N°. 7884, A0. 1891 Donderdag 12 November. Feuilleton. Vijf-en-veer tigs te Jaargang. Buitenlandsehe Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. t -1.85. - 2.50. - 0.10. BVKEAFl BOTfiBITKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Oourant1.10, Iedere gewone regel meer- 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. abonnementsprijs', per kwartaal franco per post, door,het geheele Rijk Afzonderlijke nominers F R A 8 K R IJ K. In den Zaterdag; jl. gehouden ministerraad is de definitieve lijst vastgesteld van de prefec turen die bestemd zijn te worden opgeheven. Hen weet dat bet denkbeeld eener belang rijke vermindering van het aantal prefecturen sinds geruimen tijd door de regeering wordt gekoesterd, maar dat het een storm van pro testen te weeg bracht van de zijde der verte genwoordigers van de bedreigde districten. De regeering heeft nu een middenweg geko zen, en in plaats van 700 zullen niet meer •dan 300 prefecturen worden geschrapt. Ook schijnt de regeering voornemens te ■zijn een wetsontwerp in te dienen tot oprich ting van weerstandskassen voor werklieden in de zwa velgroe ven. Van de ontvangst die in de Kamer aan dit wetsontwerp te beurt valt, hangt het af of de regeering meerdere stappen zal doen in die richting. Bij de behandeling van de begrooting van -onderwijs werd het amendement van Pelletan, strekkende tot vermindering van het krediet, met 272 tegen 240 stemmen verworpen. 'Bouvier had daarbij de vraag van vertrouwen gesteld. Het zilveren huwelijkfeest van den czaar -en de czarina werd te Parijs met grooten luister gevierd in de Russische kerk. De plechtige dienst werd bijgewoond door de geheele Russische kolonie, de grootvorsten Wladimir en Alexis, grootvorstin Maria Pau- lowna en haar dochter, den hertog en de hertogin van Leuchtenberg, en vele andere aanzienlijke personen. De president der repu bliek, de minister-president en de minister van buitenlandsehe zaken hadden zich doen Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 38. De eerstvolgende dagen waren voor het huis gezin van den fabrikant droevige, naargeestige •dagen. Bianca was stil en somber gestemd. Wat zij leed en hoe zij streed, wanneer zij op hare 'kamer alleen was, bleef voor ieder een geheim. ■Ook de teerste en meest meegaande karakters toonen soms in tijden van druk eene taaiheid en veerkracht om te dulden en te dragen, die wan neer ze aan den dag traden, elks bewondering, .zouden wekken. Alleen op Bianca's gelaat en in hare houding en dagelijksch bedrijf bespeurde tnen iets van hetgeen er binnen in haar omging. Haar blik werd flauwer, hare wangen werden bleek, haar hoofd hing op de borst, een geknakte vertegenwoordigen, 's Namiddags werd ter eere der leden van het Russische keizershuis een groot dejeuner gegeven in het gezant schapshotel, Te Cherbourg heeft de maire de ingezete nen uitgenoodigd, ter eere van 'sczaren feest de Russische en Fransche vlaggen uit te steken, een verzoek waaraan algemeen werd voldaan. Daarenboven verzond het gemeente bestuur een telegram van gelukwensching naar Petersburg. DDITSCHLA ND. De door de gebeurtenissen der laatste dagen te Berlijn hoog gespannen ongerustheid in de handelswereld en bij het geheele publiek had aanleiding gegeven tot overdreven ge ruchten over den te verwachten val van andere banken. Het heeft reeds een kalmee renden invloed gehad, dat de verhalen, als zou zich vyeder een bankier hebben doodge schoten en andere banken gefailleerd zijn onwaar zijn gebleken. Bij bijna alle bankiers huizen, met uitzondering der groote banken, had Maandag sterke aandrang van het publiek plaats tot opvraging van deposito's. De lieden verdrongen elkaar op straat. Voor het bankierskantoor van F. W. Krause in de Leip- zigerstrasse moest de politie de orde bewaren. De banken hielden het alle goed uit. De teruggaaf der deposito's droeg wezenlijk bij tot kalmeering der overdreven vrees. In het bureau der rijksbank voor deponeering van fondsen werden Maandag talrijke deposito's gedaan. Ten gevolge der werkstaking van de letter zetters verschijnen vier groote dagbladen de de Post, het Volk, de 1Veueste Nachrichten en de Germania, te Berlijn thans in kleiner formaat. In het buitenland zijn echter bloem gelijk bewoog zij zich door de prachtige zalen en den bloeienden tuindoch geen enkele klacht kwam over hare lippen noch een verwijt aan wien zij als de oorzaak van haar leed kon beschouwen. Jegens ieder bleef zij vriendelijk en goed, ais wilde zij anderen doen gelooven, dat zij welgemoed en tevreden was. Overeenkomstig den bepaalden wil van den handelsraad bevond Koenraad zich 's middags en 's avonds in den familiekring. Hij vei meed zooveel mogelijk Bianca onder vier oogen te ontmoeten, doch met haar sprekende, sprak uit stem en blikken van den jonkman zooveel teedere, liefdevolle deelneming, dat het meisje hem dikwijls als uit een droom opschrikkend aanzag en er eene vraag op hare lippen scheen te zweven, die zij telkens bij het opkomen terug drong. Mevrouw Brückner scheen wel het eerst met den toestand verzoend. In den kring der hnisge- nooten toonde zij kalme opgewektheid en behan delde Koenraad vriendelijker en voorkomender dan vroeger, al gelukte het haar niet den toon van gelijkheid en onderlinge vertrouwelijkheid te treffen. De verhouding bleef min of meer reeds nieuwe werkkrachten aangeworven. In andere steden heeft het personeel der courant drukkerijen zich niet bij de werkstaking aangesloten. OOSTENRIJK. De zitting der Oostenrijksche delegatie is Maandag geopend. Prins Schönburg is tot voorzitter gekozen. Hij aanvaardde zijn ambt met eene redevoering, waarin hij verklaarde dat de stand der algemeene staatkunde werd gekenmerkt door het feit, dat de vrede voor eenigen tijd verzekerd was. De staatkunde der regeering heeft ten doel de handhaving van den vrede. Hij zeide verder, dat de voortdurende wapeningen en de staatkundige toestand aan het tegenwoor dig tijdvak een bijzonder ernstig karakter bijzettendoch de geschiedenis van Oostenrijk toont aan, dat hoe ernstiger de toestand is, des te grooter de vaderlandsliefde en toe wijding zijn. Op het gemeenschappelijk budget voor 4392, bij de Kamer van afgevaardigden ingediend, is het totaal der uitgaven ge raamd op 139,142,686 fl. Na aftrek van de beschikbare sommen en het overschot der in- en uitgaande rechten is het cijfer der netto-uitgaven 96,314,198 fl-, zijnde 3,092,459 fl. meer dan verleden jaar. Daarbij moeten gevoegd woiden de buitengewone uitgaven voor het leger tot een bedrag van 4,335,000 fl., en de supplementaire kredieten voor 1891, die 1,904.618 fl. beloopen. De ne netto-uitgaven op het legerbudget zijn 119,265,270 fl., zijnde eene venneerdei ing van 4,320.628 fl. bij verleden jaar en i 1,527,114 fl. voor het budget van marine. De groote jury van de Prager nationale tentoonstelling heeft, na langdurigen strijd, gespannen. Nu en dan zelfs schooi uit de oogen, waarmee zij hem beschouwde, een straal van onverzoenlijken haat, een slangenblikj die het slachtofTer fixeert om straks bij de eerste guns tige gelegenheid er op los te schieten. Ook de handelsraad scheen tevreden, al bleef hij ernstig en even weinig openhartig als vroe ger, Hij vertoefde na den maaltijd langer aan zijn buis. bemoeide zich meer met de zaken het huiselijk leven bum ffonde. en nam ijveriger deel aan het gespiek, nt liever lei Ide liet steeds in die richting, dat Koenraad er veel deel aan kon nemen en gelegenheid had van zijne inner lijke beschaving duidelijk blijk te geven. Dan wierp de heer Brückner onderzoekende blikken op Bianca en somtijds speelde een vriendelijke glimlach om zijne lippen, wanneer hij bespeurde dat het meisje, door het ondorwerp medege- sleept, aandachtig naar Koenraads verklaringen of opmerkingen luisterde en daarbij tiaar leed scheen te vergeten. Graaf Melsberg kwam zijne beloften stipt na. Toen men in de stad wist, dat de handcis- raad teruggekeerd was, verwachtte teder natUur- met 21 tegen 20 stemmen besloten, dat de opschriften der uit te reiken medailles alleen ïn de Czechische taal zullen worden aange bracht. ZWITSERLAND. De bondspresident, de heer Welti, hield voor afgevaardigden van het kanton Aargau eene rede ten gunste van den aankoop der spoorwegen door den staat, eene quaestie die, zooals men weet, een der belangrijkste is in de tegenwoordige Zwitsersche staat kunde. De heer Welti betoogde, dat het Koopen van den centraalspoorweg niet alleen een voordeeligo operatie zou zijn, maar dat dientengevolge de tarieven ook een aanzien lijke vermindering zouden kunnen ondergaan. De vergadering nam met groote meerderheid een motie aan ten gunste van den aankoop. RUSLAND. De czaar en de czarina vierden Maandag te Livadia in de Krim hun zilveren huwelijks feest. De koning en de koningin van Dene marken, het Grieksche koningspaar en de prinses van Wales met hare drie dochters woonden dit huwelijksfeest der keizerlijke familie bij. Volgens berichten, uit eene bijzondere bron uit Petersburg te Bei lijn ontvangen, zouden de geruchten omtrent eene bemoeilijking van den uitvoer van tarwe bevestigd worden. Of een verbod van uitvoer öf het heffen van een uitgaand recht, zou nog in den loop dezer maand te verwachten zijn. Berichten uit Rusland te Londen ontvangen luiden hoogst ongunstig; de hongerlijdende boeren bedrijven allerlei straatrooverijen honderden arbeiders aan den spoorweg Kursk—WoroneschKazan hebben het werk lijk eerlang eene openlijke verloving van diens dochter met den graaf. Toen echter de ver vulling van die verwachting achterwege bleef en men begon op te merken, dat de graaf zijne bezoeken aan de villa gestaakt had. was de algemeene verbazing groot en vond men nieuwe stof tot bespreking van de reeds zooveei be sproken zaak. De beste vrienden van der, graaf onderzochten bij hem naar de oorzaak van dit onverwacht verschijnsel en nok in de salons, die hij evengoed als voorheen kwam bezoeken, konden eenige oudere dames hare nieuwsgierig heid niet bedwingen en waagden het in algemeene termen of zelfs in bepaalde vragen de zaak ter sprake te brengen doch de graaf, die niet mis deeld was van geest, wist de praatsters nu eens door beleefde, nietszeggende antwoorden, dan weder door, zonder onbescheiden te worden, elk antwoord te vermoden, op een afstand te houden, hetgeen dezen den moed benam er nog nader op terug te komen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1