Binnenlandse]!e Berichten. Gemengde Berichten. Volgens de Parijsche correspondent van de Daily News zal de Fransche beurs nogmaals door de Russische vrienden worden aange sproken voor de leening voor den Trans- Siberisehen spoor, volgens de plannen van generaal Annenkoff, die voor eenigen tijd te Parijs was. En de Franschen hebben reeds, zegt de correspondent, voor meer dan 4 milliard francs Russische fondsen £St)ELAül). De beer Gladstone heeft afgezien van zijn plan om eenige weken te Florence te gaan doorbrengen. De timmerlieden en schrijnwerkers te Lon den dreigen met eene nieuwe werkstaking, daar de hun door de patroons toegestane loonsverhooging van 2Va stuiver per uur hun onvoldoende voorkomt. Uit Santiago wordt aan de Times gemeld dat, in naam van Fonseca, baron Lucena aan de revolutionnaire Junta te Rio Grande ge- telegrapheerd heeft om den vrede te hand haven, onder aanbieding elk door de bevolking van Rio Grande gekozen bewind te zullen erkennen. Daarop seinde de Junta terug, dat de troepen de wapenen alleen zullen neder- leggen, wanneer Fonseca aftreedt en de grond wettige rechten hersteld worden. Geen vrede- herstel is mogelijk, zegt de Junta, tenzij Fonseca heengaat en het Congres weder bijeenkomt. Fonseca heeft alle afgevaardigden van Rio Grande, uitgezonderd vier, van wie twee aanhangers van den dictator en twee anderen ontvloden zijn, in de gevangenis doen zetten. Evenzoo admiraal Wandenkol. RUSLAND. Krachtens eene gisteren afgekondigde ver ordening van den minister van financiën mag de bijvoeging van graneD, waarvan de uitvoer verboden is, bij tarwe, welke naar het buitenland uitgevoerd wordt, niet meer dan 8 percent bedragen. Uit St.-Petersburg wordt van gisteren gemeld Het heden door de Nordische Telegrafen- agentur verspreide bericht omtrent het te verwachten verbod van uitvoer van tarwe is ongegrond. Naar de Daily Telegraph uit Petersburg verneemt, heeft de keizerlijke rekenkamer goedkeuring verleend op een voorstel van den minister van marinestrekkende tot belangrijke versterking van de vloot. Men verwacht mede goedkeuring der voorstellen van den minister van oorlog. Bijgevolg worden het oorlogsbudget en het marine budget, ondanks de veelzijdige crisis in den lande, aanzienlijk hooger. De Daily News vernam uit Petersburg dat de commandanten der troepen aan de zuidwestelijke grens gezegelde orders ontvingen. De troepenbe weging westwaarts wordt door de regeering verhaast, met gelijktijdige concentratie in de zijstraat ingeslagen of een winkel binnengegaan. Zag hij haar rijtuig aankomen, dan zag men liem verdiept in de beschouwing eener uitstal ling, totdat het voorbij was. Doch ook deze houding liet hij thans varen. Zoo dikwijls mevrouw Biuckner of haie dochter het huis verlieten, konden zij bijna zeker zijn den graaf te zullen onimoeten. Hij ontweek haar niet meer, maar ging haar langzaam voor bij, groette beleefd en wierp een droevigen, vragenden blik op Bianca, die dan van aan doening beefde. Die blikken drongen haar tot diep in de ziel. De open wond in haar hart begon opnieuw te bloeden, en als zij na zulk eene ontmoeting met onzekere schreden naar huis teruggekeerd was, sloot zij zich in hare kamer op en weende heete, bittere tranen. Zoo stonden de zaken, toen generaal-majoor Brückner overkwam. Het was een lang, mager man van een krachtigen lichaamsbouw. Zijne statuur verried duidelijk den oud-suldaat, in weerwil van den burgerkleeding, waaraan hij oostelijke en zuidelijke centrums, wijl de overheden aldaar boerenonlusten vreezen. Wegens het mislukken der Parijsche leeniugs- operatie, zal de regeering eene driepercents leening elders zoeken te plaatsen, waarvan de Novosti de noodzakelijkheid erkent. De regeering schorste de Busshya Gizn wegens eene critiek over de Russische financiën. Reuter seint uit Petersburg, dat op last van den czaar het verbod tot uitvoer van tarwe niet zal worden afgekondigd voor den terugkeer van Z. M. te Petersburg, begin December. ITALIË. Het gerechtshof van Massowah heeft, zooals te verwachten was, Cagnassi en Li vraghi vrij gesproken en hun invrijheidstelling bevolen. Zes inboorlingen zijn veroordeeld tot gevange nisstraf van 8 maanden tot 6 jaar. SPANJE. In den onder voorzitterschap van de koningin-regentes gehouden ministerraad heeft de minister Canovas den financieelen toestand blootgelegd. Hij verklaarde dat al zijne pogingen zouden strekken om binnen den kortst mogelijken tijd den toestand te verbeteren. Van de zijde der studenten hebben Donder dag eenige manifestation zonder beteekenis plaats gehad. Eenigen hunner zijn in ver zekerde bewaring genomen. De orde is her steld. EGYPTE. Het regeeringsblad bevat thans een besluit waarbij alle rechten der Egyptische regeering worden opgeheven om vergunning te veriee- nen of te weigeren tot vrije uitoefening der beroepen van geneesheer, apotheker, veearts, tandarts en vroedvrouw. Eene aanvrage op gezegeld papier van drie piasters zal in het vervolg voldoende zijn om een dier beroepen te mogen uitoefenen. AMERIKA. Telegrammen uit Brazilië melden, dat de gansche provincie Rio Grande do Sul tbans in staat van oproer verkeert en dat 30,000 man de wapenen tegen den dictator hebben opgevat. Assis Brazil, liet hoofd van het op standelingen-comité, heeft een telegram ge zonden aan baron Lucena, chef van het ka binet van Da Fonseca, met den eisch, dat laatstgenoemde zal aftreden. Ook heeft de heer Brazil de provincie Santa Catharina uit- genoodigd, zich bij den opstand aan te sluiten. Volgens een nader bericht uit Buenos- Ayres ondervinden de opstandelingen in Rio Grande do Sul moeilijkheden bij hetkleeden en wapenen hunner 50,000 recruten. Gene raal Osorio heeftin eene proclamatie gedreigd op Rio de Janeiro te zullen aanrukken. De hoofden van den opstand zijn verrast over de werkeloosheid van den dictator. Om de stad Rio Grande hebben de opstandelingen ver maar niet kon gewennen. Zijn grijs haar was kort gesneden, de grijze knevel zorgvuldig ge knipt en aan de lange uiteinden naar boven gedraaid. Op zijn breede voorhoofd lag streng heid en vastberadenheid, doch tegenover de vrouwen betrachtte bij de, zij het ook wat ouder- wetsche, beleefdheidsvormen, die den ridderlijken vrijgezel gewoonlijk kenmerken. Uit zijn heldere blauwe oogen blonk, al konden ze nu en darr onder de zware wenkbrauwen donker en dreigend om zich zien, trouwhartigheid en argelooze, kinderlijke gemoedelijkheidom kort te gaan, de generaal scheen geknipt voor de rol welke hij nu ging spelen, die van een oud-oom, die de helper en vertrouwde moet zijn van dan familie kring, waarin hij is opgenomen. Van de zijde van den heer Brückner werd de oude heer met blijken van de grootste hartelijk heid en van die van zijne echtgenoot roet over dreven vriendelijkheid ontvangen. En nadat de neef mevrouw Brückner op comisch ernstigen toon verschooning bad gevraagd voor de drukte, die bij baar op den hals kwam schuiven en baar sterkingen aangelegd. De Argentijnsche ka nonneerboot Bosales is aldaar aangekomen en de EDgelsclie kruiser Cleopatra wordt er verwacht. De heer George Moutt is Donderdag tot president van Chili verkozen. De Times verneemt uit Buenos-Ayres dat men vreest voor het uitbreken der gele koorts. De sanitaire toestand der stad is erbarmelijk. ZÜID-Af EIIA. Uit Johannesburg komen zeer gunstige berichten omtrent de goud productie. De opbrengst van den Witwatersrand gedurende Augustus opende reeds het uitzicht op ver betering in mijn zaken, maar deze wordt nog overtroffen door de productie van September, welke 65,601 ons bedraagt. De voornaamste oorzaken daarvan zijn een betere scheikundige methode en nieuwe werktuigen tot afschei ding van het goud. Aan de regeering van de Zuidafrikaansche republiek is de toenemende bloei der goud velden hoogst welkom, daar de schatkist be hoefte heeft aan geld voor spoorwegen. Nu de leenirsg van baron Oppenheim mislukt is, bestaan er plannen tot invoering van eene inkomstenbelasting. Ook is een voorstel in overweging om de invoerrechten te ver- hoogen en deze te Durban te laten heffen. SCHIEDAM, 21 November 1891. Dr. Kuyper en het sociaal congres. De Middelb. Ct. legt er nadruk op, dat dr. Kuyper eene strenge boetrede hield over wat door de anti-rev. partij op sociaal gebied was verzuimd, welke rede warm werd toe gejuicht. Men begreep toch, vraagt de Middelb. Ct., dat men aldus het zegel drukte op de ge hoorde verwijten? Dat die Christenen uit hooger stand", die thans zoo broederlijk met de mannen van Patrimonium" samen waren, r vroeger deze minderen" eenvoudig goed ge noeg keurden om hen te breogeu, waar zij zoo gaarne wilden zijnop het kussen der eere Herinner u dat dr. Kuyper indertijd als Kamerlid tegen de wet-Van Houten stemde en hoe men liberale maatregelen tegenhield, omdat ze den waren sgeest" niet ademden. Op de Middelb. Ct. maakte ook deze openingsrede van dr. K. een indruk van half slachtigheid. Hij schermt voortdurend tegen de Fransche revolutie, terwijl hij zelf aantoont, dat zij een gevolg was van de sonduldbare spanning, welke vorsten-absolutisme en aris tocratische trots in het leven riepen". Maar heeft dr. K., met zijn democratisch hart, dan voor haar geen woorden van waardeering? Of durfde hij ook om zijn gehoor zich niet uiten? Dr. Kuyper zei b.v. op deftige wijze de hand had gekust, sloeg hij Bianca op vertrouwelijke manier de handen om den hals, drukte haar een fikschen zoen op beide wangen en zeide met eene stem, alsof hij voor zijn regiment stond Wel, nichtje, wat zijt gij ferm uit de kluiten gewassen. Zoo ziet men, dat men oud wordt! Ik dacht een kind te vinden en daar staat zoo waar eene volwassen dame voor m maar die den ouden neef niet kwalijk zal nemen, dat hij haar nog wat kinderlijk gaat behandelen. Wei," ver volgde hij, aan den knevel draaiend, «hoe staat het daar binnen? Klopt het hartje nog rustig Bianca kleurde tot achter de ooren en de han- delsraad keerde zich om. «Ja voor de generaal op vergenoegden toon voort. »Nu, dat is goed; dat heeft nog den tijd. Het is verkeerd voor meisjes, zoo vroeg haar hartje weg te schenken; voor die dingen hebben zij nog geen verstand genoeg. Als hel eenmaal zoo ver mocht komen, misschien moet dan de oude man nog wel voor raadgever spelen. Het kon best gebeuren," voegde hij er lachend bij, »Slechts dit éene is, zal er vooru een sociale quaestie bestaan, noodzakelijkt. w,dat ge de onhoudbaarheid van den tegenwoordigen toestand inziet, en deze onhoudbaarheid ver klaart niet uit bijkomstige ooi-zaken, maar uit een fout in den grondslag zelf van ons maat schappelijk samenleven. Voor wie dit niet erkent en acht dat het kwaad te bezweren is door kweeking van vromer zin, door vrien delijker bejegening of milder liefdegave, moge er een religieuse, en moge er eene philan- tliropische quaestie bestaan, maar eene sociale quaestie bestaat voor hen niet. Die bestaat voor u dan eerst, zoo ge architectonische critiek oefent op de menschelijke sociëteit zelve, en diensvolgens eene andere inrichting van het maatschappelijk gebouw gewenscht en mogelijk acht". Zoo wordt de tactiek der geloofsgenooten veroordeeld en aan anderen, liberalen incluis, hulde gebracht»EnkeIe zinsneden uit de toespraak bewijzen ons opnieuw, dat dr. K. het vrijwel eens is met wat jarenlang door socialisten van naam en talent is gepredikt en waarvoor ook in liberale kringen een lans is gebroken." Van algemeen grondbezit is hij niet af- keerig. Tegen staatshulp, waar het geldt den arbeider te beschermen, verzet hij zich niet. Integendeel, al houdt hij ook op dit punt men vergeve ons die gemeenzame uitdruk king een slinger om den arm door te pleiten voor eigen initiatief. »Zoo dobbert dr. K. tusschen zijne demo cratische neigingen en zijne aristocratische vrienden. De laatsten moet hij ontzien, de eersten kan hij onmogelijk verloochenen. Ze zijn hem te sterk". Dat de bacillentheorie ook al oiet zoo nieuw is als- men denken zou, blijkt uit onlangs in Mexico gevonden oude hiërogliefen der Meya-Indianen. De Indianen moeten reeds een vermoeden gehad hebben van het veroorzaken var vele ziekten door bacillen. Althans in dat beeldschrift woidt melding gemaakt vaneen aftreksel der plant kokobsché, dat »de kleine on merkbare diertjes verdelgt, welke liet inensehelijk. lichaam uit zich zelf voortbrengt." De oud-Mexicaansche volkan, muntten, gelijk be kend is, uit door hunne waarneming van de natuur, wat ook Humboldt met bewondering heeft erkend. Van hoe grooten invloed de insecten op den wasdom van tuin- en veldvruchten zijn, blijkt duidelijk daaruit, dat men in Nieuw-Zeeiand tot voor een paar jaar geen roode klaver kon telen. Wel kwam het plantje welig op en groeide weelderig, maar tot voldoende rijpheid om zaad te winnen kwam het nooit. De oor zaak was dat de nood ige insecten ontbraken. Iii 1885 werden daarom 100 wilde bijen uit Engeland aange voerd deze vermenigvuldigden zich snel en verspreid den zich over eene groote oppervlakte, met het gevolg; dat het tweede jaar daaraanvolgende reeds zaad van. de akkers kon worden gewonnen. sdat de heeren neefs dan in conflict komen y want naar mijne meening komt een zoo bekoor lijke bruid toe aan een flink soldaat." Deze in welgemeende scherts uitgesproken- "•■oorden brachten in den kieinen kring eene eigenaardige uitwerking teweeg. Het gezicht van den handelsraad nam een zoo ernstige uit drukking aan dat de generaal hem verbaasd aankeek en verlegen langs den knevel streek» Dadelijk begon hij te spreken van- het weer dat hij op reis had getroffen en van zijne plannen voor de toekomst, wanneer het hem te M. goedi mocht bevallen, om op deze wijze zoo spoedig mogelijk den indruk, dien hij wel bespeurde dat. zijne soldatenscherts op den burgerlijken familie kring gemaakt bad, uit te wisschen. Wordt vervolgd.},

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6