Ten slotte werd nog de wensch aangeno men tot stichting van een kas ten gunste der slachtoffers der werkstakingen". De president Rogier noodigde de aanwezi gen uit hun penning te offeren voor de werk- stak'mgskas en bedankte hen voor de kalmte en orde bij de debatten. f E t KRUK. In den Senaat, bij het debat over de in voerrechten betoogde de minister van koop handel, dat eene oeconornische wijziging door het land wordt gewenscht. De regeering zal eerstdaags een ontwerp tot regeling der tarie ven indienen. De Senaat besloot hierop tot urgeutverklaring der discussie over de arti kelen van het tarief. Het gerechtshof heeft den aartsbisschop van Aix veroordeeld tot eene boete van 3000 fiank, en dit op het requisitoir van den pro cureur-generaaldie volhield dat eene belee- digende bedoeling bewezen is. Lord Lytton, de Engelsche gezant alhier, is gisteren overleden. OOSTENRIJK. De Ilongaarsche delegatie heeft de be grootingen van marine en financiën goed gekeurd." RUSLAND. Thans is aan 't licht gekomen op welke wijze de nihilisten een paar jaar geleden bij Borki het ongeluk met den trein, waarin de czaar met zijn familie was gezeten, hebben veroorzaakt. Een nihilist was als koksjongen werkzaam in den waggon, waarin de maal tijden voor de keizerlijke familie bereid wer den. De keukeu-waggon reed na het rangeeren te Losowo voor deri salonwagen, en de koks jongen, die nauwkeurig wist wanneer de czaar in het eetsalon was, wierp een bom onder den salonwagen. Men beweert, dat door den luchtdruk ten gevolge van de zeer steike ontploffing, het plafond van den keizer lijken waggon zoo hoog opgeheven is kunnen ■worden, en ook dat de kleine grootvorstin Olga met haar gouvernante, die zich in een anderen wagen bevonden, zoo ver weggeslin gerd konden worden. Deze koksjongen was Padiewski geheeten, die later generaal Seii- werstöw vermoordde, toen deze den nihilist en zijn medeplichtigen te Parijs op het spoor •was. Te coutroleeren is de juistheid van deze mededeelmg niet, maar zij komt uit kringen, welke er van op de hoogte kuDnen zijn. Op de beide te Helsingfors verschonende bladen van het Leger des Heils werd beslag gelegd, evenals op de overige bladen, welke mededeelingen of aankondigingen betreffende het Leger des Heils bevatten. ITALIË. De paus die den 14n December een geheim consistorie zal houden, waarin twee nieuwe kardinalen zullen worden benoemd: mgr. Ruffo Scilla en mgr. Sepiacci, is, naar men zegt, voornemens, bij die gelegenheid een allo cutie te houden, waarin ook over de ver volging der kerk en over het gebeurde met den aartsbisschop van Aix zal worden ge handeld. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat op het laatste oogenblik de heer Villavarde te kennen heeft gegeven, zich uit het nieuwe Kabinet te willen terugtrekken. In zijne plaats is daarop tot minister van justitie benoemd de heer Cardenas. De nieuw benoemde ministers hebben reeds Maandagmiddag den eed afgelegd in handen der koningin-regentes. T U R K IJ E. De Porte wapent een veertigtal regimenten van aangeworven Kurden, tot eene getal sterkte van 22,500 man, zoogenaamd voor politiedienst in Armenië, een maatregel, die echter in strijd wordt geacht met den geest van het Berlijnsch verdrag. B 6 I P De begrooting over het volgende jaar zal een overschot opleveren van 500,000 Egypti sche ponden. De belastingen zullen worden verlaagd. CHINA, Uit Tientsin wordt aan de Engelsche Chronicle gemeld dat volgens berichten uit het noorden goed gewapende benden de geheele landstreek hebben afgestroopt en geplunderd, waarbij het Belgische zendingsstation te Takoe Sanchi in brand gestoken werd, het geen aan ruim honderd tot het christendom bekeerde inlanders den dood kostte. Oflicieele rapporten wijten dezen strooptocht aan Mon- goolsche bandieten. De regeering heeft troepen gezonden. De correspondent had een onder houd met Li Hung Chang, die verklaarde dat de jongste, tegen de Europeanen gerichte, ongeregeldheden het uitvloeisel zijn van den roekeloozen geloofsijver der Fransche jezuïeten, waarvan ontbonden soldatenkorpsen gebruik maakten om oproer te stichten en te plunderen maar de Chirieesche regeering, welke vrede lievend en den vreemdelingen welgezind is, zal de orde weten te handhaven. Li Hung Chang voegde daarbij, Engeland te beschou wen als den besten vi iend van China en den natuurlijken bondgenoot tegen Rusland. Buinenlaiifisclie Berichten. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 24 November. Wegens onvoltalligheid der vergadering werd eerst aangevangen ten 1 ure. Behan deld werd het wetsontwerp om de Ombiüën- steenkolenvelden door liet gouvernement in exploitatie te nemen en een krediet van 6l/s ton voor de werken aldaar toe te staan. De heer Levyssohn Norman bestreed sterk de staatsexploitatieop grond der dalende kolenprijzen wegens de toenemende ontdek king van velden en het toenemend gebruik van electrisch licht. Hij verdedigde de aan vrage van de heeren Ciuysenaer en "Van Houten, die hoogst aannemelijke voorwaar den bieden, terwijl het risico voor de regee ring vervalt. De heer Vrolik constateerde dat hetcom- meicieele der zaak eerst later aan de orde zal komen en hoopt dat de regeering bij „de regeling van het vervoer de Kamer zal kennen. De minister van koloniën ziet geen reden waarom rie staat niet, bij wijze van proef, de exploitatie zal kunnen ondernemen om de waarde der kolen te ieeren kennen en acht het risico zoo groot niet. Het wetsoutwerp werd aangenomen met 79 tegeri 4 stemmen. Verder werden aangenomen de naturalisatie- ontwerpen, het ontwerp tot bekrachtiging der provinciale belastingen, alsmede de supple- toire begrootiiigen. Het algemeen debat over de staatsbegro ting voor '1802 is daarna aangevangen. De heer Poelman verklaarde oplossing der sociale quaestie voorop te stellen de effening van maatschappelijke ongelijkheden moet hoofd doel zijn van elke regeering, daar de quaestie volk en land heheerscht. Iedere regeering zal hij steunen, die naar bereiking van dat doel streeft. Met ingenomenheid heeft hij deze regeei ing begroet en hare plannen, maar hij vreest dat eenheid van leidende gedachte daarin ontbreekt, dat kiesrecht-uitbreiding te eng zal zijn en dat belastinghervorming daardoor tegengehouden wordt. Hervormings politiek zonder doel maakt dat de regeering niet bestuurt, maar bestuurd wordt naar den gril en de luim van het oogenblik. Vooral dringt hij aan op ruime kiesrecht-uitbreiding tot de grenzen van het algemeen kiesrecht, desnoods door grondwetsherziening. De heer De Kanter behandelde speciale puntenden gerechtelijken eed,wettelijke rege ling van koop door huur. Hij protesteerde voorts tegen de miskenning van het platteland en den landbouw, drong aan opeen landbouw raad eti verklaarde te behooren tot de oude garde der libeiaie partij en ten aanzien van de volgorde der hervormingen onvoorwaar delijk ministerieel te zijn. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 25 November 1891. De heden door burgemeester en wethouders gehouden openbare verhuring van landerijen enz. dezer gemeente, ruim 100 hectare iu 43 perceelenheeft minder opgebracht dan bjj de vorige verhuring, nu zeven jaar geleden. Elf perceelen zijn voorshands niet gegund. Het gevolg der Koningin is gisteren ter hertenjacht gegaan. De groothertogin van Saksen vertrekt Maan dag van het Loo naar sBuitenrust" bij 's-Gravenhage. De vorstelijke familie vertrekt den 2n December van het Loo naar de residentie. H. M. de Koningin-Regentes heeft, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heeren Herman ten Kate, C. Springer en J. C. Greive, benoemd tot leden der commissie voor de koninklijke subsidiën voor de schoone kunsten, de heeren C. Bisschop, W. Roelofs en J. Vrolijk. De gewone audiënties van de ministers van buitenl. zaken .en van koloniën zuilen op Vrijdag 27 dezer niet plaats hebben. De staatscommissie voor den landbouw is gisteren wederin vergadering bijeengekomen, des voormiddags in de aldeeiingen en des namiddags in algemeene vergadering, beide keeren in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Na de bijeenkomsten in deze maand zal de commissie wordeu ontbonden. De Haagsche correspondent van de Zntph. Ct. voorziet een korte beraadslaging over de begS'Ootingswetten, omdat de rechterzijde, van hare onmacht bewust, geen oppositie zal voeren en de regeering in geen bijzonderheden zal treden omtrent hare hervormingsplannen, daar dit een onvruchtbare discussie wezen zou. Het is daarom mogelijk dat, wat sedert verscheidene jaren het geval niet was, de Eerste Kamer voor 1 Januari de begrootings- wetten kan voteeren. Volgens dezen doorgaans zeer goed onder richten correspondent schijnt het zeker, dat de belastingvoorstellen voor de behandeling den voorrang zullen hebben. »Men verwacht, eindigt de briefschrijver, shier in politieke kringen, dat het defensie- vraagstuk bij het begrootingsdebat het meest op den voorgrond zal treden, omdat daar zoowel aan de linker- als aan de rechterzijde de minste eenstemmigheid bestaat. In ver scheidene organen wordt de min. van oorlog hard gevallen, dat hij te lang wil wachten met hetgeen hij voor de defensie dringend noodig acht, maar indien er reden is voor verwijt, zou dat m. i. meer den min. van marine moeten treffen, want deze weigert niet alleen vooralsnog mededeeling te doen van zijnne planuen, maar weigert zelfs over legging van het rapport der Staatscommisssie, die onderzocht heeft wat er aan onze marine ontbreekt en wat tot verbetering gedaan moet worden. "Welk nut het kan hebben een der gelijk rapport voor de Kamerleden geheim te houden, begrijp ik niet." Dat de spoorweg RotterdamMaassluis baar vruchten wel zal aiwerpen, moge o. a. blijken uit het feit, dat alleen aan het station Vlaardingen in October aan vrachten voor passagiers en goederen is ontvangen een bedrag van f17000. De Maandag te Vlaardingen gehouden collecte ten behoeve van de geteisterden door den hagelslag in Limburg heeft f131,48Va opgebracht. De nieuwe burgemeester van Rotterdam, de heer Lycklama a Nijeholt, heeft reeds eenige malen een bezoek aan die stad gebracht en ten stadhuize met de verschillende ambtena ren kennis gemaakt1 December is de dag zijner infunctietreding. De Vereeniging tot veredeling van Volks vermaken", te Rotterdam, heeft haar 10e ver slag uitgegeven. Uit dat verslag blijkt, dat zij 225 leden teit en de contributie f2.50 be draagt. De steun, welken zij geniet, is dus niet in evenredigheid met het goede doel, dat zij beoogt, namelijk: aan het volk degelijke en geestverheffende ontspanning te verschaffen. Dat haar pogen op prijs wordt gesteld door het volk zelf, bleek ook nog Zondagavond; de groote Doelenzaal was te klein om allen, die waren opgekomen, te bevatten. In de algemeene vergadering werd voor gesteld, dat de vereeniging het initiatief zou nemen tot viering van deu verjaardag van Koningin "Wilhelmina. Bij voldoenden steun zullen daartoe stappen worden gedaan. De Rotterdamsche vereeniging van handels bedienden sMercurius" opende gisteren hare vergaderingen met voordrachten in dit seizoen, met eene zeer druk bezochte vergadering in de Nutszaal. De heer A. A. Beekman, uit Schiedam, had deze eerste spreekbeurt op zich genomen. Hij droeg wee novellen voor. De eerste gaf een schets van de verdeeldheid, welke godsdiensttwisten op een anders zoo rustig dorp in het leven roepen tussehen vrienden en zelfs tussehen bloedverwanten. De tweede novelle schonk eene satyre op de houding van eenen anti-militarist, bij wien drie officieren worden ingekwartierd. De spreker wist zijn auditorium in niet geringe mate te boeien en had herhaaldelijk dave rende toejuiching in ontvangst te nemen. (N. B. CC) In eene onlangs gehouden vergadering van aandeelhouders der maatschappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden is besloten tot voortzetting der sinds geruimen tijd gestaakte onderneming. Dientengevolge moeten thans verschillende plannen in over weging zijn, om tot het doel te geraken. Zaterdag had te Utrecht de 16e jaarlijk- sche algemeene vergadering van de vereeni ging voor lijkverbranding plaats. Negen aldee iingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer dr. J. E, de Vrij, was door ongesteldheid' verhinderd te presideeren, zoodat dr. Staring het voorzitterschap waarnam. Hij opende te- éen uur de bijeenkomst met een toepasselijk woord, waarna de alg. secretaris, de heer Joh. J. Perk, het verslag over den toestand der vereeniging ter tafel bracht. Uit difc verslag blijkt o. a. dat 't ledental, dit jaar met 94 toegenomen, tot 798 geklommen is. Het getal afdeelingen bleef 10, De ontvang sten beliepen 1986,72, de uitgaven f 781,50 p het batig saldo is alzoo f 205,22. De ont vangsten van het fonds voor lijkovens be droegen f1655,59; voor drie crematies moest f 1149,28 wordeu uitgegevenhet kapitaal was op uit. Dec. 1890 tot f 28,000 nominaal- gestegen. Het verslag besluit met de uiting van de hoop dat de tegenwoordige liberale regeering geen bezwaren aan de door velen gewenschte wijze van lijkbezorging in den weg zal leggen. Op voorstel van het bestuur werd besloten het saldo der rekening ad f 205,22" te storten in het fonds der lijkovens; ook dit jaar de tegemoetkoming in de kosten van het vervoer van lijken naar lijkovens, te bepalen op f 200 terwijl een nieuw tarief werd vastgesteld waarnaar zij die tot de vereeniging toetreden, recht verkrijgen op crematie voor rekening van de algemeene kas. Na vaststelling der rekening van 1890 en van de begrooting voor 1892 werden, gelijk wij reeds in ons vorig nummer hebben ver meid, als leden van het hoofdbestuur gekozen uit de Haagsche leden: de heeren Joh. J. Perk (aftr,j en Pijnacker Hordijk (de laatste, in plaats van den beer jhr. H. T. Hora Siccama, die niet herkies baar was); uit de gewone leden, in plaats van de aftr. niet herkiesbare leden de heeren H. P. Maro- nier te Rotterdam, dr. D. de Loos te Leiden en prof. dr. A. P. N. Franchimont te Leiden,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2