l J mum Vrijdag 20 November. N°. 7890. KENNISGEVING. F e u 11 e t o n. A0. J891. "Vij f - n - ve r t g- s t Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsclie Berichten. DURANT. AbonnkmkNtsprus, per kwartaal franco per post) door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.8a. - 2.50. - 0.10. RUUEAI: BOTERiTRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me» inbegrip van eene Courant. 1.I0, Iedere gewone regel meer «-'>.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van C. KLEIPOOL, om vergunning tot uitbreiding zijner bran derij aan de Mariastraat alhier, wijk A, no. 91, kadaster sectie M, no. 108, door plaatsing daarin van een stoommachine van 3 paarden kracht en ketel met een verwarmingsopper vlak van 3.50 M'. Gelet op de Artt. 6 en 7 der "Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den Sden December a.s., des namiddags ten halttwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van het verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden .genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 19den November 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÈDE. T Jt A N K K IJ K. Na eenige maanden van kalmte, is de mijnwerkers-quaestie weder aan de orde ge komen. De werkstaking in de mijnen heeft wel is waar nog niet het karakter aange nomen van een algemeene werkstaking, doch de toestand is niettemin zeer onrustbarend. De eischen, ditmaal door de mijnwerkers gesteld, laten zich als volgt samenvatten: betere verdeeling van het loon; gemiddeld loon van 5>/s franc per dag, de premiën niet nbegrepenreorganisatie van de weerstands- en pensioenfondsen; maximum-werkdag van 8 uur; weder-indienstneming van werk lieden, ontslagen naar aanleiding van werk staking en vorming van syndicaten, en de belofte dat geen werklieden meer zullen wor den afgedankt om dergelijke redenen. Het comité der directiën wilde op twee punten toegeven: vrijheid der werklieden om syn dicaten te vormen, en den 8-uurs werkdag. Daarentegen willen de directiën niets weten van loonsverhooging: zij becijferen dat, alles inbegrepen, de werkman toch reeds 5.72 frs. verdient, ongerekend de premie. Vooral echter de verhouding der loonen in de verschillende takken van dienst en de pensioenfondsen zijn de voornaamste zaken, waarover de strijd loopt. Vermoedelijk zullen deze vraagstukken ook in de Kamer aanlei ding geven tot discussiën. Het aantal grevisten in het noorden be droeg Dinsdagochtend 33,404. De secretaris van het syndicaat der mijnwerkers van Pas- de-Calais, Lamendin, presideerde eene ver gadering die door 8000 werkstakers werd bijgewoond. Hij richtte tot de minderheid, die den arbeid nog niet gestaakt heeft, de opwekking, zich bij de meerderheid hunner kameraden aan te sluiten. Men verwacht dat de werkstaking ook zal overslaan naar Aniche en Escarpelle. Op verschillende plaatsen zijn de grevisten. die mijnweikers wilden beletten aan den arbeid te gaan, handgemeen geraakt met de gendarmerie, zonder dat echter ernstige ver wondingen hiervan het gevolg waren. Het garnizoen van Arras heeft Dinsdag nacht het bevel ontvangen, onmiddellijk naar de mijndistricten te vertrekken. BELGIE. Twee interpellatiën kwamen Dinsdag in de Kamer van afgevaardigden aan de orde. De heer Janson vroeg inlichtingen over het ont binden der brievenbestellersvereeniging, door den minister Van den Peereboom. Vervolgens werd de minister van binnenlandsehe zaken geïnterpelleerd naar aanleiding der opheffing van eenige wachtgelden van onderwijzers. Beide interpellatiën lokten vrij heftige dis cussiën uit, maar werden gesloten zonder dat eene motie van orde was voorgesteld. I) U 1 T S C II t A N I). Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad tfe Berlijn, Dinsdag jl. gehouden, wonnen de sociaal-democraten drie zetels. Bovendien moeten er twee herstemmingen plaats heb ben tusschen liberalen en socialisten. Naar verzekerd wordt, heeft majoor Von "Wissmann zijne ontslag-aanvrage als keizerlijk commissaris in Oost-Afrika ingetrokken en vertrekt hij eerlang met eene expeditie naar het gebied der meren. E N M K t A N Uit Ottowa verneemt de Standard dat de Canadasche regeering besloten heeft het sub sidie voor den stoombootdienst op Engeland te verhoogen tot millioen dollars ppr jaar, om eenen sneldienst te bekomen welke gelijk staat met dien van Nevv-York op Engeland. Engeland zal worden uitgenoodigd tot dit doel bij te dragen. Berichten van 17 dezer uit Gibraltar mel den dat onder de bevolking aldaar eene groote gisting heerschtverwekt door een decreet waarbij de inbeslagneming wordt bevolen van een groot aantal ongezonde woningen. In eene opgewonden volksvergadering werd tegen dit decreet verzet aangeteekendalle winkels zijn gesloten. Het emigratiebureau te Londen waarschuwt tegen landverhuizing naar Masjonaland wegens de ongezondheidaldaar zijn vele gevallen van ziekte en ook van gebrek voorgekomen. Nadere berichten uit Bombay melden dat de Russische expeditie naar Pamir, onder kapitein Janow, de Chineesche bezetting van Aliour-Pamir, onder generaal Chang, heeft gedwongen die streek te ontruimen en dat China in het volgende voorjaar een groot leger derwaarts zal zenden om dat gebied weer te bezetten. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft de lucifer-fabricatie tot staats-monopolie verklaard. Het besluit is aan volksstemming onderworpen. OOSTENRIJK. De minister van oorlog heeft aan de leger- commissie verklaard, dat hij geen nieuwe vermeerdering van artillerie voorziet. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister-president, graaf Taaffe, onder leven dige toejuichingen, op de ingediende inter pellatiën geantwoord, dat de regeering in de verontwaardiging deelt over de laatstelijk in omloop gebrachte sensatie berichten en de beursmanoeuvres, welke zij ten sterkste af keurt Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. De minister ontkende elk officieus karakter van het Wiener Tageblatt. RUSLAND. De Chronicle meldt uit St.-Petersburg dat ui Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 40. Ook mevrouw Briickner scheen niet onaange naam verrast bij het vernemen van de tijding. Een bloedverwant van haren echtgenoot met den in eene provinciestad grootsch klinkenden titel van generaal zou aan haar huis en in gezel schappen geen slecht figuur makenook knoopte zij aan diens verschijning nieuwe plannen vast. Als officier, meende zij, zou de neef omtrent •maatschappelijke verhoudingen geheel andere begrippen aankleven dan haar echtgenoot en zou -hij wellicht zijne medewerking verleenen dezen van zijn plan af te brengen, Bianca uit te huwe lijken aan een zijner ondergeschikten. Zelfs Bianca verwachtte van de overkomst van den haar geheel vieemden neef veel goeds. De hoop ontwaakte in haar, dat deze, als gene raal, de partij zou opnemen van den luitenant Melsberp, en door zijn toedoen haar vader wel licht nog tot mildere gevoelens jegens den graaf kon worden ovei gehaald. Ieder (feed alzoo zijn best den verwachten gast eene zoo goed mogelijke ontvangst te be reiden. In een der zijvleugels van de villa werden kamers voor hem in orde gebracht met het uitzicht op het paik en allen, behalve Koenraad, waren ijveiig in de weer, die zoo vriendelijk en huiselijk als mogelijk was in te lichten. Voor Koenraad was de overkomst van den ouden heer eene onveischillige gebeurtenis. Hij voor zich verwachtte er hoegonaatnd geene verandering van in zijne verhouding tot Bianca en het overige gezin. Hoofdstuk 18. Graaf Malsberg leefde weer op den gewonen voet. Eigenlijk was hij nog zorgeloo/.er, lucht hartiger, onverschilliger dan voorbeen, nu de hem zoozeer drukkende geldelijke aangelegenbeden waren geschikt op eene wtj/e, die zijn naam ongemoeid liet. Hij had nu de vrije beschikking over het apanage, dat hem door liet hoofd zijner familie geregeld werd uitbetaald. Ook was hij gelukkig geweest bij het spel en Imd alzoo de handen ruimer, dan du sedert langen tijd het geval geweest was. Aan de vervulling var. des heei'eii Bruckner's belofte twijfelde hij geen oogenblik. De trutsche edelman, die rtjn eere- wooid verpandde tot inlossing ~\n wissels, waar van hij wist, dat ze toch nooit zouden woiden betaald, geloofde vast aan het woord van den buiger, op wien hij van zijn aristocratisch standpunt uil de hoogte uedeizag. De graaf hoedde zich zorgvuldig voor eene ontmoeting niet de familie Biuckner. Dit kostte hem weinig moeite, daar mevrouw Biuckner, onder voorwendsel van eene water kuur, voor alle uitnoodigingen bedankte en alleen de gewone bezoekers aan haar hui» ontving. Niemand viel den graaf meer lastig met vragen over zijne betiekking tot de Biuckner's; de ge heele zaak, kort te voren zoo levendig besproken, scheen reeds vergeten, en Melsberg had over den afloop er van geheel tevreden kunnen zijn als zijne eerzucht hem niet nu en dan het beeld had voorgespiegeld van den schatrijken edelman, die hij had kunnen worden, een man, van ieder een onafhankelijk, zich fier verheffende boven de meesten zijner standgenooten, aanspraak makende op de hoogste onderscheidingen in militaire, mo gelijk wel in diplomatieke en politieke kringen, want tot zoover strekte zijne eerzucht zich uit. Daar kwam nog bij, dat de hartstocht voor het aanminnige meisje, dat hem met haar geheele hart had aangehangen, vrij vast bij hem post had gevat en door de ondervonden tegenwerking eer aangewakkerd dan uitgebluscht was. Afgewezen te zijn, voor een ander de plaats te hebben moeten ruimen, daartegen kwam zijn eergevoel aanhoudend in verzet; onder het masker van zorgeloosheid en onverschilligheid verboigzich een toornig, wraakzuchtig gemoed. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1