Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. Koloniën. 0 n d e r w ij s. A rmenzorg. Jriecli tzakeii. V i s s c fi e r ij. li c r k n i e u w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Beursbericht van Amsterdam. de heeren Symons, Lissa en prof, Julius (van de nieuwe afdeeling Utrecht, welker oprich ting met acht leden met ingenomenheid werd vernomen) en in plaats van dr. F. J. Dupont, overleden, dr. J. de Vrij. Als plaats voor de volgende jaarlijksche algemeene vergadering werd Haarlem aange- wezen, Ten slotte werd na eenigc discussie het door het hoofdbestuur gedane voorstel, nadat de wijziging door den heer K. J. van Erpecum, afgevaardigde der afdeeling Schiedam, lui dende: j>De algemeene vergadering, bevesti gende het mandaat door haar in September •1889 verleend", daarin door het hoofdbestuur was opgenomen, met algemeene stemmen onder toejuiching aangenomen, en het hoofd bestuur gemachtigd a. tot aankoop van een terrein in de ge meente Hilversum, groot 1400 M«, voor f 1400 vrij geld b. daarop te stichten lo. een gebouw tot crematorium en colum barium, en 2o- in dat gebouw, een crematie-oven naar het systeem en volgens plannen van den ingenieur Bourry c. door het hoofdbestuur tezijnertijd, de noodïge voorstellen te laten doen tot, finan- cieele regeling der uitgaven, uit deze besluiten voortvloeiende. Na afloop der vergadering vereenigden zich de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden aan een gemeenschappelijken maaltijd. Volgens het Nieuwsblad van Ned. zal aan de gasfabrieken te Amsterdam vermoedelijk de arbeid der stokers grootendeels worden vervangen door machinalen arbeid, zooals nu reeds in alle gasfabrieken van Engeland het geval is. Ook zijn plannen in bewerking om door zoogenaamde Coze-ovens, waarbij de verdeeiing van steenkolen en het uitlaten van cokes werktuigelijk geschiedt, handenarbeid uit te winnen. De werklieden van de gebrs. Breed veld, steenhouwers te Dordrecht 47 in getal hebben Maandag het werk nedergelegd, op een paar werklieden na die per uur werken. De wensch om loonsverhooging is de reden. De werklieden die per stuk werken en zich hoofdzakelijk bezighouden met werkzaam heden voor >>RozenhoP', kwamen Maandag aan hunne patroons vragen of er, vooral met het oog op de minder bezoldigden, niet iets bij kon, wat dezen ontkenden. Dit had het bekende gevolg, dat zoowel de werklieden die een flink loon bedongen als zij die zich met minder moesten tevreden stellen, weigerden verder te werken. Toch legden zij, toen het bleek dat de firma Breedveld niet geneigd was toe te geven, spoedig het hoofd in den schoot, en verklaarden zij gisternamiddag te 4 Va uur weder aan het werk te zullen gaan, een voornemen waaraan zij echter geen gevolg gaven. Gisteren hebben zij verklaard heden ochtend het werk te willen hervatten. De werklieden die per stuk werken ver dienden het is ons uit de boeken gebleken gedurende de vorige weken ioonen, vari- eerende van f 40 tot over de f 46, terwijl zij verleden week, toen zij 's Maandags niets hebben uitgevoerd, van f 40 tot f 44 maakten. Alles bij een werktijd van 's ochtends 7 tot 's avonds 7% uur, natuurlijk afgewisseld door vrij lange schafturen. De werklieden dieper uur werken maken bij de gebrs. Breedveld in den regel 48 cents per uur. (Z>. Ct.) Op den kastelein Menger te Noordwolde is een moordaanslag gepleegd door 4 per sonen, die hem met messen aanvielen. Menger heeft daarop uit zelfverdediging op hen ge schoten. Twee der aanvallers zijn zwaar gewond, een derde is in hechtenis genomen. Zaterdagmiddag is onder Drempt, in de nabijheid van Doesburg het lijk gevonden van zekeren A. B., het hoofd door een revolver kogel doorboord. De justitie uit Arnhem heeft een onderzoek ingesteld. Johanna Maria de Rooïj is gisteren uit de gevangenis te Maastricht naar het krank zinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Ylnardingen. Van de Duitsche visschers, die dezen zomer aan de haringvangst hebben deelgenomen, is een groot gedeelte met ge- vulden buidel naar hun vaderland terug gekeerd. Te Berlijn zijn in twee «lagen 63 menschen ge storven aan influenza, waarbij typhus of longont steking gekomen was. Be gemeenschap tusschen Washington en Balti more is hersteld. De orkaan veroorzaakte ia eerst genoemde stad eene schade van ongeveer honderd duizend dollars. Het aantal omgekomen personen is nog niet bekend; twee zijner gewond. Er is een concert gebouw afgebiand doordat de gasmeter door de bliksem getroffen werd. Te Baltimore was de storm ook hevig en werd er veel schade aan gebouwen toegebracht, ofschoon er niet éen vernield is. De or,aan, van regen vergezeld, volgt de richting van bet westen en brengt storing in de middelen van gemeenschap. Door den cycloon, die eenigen tijd geleden in de golf van Bengalen woedde, sloeg het loodssohip Cole- roon van zijn ankers. Om een einde te maken aan de onzekerheid omtrent het lot van dat. vaartuig, werd het stoomschip Guide ter opsporing uitgezonden. De Guide nu ontmoette in de Indische zee een wrak, dat zonder twijfel het overblijfsel van de Colerocn is. Het loods- schip voeide een bemanning van 47 koppen. De oorlog tegen de zedeloosheid wordt te Berlijn steeds heftiger gevoerd. In de gevangenis van Xïoabit zijn nu reeds meer dan 250 preventief gevangenen, die wegens koppelarij zullen terechtstaan. Te Nevv-York heerscht eene buitengewone droogte. Tengevolge van bet lang uitblijven van regen heeft er eene aardstorting plaats gehad, waarbij vier grondwer kers bedolven weiden. De buis waardoor Brooklyn van drinkwater voorzien vvoidt, is gesprongen. De stoomketels kunnen geen water bekomen. Er zijn der tigduizend. arbeideis zonder werk. De trek-kabel voor rijtuigen op de brug van den luchtspoorvveg naar Brooklyn is gebroken. Te Brooklyn staan vele fabrie ken stil. Tschai-ja en Bandon, twee dorpen aan de golf van Siam, zijn door een cycloon verwoest. Het aantal dooden wordt op driehonderd ge schat. COl'O.I, 25 November. Gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal de heer «7. P. Havelaar (anti-rev.), oud-minister van waterstaat enz., met 4320 van de 2457 geldig uitgebrachte stemmen. De heer Ph. van der Breggen (iib.) ver kreeg 4070, de heer 3astert (lib.-conserv.) 50 en de heer Gerhard (socialist) 16 stemmen. 's-fïll.WEII.1E, 25 November. Tweede Kamer. Bij het algemeen debat over de staatsbegrooting drong de heer Noordtzij krachtig aan op volledige scheiding van kerk en staat. De heer Pyttersen drong aan op hervormingde aanvankelijke voordrachten der regeering getuigden niet van hervor-" mingsgezindheid. Spreker bracht hulde aan Domela Nieuwenhuis, die staatkundig leven opwekte, al deelde hij diens doel en middelen niet. De heer Heldt wilde ruime uitbreiding van het kiesrecht en wettelijke regeling van het minimum-loon. De heer Beelaerts van Blokland bestreed de intrekking van alle ■wetsontwerpen na de periodieke verkiezing. De heer Schimmelpenninck van der Oye ver wonderde zich over het optreden van den heer Seyffardt en vroeg of de regeering het defensie-vraagstuk nog in het tegenwoordig parlementaire tijdvak zou oplossen. De,heer Kerdijk bepleitte de urgentie der kiesrecht regeling en der sociale wetgeving. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 27 November, des ochtends ten 5 ure. De gelegenheid tot verzending der correspon- dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Werkendam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 28 November, des voormiddags te 9 uur. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Alle bepeikiugen voor telegrammen naar Brazilië zijn opgeheven. Batavia, 23 October. Aan het verslag der voornaamste gebeurte nissen in gouvernement Atjeh en Ünderhoorig- heden, loopemie van 28 September tot en met 41 dezer, wordt het volgende ontleend Onze verstel kingen en de stoomtram in Groot- Atjeh werden af en toe, doch zonder succes, door den vijand beschoten. Onze versteikingen te Segli werden bijzonder weinig en geheeie dasen niet beschoten. Nadat over en weder hondgenooten gezocht en gevonden zijn, zal de strijd tusschen het hoofd van Pedir en diens broeder T. Radja Pedir ver moedelijk eerstüa.igs opnieuw uitbreken. Aan de zijde van Tengkoe Radja Pakih Moeda Soleitnan staan T. Bintara Tjoemboek, T. Bintara Paleub en Toeankoe Abdoel Madjid, terwijl T. Bintara Ifembangan, T. Moet Didn en Panglima Magot zich aangesloten hebben bij Tengkoe Radja Pedir, die aan T Biniara Kembangan beloofd heeft Paleuli. kampong Lang enz. aan dezen terug te geven, wanneer hij zijn broeder zal veijaagd hebben en zelf radja van Pedir zal geworden zijn. In Merdue, waar de strijd tusschen Tengkoe Tjihik Sri Hamba Pahlawun en diens broeder Tengkoe Moeda Abdoel Latif weder uitgebroken was, weid de laatste met zijn zoon T. Bin Pekan geslagen, waarna zij met hunne medestanders naar de Bovenstieken werden verdreven. T. Tphik weid door Samaiatigan met volk en munitie ge steund. In het Ediscbe was het rustig. Volgens berichten zou de bekende zeeroover Panglima Prang Nja Oemar bij eene roofpartij in het Tanuangsche gedood zijn. In de Passei-streek heerscht groot gebrek aan rijst. De gezondsheidstoestand is over het algemeen iets gunstiger. Het gemiddeld zïektecijfcr per dag in het groot militair hospitaal te Kota Ridja was 24 8 tegen 24.3 en dat der beri-leri-lijders 8.6 tegen '10.6 gedurende den vorigen veislagtijd. De stand der beri-beri is dus gunstiger. Het sterftecijfer is tmoger. Behalve de Java van de militaire marine is ook de Reiger van de gouvernementsmarine naar de ree«ie van Ampenan gedirigeerd. Volgens de Socr. Ct. is het kampement Prins Hendrik te Soerabaja, dat uit een hygiënisch oogpunt zulk een slechten naam heeft, afgekeurd, zoodat het wel voor afbraak zal worden verkocht. De Kedirische landbi.uwvereeniging iieeft zich tot de Tweede Kamer gewend roet het verzoek »dat ouk voor de landbouwondernemingen op Java eene koelie ordonnantie in het leven worde geroepen, waarin de verplichtingen der werkgevers en werknemers duidelijk worden omschreven". Tot nog toe had de echtgenoote van den in actieven dienst in Ned. Indië aanwezigen olficier der landmacht of burgerlijken landsdienaar, die in Europa bij volmacht in het huwelijk trad, alleen dan recht op overtocht ten laste van de Indische begrooting, wanneer zij binnen 6 maan den na de voltrekking van het huwelijk de reis naar Ned. Indië aannam. Die beperkende voor waarde is thans vervallen verklaard bij een kon. besl., dat in de Java-Ct. is opgenomen. Bij de gisteren te 's-llage gehouden examens in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zijn geslaagd de heeren P. W. vau der Jieulen te Schiedam, A. Visser, L. Bouter, G. W. Liudeyer te Ketel en P. den Boer te Pernis. II. M. de Koningin-Regentes heeft aan het comité voor de verbetering van de inkomsten van het Sophia- Kinderziekenhuis te Rotterdam f 100 geschonken, ten behoeve van de filiale te Loosduinen. In de gisteren gehouden zitting der arrond,- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld A. K., schipper te Schiedam, wegens misdrijf tegen de zeden, tot 4 maanden gevangenis. H. O., kuiper te Yiaardingen, wegens mishan deling, tot f3 boete. A. H., zonder beroep te Charlois, wegens diefstal van een palingfuik, tot 3 dagen gevan genis. De Zutfensche rechtbank heeft A. J. v. B., oud 46 jaar, wonende- te_'s,-Gravenhage, wegens opzettelijke beleediging van de Koningin ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Zaterdag, in raadkamer vergaderd, de beslissing der rechtbank, waarbij de vroegere hoofdagent van politie A. van Lieshout van rechtsvervolging werd ontslagen, vernietigd, met last tot gevangen houding en tot verdere instructie. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden ter markt alhier aangevoerd 9 winterzalmen, die voor f 1.50 tot 1.95 per !/o kilo werden verkocht. HARDINXYELD. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 10 winter zalmen, die verkocht werden voor f 1.70 a 2.per l/2 kilo, en 1 zomerzalen, die 80 ets. per kilo opbracht. Neil.-Herv. Kerk. Beroepen: te Aalsum (toez.) ds. J. Heeringa, te Sebaldeburente lledel ds. J. F. de Klerck, te Arneide; te XYelsuin ds. H. Th. Bartas, te Vreelandte Vlissingen ds. D. J. Prins, te Leks- mondte Zuid-Beierland ds. M. A. de Jong, te Streefkerkte St.-Annaland ds. L. J. van Rhijn, O.-i. pred. met verlof, te Hilversum. Bedankt voor lerseke door ds. H. Hartgerink, te Monnikendam. Door het kiescollege te Rotterdam is in de vaca- ture-Vinke het navolgende dnetai samengesteld: Ds. 11. Metz, te Schiedam: ds. 11. Zeydner, te Vollenliove; en ds J. Ossewaarde, te Sluis. BURG E 11 L K E 8 T A N D. «Geboren: 22 November. Hendrika, doch ter van H. van der Roer en C. P. Hoonhout, Noordvestsingel. 24. Jan, zoon van A. Wessel en S. van Wassenaar, Qasstraat. 25. Adriana Maria, dochter van A. Molenaar en P. van Dijk, jKonijnenluurt. Overleden24 November. Levenloos aangegeven zoon van J. H. Eikmans en J. van Zanten, JBroersveld. Catharina Apolo- nia Kockx, oud 10 maanden, Nieuw- West- Frankenlandsohe laan. Jacobus Leendert Rosman, oud 5 maanden, Broersveld. - Willem Rijnbende, oud 50 jaar en 8 maanden, Lauronstraat. Gehuwd25 November. F. M. Schoof en J. J. B. Schaap. N. de Bruin en RL H. de Wolf. Schiedam 25 November. 6e en zonder handel. Moutivffn: noteering der makelaars f 40 Jenever: Amsterd. proef f 14% per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f4.70 per ketel. Amsteiiuam, 25 November. Rogge op levering lager geopend, ten slotte willig: Maart f255, 254, 255, 256, 257. Antwerpen, 25 November. Petroleum vast; in loco fr. 16; per Nov. fr, 16; Dec. fr. 15%; eerste 3 maanden fr.16. - - 1 na 2% pCt. Neiieilatiil Buiten!. Spanje Portugal Rusland 1867/69 -1875. Oostenr. l.g. 11e Gr. tluss. Spoten Baltische Zilver Metall Papter Tuikije Turksche t.i'leu Italisl 1887 (Spw.) Peru Venezuela Centiai. Pacific Share? Denver ltio Gianle Canadian Pacilic Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic. 6pCt. Prior Lieu Bond Zweedsche N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij. Prolongatie Incomebond Missouri 4°/0 Missouri Pief. Missouri Onion Shares Per Tei.egu 24 Nov. 25 Nov. 77% 77% 61 i 32% 57% 58%. 117% 1118% 33% 90% 59% 75% '0% 17% 14 50% 31 15% 16 103% 15% 2% 45% 77% 40 59i/3 76 76% 17 14% 50y2 31 86 16 103% 2% 46 77% 25% 40%

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3