Woensdag 18 November. N°. 7888. Eerste Blad. P O L I T I E. A". 1891. rij f - n - v© r tg- s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitcnlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen tascl»een kinderkousje met sokje, een eereteekeu voor belangrijke krijgsverrichtingen, een nieuwe zwartbonten kindermuts en een munt» biljet van flO. <5 DUIISCU1ASD. In de rijksbegrooting over 189293 wor den de doorloopende uitgaven voor het leger 14,338,556 en die voor de marine 3,248,282 hooger geraamd. De eenmalige uitgave voor het leger worden op 39,190,331, voor de marine op 17,426,000 geraamd; de buiten gewone voor het leger op 102,203,822, voor de marine op 32,406,500. Bismarck is Zaterdag met zijne echtgenoote -en gravin Rantzau op den terugkeer naar Friedrichsruhe ten vijf ure in den namiddag te Berlijn aan het Stettiner station aangeko men, waar tal van vereerders den ex-kanse lier begroetten, die van uit den waggon allen hartelijk dankte. Om zeven uur werd de reis .naar Friedrichsruhe voortgezet. ENGELAND. De postmeester-generaal heeft aan eene 'handelsvereniging, die op een stuivers-port tusschen alle Engelsch sprekende landen aan drong, te kennen gegeven, dat er niet het minste vooruitzicht was op de vervulling van ■dien wensch. Hij voegde er echter hij, dat -hij van plan was een veel verminderd port voor verzending van couranten, boeken en kleine pakjes naar het buitenland in te voeren. Bij de verkiezing te South-Molton ter ver vanging van den tot lid van het Hoogerhuis benoemden unionist lord Lymington, is de Gladstoniaansche candidaat Lambert met4222 •stemmen verkozen tegenover den unionist Buller, die er 3010 verkreeg. De Canadasche regeering is van plan met het volgende jaar zooveel mogelijk Europee- sclie landverhuizing te bevorderen. De groote .sommen, in de laatste tien jaren aan spoor wegbouw en andere openbare werken besteed, zullen zeer verminderd worden, opdat het immigratie-departement over meer gelden ikan beschikken. F R A N K R IJ K. De Russische minister van buitenlandsche -zaken, Von Giers, zal morgen te Parijs aan komen. Het aantal werkstakers in dekolenbekken te Lens bedraagt 15,207 op de 24,206 werk- lieden. De rust is nergens gestoord. OOSTENRIJK. De commissie voor de buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche Delegatie kwam Zaterdag bijeen. Kalnoky antwoordde op de talrijke vragen der verschillende gedelegeerden. Hij gaf een uitvoerig overzicht van den bestaan- den toestand. Zijne rede was vredelievend, in weerwil van enkele punten, waarover hij eenig voorbehoud maakte. Hij zeideDe algemeene toestand boezemt mij voor het oogenblik geen ernstige vrees inhet beste bewijs, dat ik geen verwikkelingen vrees, bestaat in de weinige verhooging van de militaire kredieten die ik vraag. Indien ik geloofde, dat de vrede bedreigd wordt, zoude ik u eene veel hoogere oorlogsbegrooting heb ben aangeboden. De toestand komt overeen met dien van het vorige jaarhij blijft wel is waar onzeker, maar bedreigd wordt de vrede geenszins. De heer Kalnoky deelt daaromtrent de meening van Rudini en Salisbury en voorziet geene verandering in den toestaud. Oostenrijk zal zich houden aan zijn bezadigde en voor zichtige staatkunde en zal doen wat in zijn vermogen is om met zjjne bondgenooten het handhaven en het versterken van den vredes toestand te bevorderen. De verklaringen van den heer Kalnoky werden toegejuicht. In eene lange rede veroordeelde de heer Appongi vervolgens de weinig geestkrachtige staatkunde, welke ten opzichte van Rusland wordt gevolgd en waartegen hij zich zeer kras uitliet. In parlementaire kringen is groote opschud ding veroorzaakt door de woorden vau den minister van openbaar onderwijs, waar deze Vrijdag in de Kamer van afgevaardigden verklaarde dat de kennis der Duitsche taal onmisbaar is voor de Slavische bevolking van Oostenrijk. Ook de zitting van den Rijksraad was Zaterdag onrustig, daar groepen Czechische en Slavische afgevaardigden duidelijk blijk gaven van hunne ontevredenheid. De commissie voor buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche delegatie heeft, zonder wijzigingen, de begrooting van buitenlandsche zaken en de supplementaire kredieten aange nomen. De Abendposl spreekt zonder eenig voorr behoud het bericht tegen, volgens hetwelk de keizer aan den heer Jawerski iets zou hebben gezegd, betrelfende eene dreigende wending in de staatkundige toestanden. RUSLAND. Het reeds meermalen door den minister van financiën Wischnegradski gevraagd, maar telkens door den czaar geweigerd ontslag zal hem eindelijk worden verleend. Althans volgens gerucht is het hoofd van een der departementen van administratie, Tertius Philipow, tot zijn opvolger aangewezen. Eene aangename taak wacht dezen zeker niet, want behalve de 300 millioen roebels, welke de regeering noodig acht om in de behoeften der noodlijdende provinciën te voorzien, wordt voor de voeding van het leger 150 millioen roebels meer geëischt, waartegenover staat een vermoedelijke vermindering der staats inkomsten met 500 millioen roebels. Tegen over dergelijke feiten het krediet des rijks op te houden is zeker geen lichte taak. De gouverneur van Odessa, die onlangs een toespraak hield, waarin hij de Israëlieten opwekte niet het land te verlaten, maar zich liever in Rusland op den landbouw toe te leggen, moet deswege thans eene berisping ontvangen hebben en gewaarschuwd zijn, niet weder gevoelens te verkondigen, welke lijnrecht in strijd zijn met die der regeering. Te Moskau zijn zestig personen gearres teerd, behoorende tot den adel, de letter kunde en den gegoeden middenstand. Ze worden beschuldigd van samenzwering, en wel samenzwering tot het opnieuw verkrijgen vau het vertegenwoordigend lichaam van vroeger, de zoogenaamde Territoriale ver gadering. ITALIË. Zaterdag is te Palermo, in tegenwoordigheid van koning Umberto en diens gezin en onder toevloed van een overtalrijk publiek, door den minister van landbouw de tentoonstelling geopend. In een breede toespraak zette de minister daarbij uiteen welke belangrijke vorderingen Italië in den laatsten tijd heeft gemaakt op het gebied van oeconomie en stoffelijke welvaart. Een der punten op het programma van het vredes-congres luidt als volgt: »De vrede en de ontwapening in betrekking tot de oecono- mische en sociale quaestiën". De conclusie van de commissie, benoemd om ten aanzien van dit punt eene voordracht in te dienen, luidt aldus: sHet congres besluit alle vereenigingen en vrienden des vredes uit te noodigen, gelijkelijk en in alle plaatsen eene volksbeweging te organiseeren, strekkende om de staande legers te doen vervangen door de gewapende natie; aan te dringen op het sluiten van tractaten, waarin het beginsel van duurzame scheids rechterlijke uitspraak tusschen de staten opge nomen is, of op het instellen van een internationaal' scheidsgericht; eene billijker verdeeling van den door arbeid verkregen rijkdom, invoering van het vrijhandeisstelsel, beëindiging van alle geschillen tusschen patroons en werklieden door middel van arbitrage te vragen, en verder de verkiezing van Parlementsleden te bevorderen, die bereid zijn de door het congres aanbevolen hervor mingen te ondersteunen. SPANJE. De regeering heeft besloten een gedeelte van het leger naar huis te zenden als middel van bezuiniging. De Epoca ontkent, dat er sprake zou zijjn van eene groote binnenland- sche leening. PORTUGAL. Bij de gemeentelijke verkiezingen hebben de republikeinen al liet terrein verloren, dat zij in zes arrondissementen der stad hadden gewonnen. De monarchalen hebben de meer derheid weder verkregen. AMERIKA. President Harrison ontving Zaterdag den nieuwen Chileenschen minister, die zijne geloofsbrieven aanbood, en verklaarde, dat het doel zijner zending was het bevorderen van vredelievende en vriendschappelijke betrek kingen. In zijn antwoord drukte Harrison de hoop uitdat de komst vau den nieuwen gezant eene goede verstandhouding zal in het leven roepen en ten gevolge zal hebbendat de hangende moeilijkheden binnenkort uit den weg geruimd en de zaken geregeld worden op voor beide regeeringen billijke en eervolle voorwaarden. Die regeling is dringend noodig, maar Harrison twijfelde niet of de tegenwoor dige en zelfs eventueele latere geschillen tus schen de Vereenigde Staten en Chili zullen eene goede oplossing vinden. Tengevolge der Mc. Kinley Bill is de in voer van Engeland van 1 April tot 1 Juli 9 millioen dollar geringer dan in hetzelfde tijdperk van 1890. Het geschil tusschen Engeland en de Ver eenigde Staten betreffende de visscherijen in de Behringzee zal eindelijk voorgoed geregeld worden. Volgens een bericht uit Washington zullen de vertegenwoordigers van beide landen eerstdaags de overeenkomst onderteekenen waarin de voorwaarden van het scheidsge recht worden vastgesteld. De Braziliaansche minister Mendoca ontving Zaterdag een telegraphisch bericht, behelzende dat de tijdingen omtrent de afscheiding van Rio Grande en de andere provinciën onjuist zijn. De handelsraad en andere corporation verlangden, dat Castilhos, de gouverneur van Rio Grande, ontslag zou nemen, teneinde hierdoor een feitelijk conflict te vermijden. Castilhos nam ontslag en een voorloopig bestuur is ingesteld, bestaande uit drie leden Assiz, een bekend publicist, Casol Ribeiro 'en generaal Osorio, die de oude liberale partij vertegenwoordigen. Minister Mendoca is overtuigddat alle gevaar voor bloedvergieiing bezworen is. Aan de New- York Herald wordt uit Buenos-Ayres gemeld dat er in die stad groote ongerustheid heerscht. Ondanks de aan den president Pellegrini gegeven verzekerin gen dat zijne politieke tegenstanders zich be daard zullen houden, blijft de geest des op- roers levendig. De president houdt de politie op alles voorbereid, laat alle verdachte per sonen achter slot brengen en de troepen ge- GOO Hi Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜKEAP; BOTB«J«TRAAT, E 27. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels mot inbegrip van eene Courant1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. A <T?

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1