A°. 1891 Zaterdag 14 November. N°. 7886. rij f-en-veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. F R A N K R IJ K. In de Kamer interpelleerde deheerLaur, Boulangist, gisteren den minister van finan- ciën, weike maatregelen deze denkt te nemen om den terugkeer van finaneieele crisissen te voorkomen. Zeer heftig voer hij uit tegen den minister Eouvier, dien hij beschuldigde ondershands Transche rente te doen koopen. De heer Rouvier wierp die aantijging met ■verontwaardiging van zich. De minister Floquet zeide, dat de woorden ■van den heer Laur niets te beduiden hebben. De heer Laur hernam dat de staatkunde van den minister Rouvier de Fransche waar den in diskrediet heeft gebracht, en richtte heftige aanvallen tegen Rothschild en de joden. De minister Rouvier eischte nadere ver- Klaring. De heer Laur besloot met de uitzetting te verlangen van de joden en het verbod van •alle buitenlandsche waarden. De heer Rouvier zeide dat er van die aan vallen zijn, die geen antwoord verdienen, en verdedigde zijn financieel beheer. Eene eenvoudige orde van den dag werd aangenomen met 431 tegen 32 stemmen. Bij de behandeling der begrooting van Iraaie kunsten heeft de Kamer, op verzoek van den minister Bourgeois, die er eene -quaestie van vertrouwen van maakte, met 326 tegen 159 stemmen een amendement verworpen, strekkende om het subsidie voor de opera te verminderen. DDtTSCHLASD. De Eerlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft het volgende: De Beiersche minister van oorlog heeft 26 boekdrukkersgezellen, die als soldaten -deel uitmaken van het garnizoen te Munchen, gelast op de landsdrukkerij te gaan werken aan de stukken welke voor den Beierschen Landdag noodig zijn. Eveneens heeft het Saksische ministerie van oorlog een aantal onder de wapenen zijnde zetters gelast te gaan werken op de drukkerij van het officïeele Bresdener Journal. De liberale bladen spreken terecht over dit dienst laten doen van de soldaten hunne afkeuring uit. SDSllO. Er zijn weder drie voorname protestant- -sche geestelijken gevangengenomen en tot vijf jaar deportatie veroordeeld. Een hunner werd naar de Perzische grens, de beide anderen zijn naar de grens van Aziatisch "Turkije verbannnen. De politie te St.-Petersburg heeft last .gegeven tot het sluiten van alle protestant- ■sche kerken, behalve de Luthersche. In de noodlijdende streken nemen typheuse koortsen onrustbarend toedie koortsen moe ten echter niet van de kwaadaardigste soort wezen. In vele gezinnen liggen al de leden ziek. In een dorp lijdt de helft der inwoners door typhus. De sterfte onder kindei en is zeer groot. De Zemstvos deelt meik en brood uit aan gezinnen, waar jonge kinderen zijn. Vooral in de gouvernementen Kasan en Orenburg is de ellende groot. Allerlei soort van afval wordt daar door de hongerlijdende boeren verslonden en de typhus breekt overal uit. Een ontzettend geval wordt uit Chelabinsk bericht. Daar heeft een vrouw, die het lijden, van hare kinderen niet langer kon aanzien, hen alle drie gedood en daarna zich zelve opge hangen. Zij volbracht die wanhopige daad, nadat een rijke buurman geweigerd had, haar tien pond meel te leenen. Vele rechters weigeren gevolg te geven aan aanklachten wegens diefstallen, waartoe dc daders door honger gedreven worden. Naar verzekerd wordt, heeft de czaar te Livadia, ter gelegenheid vau zijne zilveren bruiloft, een besluit geteekend, waarbij aan alle bannelingen in Siberië en aan alle ge vangenen voor de helft of een derde van hun straftijd gratie wordt verleend, terwijl aan staatkundige uitgewekenen naar het buiten land amnestie zou zijn verleend. PORTUGAL. Uit Lissabon verneemt de Times, dat ten gevolge van getroffen schikkingen de Mozam- bique-Compagnie met April den aanleg dei- lijn naar Pungwee hoopt te beginnen. Met December 1892 zouden dan honderd miilen moeten voltooid zijn op de voltooiing van de tweede sectie der lijn rekende men verder voor December '1893, De kosten van den aan leg der eerste sectie worden op 6011,000 pond sterling geschat. De spoorweg zal loupen van Inhaiubaio nabij Beira naar Jobo, waar een belangrijk middelpunt van verkeer wordt gevormd, en voorts naar Massikesse vanwaar de Britsche Zuid-Afrika-Compagnie éen zijtak zal aanleggen naar Fort Salisbury. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten heeft de mededeeling ontvangen dat in 3 steden van Rio Grande do Sul de troepen gemeene zaak gemaakt hebben met de tegenstanders van het gouvernement-Fonseca. Een telegram uit Buenos-Ayres meldt, dat in den nacht van 9 dezer een oproer is uitgebroken in den Braziliaanscnen staat Rio Grande, dat zich snel heeft uitgebreid. Het grootste gedeelte van dien staat is door de oproerlingen bezet. De gouverneur, die op de hand van den dictator is, heeft versterking aangevraagd. Maarschalk De Fonseca heeft onmiddellijk eene kanonneer boot gezonden, benevens schepen met troepen. die te Pelotas zullen landen. Het doel van den opstand schijnt te zijn de vorming eener uit liberalen en conservatieven bestaande nationale partij, welke tegen het dictatorschap gekant is. Maarschalk De Fonseca heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij alle bij de instelling der republiek aan de congresledeu toegestane voorrechten wordeR ingetrokken. Blijkens een telegram uit Valparaiso aan de New-York Herald, hebben de ministers van binnenl. zaken en van landbouw ontslag genomen. Ook de minister van buitenl. zaken, de heer Matta, moet zijn ontslag hebben ingediend, welk voorbeeld door zijne overige ambtgenooten zou gevolgd worden. De corresp. Havas te Parijs maakt, onder voorbehoud, een officieel telegram uit Rio de Janeiro van den lln dezer openbaar, behelzende dat overal rust heerscht, dat het Wetgevend gezag in de verschillende staten regelmatig werkt; dat er geen nieuwe uit gifte van staatsrente heeft plaats gehad, en dat verscheiden staten over belangrijke voor- deelige saldo's beschikken, Het telegram zegt verder dat in Rio Grande do Sul de opwin ding der politieke meeningen tot eene botsing aanleiding heeft gegeven; doch de regeering ontkent dat die botsing haren oorsprong vin den zou in een verlangen naar afscheiding. Rechtstreeks uit Rio Grande do Sul te Berlijn ontvangen berichten bevestigen dat die slaat zijne afscheiding van de Vereenigde Staten van Brazilië heeft uitgeroepen. Aan de Times wordt uit Santiago van gisteren geseind, dat alle ministers ont slag hebben genomen, omdat de liberale afgevaardigden niet de door de conservatieve en liberale ministers gewenschte staatsraden hadden gekozen. Men gelooft dat een ge mengd nieuw Kabinet zal worden gevormd om een «iet-poliliek programma ten uitvoer te leggen, dat voorde Kamers aannemelijk is. Berichten uit Brazilië, over Santiago bij hetzelfde blad ontvangen, melden dat de dictator De Fonseca alle waarborgen dei- burgerij beeft opgeheven en eene commissie heeft benoemd om alle personen, welke hij als oproerlingen beschouwt, summier te von nissen. Verscheidene leden van het ontbonden congres hebben eene schuilplaats gezocht in de vreemde gezantscliapsgebouwen. Men gelooft dat eene botsing tusschen de scheeps- divisie en de troepen in Rio Grande do Sul ophanden is. Te Lissabon ontving men berichten uit Brazilië, die den staatsgreep voorstellen als een uitvloeisel van de kuiperijen der Banco del Bepublica, die eene nieuwe uitgifte van papieren geld wilde doordrijven, hetgeen het Huis van afgevaardigden had geweigerd goed te keuren. Veleu vermoeden, dat die uitgifte reeds had plaats gevonden voordat de bekrachtiging van het wetgevend lichaam was gevraagd. Maarschalk Fonseca moet in Midden-Brazilië de exploitatie van den staatsspoorweg voor drie en dertig jaar voor 250.000 conto's hebben verpacht, en de staat zou hiervan slechts 230,000, het leger 20,000 conto's ontvangen. De intrekking door den dictator van Bar- bosa's conversiewet wordt als trouwbreuk voorgesteld. Een groot aantal anarchisten hebben Woensdagavond te Chicago eene bijeenkomst gehouden, om de terechtstelling der anarchis ten in 1887 te gedenken. Er werden heftige toespraken gehouden; de zaal was getooid met banieren en spreuken van revolutionnai- ren zin, terwijl de borstbeelden derterecht- gestelden op de tribune stonden. Terwijl de vergadering plaats had, rukten gewapende politie-agenten en soldaten de zaal binnen, en bevalen dat de Amerikaansche vlag op de tribune zou worden ontplooid. Aanvankelijk veroorzaakte hun binnentreden groote bewe ging: de dreigende revolvers der politie brach ten echter spoedig kalmte tewepg. Uit Santiago wordt aan de Times gemeld dat verscheidene garnizoenen, gezamenlijk 4000 man tellende, in opstand gekomen zijn tegen De Fonseca, terwijl San Paulo, Minas Geraes en Las Catilinas hen waarschijnlijk zouden steunen. Het heette dat de vloot voor Rio Grande wankelend was; eene botsing tusschen de vloot en de garnizoenen werd waarschijnlijk geacht. De New-York Herald meldt dat er in Chili eene ministerieele crisis uitgebroken i«, en dat er eene botsing heeft plaats gehad tusschen de Chileenen en den Engelsclien gezant te Santiago, die door het volk belee- digd werd. De Times bevat eene tegenspraak van het telegram, dat het blad Woensdag uit Santiago ontving en waarvan ook te Londen Woens dag werd melding gemaakt betreflende ge beurtenissen in Brazilië, en wel in het bijzonder betreffende het vluchten van den directeur der »Londen Brazilian Bank" te Rio in het Engelsche consulaat. Binneiilandsche Berichten. SCHIEDAM, 13 November 18511. Het in de St.-Ct. van gisteren is opge nomen inaandelijksch overzicht van de op brengst van 's rijks middelen heeft een gansch ander aanzien dan zijn voorganger. Er is nu over de verschenen 10 maanden bijna zoo veel over als er aan het einde van September te kort kwam, in vergelijking met vei leden jaar op dat tijdstip, en wel 1550,000, nl. f 95,983,323.77'/» tegen f95,433,924.85 op uit. October 1890. Het is de maand October, welke deze gunstige wending in den toestand AflONNKMKNTspnus, per kwartaal franco per post, door het geheel» Rijk Afzonderlijke nominers f 1.85. - 2.50. - 0.10. «FUEAU: ROTKRNTUAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: 'an 110 gewone met inbegrip van eene Courant. 110. iedere gewone regel meer- 10 Drikmaai. geplaatst wordt tegen twkkwaai. he'ekemt

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1