Cremeiigdo Berichten. •wanneer zij niet over rechtloopemle vaarwa ters liggen, wenschelijk is de doorvaartopening zoo wijd te maken als in verband met de kosten van aanleg en van bediening mogelijk is dat het op gror.d daarvan wenschelijk is, aan de beweegbare brug over de nieuwe door vaart eene wijdte van minstens 10 meter te geven, en dat het overweging verdient deze brug eenige metei's meer oostelijk te leggen da:, op het kaartje is aangegeven, teneinde eene meer geleidelijke richting daarover voor het landverkeer te verkrijgen. Wat de nieuwe Turfmarktsbrug betreft, meent de commissie, dat het aanbeveling verdient die brug te bouwen in dier voege, dat deze aan den Ouden Singel eene door- vnartwijdte verkrijge van minstens 8 meter, met verruiming naar de zijde van de Beesten markt tot minstens 9 meter. De commissie beeft ten slotte geene beden kingen tegen het voorstel van Ged. Staten, en geeft eenparig in overweging, zich te ver eenigen met de voorgestelde omschreven be sluiten, echter zoodanig gewijzigd als zij aangaf. Het voorstel van Ged. Staten om het oor spronkelijke bedrag der leening van f2.200.000 met f 100.000 te verhoogen ten behoeve van eene nieuwe verbinding van Haven en Oude Vestgracht te Leiden, vond in de afileeüngen geen bestrijding. Evenmin bestond bezwaar tegen het ver- leenen der gevraagde machtiging tot uitschrij ving eener nieuwe leening voor het na 31 December 1891 nog niet opgenomen bedrag van f800.000 der geldleening van 1885. De toelichting van het voorstel van Ged. Staten, strekkende om tot tijdelijke 'bedie ning van bet veer tusschen Maassluis er> Ro zenburg, tot 1 September 1892 de indienst- stelling eener bekwame stoomboot te bevor deren en ter bereiking van dit doel de beschikking over een krediet van f 3200 te erlangen, gaf aan de commissie de overtui ging, dat bet gevraagd krediet de uitvoering van een zeer verdienstelijk werk beoogt zoodat zij niet aarzelt voor te stellen, op de gedane aanvrage gunstig te beschikken. SCHIEDAM, 14 November 1891. Bij kon. besl. van 11 Nov. is pensioen ver leend aan H. L. Eckenliausen, kommies 1ste kl. bij 's rijks belastingen, van f 612. De collecte voor de hagelramp in Noord- Brabant, gisteren alhier met open schalen gehouden, heeft opgebracht f 145.75'. Gaarne vestigen wij de aandacht op het groot vocaal concert, door een viertal zangers en zangeressen op Donderdag 26 dezer in sMusis Sacrum" te geven. De namen der ondernemers zijn reeds een voldoende waar borg voor deze soiree en het schitterend succes hetwelk hun de vorige week te Leiden mocht te beurt vallen blijkens de uiterst gunstige beoordeelingen in de Leidsche bla den geven aanleiding te over om het welslagen ook hier ter stede verzekerd te achten. Mogen kunstvrienden en liefhebbers dan ook van hunne waardeering in dezen doen blijken. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende, dat, tengevolge van het overlijden van mi'. H. J. Dijckmeester, eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal moet plaats hebben in het hoofdkies- distriut Tiel, beeft bepaald dat deze verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 8 December, en de herstemming, is die noodig, op Dinsdag 22 December. De minister van binnenl. zaken, de minister van waterstaat en de burgemeester van Amsterdam hebben het eere-voorzitterschap aanvaard der internationale tentoonstelling voor boekhandel en aanverwante vakken, die het volgende jaar gedurende de maanden Juli en Aug. in de hoofdstad wordt gehouden. De tentoonstelling is op touw gezet door de vereeniging tot bevordering van de be langen des boekhandels, ter herdenking van haar 75-jarig bestaan. De uitloting der 3 Va pOts. schuldbekente nissen van het voormalig amortisatie-syndicaat is uitgesteld tot April 1892. Het bedrag der alsdan uit te loten obligatiën is nog niet be paald. Bij de onzekerheid van den koers der 3Va pCt. ir. het begin van 1892 wen«cht de minister van financiën zich de vrijheid voor te behouden van hetgeen niet voor aflossing van 3V| pCt. schuld moet besteed worden, zoo daartoe termen bestaan, tot inkoop van Nationale Schuld aan te wenden. Daarom is op hoofdstuk VIIA een krediet aangevraagd voor de rente over het geheele thans nog in omloop zijnde kapitaal van f4,756,000. - In de Stct. van den 13n dezer is opgeno men een kon. besluit van den 26n October, regelende den tijd, gedurende welken de mili- tiepücbtigen, voor de lichting van 1892 bij de onderscheidene korpsen van het leger in te lijven, tot eerste oefening onder de wapenen zullen worden gehoudenen behelzende de voorwaarden waaraan moet worden voldaan, om vermindering van den vastgesteldeu tijd (tot 9 maanden, 5 maanden enz.) te kunnen verkrijgen. Tevens worden de nadere bepa lingen openbaargemaakt, door den minister van oorlog ter uitvoering van bedoeld kon. besluit vastgesteld, Het kruis der nieuw in te stellen orde van Oranje-Nas«au komt, blijkens de afbeelding, in stijl, model en versiering bet meest over een met het onderscheidiugsteeken der Belgische Leopoldsorde. Door mevrouw de weduwe A. Heynsius geboren Du Rieu, te Leiden, isaanhetphy- siologisch laboratorium bij de rijks-universi teit aldaar ten geschenke aangeboden een te Rome vervaardigd fraai marmeren borstbeeld van William Harvey. Aan de schenkster is daarvoor de dank der regeering betuigd. Te Gorinchem werd Donderdag plechtig ter aarde besteld mr, H. J. Dijckmeester, in tegenwoordigheid van een groote menigte belangstellenden. Aan de groeve werd ge sproken door mr. W. H. de Beaufort, namens de leden der Tweede Kamer, den heer C. van Andelburgemeester van Gorinchem, namens de gemeentedr. A. de Pecker, voor het gymnasium, den voorzitter dei- centrale kiesvereeniging te Tiel en J. M. Elshout, hoofdonderwijzer, voor het onderwijs. In de N. Oorinch, Ct. wordt diepgevoelde hulde gebracht aan den overledene, wiens' heengaan voor Gorinchem een onberekenbaar groot verlies te noemen is. Te Utrecht heeft de gemeenteraad tot wet houder beuoemd den heer mr,. J. F. de Beaufort,diedeze benoeming heeft aangenomen. Een bewoner van de Bfeedstraat te Rot terdam die een sommetje van f 700 op de spaarbank had staan, kwam tot de ontdek king dat zijne vrouw, die niet goed bij het hoold isbijna iiet gansche bedrag zonder zijn medeweten gelost en verkwist had. De Fransche oplichter, die te Amsterdam zich voor een gezantschaps-attaché uitgaf met een adellijken naam, heeft een juwelier aldaar opgelicht voorde volgende voorwerpen Een gouden armband met horloge, witte wijzerplaat omzet met kleine diamanten, de armband van matgouden schakels met dia- menten bezet, een gouden broche in den vorm van een halve maan met 17 kleine afloopende brillanten, een gouden dasspeld met een bril— lant, een gouden ring, twee gouden strepen, met diamantjes bezet met een opaal en een brillant in sch uine richtingeen gouden ring met ovaal van kleine brillanten een gouden beursjematgouden schakeltjes met drie pam- peltjes en gouden beugel met twee knopjes, een gouden ring met een saffier, omzet met kleine brillanten. Na de strenge proclamatie van den bur gemeester van 's-Hertogenbosch is het daar thans rustig. Er was Dinsdag geen zweem van drukte op' straat. Politie-agenten en marechaussees met de karabijn in den arm doorwandelden de stad, terwijl hunne paar den in de kazerne gezadeld stonden. Uit Aalten meldt men aan de üf.B.Ct.: Voor een paar dagen werd uit Friesland gemeld, dat men daar in een veen vele gave grenen hoornen vondvan hier kan gemeld worden dat dit in het zwarte veen onder deze gemeente plaats heeft met zware eiken stam men, alsook dennen, berken en andere hout soorten. Alle zijn in eene oostelijke richting gevallen, terwijl men aan de andere zijde van het dorp in het zoogenaamde witte veen gedurig ribben en tanden van voorwereld lijke dieren vindt. Vlnardingcn. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad werd met alge- meene stemmen besloten om deze gemeente aan het intercommunale telephoonnet aan te sluiten op de door de Bell-telephoonmaat- scbappij gestelde voorwaarden. VI aardingen. Volgens alhier ontvangen bericht is bij het jongste stormweder op de Noordzee overboord geslagen de zeeman J. v. Kruiniger, behoorende tot de bemanning van het vischsioepschip »Albatros" van de reederij firma IJzerman Co. De veronge lukte laat eene weduwe en vier minderjarige kinderen na. Rotterdam. De beide stoomschepen Peli kaan en Flamingo, gebouwd aan het etablis sement te Fijenoord van de Ned. stoomboot- reederij, zijn heden met liet beste gevolg te water gelaten. Deze stoomschepen zijn bestemd voor de gouvernements-marine in Ned. Indië. Uit Odessa wordt aan de Standard gemeld dat de influenza kwaadaardig optreedt in de voornaamste steden van zuidelijk Rusland, als mede dat in de provinciën hongersnood heerscht en er per dag honderden sterven. De bankier Maass te Charlottenburg heeft zich Donderdagavond bij den politie-president te Berlijn aangegeven als schuldig aan misbruik van ver trouwen en verduistering. Niet alleen vele kleine lieden lijden daardoor nadeel, maar ook de ker kelijke stichting ter nagedachtenis van keizerin Augusta verliest 20,000 en de »Prins-Frederik- Karel-stichting" '10,000 maik. Het totaal der verduisterde deposito's bediaagt 400,000 mark. Er zijn 450 kleine schuldeischers. De heer Maass heeft de Berlijnsclie politie gekozen, omdat hij zicli wegens zijne maatschappelijke positie ge neerde, zich voor de politie zijner woonplaats te verantwoorden. Te Unna, in Westfalen, is oók een bankier, Ilerbrecht geheeten, voortvluchtig. Naar men zegt, zou hij voor een bedrag van 100,000 mark valsche wissels in omloop hebben gebracht Zijn boekhouder Hertvig schoot zicli dood. In Duitschland worden proeven genomen met het invoeren van stenographic bij het leger. De onderofficieren van iiet le Uessiscbe huzaren-, regiment No. 13, te Bockenheim, ontvangen onderwijs in de kunst van snelsclirijven en ook bij andere regimenten zal dit onderwijs worden ingevoerd. Uit het bulletin van het »Kais. Gesundheitsamt" te Berlijn van 40 dezer .blijkt, naar de bij het bureau ingekomen ambtsberichten, dat de cholera in Azië op verschillende punten nog hevig heerscht. Uit Syrië wordt het bestaan der ziekte gemeld uit Aleppo, uit verschillende dorpen bij Orfa, uit Alexan- driette, Hodeida en Damascus. In laatstgenoemde plaats kwamen van 43 tot 23 October 303 ziektege vallen en 102 sterfgevallen van cholera voor. Volgens berichten uit Amoy heerscht aldaar en in de nabijgelegen districten van het tegenovergelegen vasteland eveneens sinds eenige weken de cholera, zoo ook in Japan, waar echter Nagasaki door de doel treffende maatregelen verschoond bleef. Uit Calcutta wordt gemeld dat daar van 27 Septem ber tot 3 October 22 sterfgevallen aan chotera voor kwamen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar, vooral in het noorden en oosten der stad, de griep zich weder epidemisch vertoont. Dieven hebben te Brussel ingebroken in de schilderijenverzameling nDe Meester" en stalen een aantal doeken, o. a. een Rembrandt, De schade wordt op Vs miltioen fr. geschat. Gisteravond omstreeks 8 uur is te Essehen de paardenkoopman J. R. onder den van Ant werpen komenden expres-trein geraakt en onmid dellijk gedood. Te Essen zijn Donderdag 13 mijnwerkers van de mijn »König Ludwig" door het inslaan van den bliksem getroffen. Er werden er 44 gedood en 2 gewond. Volgens het Neue Wiener Tageblait zouden in Zevenbergen goudmijnen ontdekt zijn, waaruit op éen dag 400 kilogram goud werd gehaald. Het bericht wordt zeer terecht met eenigen twijfel ontvangen. De bekende Amenkaansche predikers Moodey en Sankey zijn Zondag onverwachts te Londen verschenen en hebben daar een godsdienstige samenkomst geleid, waar Sankey twee van zijne liederen zong en Moody predikte over berouw. De twee evangelisten gaan naar Schotland en ondernemen daarna de reis rondom de wereld. Te Dortmunt werd dezer dagen een huwelijk, dat eenmaal ontbonden was, opnieuw gesloten. Een arbeider uit Maiiënburg, die twaalf jaar tuchthuis straf had opgeloopen, keerde uit de gevangenis terug naar zijne vrouw, welke zich echter inmiddels gerech telijk van hem liad laten scheiden. Toen zij nu haren vroegeren man opnieuw voor zich zag staan, keerde de oude liefde terug, en eenige dagen daarna huwde zij hem opnieuw. Iets dergelijks zal zeker zelden voorkomen. Door den hevigen storm, die Woensdag op de Engol- sche kust heeft gewoed, werden vele zeerampen ver oorzaakt. De schipbreuk van het schip Senvettue bij Sandgate werd reeds door ons vermeld. Onder vele die op de Engelsche kust en in het kanaal verongeluk ten was ook het Duitsche barkschip X C. Pflüger, van San-Francisco naar Bremen, dat te St. Leonards den 41den Nov. des ochtends op strand geraakte. Het schip wérd des ochtends ten 6 ure te St. Leonards opge merkt, toen het trachtte door zwaar zeilen van lager wal te komen. Toen de gezagvoerder bevond dat zulks door den hevigen storm onmogelijk was, besloot hij het schip op den wal te zetten. Dit vond plaats te 10 uur des voormiddags op een zandstrand juist over het station van de London, Brighton en South Coast Railway te West St. Leonard, ongeveer 300 yards van den wal. Gelukkig bleef het schip rachtop zitten, an ders ware de redding der equipage ondoenlijk geweest. Aan boord bevonden zich, behalve de uit 17 koppen be staande equipage, vij f passagiers waaronder eene dame met twee kinderen. De kustwacht was onmiddellijk ter plaatse met het vuurpijltoestel, doch door den he vigen storm slaagde deze er eerst bij het 13e schot in eene vuurpijl met lijn over het schipte schieten en werd het reddingstoestel weldra aan de mast van het schip bevestigd. Het allereerst werd de vrouwelijke passagier aan land gehaald, en bij den tweeden tocht kwamen de beide kinderen in den stoel aan wal. De gezagvoerder was de laatste die het gestrande vaartuig verliet. Het was een ijzeren schip, groot 1000 regis ter ton, en zat volgens de laatste berichten nog recht op en in het zand geweld. Behalve vele die nog onbekend zijn verongelukten bij Poitslade de Fransche schoener Ville de Napoléon en de Eng. schoener John Robertsbij Littlestone een brikbij Dunchurch 2 schepen bij Dungeness een bark bij Worthing een Dnitsche bark; bij Shoebury een schoener; bij Oxord Haven de Eng. schoener Ariel; hij Pënzance een schoener en bij Burnhatn (Sommerset) 7 schepen, terwijl er buitendien nog vele kleine kustvaartuigen schipbreuk hebben geleden. Een hevige brand heeft het hospitaal te Lorient (Fr. dep. Morbian) geheel vernield. De zieken werden met moeite geredvelen moesten door de veneters uit het brandende gebouw worden gehaald. Vlak bjj het ziekenhuis was een kruitmagazijn, maar men wist door de spuiten een ontploffing aldaar te voor komen. Uit Damascus wordt gemeld dat de cholera aan het afnemen is. In de vorige week waren er 436 slachtoffers. Do epidemie bleef beperkt tot de streek ten oosten van den Libanon. In de- Syrische havens kwam zij niet voor.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2