Biniienlandsclie Berichten. door het Jodendom ondermijnd was, dat Duitsehland op dezen bondgenoot niet veel meer steunen kon. Vergani bestreed dit en verklaarde onder stormachtigen bijval, dat Duitsehland zich op het Oostenrijksch leger kon verlaten. De bekende antisemiet Ahlwardt sprak verder nog over de reeds meermalen op het tapijt gebrachte meineedigheid van Bleichröder, en drong er op aan dat men nog maals bij den minister van justitie, den Rijks dag en ook bij den keizer persoonlijk petition- neeren zou om een hernieuwd gerechtelijk onderzoek te dezer zake. Tot eene zoodanige petitie werd door de vergadering eenparig besloten. F R A N K It IJ K. De Parijsche gemeenteraad heelt als naar gewoonte, een som van 10,000 fr. toegestaan ten behoeve der familiën in het Noorder departement en in Pas-de-Calais, die onder de werkstaking der mijnarbeiders lijden. Ditmaal was de meerderheid voor het voorstel slechts 8 stemmen. Niet meer dan 36 leden hebben deelge nomen aan de stemming. OOSTENBUK. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister liet voorstel-Plener, betredende de vermindering der belasting ten behoeve van de minder bedeelde klassen, bestreden, omdat daardoor een tekort zou ontstaan en het oogenblik ook niet gunstig is tot het indienen eerier belasting op de beurszaken. Het rapport van de begrotingscommissie der Oostenrijksche delegatie geeft de hoop te kennen, dat het gevaar voor oorlog, dien niemand verlangt, op duurzame wjjze ver dwijnen zal. Het verklaart voorts, dat allen den wensch deelen van den keizer, om een einde te zien komen aan de zorgen en lasten, den lande opgelegd wegens de onzeker heid van het behoud des vredes. Het rapport voegt er bij, dat de toestand thans betrek kelijk bevredigend is, maar het zal noodig zijn de strijdki achten der monarchie te ver sterken. RUSLAND. Aan de Daily News wordt uit St.-Peters- burg geseind datlüO millioeu pud graan moe ten ingevoeld worden om het oogst-tekort goed te maken. Het staken van den tarwe- export maakt 20,000 aibeiders te Odessa broo deloos. Troepen ouderdrukten een anti-joodseh volksoproer te Charkofl niet voordat groote schade was aangericht. De regeering houdt de bijzonderheden geheim. De Standard meldt uit St.-Petersburg, dat de geheele pers de groote speculanten brand merkt, die graanvoorraden achterhouden, om uit de rijzing winst te behalen. Vele hartver scheurende gevallen daarvan nopen de pers de regeering uit te noodigen, de bedoelde specu lanten te dwingen hunnen voorraad te ver knopen tegen vasten prijs of de voorraden te confiskeeren tegen later af te betalen ont vangbewijzen, gelijk in 1853 geschiedde. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat Mofling, de Engelsche representant der Mozambique- compagnie, heeft getracht eene belangrijke wijziging in het charter teu gunste der Engelsche geldelijke belangen te verkrijgen. De oud-gouverneur Machado treedt te Mozam bique op als eerste landvoogd der compagnie. EGYPTE. De Times meldt uit Kaïro, dat dit jaar de oogsten en de ontvangst der spoorwegen die van het vorige jaar overtreffen. De ka- toenoogst is 10 pCt., de graanoogst 50 pCt. hooger. AMERIKA. Uit Santiago wordt aan de Times gemeld, dat de Chileensche minister van financiën de uitgaven van den dictotor tijdens den burgeroorlog becijfert op 73 millioen papier dollars, waarvan 20 millioen door een voor banden zijnd kasoverschot, 30 millioen door onwettige papieruitgiften, en de rest uit de staatsontvangsten gedekt werden. De congres partij daarentegen gaf slechts 12 millioen uit. De minister acht de Chileensche middelen voldoende om de cricis te boven te komen. De geheele geldomloop in het land bedraagt 67 millioen. De bankiers willen 30 millioen - papierdollars inwisselen tegen 5 pCts. inland- bonds met 2 pCt. aflossing. De minister, die den geheelen papieromloop wil reorga- niseeren, weigert de 937,000 dollars, welke de waarde is der zilverstaven door Balmaceda naar Europa verscheept, onder de staatsschuld op te nemen. De minister is van oordeel dat de Engelschen de zilverstaven moeten teruggeven. Volgens bericht uit Rio de Janeiro vernielde de vloot eene kerk, teneinde Da Fonseca te noodzaken haar ultimatum aan te nemen. Hij gaf eerst toe tegenover de dreigende be schieting der stad. Het nieuwe bewind ont bindt de volksgarde. Volgens berichten uit Buenos-Ayres is het plan opgegeven, eenen gemeenschappelijken candidaat der partijen voor het presidentschap te stellen. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld De president der republiek heeft heden een nieuw manifest uitgevaardigd, waarin hij de houding van het leger prijst bij de jongste gebeurtenissen en de handelingen der dictatuur vernietigt. Het congres wordt bijeengeroepen tegen 18 December. De verhouding tusschen het leger en de vloot boezemt onrust in. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat de toestand rustig is. Rio-Grande heeft zich met het gebeui de vereenigd. Van Para is nog geen bericht ontvangen. Als ministers zijn opgetreden: Rodriguez voor financiën, Alves voor landbouw, Antao de Faria voor justitie, generaal Si meao voor oorlog, admiraal Custodïo voor marine. L U l h - A F R I K A. Te Dewetsdorp, in den Oranje-Vrijstaat is eene vergadering van Boeren gehouden om te beraadslagen over de houding, die men ten opzichte van de kolonisatie van Mashonaland behoorde aan te nemen. De heer Van Soeleu deed op deze bijeenkomst uitko men, dat Lobengula, het roemruchtige opper hoofd der Matabele, geen recht had op Mas honaland en er ook geen aanspraak op maakte. Ten slotte werd met groote meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin de handelwijze der gecharterde maatschappij onder directie van den heerRhodes, gelaakt werd. Ook werd besloten den trek van onaf- kelijke Boeren zooveel mogelijk te steunen en daartoe een sub-comité samen te stellen. Steeds dreigender worden dus de wolken aan den Zuiiiafrikaanschen horizon. CHINA. De Standard meldt uit Shanghai, dat de regeering zeer strenge maatregelen neemt tegen het drukken en aanplakken van oproei ige plakkaten. De schuldigen moeten dadelijk onthoofd worden zonder de keizerlijke sanctie af te wachten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 25 November. De algemeene politieke beschouwingen over de stuatsbegrooting werden voortgezet. De heer Noordtzij wees er op, dat bij alle streven naar welwillendheid en gemeen over leg met dit Kabinet, de quaestie van volledige scheiding van kerk en staat een voetangel is op den weg van dit ministerie. Spr. uitte de verwachting, dat de libeiale partij geen terugtred zou doen in de richting van de scheiding van staat en kerk, eenmaal door haar genoemd het cement der volkseenheid en het plechtanker van ons volksbestaan. Spreker hield de ministers aan hunne beginse len, die gebieden de doorvoering vau de scheiding van staat en kerk voor te bereiden, en zocht aan te toonen, dat de vrijheid tot eigen inrichting en organisatie der kerkelijke gezindheden wordt belemmerd. De heer Pyttersen herinnerde, dat de kiezers in Juni de liberale meerderheid hebben her steld, in het vertrouwen dat zij de lang ge- wenschte hervormingenkiesrecht, belasting hervorming en regeling der sociale quaestie zou brengen. In zoover is spr. reeds in zijne verwachtingen teleurgesteld, dat dit Kabinet als een van zijne eerste daden een noodwet voordroeg zonder het beginsel van den per soonlijken dienstplicht en die aan de schut terijen hare kracht ontneemt, terwijl hij de indiening van een wet tot iustelling eener nieuwe ridderorde geen ernstige daad noemde van een Kabinet dat hervormingen zou brengen. Hij vertrouwde alsnog dat het Kabinet zijne beloften tot hervorming ernstig zou nakomen en bracht hulde aan Domela Nieuwenhuis, die het politiek leven had opgewekt. De heer Heldt Terwachtte binnen een jaar kiesrechthervorming en besprak de oplossing der sociale quaestie in den zin van verbetering van het lot der werklieden en van bepaling van een werktijd en een minimumloon. Spreker verwachtte voor sociale maatregelen den steun der anti-revolutionnniren, die op het sociaal congres schuld hebben beleden, en van de katholieken op grond van de ency cliek van den paus over liet sociale vraagstuk. De heer Beelaerts meende, dat sedert het adresdebat de daden der regeerinu geen aan leiding gaven tot gedachtenwis-ielii g over hare algemeene staatkunde. Hij prote teerde tegen de intrekking door de regeering van alle ontwerpen bij den aanvang der zitting, omdat de Kamer hernieuwd was. Ze leidde tot tijdverlies en principieel was het stelsel niet vol te houden. De heer Schimmelpenninck van der Oye verwonderde zich over het optreden van den heer SeyfTardt en vroeg aan «Ie regeering of bij haar predomineerde de vooruitstrevende gezindheid van den heer Seyffanlt, dun wel de apaiseerende van de heeien Tuk en Smïdt, en voorts of in dit parlementaire tijdvak door haar alles zou gedaan worden tot oplossing der defensiequaestie. De lieer Kerdijk drong aan op behandeling der sociale onderwerpen, vooral op de in stelling van kamers van arbeid. De heer Kerdijk verdedigde nader de ur gentie der kiesrechthervorming, ook met het oog op de heden gebleken wankelbaarheid der stembus. De heer Mees betoogde de noodzakelijkheid om belastinghervorming te laten voorgaan, althans ten deele. De invoering eener nieuwe directe belasting kon voor het kiesrecht gaan. De heer Yan Alphen drong aan op instel ling van Kamers van arbeid. Morgen voortzetting. Verandering van da grens tusschen de ge meenten Maasland en Maassluis. De bij een wetsontwerp onder bovenstaan- den titel voorgedragen grensverandenng strekt om tot het gebied der gemeente Maassluis te brengen die gedeelten van de gemeente Maasland, waarop tengevolge van de ontwik keling van handel en scheepvaart te Maassluis huizen en een keikgebouw zijn verrezen, welke ver van de kom der gemeente Maas land zijn verwijderd en bewoond of gebruikt •worden door personendie hunne belangen hebben te Maassluis. Daarbjjzijn ook gevoegd die gedeelten van Maasland, waar in de naaste toekomst een gelijksoortige uitbouw van Maas sluis te verwachten is. De gemeenteraad van Maasland en de com missie uit de ingezetenen dier gemeente hebben tegen den in het wetsoutwarp voor gestelden afstand vau grondgebied geen be zwaar. Van de zijde der gemeente Maassluis wenscht men echter nog eenig meerder grondgebied van Maasland bjj eerstgenoemde gemeente te zien toegevoegd. De zuidoostelijke toevoeging wordt alleen door de commissie uit de inge zetenen verlangd. Noch de gemeenteraad noch Gedeputeerde Staten ondersteunen haar. De noord westelijke uitbreiding daarentegen wordt ook door den gemeenteraad en Gedeputeerde Staten noodig geacht, voornamelijk omdat eene uitbouwing der gemeente ook te dier plaatse reeds nu is te voorzien. Doch daar dit door Maasland wordt tegengesproken en in elk gevalmocht zich Maassluis aldaar uitbreiden, eene nieuwe greusverandering kan worden voorgesteldkomt het den minister wenschelijk voor, thans alleen die grensver- audering tot stand te brengen, waai omtrent tusschea de beide gemeenten overeenstem ming bestaat en die in de behoeften van de naaste toekomst volkorrien voorziet. Het aantal inwoners dat van de gemeente Maasland naar Maassluis zal overgaan, be draagt 173, waaronder 26 kiezers zijn. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is aan jhr. C. Hartsen, eervol ontslagen minister van buitenl. zaken, een pensioen toegekend van f3334. SCHIEDAM, 26 November 1891. De vereenigde Rotterdamsche tooneelisten gaven gisteravond weder eene voorstelling in de zaal der Officieren-Vereeniging. »Den Laatsten vau de Maand" luidt de naam van het tooneelstuk, dat opgevoerd werd. Het is een uit het Duitsch vertaald blijspel in 7 tafereelen, waarvan de gang moeilijk in een kort verslag kan aangegeven worden, met gebreken en deugden aan vele dergelijke stukken eigen. De intrige is niet overal even natuurlijk ter wille van het comische wordt nogal hier en daar tegen de waarschijnlijk heid gezondigd; maar het groote aantal lach wekkende en van leven tintelende tooneelen doet vele onvolkomenheden over het hoofd zien, ai worden ze er niet door goedgemaakt. De opvoering was als gewoonlijk zeer goed. Bovenal dient geroemd te worden het uit stekende spel van de lieeren D. Haspels, J. Haspels en Henri de Vries en van mejuffrouw Alida Klein. De heer Rosier Faassen had een- weinig beteekenende rol, doch zijn talent wist ook deze eene zekere belangrijkheid en aan trekkelijkheid te geven. Mevrouw Burlage Vervvoert en mevrouw FaassenVan Velzen werkten verdienstelijk, evenals de heeren Van- Eysden en Van Kerckhoven. Een paar vaa de jongere krachten van het gezelschap traden dezen avond iets meer dan gewoonlijk op- den voorgrond, nl. de heer Victor Fa assen- en mejuffrouw Rika Haspels. Beiden hebben nog veel te leeren, eer zij zich met de noodige losheid en natuurlijkheid op de planken be wegen wat meer warmte in den toon van mejuffrouw Haspels is ook wel gewenscht. De kleinere rollen waren voldoende bezet. Hedenmiddag werd de 6-jarige De Jong1 door den 11-jarigen Eikenbroek in de Nieuwe- buurt zoodanig door een catapult in betoog; getroffen, dat hij op raad van den geneesheer- Rutschy dadelijk onder behandeling van dr.. De Haas, oogarts te Rotterdam, moest gesteld worden. Hare Majesteiten de Koningin en de Ko ningin-Regentes zullen Woensdag 2 December des namiddags omstreeks halfdrie in Den Haag terugkomen. De minister van oorlog heeft bepaald dat de milicien-plaatsvervangers, die ter zake van lichaamsgebreken voor deu militairen dienst ongeschikt worden gedurende liet bjj art. 61 der militiewet bedoelde jaar der aansprakelijkheid van den betrokken loleling, voor het geval, dat zij op pensioen geen aanspraak hebben, zonder uitstel, en dus ongeacht het jaargetijde, tot ontslag uit den dienst in aanmerking moeten worden gebracht. Van elk der regimenten huzaren zijn ook een aantal miliciens die sinds October 1890' onder de wapenen waren, met onbepaald ver lof naar hunne haardsteden teruggekeerd. Tot nu toe bleven de miliciens bij de cavale rie steeds 18 maanden voor eerste oefening onder de wapenen. Nu de Nederlandsche en de Belgische regee ring het eens zijn geworden betreffende de grensregeling tusschen BaarleNassau en Baarle—Hertog, wordt het wetsontwerp daar omtrent met verlangen te gemoetgezien. Wordt- dan door de Kamers van beide landen hare goedkeuring gehecht aan die overeenkomst, dan wordt aan den ongezonden toestand tus-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2