A0. 1891 Zaterdag 21 November. N°. 7891. ij f-en-ve er t i g-s t e Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j7 ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Bi nnenlandscli e Be richt e 11. Abonnkhkntsprijs', per kwartaal franco per post, tloor het geheels Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU* BOT E K8TKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels inet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - n.io Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DU1ISCHL1N1). Het ontwerp tot het aangaan eener nieuwe rjjksleening ten behoeve van leger, vloot en spoorwegen is reeds in den Rijksdag rond gedeeld. De leening zal zijn ten bedrage van d46,448,822 mark. Von Bismarck heeft in den Rijksdag voor zich eene plaats doen beleggen aan de rech terzijde. Hieruit schijnt men in de kringen der afgevaardigden nog niet op te maken, Bat de gewezen kanselier al aanstonds de zittingen zal komen bijwonen. Keizer Wilhelm begint nu ook de macht van het tooneel te hulp te roepen om het socialisme te bestrijden. Hij heeft »den dich ter der Hohenzollerns", Von Wildenbruch, opgedragen, een tooneelstuk te maken uit een onlangs verschenen boek vin Eugen Richter tegen het socialisme, een soort van parodie op Bellamy's Looking Backward (In het jaar 2000). De keizer stelt veel belang in het tooneel. Hij oefent zelfs een soort van extra censuur daarop en gaat zich sums in persoon over tuigen of zijne bevelen zijn opgevolgd. De Beichsanzciger meldt dat, volgens be richt van luitenant Langheid van 19 Juli, een man uit Korogwe te Bukoba is aange komen met de tijding, dat Emin-paeha tot Usungoro, ten noorden van het Albert-Edward- Nyanza was doorgedrongen, zich daar met zijne vroegere lieden uit de Equatoriale provincie vereenigd en roemrijke gevechten geleverd heeft. Emin en dr. Stuhlmann verkeerden in welstand. Of deze tijding geloofwaardig is, daaromtrent laat luitenant Langheid zich niet uit. Rechtstreeksche berichten van Emin zijn niet aan de kust ontvangen. Kapitein vrijheer Von Gravenreuth is bij de bestorming van Buka, eene plaats in het zuidelijk deel van het Kameroen-gebied, den .heldendood gestorven. F R A N K R IJ K. In de Kamer heeft Baslev de regeering geïnterpelleerd in zake de werkstakingen in het departement van het Noorden en in Pas de Galais. Basley verklaarde daarb dat er bij de mijn-maatschappijen een stelselmatig verzet bestaat tegen de vorderingen der werk lieden, en verlangde dat, op grond der wet van 1810, de mijnen in de beide kolenbekkens onder regie zouden worden gesteld. Nadat de minister Yves Guyot de argu menten van Basley weerlegd had. verklaarde De Freycinet, dat de regeering in deze aange legenheid niet tusschen beide komen kan, zon der zekere onjuiste verwachtingen op te wekken ten aanzien van de arbeidsloonen. Hij voor zich is overigens een voorstander van het vaststellen van den duur des arbeids. De 4 Freycinet vei zocht voorts de Kamer zich bij liet oordeel van het ministerie aan te sluiten, en vroeg in dit verband eene motie van ver trouwen. De Kamer heeft daarop met 354 tegen 107 stemmen eene motie aangenomen, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, onder betuiging dat de Kamer ver trouwen stelt in de verklaringen der regeering. E N E L A N 1). De regeering van Canada heeft een contract gesloten met de Allan-stoomvaart-onderne- ming voor eene wekelijksche vaart op Enge land over Portland. Generaal" Booth heeft bekendgemaakt dat de bijdragen uit Australië voor het in zijn Darkest England uiteengezette plan, tien duizend ponden sterling bedragen. Een berichtgever van Dalziel's nieuwskan- toor. die op kondschap is uitgegaan bij het Russische gezantschap te Londen, heeft daar vernomen dat het Woensdag medegedeelde omtrent onlusten onder de boeren in Midden- Rusland en het zenden van troepen naar Odessa door niets bevestigd wordt en waar schijnlijk onwaar is. Hetzelfde is het geval met de beweerde pogingen van Rusland te Peking, om bet samengaan der groote mo gendheden in China te verijdelen. Evenmin wist degeen die deze inlichtingen verstrekte, iets van de pogingen van China om Engeland en Rusland met elkander in oneenigheicl te brengen en eene verstandhouding tusschen China en Rusland te scheppen. OOSTENRIJK. Het Huis van afgevaardigden besloot giste ren, ondanks het verzet van den minister van financiën, die uitstel verlangde, reeds in de eerstvolgende zitting in behandeling te nemen het ontwerp-Plener tot vermindering der lasten, die de kleine burgerij drukken. In de leg .r-comrnissie verklaarde de minis ter van oorlog, dat hij de noodzakelijkheid niet inziet van eene vermeerdering der artillerie. Uit Weenen wordt aan de Times geseind dat er in Polen stellige bevelen zijn ont vangen om de Russische grenstroepen met 40,000 man te versterken. Hetzelfde blad verneemt uit Kaïro dat de dijkbreuk aan het Mahmoedieh-kanaal weder dichtgemaakt is. DENEMARKEN. De regeering heeft bij de Kamers een ont werp ingediend, waarbij aan alle ongehuwde vrouwen boven 25 jaar en aan weduwen, die inkomstenbelasting betalen, stemrecht voor de gemeentelijke verkiezingen wordt toegekend. NOORWEGEN. Er bestaat thans alle kans dat een zelf standig ministerie van buitenlandsche zaken zal worden ingesteld, onder leiding van Sigurd Ibsen, een zoon van den beroemden schrijver Henrik Ibsen. RUSLAND, Uit Petersburg wordt aan Parijsche bladen gemeld, dat de regeering voor het nieuwe geweer in Frankrijk 70 millioen patronen heeft besteld, welke in het voorjaar te leveren zijn. Het bedrag der leverantie beloopt on geveer 15 millioen francs. De Börsm Zeitg. verklaart dat het bericht uit Londen, betreflende het eerlang uitgeven eener nieuwe 5 pCts. leening, ten eenenmale ongegrond is. De goudvoorraad, bij de Rijks bank aanwezig, is voldoende tot dekking van rente en aflossing op de buitenlandsche lee ningen gedurende de eerstvolgende vier jaren. Volgens berichten uit Krakau wordt in Russisch Polen de ellende door den hongers nood steeds grooter. De boeren hebben na genoeg allen hun werk laten varen. Talrijke benden, met landbouwersgereedschap gewa pend, trekken het land door, gereed tot dief stal, brandstichting of zelfs moord, als zij daardoor aan voedsel kunnen komen. Een maandschrift van gezag, de Wcstnik Jewropy, beveelt eene verandering aan van het tegenwoordig financieel systeem als een middel om een einde te maken aan de ver keerde uitleggingen en veronderstellingen, die de voortdurende buitenlandsche leeningen zelfs in Frankrijk opwekken, waardoor Rus- lands aanzien schade lijdt. Velen meenen, zegt et genoemde maandschrift, dat wij van Frankrijks sympathie partij trekken om geld te leenen en derhalve ons voor onze sympathie lalen betalen. Zelfs de minister Rouvier sprak van «geldelijke hulp", die de Fransche kapi talisten aan Rusland konden bewijzen, alsof op die wijze de politieke vriendschap moest worden vergolden ITALIË. Gedurende de eerste 10 maanden van dit jaar is ingevoerd voor eene waarde van 966,111,000 lire, of 133 millioen minder, en uitgevoerd voor 758 millioen lire, of36 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1890. Het eerste gedeelte van het geding tegen den ambtenaar Cagnasri en den officier Livraghi, beschuldigd van knevelarij en wreed heid tegenover inbooi lingen van Massowah, is thans afgeloopen. Het openbaar ministerie verlangt vrijspraak, wijl de beschuldigingen niet voldoende zijn bewezen en van eigenlijke misdaad nergens is gebleken. Een der eerste wetsontwerpen die de Kamer na de hervatting barer werkzaamheden zal te behandelen hebben, is een ontwerp op de nationale militie. Volgens de militaire bladen is de minister van oorlog Pelloux voornemens, den zoogenaamden «progressieven diensttijd" in te voeren de miliciens zouden slechts éen categorie uitmaken, doch de diensttijd zou verschillen. Het grootste gedeelte van het contingent zou twee jaar onder de wapenen moeten big ven. SPANJE. De onderhandelingen tot hervorming van het ministerie duren nog steeds voort. De minister-president Canovas had Woensdag een langdurig onderhoud met den heer Camacho, die de staatkunde der regcering in alle op zichten goedkeurde. PORTUGAL. De koning en de koningin brachten Woens dag een bezoek aan Oporto, het eerste dat de koning na zijne troonsbeklimming en na het republikeinsch opstandje aan Oporto brengt. De ontvangst was schitterend en de straten waren prachtig versierd. HH. MM. blijven tot het eind der maand en zullen tegenwoor dig wezen bij de opening der tentoonstelling van Spaansche nijverheid. S E R V I E. Ex-koning Milan moet thans niet alleen van zijne rechten als voogdmaar ook van den koningstitel en het generaalschap hebben af stand gedaan. Hij zou voornemens wezen zich in Zuid-Amerika te vestigen. AMERIKA. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de opstandelingen in Rio Grande do Sul voor eerst niet bedoelen eene afscheiding, maar een algemeenen opstand in de Braziliaansche staten, teneinde Da Fonseca af te zetten. Eerst indien dit mislukt, zal men in Rio Grande over afscheiding, of over vereeniging met Uruguay gaan denken, en in dit geval zou ook de aangrenzende provincie Santa Catharina medegaan. Algemeen wordt het onwaarschijnlijk geacht dat Da Fonseca in staat is den opstand te dempen. Hij is genood zaakt zijne soldaten zelf bij zich te houden, dewijl er kans bestaat dat zij naar de opstan delingen overloopen indien zij tegen deze uitgezonden worden. Vele vrijwilligers en manschappen der nationale garde hebben zich bij den opstand gevoegd, welke thans over 40,000 gewapenden beschikt. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat het wetsontwerp tot consolideering der gemeente lijke schulden door de beide Kamers is goed gekeurd. De buitengewone wetgevende zit ting is daarna gesloten. Berichten te Londen ontvangen uit de Argentijnsche republiek melden dat de op brengst van den verkoop van den Andes- spoorweg, ten bedrage van acht millioen dollars in goud, bestemd is tot betaling van de in Engeland bestelde pantsersehepeu en oorlogsbehoeften. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 49 November. In deze zitting is het debat over de Indische begrooting voortgezet. Het inlandsch^

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1