Binnenlandsche Berichten. belooft de constitutie te waarborgen, alsmede de vrijheid der verkiezingen, alle geldelijke verplichtingen en wettige contracten. Hij zal geene enkele wet intrekken, tenzij er zijn die in strijd geacht kunnen worden met het algemeen welzijn en de veiligheid der regeering. Uit Pemambuco wordt gemeld dat de provincie Rio Grande do Sul zich onafhanke lijk heeft verklaard. Overal in het landheerscht algemeene ontevredenheid. De legatie van Brazilië te Londen heeft tegengesproken de berichten aangaande straat gevechten te Rio de Janeiro, berichten waarin zelfs werd gewaagd van gedoode personen. Volgens de legatie zou te Rio eene volkomen i ast bestaan. Hier ontvangen telegrammen zeggen echter liet tegendeel en gewagen van een werkelijk schrikbewind. De president der Republikeinsche bank May ring zou den toe stand beheerschen en vervolgt al zijne vijan den. Graaf Figueredo staat onder gestadig toezicht der politie en de hoofdredacteur van het Jornal werd raet verbanning gedreigd. De meeste leden van het Congres hebben Rio verlaten. Uit Rio de Janeiro wordt van 7 dezer gemeld In zij n manifest belooft de maarschalk- president de handhaving van de grondwet, de vrijheid der verkiezingen en de onschend baarheid vari alle geldelijke en controctueele verbintenissen. Hij zal geen enkele wet intrek ken, behalve die, welke in strijd mochten 2tjn met het algemeene welzijn en de zeker heid der regeering. Uit Newcastle wordt van 7 dezer gemeld De werkstaking van de arbeiders der werktuigenfabrieken is geëindigd en Maan dag wordt de arbeid hervat. Uit Santiago wordt gemeld, dat er in eene vergadering op de Plaza sprake is ge weest van het ontdekken eener samenzwe ring tegen generaal Canto, gesmeed door in het gezantschapshotel der Vereenigde Staten vertoevende vluchtelingen. De gezant Egan heeft de Junta doen weten, dat hij haar voor eiken aanval op het gezantschap ver antwoordelijk stelde, en de Junta heeft hierop het hotel door de gewapende macht doen bewaken. i F B IE 1 Naar de Times uit Tanger verneemt, brachten soldaten, uit Fez teruggekeerd, be richt omtrent eene gisting aldaar. Moeley Ismael, des sultans lievelingsbroeilers, werd Voor het kalifaat ongeschikt verklaard en verbannen .met den hoofdkadj, De edelen' worden beschuldigd van een komplot tegen den sultan, beoogend om Moeley op den ïroon te plaatsen. Des sultans raadsman, Siachmet Ben Moesa, viel mede in ongenade en werd. vervangen. ZUID-AFRIK A. Uit Pretoria worfo gemel(], Jat het batig saldo der Traiïsvaalsche schatkist aan het einde van het derde kwartaal van dit jaar 451,000 p. st. beliep. SCHIEDAM, 10 November 1891. In de gisternamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad de zevende aan de behandeling der begrooting voor -1892 ge wijd waren alle leden tegenwoordig, met uitzondering van den heer Loopuyt, die nog steeds door ongesteldheid verhinderd is. Aanstonds na het openen der vergadering leidde de wethouder, de heer Elzevier Dom, een voorstel van burgemeester en wethouders in om, tot dekking van het tekort op de gewone inkomsten en uitgaven der begrooting voor 1892, over het batig saldo der rekening over 1891 te beschikken t tot een bedrag van f30,000, en verder de op het personeel te heffen opcenten met 50 te verhoogen, gelijk staande met een bedrag van f 15,000, met intrekking van het in de vorige vergadering gedaan voorstel tot verhooging der plaatse lijke directe belasting; zullende daarbij, om de begrooting te doen sluiten, een bedrag van f 220,000 moeten worden geleend. De heer Van Harwegen den Breems wilde echter, met het oog op het in aantocht zijnde belasting-voorstel van] den heer De Groot, van geene belastingverhooging voor den tijd van een jaar weten; Zijn voorste! evenwel om de f15,000 van het personeelliever door leening te vinden, werd, na breedvoerige beraadsla ging, verworpen met 16 stemmen tegen 4. V óor stemden de heeren Van Horwegen den Bi eems, Prins, De Groot en Hoogemlam. Het voorstel van burg. en weth. tot heffing van 50 opcenten meer op het personeel werd daarna aangenomen met 16 stemmen tegen 4. Het tweede gedeelte van het voorstel van burgemeester en wethoudersnamelijk om over het baiig saldo van 1891 te beschikken voor een bedrag aan f30,000kwam nu in behandeling en vond vooral tegenstand bij den heer Maasdie er zich niet mede kon vereenigen, dat, in veiband met dit voor stel de aflossing der tijdelijke geldlee- ning van 1 ;5,000 zou gebracht worden op den dienst van 1892. Toen de raad met 12 tegen 8 stemmen besloot de f75,000 wél in 1891 ai te lossen, verviel daardoor het voor stel van burgemeester en wethouders. Een voorstel van den heer Van Erpecum tot dekking van het tekort, waarbij echter het batig saldo van den dienst 1891 zij het dan ook slechts voor een bescheiden be drag van f 5000 dienst moest doen. kon blijkbaar evenmin den bijval van de verga dering verwerven, daar liet zells niet ge noegzaam ondersteund werd om in behande ling te kunnen komen. Ten slotte vereeoigde de raad zich met het door den heer Maas gedane voorstel om de begrooting door een leening van f 165,000 .te doen sluiten. De behandeling der begrooting zal morgen namiddag ten kwartier voor twee ure wor den voortgezet. /ledenmiddag hield de gemeenteraad weder eene vergadering, die werd bijgewoond door achttien leden; afwezig de heeren Loopuyt, Bergsma en De Bruijn. Aan de orde is de voortzetting der be handeling van de inkomsten der gemeente- begrooting, en wel volgn. 18 art. 11 en Yojgn. 19 art. 12 opbrengst van schoolgeld van Jiet gymnasium en de boogere burger- school; en volgn, 43 aft. 2 géclëeltë eéttêt* geldleening enz. Nadat deze artikelen waren goedgekeurd en de heeren Elzevier Dom en Tak hunne stem gemotiveerd hadden, die zjj tegen de begrooting zouden uitbrengen, werd de begrooting in haar geheel in omvraag ge bracht en aangenomen met 12 stemmen tegen 5, die van de heeren Tak, Elzevier Dom, Loncq, Roelants en Knappert; de heer Visser was nog niet ter vergadering verschenen. Inge komen is een schrijven van den commissaris van politie naar aanleiding van hetgeen door den heer Schuurman indertijd over het politie toezicht in verband met het te snel varen van stoombooten langs de gemeente was ge zegd. Nog is ingekomen een adres van G. Mont- foort, le beambte ter thesaurie der gemeente, om verhooging zijner jaarwedde, ter visie gelend ter behandeling in eene volgende ver gadering. Aan het hoofd der 3e openbare armen school, den heer W. Brouwer, werd toege staan, gedurende dezen winter, gebruik te maken van enkele zijner schoollokalen met vuur en- licht, teneinde op sommige avonden de kinderen in bijzijn hunner ouders aange naam bezig te houden. Het reglement "der korenmeters-wegers werd opnieuw door den raad vastgesteld, en wel naar aanleiding van het verzoek der meters om artikel 37 van dat reglement ook van toepassing te doen zijn op hunnen tegen- woordigen commissaris Th. KuddersJr. ■'erna werden burgemeester en wethou- deis gemachtigd: lo, om de effecten, vrijge vallen door het ontslag van huur van de heeren Cuylits te realiseeren2o. om het bouwvallige voormalig commiezen-huisje, nabij de brug aan de -amlaan te amoveeren3o. om griendhout, gevelde boornen, hakhout en een paar buiten gebruik gestelde sluisdeuren publiek te ver- koopenen 4o. om op de gewone voorwaar den de aanbesteding te doen van bureau- en schoolbehoeften voor den tijd van drie jaar. Dit laatste punt gaf den heer Maas aanlei ding, burgemeester en wethouders te verzoe- ken toezicht te doen houden op de leve ring der schoolbehoeftendaar deze herhaal delijk zeer ernstig aanleiding tot klachten gaven. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van den heer De Groot tot het benoemen eener raadscommissie voor het ontwerpen eener inkomstenbelasting. Nadat hierover door de heeren Van Erpe cum, Den Breems, Hoogendam en den voor zitter het woord was gevoerd en geantwoord door den heer De Groot, werd ten slotte een motie voorgesteld door den heer Den Breems»De Raad van oordeel dat ter ver sterking der gemeente-inkomsten eene he- lasting naar de draagkracht der ingezetenen wenschelijk is, noodigt den heer De Groot uit om zoodanig ontwerp den raad ter overweging aan te bieden, en verzoekt burg. en weth. aan hem en de door hem te assumeeren leden, dien arnbtelijken steun te verleenen, dien zij binnen de grenzen van het mogelijke kunnen verstrekken, en verleent daarvoor een krediet van hoogstens flOO". Deze motie, ondersteund door de heeren Brillenburg en Schuurman, werd aangenomen met zeventien stemmen tegen éen, die van den heer Van Erpe cum. Alvorens de vergadering te sluiten, verzocht de heer Den Breems, hulde brengende voor de wijze waarop de zaak Cuylits was tot stand gekomen, burgemeester en wethouders in de volgende vergadering voorstellen ter tafel te brengen om het terrein der scheepstimmerwerf »De Nijverheid" voor de gemeente zoo productief mogelijk te doen zijnwaarop door den voorzitter gemotiveerd werd geantwoord dat zóódanige opdracht niet onvoorwaardelijk kon worden aanvaard. En li iermede was de vergadering afge- fcopen na acht zittingdagen. Wij vestigen de aandacht op de leesv&fga- dering der vereeniging »PauIus" op morgen avond ten halfacht ure, waarin de heer N. H. van den Toorn, onderwijzer te Charlois, zal spreken over: FDe waarde van den Bijbel, uit een taalkundig, literarisch en paedagogisch oogpunt beschouwd". De1 behandeling van zulk'een onderwerp, dat vooral in onzen tijd van groot belang is, doet een zeer talrijke opkomst verwachten. Naar wij vernemen, zal de gymnastiek- en schermvereeniging »Palaestra", als naar gewoonte, op een der laatste avonden van het jaar eene uitvoering geven, ditmaal echter met de hooggewaardeerde medewerking van het- .'gunstig bekende symphonie-orkest uit Bergen-op-Zoom, directeur de heer N. A. Bou- mah; hetwelk een concert a la Strauss zal geveé.' 1 - Wij twijfelen geenszins of de belangstelling in deze uitvoering zal hierdoor in niet geringe mate worden verhoogd. 3 Gisteravond ruim' acht uur ontstond er wederom een hevige brand in onze ge meente. De branderij van den heer M. J. outerlood aan de Willemskade stond door tot nog toe onbekende oorzaak binnen enkele oogenblikken in lichte laaie. Met grooten spoed waren bijna alle brandspuiten op het ten ein in werking benevens een paar brand- kranen der waterleiding, en wierpen hare krachtige stralen zoowel voor als achter in en vuurgloed. Het daarnevens staande pand van den heer G. J. Bertels, hoewel eenigszins beschadigd, bleef behouden. De autoriteiten waren spoedig aanwezig. Het terrein werd afgezet door politie en schutterij. Omstreeks haifelf ure was het grootste ge vaar geweken. Naar wij vernemen, was alles verzekerd. We ontvingen het eerste nummer van- RoelantsGoedkoop Weekblad, en zijn ver baasd dat voor den prijs van vijfcents een zoo- artistiek uitgevoerd blad kan gegeven worden. De platen kunnen met de beste Fransche wedijveren. Trouwens, de teekeningen zijn van den bekenden teekenaar Alfred d' Osselets. Daarenboven is de inhoud goed gekozen. Ver scheidene boeiende romans zullen achtereen volgens worden opgenomen. Kleine geestige,, deels geïllustreerde stukken wisselen de grootere werken af. Bovendien komen er opgaven in voor, betrekking hebbende op eeu grooten Prijs-Raadsel-Wedstrijd. En eindelijk, steltde uitgever, de heer H.A. M. Roelants Jr.,. 109 Warmoesstraat te Amsterdam, nog een prijs beschikbaarter verloting onder de inteekenaren bij nummer 45, indien namelijk bij het verschijnen van dat nummer bet aantal abonnés 10000 of meer beloopt. We gelooven zeker, dat dit getal zal bereikt worden, en raden onzen lezers aan kennis te maken met deze uitgave van onzen voormaligen stad genoot. We twijfelen niet, of na de kennis making zullen zij inteekenaars worden. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Dec. as., benoemd tot dijkgraaf van het hoogheem raadschap Delfland, provincie Zuid-Holland^ L. A. Reuvens, Gisteren hebben zich ter audiëntie naar" het Loo begeven de minister van binnenland- sclie zaken, de heer Tak van Poortvliet, en - minister van waterstaat, handel en njj ver heid, de heer Lely. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag 13 dezer niet plaats hebben. Dé minister van financiën maakt bekends dat het saldo van 's rijks schatkist op T November bedroeg; bij de Nederlandsche Bank f 3,035,516.72Vs- en bij de betaalmeesters- 1,141,614,58 Te zamen f 417Trl3l.30lfs~ De minister van waterstaat heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk voor den ijk der maten, gewichten en gasmeters, gedurende het jaar 1892 te bezigen, zal zijn bij den- qk en herijk der maten en gewichten de - letter c in den gewonen schrijfvormbij den ijk en herijk van gasmeters de koninklijke- kroon. Het merk van het ijkkantoor waar de- eerste stempeling heeft plaats gehad, bestaat voor Dordrecht uit het cijfer 8. Reglement van orde voor den Ministerraad. Het thans werkend reglement is van 20 Juli 1866 (gewijzigd 26 Maart 1875) en ge contrasigneerd door den minister Mij er (de reglementen voor den ministerraad worden bij kon. besluit vastgesteld). Uit het aan de Tweede Kamer overgelegd afschrift blijkt het volgende: De raad van ministers beraadslaagt en beslist in het algemeen over al wat een ge meenschappelijk overleg tusschea hem vordert, teneinde eenparigheid ia de toepassing der

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2