Gmiiiie eo wmm onroerende püël Gemengde Berichten. Totale maansverduistering PEB TELEGRAAF. Post- en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. JRecli tzaken. V i s s c h e r ij. K e r k n i e u w s. Chr. Geref. Kerk. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Schiedam, 13 November. Rogge en Gerst zonder handel. Sloutwyn: noteering der makelaars f Tl Vv "Ylaardingen. Gisteren had in het Ver kooplokaal eene bijeenkomst plaats van hande laren en fabrikanten, ter bespreking hoeverre eene aansluiting voor deze gemeente aan het intercommunale telephoonnet wenschelijk is. In principe werd de wenschelijkheid uitge sproken, en in dien zin zal een adres aan den gemeenteraad worden ingediend. Staande de vergadering deden reeds een twaalftal firma's toezegging tot aansluiting, indien de nader te regelen conditiën met hunne' wenschen strooken. 's-Gravenhage. De minister van binnen- landsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, begaf zich gisteren, vergezeld van den inspec teur van het middelbaar onderwijs dr. Van Eyk, over Ede naar "Wapeningen, tot het bren gen van een bezoek aan 's rijks landbouw school. Leiden. De leden der studenten-deba- ting-club hebbennaar aanleiding van eene i-ede van hun voorzitter, prof. mr. W. van der Vlugt, het initiatief genomen tot op richting van eene leeszaal en van cursussen voor het volk, in het belang van de verstan delijke ontwikkeliug van den werkman alhier. Ter nadere kenschetsing van het doel dezer stichting, heeft dezer dagen een der leden dezer club, de jur.-student Steinmetz, eene voordracht gehouden in de Leidsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond. De storm van Woensdag heeft ook over België met ontzettende kracht gewoed. Behalve vee! stoffelijke schade en tallooze ontwortelde boomen, zijn te Brussel ook persoonlijke ongelukken te betreuren. Op den Antwei pschen weg is een meisje door een uithang bord, dat uit de ijzeren haken woei, zoo op het hoofd getroffen, dat het korten tijd daarna overleed. Een bediende van den graaf van Vlaanderen is door de stee- nen van een omvallenden schoorsteen tóo gewond, dat voor zijn levensbehoud ernstige vrees bestond. Een schoorsteen viel neer in het glazen dak der .Passage du Commerce" en een dienstmeisje dat juist daardoor ging, heeft liaar leven waarschijnlijk gered, door in haar angst over het ontzettend leven, met de hand het hoofd vast te houden. Een brok glas is op haar liand gevallen en heeft die geheel doorboord en zoo verwond, dat zij waarschijnlijk zal moeten worden afgezet; haar hoofd intusschen is nagenoeg onge deerd gebleven. Nog wordt van personen gemeld, die door den wind omgeworpen zijn en zich min of meer ernstig hebben gewond. De storm van Woensdag heeft groote schade in Engeland aangericht. Te Londen aangekomen reizi gers gewaagden van omvangrijke overstrooraingen door de plasregens, waarbij veel vee moet zijn verdron ken. Men hoort van talrijke schipbreuken. Na ontzaglijke inspanning en herhaalde ver- geefsche pogingen om de reddingsboot in zee te brengen slaagde men er Woensdagavond in, de 27 man van het bij Sandgate gestrande schip Bensenue te redden. De schipbreukelingen hadden 14 uren lang ten aanschouwe van duizenden in het want gezeten. Bij het bankroet der firma Friedlander en Sommer- feld te Berlijn lijden verscheidene kunstenaars schade. Men zegt zelfs, dat Adalbert Matkowskyna het vernemen van den slag die ook hem heeft ge troffen hij bevindt zich te New-York naar een gesticht voor zenuwlijders is moeten worden over gebracht. Zooals wel te verwachten was, wordt het bericht, dat Johann Orth (vroeger aartshertog Johann van Oostenrijk) gezond en wel in Chili zou zijn weder tegengesproken. Zijn schoonmoeder, mevr. Stubel, te Berlijn van wie nogal het bericht afkomstig zou zija weet er niets van bij nader onderzoek, en ook bij 's prinsen eigen familie heeft men geenerlei tijding van hem ontvangen. De Londensche graaafschapsraad heeft besloten tot den bouw van een nieuwen tunnel onder de Theeras ter verbinding van Blackwall en Greenwich Het werk zal £871.000 (f 10.452.000) kosten. In de Vereenigda Staten is weder een spoorwegroof gepleegd. Bij Omaha, op den Missouri-Pacific-spoorweg, is een passagierstrein aangehouden door vier ver momde roovers. Zij dreigden met dynamiet-ontplof- fragen en dwongen de beambten den goederenwagen open te maken, waaruit zij voor een bedrag van 8000 dollars stalen. In den nacht van Zondag op Haandag aanstaande. Elk jaar hebben er gewoonlijk twee zons- en twee maansverduisteringen plaats, doch zelden zijn alle vier voor dezelfde plaats op de aarde zichtbaar. Dit jaar althans is van de eerste maans verduistering, in Mei, slechts liet einde te zien geweest, terwijl de eerste zonsverduistering, in Juni, gedurende haar geheel verloop hier te lande kon worden waargenomen. De tweede zonsver duistering, op 30 November a.s., zal hier echter onzichtbaarzijn, de tweede maansverduistering, op bovengenoemde dagen voorvallende, zal van het begin tot het einde in onze stieken te zien zijn, en daar de maan dan gedurende éen uur en drie en twintig minuten totaal verduisterd wordt, acht ik dit verschijnsel belangrijk genoeg om er vooruit de aandacht op te vestigen. Reeds omstreeks 10 uur zal men over de lin kerhelft der maan een verzwakking van haar licht kunnen bespeuren, die gaandeweg toeneemt. Op die plaatsen der maan ontstaat dan een ge deeltelijke zonsverduistering. Te 10 uur 55 min. zal men de schaduw der aarde op de maan zien treden aan den linkerkant, een weinig beneden het hoogste punt van den maansrand. Meer en meer komt de maan in de schaduw der aarde en te 11 uur 57 min. zal zij daarin geheel ge dompeld zijnde totale eclips neemt dan een aanvang. Te 12 uur 38 min. heeft het midden van de verduistering plaats, en van af dit tijdstip zal men de linkerhelft der maan minder donker zien worden tot het maanlicht te 1 uur 20 min. weer te voorschijn treedt; op dat oogenblik eindigt de totale eclips. Na het einde der totale verduistering wordt het beloop van de schaduw der aarde, als een deel van een cirkelboog, weer op de maan zicht baar, en voortdurend zal het verduisterd gedeelte van de maan kleiner worden tot 2 uur 22 min., het oogenblik van het einde der ecüps. Men zal dan de schaduw der aarde de maan zien verlaten in een punt, ongeveer op het midden van haren rechterrand gelegen. Het matte licht, waarin de maan zich ver toonde vóór het begin der verduistering, is ook nu weer zichtbaar, maar verspreidt zich dan over de rechterhelft der maan en wordt allengs helderder, tot 3 uur 20 min., als wanneer de maan zich weer in haar vollen glans zal ver- toonen. Bij een totale maansverduistering blijft de maan, hoewel zeer zwak verlicht, toch zichtbaar. De oorzaak hiervan is de breking, die de zonne stralen ondergaan, als zij, de aarde beschijnende, door haren dampkring gaan. Tengevolge van die breking zou men op de maan geplaatst een lichtkring om de donkere aarde zien, (want voor de maanbewoners is het dan uNieuwe Aarde") die de maan verlicht en dit licht, door de maan naar de aarde teruggekaatst, maakt dat wij haar, al is zij totaal verduisterd, nog kunnen onderkennen. De tint, die de maan aanneemt als zij geheel verduisterd wordtis meestal koperkleurig doch menigmaal verandert die tint, hetgeen aan wolken moet worden toegeschrevendie in onzen dampkring zweven. Aan deze verduistering zal door de sterren kundigen bijzondere aandacht worden gewijd. Reeds geruimen tijd te voren heeft men de streek van den hemel, waar de maan zich ge durende hare totale verduistering zal ophouden, gephotographeerd en nagegaan, welke van do vele sterren, die op de:photograpbie voorkomen, door de maan zullen bedekt worden. Deoogen- blikken waarop die lichtzwakke sterren achter de maan verdwijnen en door de voortgaande beweging der maan in haar baan om de aarde weer te voorschijn treden, zal men nauw keurig waarnemen. Het doel van die waar nemingen is om de quaestie of de maan al of niet een dampkring bezit, waarover nog verschil van meening bestaat, nader tot hare oplossing te brengen, want tengevolge van het verduisterde licht der maan, kan men nu een aantal sterren zien, die achter de maan verdwijnen en weer te voorschijn komen, welke anders wegens hun geringe helderheid bij het volle licht, der maan ten eenen male onzichtbaar zijn. Bij het berekenen dezer verduistering heeft men nagegaan welk deel van de oppervlakte der aarde den cirkelvormigen zoom van de scha duw op de maan werpt. Uit die berekening blijkt, dat bij het begin der eclips een deel van de Argentijnsche Republiek zijne schaduw op de maan werpt. Te 11 uur zal de bovenste zoom van de schaduw ontstaan door een gedeelte van het Andesgehergte voor zoover het zich over Chili uitstiekt. Men stelt zich voer bij de aan staande verduistering de schaduw van een der hoogste toppen van dien beigrug, de Aconcagua (6834 tneteis hoog) als een kleine vei hevenheid in den zoom van de schaduw der aarde te zullen kunnen waarnemen. Als men echter in aanmer king neemt dat de hoogte van dien berg slechts Vieeo deel van de middellijn der aarde bedraagt, geloof ik niet dat men iets van de schaduw van dien berg zal kunnen bespeuren. De zoom van de schaduw na de totale eclips wordt gevormd door het deel van den Iudischen Oceaan, gelegen tusschen het eiland Madagascar en de westelijke kust van Engelsrh Indie. De schaduw van het Himalaya-gebergte gaat bezij den de maan en kan dus niet worden waarge nomen. Mogelijk zou het zijn dat van dit zooveel hoogere gebergte dan de Andesals het een schaduw op de maan wierp, iets langs den rand van de scha luw zou kunnen bemerkt worden doch daar het beloop van de aardschadnvv hij een maansverduistering nooit scherp begrensd is, tengevolge van ongelijke breking der zonne stralen in onzen dampkring, blijft het zeer twij felachtig of de uitstekende punten in den zoom van de schaduw der aarde door oneffenheden van hare oppervlakte veroorzaakt, wel door ons kun nen worden waargenomen. Een heldere hemel begunstige de waarneming van deze verduistering N. M. Kam. Schiedam, 13 November 1891. 's-GKAVElWIIAGE, 13 November. Tweede Kamer. Het debat over de Indische begrooting is aangevangen. Den minister werd lof gebracht voor zijne openhartigheid en in zijn belijd vertrouwen uitgesproken door de heeren Bool, Pij tracker Hordijk, Van Nunen, Kielstra en Guyot. Algemeen wees men op de noodzakelijkheid van bezuiniging. Van eene enquête verwachtte men weinig, tenzij door een specialeu commissaris of door den gouverneur-generaal met hulp van de gewestelijke hoofden. Tegen de vestigingeener Indische schuld streed de heer Pijp.acker Hordijk. Door den heer Kielstra werd gepro testeerd tegen de kuiperijen tegen den gou verneur van Atjeh. Hij drong aan op besten diging der blokkade. De heer Levyssohn Norman betoogde de noodzakelijkheid van beperking der heerendiensten, der conversie van het communaal bezit en van beteugeling der overheersching van vreemde Oosterlingen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de 2e helft der maand October 1891. P. F. Stel Kralingen, Mej. L. ter Horst Nes. Wed. Verseveldt Rotterdam. B. de Gits Verzonden geweest naar België. Mej. Q. v. Laghem Antwerpen. Rusland. Long Wannach Riga. Bij koninklijk besluit is vernietigd een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, genomen op de aanvra ge om rijkssubsidie ten behoeve der 7 scholen vaode «St.-Wilieboidus-stichting" te Schiedam, en is aan 't bestuur dier stichting te subsidie toegekend, waarop het krachtens de wet op het lager onderwijs van 1889 recht heeft. Door mej. Speet, onlangs te Leeuwarden over leden, is aan het nieuwe stadsweeshuis aldaar hare nalatenschap vermaakt, bestaande in eenige huizen. Het gerechtshof te 's-Gravenhuge deed gisteren uitspraak in de door den Hoogen Raad naar dat collego verwezen zaak van W. J. S., provisor in eene apotheek te Waalwijk, die terechtstond wegens poging tot moord door middel van ver giftiging op zijne huisvrouw gepleegd, ter zake waarvan hij veroordeeld was door het hof te 's-Hertogenbosch. ilet hof te 's-Gravenbage overwoog dat het niet uit wettige bewijsmid delen de ovei tuiging had geput van bekl.s schuld aan het hem ten laste gelegde, sprak hem der halve daarvan vrij en beval zijne invrijheid stelling. De Haarlemsrhe rechtbank deed leeds gisteren uitspraak in de zaak van den bat-bint -aanspreker H. de Boer, tegen wien de offi. iet- wegens kerk hofdiefstal een jaar gevangenisstiaf had geëisebt, en sprak hem bij breed gemotiveerd vonnis vrij. KRALINGSCHE VEER. De beide laatste dagen werden alhier ter niaikt aangevoerd 10 winterzalmen, die voor f 1.90 a 2.25 werden vet kocht. KRIMPEN AAN-DE-LEK. Van 5 tot en met 12 dezer zijn ter markt alhier aangebracht 4 winterzalmen, die voor f 1.80 a 2.10 per !/a kilo werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Akkooi ds. I. J. Dermout, emer, pred. van Scheveningen te Zeist; te Wilhel- minadorp en Borsele (Zeeland) de heer J. M. Jalink, cand, te 's-Gravenhage. Het hoofdbestuur van de evangelische maatschappij is thans samengesteld als volgtli. F. Teruooy Apèl, voorzitter; P. II. Testas, 2e voorzitter; dr.JI. Herder schee, le secretaris; P. A. .1. Jas, 2e secretarisA. W. Huidekoper, le penningmeester; .1. C. Stmou Thomas, 2e penningmeester; F. G. Lagers. Door de kerkeraden der Ned. geref. (doleerende) en de chr. geref. gemeente te Baarn is besloten, dat de Woensdagavond-godsdienstoefeningen beurtelings in eene der beide kerken door een der twee predi kanten zullen worden geleid. Geveild: 13 November. Notaris W. J. A. Ro ld anus. Een dubbele branderij met open grond en erve, staande aan de Boterstraat, wijk D, nos. 86, 87 en 88, groot 4 aren, f 6225. Een pakhuis en erve, staande aan de Boter straat, wijk D, nos. 89 en 90, groot 2 aren f1925. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 November. Elisabeth en Alida Hendrika, dochters van H. H. van der Tooien en E. Krullaars, Lange Kerkstraat. 13. Johanna Maria Antonetta, dochter van J. Dries en C. P. van der Ree, Hendrina- straat. Ondertrouwd12 November. W. J. van Zon en J. van Diets.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3