A°. 1891. Woensdag 11 November. N°. 7883 Eerste Blad. HAGELRAMP Kennisgeving. JSToordforalbant. "ij f-en-yeert g-st J aar? ft u g. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J; ODÉ. IN Buitenlandsclie Berichten. Abonnkhkntsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheels Rijk Afiomierlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. KVRRAI': BOTBRSTBAAT, E Z 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant1.10. tedere gewone regel meer- i> 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1 Ti 'YKTZrvr M Bij Kon. Beslnit van den 12en October 11. (No. 41) lieeft het aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes behaagd onze Commissie te machtigen gedurende ■de maanden October en November eene Collecte in het geheele Rijk te houden ten behoeve van de door -den hagelslag van den 23en Juni en 1 Juli 1891 zeer .geteisterde landbouwers in de Provincie Noordbra- hant. Wij hebben da aanvrage tot die machti ging schoorvoetend en laat gedaan omdat wij hoop- •ten door de weldadigheid van Neêrlandsch Ingezetenen en door de Collecten in de Provincie Noordbrabant voldoende in staat te zullen gesteld worden onze ■diep beproefde provinciegenooten eenigsinds te steu nen. Onze verwachtingen zijn echter zeer teleur gesteld. Bij eene schade van ruim f 325.000 ontvingen wij tot heden nog geen f30.000, zoo dat wij geen 10% schadevergoeding kunnen uitreiken. Wij weten, .dat de collecten voor allerlei weldadige doeleinden elkander snel opvolger, en dat er zeer veel geëischt wordt van de algemeene liefdadigheid. Toch wagen wij het met de bede tot u te komen: help ons in den grooten nood van de hard getroffen landlieden. De zaaitijd is aangebroken en zij missen zaairogge, •de winter nadert en de eeiste levensbehoeften: brood en aardappelen ontbreken, het vee is verkocht •moeten worden bij gebrek aan veevoeder. Zonder krachtige hulp is de nijpendste armoede in het vooruitzicht. Het is daarom dat wij hoopen niet te vergeefs ■een beroep te doen op Uwe bekende liefdadig heid ten opzichte uwer ongelukkige natuurge- noolen. Namens de Bagelsnood-Commissie in Noordbrabant, Mr. W. H. E. Baron VAN DER BORCH, Burgemeester van Qinnektn en Bavel, 2de Voorzitter. A. L. FESTEN, Burgemeester van Beeswijk, Secretaris. L. VAN DE WESTELAKEN, Burgemeester van St. MichieU-QestelPenningmeester. Burgeheester en Wethouders van Schie dam, brengen onder verwijzing naar het bovenstaand beroep op de liefdadigheid ter algemeene kennis, •dat op Vrijdag 13 dezer langs de huizen der inge zetenen eene collecte met open schaal zal worden .gehouden ten behoeve van de slachtoffers van den Bagelramp in Noord-Brabant. Schiedam, den lOn November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VEBJSSÈDE. 1) I T S C lit A Ji D. Tegenover de beschuldiging van Fransche zijde, dat Duitschland de schuld draagt van de daling der Russische fondsen, schrijft de Norddeutsche Zeitung die daling toe, aan de oververzadiging van Frankrijk met Rus sische waarden en wijst als verklaring van de daling van den roebel op het mislukken van den oogst en den hongersnood in Rus land, terwijl het tamelijk lichtzinnig is om voor de financieele moeilijkheden van Rus land een zondebok te willen zoeken. Rusland zou zijn eigen belapgen schaden, wanneer het geloof wilde slaan aan de tegen Duitschland gerichte verdachtmaking. Luidens de Post, liet een groot aantal bankiersfirma's te Berlijn, teneinde het pu bliek gerust te stellen, nog Zaterdagavond aan hare cliënten schrijven, dat deze des- verlangd dadelijk hunne deposito's of hunne tegoed hebbende gelden konden doen afhalen. De kassen dezer bankiersfirma's waren Zon dag geopend. De Berlijnsche correspondent der N. JB. Ct. schrijft dd. 9 dezer De beurs was heden een weinig rustiger. De Zondag heeft aan de bedreigde firma's gelegenheid gegeven naar hulp om te zien. Ofschoon heden de dwaaste geruchten rond liepen over nieuwe zelfmoorden en rampen, werd er niets daarvan bevestigd en ging de terugbetaling bij de onderscheidene kleinere kantoren geregeld haar gang. Intusschen bestaat er vrees dat de crisis nog niet voorbij is. Sigmund Sommerfeld is mede aan zijne wonden gestorven. Vooral aan hem wordt de schuld gegeven van de onzinnigste ver teringen. De Vossische Zeitung jammert in een hoofdartikel over de misdadige weelde, welke in de laatste jaren in sommige krin gen hier heerschte. Geld was de maatstaf voor alle dingen geworden. Wie zich met een bescheiden inkomen behelpen moest werd met minachting aangezien, al was hij ook nog zoo beschaafd en zijne maatschap pelijke betrekking Dog zoo achtenswaardig. Men mag hopen dat het nu losgebarsten onweder ten minste voor eeriigen tijd de lucht zal zuiveren. Luidens de Nordd. Allg. Zeit., beeft de gouverneur van Duitsch Oost-Afrika den correspondent Eugen Wolff liet betreden van het onder Duitsch beschermheerschap staand gebied verboden, daar de berichten, door ge noemden Wolff afgezonden, ten deele onwaar zijn en ten deele door hunne inhoud zich leenen om het gezag van den gouverneur te schaden. ENGELAND Aan het banket gisteren te Londen gegeven bij de huldiging van den lord-mayor zeide lord Salisbury dat er niet de kleinste zwarte stip aan den horizont is te zien, die vrees voor den vrede zou kunnen inboezemen. De Engelsche politiek in Egypte zal niet de minste verandering ondergaan. Engeland zal de ondernomen taak niet in den steek laten. Het heeft groote offers gebracht om Egypte te redden en wij kunnen niet toe laten dat het tot wanorde terugkeert. Enge land heeft volstrekt geen bedoeling om Egypte van Turkije los te maken, maar het wil Egypte sterk genoeg hebben om alle aanvallen van buiten en alle beroeringen van binnen te kunnen weerstaan. De regee ring hoopt dit doel binnenkort te bereiken. Het is echter inmiddels noodig dat eene vreemde mogendheid belette dat Egypte tot eenen toestand terugkeere, waarin het zou blootgesteld zijn aan de aanvallen vau barbaarsche stammen en aan binnenlandsche beroeringen, Geen andere mogendheid kan dat doen dan Groot-Brittannië. FRANKRIJK. Te Rijssel is bij de Zondag gehouden her stemming tot lid der Kamer gekozen de veroordeelde socialist Lafargue. Op voorstel van Mellerand, werd gisteren door de Kamer verklaard, dat Lafargue uit de gevangenis behoorde ontslagen te worden, waarna de minister Constans zijne onmid dellijke invrijheidstelling beval. Bij de herstemming te Aiixerre voor een lid der Kamer is de radicaal Doomer gekozen met 7714 stemmen, tegen 5143 die op den gematigden republikein Denormandie waren uitgebracht. RUSLAND. De gouverneur van Simbirsk heeft de boeren, die aan de ongeregeldheden teStaro- dub hebben deelgenomen, met 300 zweep slagen doen straffen. Drie dier ongelukkigen, die meerendeels door honger en gebrek tot verzet werden gedreven, zijn tijdens de kas tijding bezweken. In de Steppen heeft men een groot aantal paaiden gedood, om tot voedsel te dienen. De geraamten laat men maar liggen Alleen in den omtrek van Yoronesh lagen ongev eer 5000 paardengeraamten. PORTUGAL. Uit Madrid zijn te Londen berichten ont vangen, welke gewagen van eene nieuwe samenzwering, die in Portugal zou zijn ont dekt. Een van deelneming verdachte korpo raal werd te Elvas gevat en bleek in het bezit te zijn van papieren, welke het bewijs levei den van het bestaan eener republikeinsche beweging, ten doel hebbende de bezetting dezer sterk bevestigde stad door toezeggingen van promotie voor de republikeinsche zaak te winnen. ITALIË. In zijne gisteren te Milaan gehouden rede voering verklaarde de minister-president Di Rudini, dat het evenwicht op de begrooting niet alleen hersteld is, maar zij zelfs met een klein saldo sluit. Geen nieuwe schuld of geldleening zal worden aangegaan. De minister verwerpt elk denkbeeld van wijziging der waarboigenwet en heeft de pelgrims uitge- noodigd met zekerheid van veiligheid naar Italië te komen. Italië wendt zijn invloed aan om de waarborgen voor den vrede te versterken, waartoe ook de souvereinen met groote gematigdheid en beleid alles aanwen den. De vorming van groepen van bevriende en verbonden mogendheden moet geen aan leiding zijn tot verontrusting van Italië, dat het Drievoudig Verbond vernieuwd heeft, om een staat van zaken te bevestigen, die ge legenheid biedt tot ontwikkeling eener staat kunde van rustig toezien. Vervolgens sprak de minister over de be trekkingen met DuitschlandOostenrijk- Hongarije en Engeland en voegde daarbij dat Italië's goede betrekkingen met Rusland nog dezer dagen aan de openbare meening in het algemeen een gevoel van zekerheid en vrede Lebbpn geschonken. Wat Frankrijk betreft, zeide hij. dat Italië voortdurend bezig is om achterdocht en wantrouwen uit den weg te ruimen, welke moeten optiouden. De eer, dezer dagen aan Garibaldi's nagedachtenis bewezen, doet uit Frankrijk iets tot ons komen als de wensch eener vriendschappelijke gezindheid, welke aan het Italiaansche volk steeds dierbaar zal zijn. Uit Rome wordt gemeld, dat Zaterdag het graf van gravin Mirafiori, Victor Emmanuel's morganatische echtgenoote, opengebroken en het lijk in brand gestoken werd. Het vuur werd nog tijdig gebluscht, zoodat slechts de voeten verbrand zijn. De dader, onbekend, is vermoedelijk een ontslagen, door wraakzucht gedreven bediende van wijlen de gravin. De paus bevindt zich voortdurend wel. Hij heeft Zondag den nieuwen directeur der Dominicanen ten gehoore ontvangen. A M E R I K A. Te Santiago beeft eene bijeenkomst plaats gehad op de Plaza, waarin beweerd werd, dat er een komplot bestond onder de uitge wekenen, die eene wijkplaats hebben gevon den in het Amerikaansche gezantschaps gebouw, tegen generaal Del Canto, den bevelhebber van het Congresleger tijdens den burgeroorlog. De Amerikaansche gezant Egan waarschuwde de Junta, dat zij verantwoor delijk was voor eiken aanval, die tegen de legatie mocht worden ondernomen. De Junta zond daarop cavalerie, teneinde het gezant- schapsgebouw te best hermen. De New-York Herald deelt uit Rio Janeiro het manifest mede, waarin presideut Fonseca

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1