van *s rijks schatkist heeft gegeven, en meer speciaal het recht van successie, dat alleen f 1,057,000 meer daarin deed vloeien dan haar naamgenoot van het vorig jaar. Het is waar, die soort van belasting is erg wisselvallig, maar het neemt niet weg dat zij nu toch ten goede bomt waar de gewone andere middelen ten achteren bleven. Trouwens ook de andere indirecte belastingen, onder dezelfde rubriek- gerangschikt als de successierechten, vloei den ruimer, als daar zijnzegelrechten f13,000; registratierechten f 07,000: hypo theekrechten f 3000. Deze vier te zamen lever den alzoo bijna 1/4 millioen meer op. Gunstig was ook liet verloop van de op brengst der directe belastingen (grondbe lasting, personeel en patenten), die te zamen f 105,1 >00 meer in de schatkist brachten, en van de rechten op den invoer, die f15,000 meer opleverden dan in October 1890. Met de accijnzen ging het niet zoo cres cendo. Slechts een drietal waren in dit guns tige geval, t. w. het zout f21,000, de zeep f7000, de bieren en azijnen f 10,000. Daaren tegen bleven ten achteren tegenover October 1890'de suiker f127,000, het gedistilleerd f 10,<00 en het geslacht f19,000. Ook de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken toont in de maand, waarover dit overzicht -loopt, een nadeelig verschil aan van f5000. De overige rubrieken welke op de lijst voorkomen zien er alle wèlgedaan uit, door dien zij hnoger in opbrengst waren dan ver leden jaar. Het zijn de domeinen met f38,000, de posterijen met f 28,000, de rijkstelegrafen met 18000 en de loodsgelden met een kleine f1000. Het totaal der maand October was f 13,016,354.30, tegen f 11,806,338.42 in dezelfde maand van het vorig jaar. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benpemd tot rapporteurs over het wets ontwerp betrekkelijk de aan te gane staats- leening de heeienHartogh, Mees, Van Eelden, Roëll, en Veegens. Voor het mede in onderzoek gekomen wetsontwerp betrekkelijk het faillissement enz. is de commissie van voorbereiding reeds vroeger samengesteld. Orde van Oranje-Nassau. De regeering, het wenschelyk oordeelende, door liet instellen van eene nieuwe ridderorde de gelegenheid te vermeerderen tot het ver- leenen van vereerende onderscheidingen, heeft een daartoe strekkend wetsontwerp van den volgenden inhoud bij de Tweede Kamer ingediend. Er wordt eene orde ingesteld strekkende tot vereerende onderscheiding van Nederlanders of vreemdelingen, die zich jegens H. M. en den staat of jegens de maatschappij op bijzondere wijze hebben verdienstelijk gemaakt. Deze orde draagt den naam van sde Orde van Oranje-Nassau." liet grootmeesterschap van deze orde is onafscheidelijk aan de Kroon der Nedei landen verbonden. De oi-de bestaat uit vijf klassen en eene eere- medaille-is daaraan verbonden. Alle benoemingen in de orde geschieden bij koninklijk besluit. De ridders der eerste klasse der orde dragen den naam van grootkruizen; die van de tweede klasse dragen den naam van g v o o t-o fficieren; die van de derde klasse dragen den naam van kammandeurs; die van de vierde klasse dragen den naam van officieren, en die van de vijfde klasse dragen den naam van ridders. Het versiersel dezer orde bestaat in een kruis met acht geparelde punten en een doorloo- pende laurierkrans tusschen de armen en ge dekt met een koninklijke kroon, alles van goud voor de eerste vier klassen, en van zilver voor de vijfde klasse; de armen van het kruis zijn wit geëmailleerd met blauw geëmailleerd hart; in het midden van het kruis bevindt zich een blauw geëmailleerd rond schild, omgeven door een wit geëmailleerden rand, beide met goud omlijst, aan de eene zijde op het ronde schild de leeuw, zooals bij in het wapen van het rijk voorkomt, en op den rand in gouden letters de woorden »Je maintiendrai", en aan de tegenzijde op liet ronde schild eene met eene gouden koninklijke kroon gedekte gouden W en op den rand in gouden letters de woorden»G o d z ij met on s." Voor militairen worden, in stede van een laurierkrans, aan het versiersel aangebracht twee zilveren zwaarden met gouden gevest, schuiu gekruist achter het ronde schild. Het lint is oranje tusschen twee strepen Nassausch blauw, de kleuren gescheiden door eene smalle witte streep. Tot goedmaking der onkosten der orde wordt jaarlijks eene som op de staatsbegrooting gebracht. Het lidmaatschap en versierselen dezer orde kan niet woi den verloren, dan tengevolge van eeu onherroepelijke veroordeeling tot gevan genisstraf van drie jaren of tol zwaarder straf. De kanselier van de orde van den Neder- landscheu Leeuw is tevens kanselier dezer orde. Het versiersel dezer orde wordt aan den benoemde gelijktijdig met het afschrift van het koninklijk besluit zijner benoeming uitge reikt en bij bevordering tot hoogeren rang of overlijden aan den kanselier teruggezonden. In de memorie van toelichting motiveert de regeeririg de instelling der nieuwe orde, dat de behoefte om voor het onderhouden van goede betrekkingen met andere mogendheden niet minder beperking over decoration te kun nen beschikken. Maar ook veie Nederlanders en vreemde lingen, wier werkzaam leven door bevordering van het algemeen welzijn op geestelijk, zedelijk en stoffelijk gebied meer dan dat van andere vruchtbaar was, bleven verstoken van eene ondei scheiding, door liet Hoofd van den staat verleend, omdat de wet van 4815 op hen bezwaarlijk kan worden toegepast. Is hierdoor ook aan velen eene teleurstelling bereid, meer rechtstreeksehe nadeelen heelt ook de staat hierdoor dikwijls ondervonden. Menig voorwerp van kunst-, van weten schappelijke of geschiedkundige waarde, heeft daardoor geen plaats in onze openbare ver zamelingen gevonden, en niet zelden is het gebeurd, dat reizigers in onze koloniën de vruchten van hun wetenschappelijk onderzoek niet afstonden aan onze musea, doch aan die van het buitenland, omdat zij zich daar wel, doch hier niet, met eene ridderorde zagen begiftigd. Voor de toekenning van de Oranje-Nassau- orde, volgens art. 4, wordt door de regeering gedacht aan het eeren van hen, die door aan kweeking van godsdienstzin, zedelijkheid en menschenliefde, of door werkzaamheid op het gebied van kunst en wetenschap, van handel en zeevaart, vau nijverheid en landbouw, de geestelijke en stoffelijke belangen der natie op meer dan gewone wijze hebben bevorderd. Dinsdagmiddag is op het Loo aangekomen de opperjagermeester van H. M. de Koningin, baron Van Pallandt van Oud-Beijeriand. Woensdagmorgen ten '10 ure werd de vroeger aaugekondigde hertenjacht in de Soereusche bosschen gehouden, waaraan de opperjagermeester, benevens de heeren der hofhouding deelnameu. Gistermiddag is de oppetjagermeester weder vertrokken. In de Woensdagavond te 's-Gravenhage gehouden vergadering der vereeniging sAr menzorg" is medegedeeld, dat H. M. de Koningin-Regentes besloten heeft, de beschik king over een gedeelte van het door Haar besteede bedrag aan liefdegiften ten bedrage van gemiddeld ruim f8000 over te dragen aan de zorgen der genoemde ver eeniging. Dit blijk van vertrouwen in de nauwgezetheid van het onderzoek dezer vereeniging werd door het bestuur en de leden zeer gewaardeerdin een telegram aan H. M. werd Haar daarvoor hulde gebracht. Eene aanbieding van het bestuur van den 3>Christelijken Volksbond", om te trachten tot samenwerking te komen, wordt in ernstige overweging genomen, vooral ter bestrijding van het misbruik van gelijktijdige ondersteu ning door verschillende genootschappen. Ter versterking der Indische middelen zal, volgens het Vaderland, door de regeering een afzonderlijke leeningswet worden voorgedragen. Op 20 dezer zullen te *s-Hage gedelegeerden van de Hall. spoor, der Centraal-spoor, der Noordbrab.-Duitsche maatschappij en derexpl.- maatij. met den raad van toezicht op de spoor wegdiensten bijeenkomen, teneinde over ver schillende punten nader van gedachten te wisselen in zake de herziening van binnen- landsche ijl- en vrachtgoederen-tarieven, om in te voeren op 1 Januari a.s. Door den directeur-generaal der staatsspoor wegmaatschappij is bepaald, dat aan geen enkelen der stationschefs meer vergunning mag worden verleend tot het aannemen van een agentschap in steenkolen. De directeur van het prenten-kabinet in het rijksmuseum heeft bij de politie kennis gegeven, dat uit de verzameling gestolen zijn twee portretten van staatslieden uit vroegere eeuwen, in ebbenhouten lijstjes met gouden randen. (2V. v. d. D.) Nadat Woensdag de algemeene vergade ring van het christelijk sociaal congres door den heer Van Hoogstraten met gebed was geopend, begaven de secties zich weder aan den arbeid. In de 4e sectie behandelde de heer J. G. Sikkel de beginselen, die de II. S. stelt voor het huisgezin en zijn leden, met het oog op den arbeid. Ds. A. Brummelkamp Jr. han delde over de beginselen, die de H, S. stelt voor de roeping der kerk tegenover de sociale nooden, zoowel wat aangaat de kerk zelve als de dienst des woords. In de 2e sectie leverde de heer A. Wier- singa een rapport in over het onderwerp Wat vermag het particulier initiatief om door vrije corporatiën het organisch ver band ook op het terrein van den arbeid te herstellen Vereenigingen van arbeiders, van patroons. Recht van werkstaking. De conclusie, waartoe laatstgenoemde kwam, luidde aldus: 4o. het particulier initia tief is niet bij machte om het organisch ver band op het terrein van den arbeid in al zijn omvang te herstellen; 2o. het kan wel veel doen door vrije corporatiën van arbeiders en van patroons in 't leven te roepen. Deze conclusies werden goedgekeurd. De laatste drie van den spreker werden samengevat in de volgende conclusie: het betrekkelijk recht tot werkstaking kan niet worden den ontkend, mits het nooit als politiek in strument of moed willige contractbreuk worde aangewend en eerst dan als alle middelen zyn uitgeput. Herstel van het organisch ver band op het terrein van den arbeid is drin gend gewenscht. In de 3e sectie eindelijk besprak prof. jhr. W. H. de Savornin Lobman Az. de Kamers van arbeid. Hij concludeerde, dat die instelling een van de beste middelen zou zijn om aan den be- staanden gedesorganiseerden toestand van den arbeid een einde te maken. Daarin moeten patroons en arbeiders vrij, zelfstan dig en gelijkelijk zich kunnen doen gelden. Zij moeten inlichtingen verstrekken aan de regeering, bemiddelend optreden bij strijdige gevallen en als arbiters uitspraak doen waar dit verlangd wordt. De algemeene vergadering besloot het volgend jaar weder een sociaal congres te houden. Men schrijft uit Leiden aan de Zwolsche Ct.: Het eerste deel van het werk van den nieuwbenoernden hoogleeraar in de ethnologie, dr. I. I. M. de Groot, handelende over den godsdienst der Chineezen (The religious system of China) zal waarschijnlijk in Januari, het licht zien. Het boek wordt geschat op tien deelen van ongeveer 400 bladzijden ieder; het zal alles bevatten wat door den schrijver gedu rende een groot aantal jaren èn in China èn in den Indischen Archipel over dit onderwerp is verzameldde tekst (in het Engelsch) wordt opgehelderd door eene menigte afbeeldingen,, zoowel naar door den heer De Groot genomen photogrammen als naar medegebrachte voor werpen. In den oorspronkelijken Chineeschen tekst zijn vele publicaties, voorschriften enz. in het boek opgenomen. De firma Brill geeft het uit. Wij lezen in de Delftsche Ct, van heden Een vreeselijk ongeluk overkwam Woens dag den heer H. C. Kleyn van Willigen, lid onzer uitgeversfirma.Toen genoemde heer des namiddags op zijn gewonen tijd te ruim 4 ure van ons bureau huiswaarts keerde om te middagmalen, werd hij in de Oude-Kerk- straat door een grooten zerk of steen van die kerk zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij, bewusteloos Ler aarde viel. Door eenige toe geschoten personen bij den heer N. van de» Arend binnengebracht, werd hij aldaar liefde rijk opgenomen. De inmiddels met het onge luk bekendgemaakte geneesheer Bakker snelde ter hulpe toe, doch bevond ue ver wondingen zoo ernstig, dat hij zijne over brenging naar het gasthuis gelastte. Per raderbrancard van de politie werd hij der waarts overgebracht. Toen ook de arts Waszink, daar ter plaatse was gekomen en de wonde» nader onderzocht waren, bleken deze hoogst ernstig en levensgevaarlijk te zijn. Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij heden in de» vroegen morgen overleden. Voorwaar een diep treffend ongeluk, zoo in de volle kracht van den mannelijken leeftijd en met zulk een gezond en sterk lichaamsgestel, op eens uit zijn werkkring en aan de zijnen ontrukt te worden. Dezer dagen deed een jong meisje in Den Haag een poging tot zelfmoord, zoo hardnek kig en weloverwogen, dat men moeite had om haar te redden, omdat zij uit haar dienst was gejaagd tengevolge van lasterpraatjes eener vrouw, die haar wilde dwingen het slechte pad te betreden. En die vrouw was hare moeder! (V. v. D.) In het Haagsche Bosch heeft de storm va» "Woensdag nogal schade aangericht, ver scheidene fraaie boomen werden neergerukt. Tot de slachtoffers behoort ook een boom, bij oud en jong bekend. De eeuwenoude beuk sedert tal van jaren gekromd en- gestut die de noord-westelijke zijde va» het Malieveld sierde. Aan den wandelaar gaf die breedgetakte boom een genotvol schaduw rijk plekje. Volgens waarneming te Utrecht kwam de- hevigste windstoot Woensdag te 5% uur voor en werd daarbij een druk uitgeoefend van 99 KG. op den vierk. meter. Te Zwaug (N.-H.) is een kudde van 54 schapen afgemaakt, wijl zij lijdende ware» aan rotkreupel. Het vleesch, dat nog geschikt was voor het verbruik, is naar Engeland verzonden. Aan dr. P. F. van Hamel Roos, te Amster dam, is, wegens de redactie en uitgave der He vu e internationale des falsificationsdoor de jury der internationale hygiënische voe- dings-tentoonstelling te Weenen het eere diploma en op de hygiënische tentoonstelling; te Spa de gouden medaille- toegekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2