goedkoop Weekblad vijf cents li s Beschuit en taiiolii JAAEBOEKJE CDrresjBiieitïÊ per nummer. f amesstraat 109, Amtrfai. Cistamia Anna Coralta Mcrica m Violen, mr ie Stak ei bet Kanton Scbiettamr Gemengde Berichten. Rechtzaken. PEK TELEGRAAF ADVERT EN'TI EN. A. E. II. DE VOS VAN NEDER- VEEN CAPPEL, Wed. C. YAÏÏ BEK MADE, P J ■»'-&■»•' r ,y ej regeeriugsbegïnselen te verzekeren, en voorts in het bijzonder: a. over de ontwerpen van wet, eer deze bij den Raad van State zijn ingediend; 5. over de wetsontwerpen, die bij den Raad van State tot belangrijke bezwaren en aan merkingen hebben geleid, ten ware de spoed, •welken de behandeling mocht vereischen nadere overweging verbood c. over de algemeene reglementen van in wendig bestuur; d. over de verdragen met buitenlandsche mogendheden en gewichtige aan de gezanten te verstrekken instructiën e. over de voordrachten aan den Koning, tot benoeming en ontslag van hooge staats ambtenaren en andere met gewichtige be trekkingen bekleede personen, meer bepaald van de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaa! den vice-president en de leden van den Raad van Stat§, den president en de leden van de algemeene rekenkamer en den directeur van het Kabinet der Koningin de hoofden van buitenlandsche missiën, den rang hebbende van minister; den president, den procureur-generaal, de leden en de advocaten-generaal van den Hoogen Raad der Nederlanden den president van het hoog militair ge rechtshof en den advocaat-fiscaal; de presidenten en procureurs-generaal der gerechtshoven de commissarissen der Koningin in de provinciën den bevelhebber van bet leger te velde de curatoren van 's rijks hoogescholen de burgemeesters van de hoofdstad, van de hoofdplaatsen der provinciën en van gemeen ten boven 50,000 zielen den president van de Nederlandsche bank den president van de Nederlandsche han delmaatschappij den gouverneur-generaal en den luitenant- gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië den vice-president en de leden van den Raad van Indië; den commandant van het leger en dien van de zeemacht in Nederlandsch Indië den president van het Hoog Gerechtshof en dien van de Algemeene Rekenkamer van Ned. Indië; de gouverneurs van de overige koloniën. Omtrent het voorzitterschap is bepaald, dat de leden van den Raad, elk op hunne beurt naar orde van benoeming, het voorzitterschap moeten waarnemen gedurende drie maanden. Het staat echter aan ieder lid vrij van zijne beurt af te zien, in dat geval kiest de Raad een voorzitter uit zijn midden. Bij afwezigheid van den voorzitter fun geert de oudste in jaren als zoodanig. De laatst aftredende voorzitter is secreta ris bij ontstentenis of afwezigheid van dezen kiest de Raad een secretaris uitzijn midden. (Dit laatste is bepaald bij besluit van 26 Maart 1875.) Buitengewone vergaderingen worden door den voorzitter of op verzoek van een der leden opgeroepen. De leden van den Raad nemen zitting en brengen hun stem uit naar de volgorde hun ner benoeming. De voorzitter stemt het laatst. Tenzij op eigen verzoek of in spoedeischende gevallen worden geen stukken of voordrach ten behandeld buiten tegenwoordigheid van den minister, wien ze aangaan. Tot het nemen van een besluit moet meer dan de helft van de leden tegenwoordig zijn. Bij staking van stemmen wordt de zaak in de eerstvolgende vergadering opnieuw iu be handeling gebracht. Herhaalde staking staat gelijk met verwerping. Indien een lid een besluit in strijd acht met zijne verantwoordelijkheid, geeft hij daar van kennis aan den Raad. In geen geval zal een lid mogen handelen tegen een besluit van den Raad, waarbij da eenparigheid in de toepassing der regeeringsbeginselen be trokken is. Het verbaal der zittingen wordt aan den Koning (de Koningin) ter kennisneming aan geboden, gelijk ook de koninklijke goedkeu ring vereischt wordt voor wijziging in het reglement van orde. Te Gorinchem overleed gisternacht geheel onverwachts mr. H. J. Dijck meester, in den ouderdom van 54 jaar. Zaterdag had de over ledene nog deelgenomen aan de vergadering der sLiberale Unie", wier penningmeester hij was. De overledene was afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Tiel. Hij was lid van den gemeenteraad, wethouder, plaatsvervangend kantonrechter, en vervulde nog vele andere betrekkingen. Zeer veel wordt in dezen braven en kundigen man verloren. De heer Oppedijk, lid van de Tweede Ivamer, heeft bericht, dat zijn gezondheidstoestand hem verhindert vooreerst de vergaderingen bij te wonen. «Liefdadigheid naar vermogen" te Amster dam heeft hare statuten gewijzigd. Het z.g. i Elberfelder stelsel dat niet alleen te Elberfeld j maar ook te Dresden en elders met succes werkt, is aangenomen. De stad is in districten verdeeld. Het bestuur is er reeds in geslaagd een 26-tal dames en heeren bereid te vinden als district-voorzitter op te treden. Ieder districts-bezoeker mag niet meer dan 5 gezin nen ter behandeling hebbendit getal kan echter met goedvinden van den districts voorzitter op hoogstens 10 gebracht worden. De voorzitters en de bezoekers worden voor l drie jaar benoemd, doch kunnen wegens plicht verzuim enz. worden ontslagen. In de eerstvolgende nachten wachten ons weer belangrijke natuurverschijnselen. Iu de nachten van 12 tot 16 dezer, na 2 uur ontzag lijke hoeveelheden vallende sterren; in dien van 15 op 16 dezer eene geheele maansver duistering, hier te lande zichtbaar. Een Brussetsch origineel is in het begin der vorige 'week van het tooneei zijner langdurige weikzaarnlieid 'i afgetreden, nl. de kantonrechter van de voorstad Molenbeek, de heer Beernaerts, die ten gevolge van zijn or.veïaloorbaren humor een locale beroemdheid was en nu wegens zijn hoogen leeftijd ontslag heeft gekregen. Hoe weinig de scherts in de ernstige ge rechtszaal op haar plaats is, zoo zeer is zij aan te be velen tegenover de nesteiijen en nieternstig op te nemen klachten, die uit de koffiepraatjes der klein- steedsche burgers ontstaaa. Hiertoe behooren vooral de processen wegens beteediging. De heer Beernaerts was daar in zijn element en hij velde als rechter in dergelijke twistvragen soms von nissen met de wijsheid van Salomo. Op zekeren dag had een inwoner van Molenbeek een van zijne mede burgers met den scheldnaam «natte kip" (poule mouillée, in den overdracistelijken zin «durfniet") be titeld. De aldus beleedigde biacht in zon verontwaar diging den vervaardiger van dit geestige gezegde voor den rechter. De heer Beernaerts verklaarde, na een nauwkeurig verhoor van aanklager en beschuldigde, het volgende: «Overwegende dat een kip een zeer eerbiedwaardig dier is, tot de orde der gallinaceëën behoorende, dat, al mist het ook de schitterende hoe danigheden van den haan, toch gewichtige diensten bewijst door het eierleggen, hetgeen tot de mensche- lijke voeding bijdtaagt en den grondslag vormt van een belangrijken tak van handeloverwegende, dat het elkeen kan overkomen, nat te worden, hetzij door.,, het vergeten van een parapluie, hetzjj door het tSog^ip.. onder een dakgoot, en dat een dergelijks toestad... niets onteerends heeft; overwegende, datyiaaVgeen der beide uitdrukkingen 'eet kwetsend is, ook haar vereenigd gebruik geen beleediging kan uitmaken wordt op deze gronden de klager afgewezen en ver oordeeld in de kosten". huis der «Rue de Charonne", voorstad Saint Antoine is het lijk van een man gevonden, geheel ontkleed en zonder hoofd. De identiteit van den vermoorde is nog niet vastgesteld. Zijne kleederen waren den morgen voor de ontdekking van de misdaad ergens in een hoek gevonden en gedeeltelijk door een voddenraper meegenomen. Het hoofd was nergens te vinden. De politie heeft een man gevat, die verdacht wordt van den moordhij heeft reeds schuld be kend. Het is een sjouwerman, Yaubourg genaamd. Hij woonde samen met den vermoorde, Leon Boutry, die zijn intieme vriend was. Hij verklaart, dat hij half slapende, onbewust van wat hij deed (de twee vrienden hadden min of meer beschonken hun leger opgezocht), Boutry geworgd heeft, omdat deze hem in den slaap een slag had toegebracht. Ilij verborg den doode eerst onder het bed, later in den kelder, waar men hem vond. Om te voorkomen, dat Boutry herkend werd in welk geval terstond op iietn de verdenking zou vallen ontdeed hij zijn slacht offer van aile kleedereri en hieuw hem het hoofd af. De plaats waar liet verbolgen was, wees hij de politie aan. Al zijne aanwijzingen bleken juist te zijn. Maar men gelooft niet, dat de door Vaubouig opgegeven aanleiding tot den moord de ware is. De Parijsche bladen zjjn weder vol bijzonderheden van een geheimzinnige misdaad. In een pakkelder onder een groot door wel 20 personen bewoond Andermaal komt er een bericht omtrent den doodgewaanden Oostanrijkschen aartshertog, be kend onder den naam van Johann Ürth. Zijn te Netv-York wonende zwager Camillio Stubel weet Dalziel's nituwskantoor te vertellen ver- zekeit dat Orth spoedig in Europa- zal terug- keeren en voornemens is te gaan wonen te Ber lijn, Friedrichstrasse 431, welk huis hij zijne schoonmoeder verzocht heeft voor hem in orde te doen brengen. Te Rome zal in deze maand de eerste vol ledige vertaling in het Italiaansch van Poe's wei ken verschijnen. De uitgaaf werd beredderd door de nationale bibliotheek «VictorEmanuel". De stoomboot Enterprise, behoorende tot de Indische marine is in de haven van Port Blair ten gevolge van een cycloon gezonken. 77 per sonen zijn daarbij omgekomen. Slechts 6 wei den gered. Uit Athene wordt aan de Standard gemeld, dat in de nabijheid van het eiland Negropont op 5 dezer een Engelsch petroleuiuschïp is verbrand. Zestien der opvarenden werden gered, maar negen personen verloren bij de ramp het leven, onder wie de kapitein met zijn vrouw en twee kinderen. De naam van het schip is nog niet bekend. 's-GKAVEVHAGE, 10 November. Tweede Kamer. Ingekomen is het bericht van het overlijden van den heer Dijckmeester. De heer Land is beëedigd. Ingekomen is een ontwerp tot instelling van een ridderorde Oranje-Nassau, Morgen sectie-onderzoek. - Vrijdag Indische begrooting. 's~GKAVElVHAGE. De gemeente raad heeft in zijne heden gehouden zitting met 19 tegen 18 stemmen aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders, tot aanleg van een scheepvaart-kanaal om de stad, ter verbinding van de Rijn en de Schie. 's-fiKAVENHAfiB, 10 November. Benoemd bij de dd. schutterij te Schiedam: tot eersten luitenant de tweede luitenants E. M. Beukers en J. M. van der Schalk Jr., en tottweeden luitenant de sergeant D. Ris. 'De rechtbank te Rotterdam hoeft in hare beden 'gehouden zitting veroordeeld P. F. J. v. d. H., i> ontslagen notaris te Schiedam, tot een jaar gevan genisstraf. V. Uw stuk kan wegens plaatsgebrek 'heden niet worden opgenomen. De Red, Vraagt pro«fnuninicrs bij uwen Boekhandelaar of aan liet Bureau Heden ovet leed onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Vrouwe •weduwe van den Heer GERHARD JACOB K EISER. Mr. J. H. KEISER. Keiser. Mr. L. H. D. DE VOS VAN NEDER- VEEN CAPPEL. Schiedam. 6 November 1891. "y. - H Heden overleed tot onze diepe droef heid, zacht en kalm, in haren Heer en Heiland, onze veel geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, de geb. BRANDT, in den ouderdom van ruim 76 jaar. Uit aller naam A. DE BIE. Schiedam, 7 Nov. 1891. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de herdenking onzer Sü- jarlge Echtvereenlglng, betuigen wij, mede namens onze Kinderen, hartelijk dank. J. R. BERGKOTTE. H. E. BERGKOTTE, Wens voort. Schiedam, 10 November 1891. worden iederen dug VEBSCH geleverd. De Beschuit in bussen uit den vreemde hier ingevoerd staat weken, soms maanden in de winkelkasten en verliest daardoor den verschen smaak, die onmisbaar is voor elk gebak. De ondergeteekendeuitgever van het verzoekt beleefd aan ieder, die verande ringen of verbeteringen voor den jaargang, 1892 weet op te geven, hem deze, ter bevor dering van een. zoo nauwkeurig mogelijkjê uitgave, spoedig te willen zenden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3