het Handelsblad te Brazzaville meldt betreffende eene schending van de Neder landsche viag in den Congo-staat door Bel gische ambtenaren, bij de Ned. Afrikaansche Handelmaatschappij hoegenaamd niets be kend is. De Loehemsche afdeeiing van ïHetRoode Kruis" is ook in vredestijd werkzaam ten behoeve der lijdende mensehheid. Een geheel magazijn van verplegingsmiddélen (compleete nachtlegers, ziekenstoelen, brancard enz.) staat aldaar ten dienste van den geneesheer en er is een goed ingerichte ijskelder en een ver plaatsbare barak voor besmettelijke zieken. Uit een dezer dagen uitgebracht jaarver slag blijkt, dat de geldmiddelen der afdeeiing in goeden toestand verkeeren. De Duitsche opera te Amsterdam heeft opgehouden te bestaan. De stoomhoutzagerij en de korenmolen van den heer P. J. Scheer te Bodegraven zijn "Woendagochtend totaal door brand vernield. Eene groote hoeveelheid koren ging mede verloren. Hoewel smart eer doodt dan vroolijkheid komen nu en dan gevallen voor, dat uitbar stingen van vroolijkheid gevaarlijk voor het leven zijn. Bit is ook gebleken bij een familie partijtje in de Noorderstraat te Amsterdam, waar een vrouw zich onder een comische voordracht heeft dood gelachen, (Tijd.) Aan het spoorwegstation te Veenwouden (Fr.) heeft de surnumerair R. eene vrouw, die met den trein was aangekomen en dicht bij het station ongemerkt te water was ge raakt het leven gered door terstond in de sloot te springen en de drenkelinge met in middels toegeschoten hulp op het droge te brengen. Zij was geheel bewusteloos, doch werd door zorgvuldige verpleging in het stationskoffielmis vier uur daarna weder tot bewustzijn gebracht. Eene treurige ontmoeting heeft de veehou der H. V., uit Loosdrecht, gehad. Met paard en wagen op reis zijnde, zag hij in een boschje nabij De Bilt iemand liggen. Meenen- de dat die persoon sliep, wilde hij hem, met het oog op de koude, wekken. Toen hij naderbij kwam, bemerkte hij, tot zijnen grooten schrik, dat de bewuste persoon, een officier uit Utrecht, was overleden. Het lijk werd ge schouwd en naar De Bilt overgebracht. Nabij Schleiden, in de Rijnprovincie, is een Fransch kerkhof ontdekt uit de 3e of 4e eeuw onzerjaarteiling. Meer dan 100 graven zijn gevonden, waarin zich, nevens de ongeschonden geraamten, tal van kostbaar heden bevonden. De historische eik bij het klooster San Onofrio, te Rome, onder welks takken Torquato Tasso dikwijls zat te mijmeren en waar hij, naar men zegt, zijn «Verlost Jeruzalem" dichtte, is thans door een storm vlaag omvergewaaid. Het aantal kwartels, die in Italië bij hun aankomst worden gevangen en gedood, is minstens 500.000. Naar betrouwbare berichten zijn in de maand Mei van 1889 80.000 kwartels van Messina verzonden. Meestal worden deze dieren met het net gestriktboven dien gaat groot en klein, oud en jong, een ieder, die een geweer of stok kan hanteeren, tijdens de aankomst der kwartels op jacht om deze dieren, die door hun langen overzeeschen tocht zijn afgemat, neer te schie- ten of dood te slaan. Ontelbaar zijn de jagers, die in •en dag meer dan 100 kwartels bemachtigen. De Orient-express derailleerde bij Jassy, waar de rails door kwaadwilligen waren opgebroken 4 personen werden gedood en 20 gewond. De directeur der weosinrichting te Neerbosch ont ving over het derde kwartaal, met inbegrip van een legaat van wijlen J. B. te Amsterdam, groot f 10.000, de som van f 37.324.54Vs voor genoemd gesticht. Bovendien is over datzelfde tijdvak aan druk en bind werk de som van f 23.262 96 ontvangen. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam vei- ooideelde gisteren Kempe Rooseboom, wegens dood slag gepleegd op Maria Beijl, tot lijf jaar gevangenis straf. Men schrijft uit Den Bosch aan het Tad. Het oproer is hier nu gedaald tot straat- jongenszingeiïj en wat straatdrukte. Tegen halftien ure 's avonds is alles uit. Van de openbaarmaking van de conclusion van liet rapport der enquête-commissie, met welke schrifturen de burgemeester naar Den Haag is geweest, verneemt men nog niets. Juist van pas brengt de 7e afl, van Mannen van Beteekenis een zeer uitvoerige levensschets van Helmholtz; zij is van een bevoegde hand, nl. van dr. J. van Rees, en zal dus zeker veel gelezen worden. Onder de oplossingen van de prijsvraag in een Engelsch blad gesteld, »wat is een kus?" komen ook de volgende voor: Niet te gebruiken door een persoon, zeer geschikt voor twee. Wat het kind voor niets geeft, wat de jonge man steelt en wat de grijsaard betaalt. Het vrijgeleide voor de vrouw naar de beurs van den man en voor den man naar het hart van de vrouw. De beste pleister op de wonde bij huiselijk krakeel. Het volapük der natuur. Een redevoering zonder woorden. De ontbrekende schakel tusschen lichaam en ziel. 's-Gravenhage. Het buitenpaleis aan den Scheveningschen weg wordt in gereedheid gebracht, daar H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar in het laatst dezer maand vermoedelijk eenigen tijd in de residentie zal komen doorbrengen. De prins van Wales zal op zijn vijftigsten ver jaardag Maandag a.s. o. a. ook een geschenk ontvangen van de Londensche acteurs en schouw burgdirecteuren, nl. een fijnbewerkte, gouden sigaren- kast, ter waarde van 1000 p, st. Dat geschenk is een blijk van dankbaarheid voor de belangstelling, welke de Engeische kroonprins steeds het tooneel en den tooneelkunstenaars heeft betoond en waardoor bij de maatschappelijke positie der artisten verbeterd heeft. Te Manchester heeochte Vrijdag jl. onder het stationspersoneel een paniek. Het was namelijk ge bleken, dat zich in een der «boxes" tan den trein, die voor het grootste gedeelte bestond uit waggons, voor paardenvervoer bestemd, niet een paard maar een leeuw bevond. Een der beide beambten, die deze ont dekking hadden gedaan, viel flauwde andere nam de vlucht en maakte alarm De waggons met den ge vaarlijken inhoud werd uitgehaakt en in afzondering gebracht. Een telegram werd aan de directie van den dierentuin gezonden met het verzoek, eenig personeel af te staan, dat met dergelijke zendingen beter ver trouwd was. In den loop van den dag merkte een stoutmoedige echter op, dat de leeuw voortdurend de zelfde houding bleef behouden en bovendien een ge wone adreskaart aan den hals droeg. Spoedig bleek, dat men met een opgezetten koning der dieren te doen had, en werd deze gewoon doorgezonden. Een trein, van Bombay vertrokken met Britsche en inlandsche soldaten, is nabij Nagpur ontspoord. Vijf Britsche soldaten werden gedood, 31 Britsche en 4 inlandsche gekwetst, terwijl vijf personen vairiiet treinpersoneel eveneens den dood vonden. De opperbe velhebber der troepen in het presidentschap Bombay, alsmede zijn staf, bevonden zich in den treinmen gelooft dat zij ongedeerd zijn gebleven. In de Chineesche zee heeft den 22n en 23n Septem ber een hevige typhoon gewoed, welke vele mensehen- levens deed verlorengaan en groote schade aanrichtte. Meer dan 1000 Chineesche booten en jonken dreven op het strand, terwijl een groot aantal stoomschepen stuksloegen. Ook aan land werd groote schade aan gericht. Ook over het zuidelijke deel van Japan veroorzaakte de typhoon groote schade. Te Nangasaki bleef geen huis onbeschadigd, terwijl ouder de kleine vaartuigen eene verschrikkelijke verwoesting werd aangericht. Het Engeische barkschip Actios werd stukgeslagen en te Simonoseki werden meer dan 2000 jonken naar zee gedreven en vernield. Vele menschen kwamen daarbij om het leven. Voorts kwamen de stoomschepen MwMcoskima enOnitia, die beide van hunne ankers werden losgeiukt, met elkander in aanvai ing; eerst genoemd schip zonk. Mme. Melba zal in het proces tot echtschei ding haar door haren echtgenoot, den heer Armstrong, aangedaan, verdedigd worden door den beroemden advocaat Sir Charles Russel), dien men wel «den koning der Engeische balie" noemt. Men zegt, dat hij namens mevr. Afelba een tegenuankiacht zal indienen, waarbij de heer Armstrong wordt beschuldigd van mis handeling (zedelijk en lichamelijk) zijner vrouw, die hij zoowel in Australië als in Europa exploiteerde. Of de hertog van Orleans aan de dagvaarding in dit proces gevolg zal geven is nog niet be kend. Volgens Galignani's Messenger zou de heer Armstrong, die zeer vaardig is met pistool en degen, den jongen prins tot een tweegevecht uitdagen. Prof. Billroth te Weenen toonde dezer dagen aan zijn studenten beenderen van gesneuvelden in de oorlogen van 1866 en 1870. De hoogleeraar zeide, dat de wonden toen toegebracht niet te ver gelijken zijn bij de wonden, die thans kunnen worden veroorzaakt. Een kogel van het Mannlicher rep. geweer gaat door een muur op een afstand van 500 a 000 pas, de kogels zullen gaan door drie a vier man op een rij, terwijl het rookvrij kruit de slachting vreesehjk zal bevorderen. «Goddank", besloot Billroth, »kan ik u geen beenderen toonen van rnenscben door de moderne wapenen gevehl." Uit Warschau wordt bericht dat te Osowice, in het gouvernement Grodno, een rijke houtkoo- per, S. Apfelbaum genaamd, "met zijn gezin-var» twaalf personen, waaronder vier volwassen mannen en twee vrouwen, des nachts door roovers over vallen en met bijlslagen vermoord is. Het huis werd, nadat er eene aanzienlijke som gelds uit ontvreemd was la brand gestoken. Zes ver dachte personen zijn door de gendarmes in hech tenis genomen de geheele bende moet ten minste uit twintig personen bestaan hebben.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3