Geveilde ea ii onroerende Sim Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF] Onderwijs. R-ech tzakeu. V i s s c h e r ij. If e r It ii ie u w s. S te<1 e lij It Nieu ws. Marktberichten. bij een eventueel gevecht hen krachtdadig te ondersteunen. J)e ondersteuning was niet noodig, waarom heide patrouilles huiswaarts keerden. De patrouille van Lampermé kwam zonder stoor nis in haar benting terug. Die van Tjot Iri echter was zoo gelukkig niet. Goed gesloten, met haar commandant, den kranigen ln luitenant Cornelissen, stiet zijdicht hij hare bentingop diezelfde Atjehers, die men dacht verdreven te hebben. De Atjehers lieten hun prooi tot op een paar passen naderen, gaven een goed welge richt salvo daarop en verdwenen. Hoewel ontredderd, zond de patrouille op de weggeloopen Atjehers nog een paar salvo's, en toen de maan met hare eerste stralen het terrein verlichtte, bescheen zij het lijk van een veelbelovend en jong officier, die met een gapende kogelwond in het hart op den grond lag, en drie zwaar gekwetste inlandsche mili tairen. De 2e luitenant Dijkstra, die nauwelijks in de benting Lampermé terug wasspoedde zich mei zijne manschappen naar de plaats des onlieilsdoch kon slechts het hartver scheurend schouwspel waarnemendat zijn vroolijke, dappere en solide kameraad gesneu veld op het gras lag. De doode en de gekwetsten werden naar de benting Tjot Iri vervoerd en van daar per extra trein naar het hospitaal te Pangeh Perak. Des namiddags werd het lijk van dien dap peren officier plechtig ter aarde besteld. De gouverneur, officieren van land- en zeemacht, ambtenaren, burgers en een groot aantal mindere militairen dedenonder de tonen van een treurmarsch, den gesneuvelde uitgeleide tot aan zijne laatste rustplaats. De kist prijkte met drie groote kransen, waarvan er éen was van de minderen van de laatste door hem gecommandeerde benting. Verliezen wij," aldus besluit de briefschrij ver, sdoor zijri dood een flinken, vroolyken en goeden kameraad en het Nederlandsch- Indische leger een kranig en veelbelovend officier, zijne moeder en zuster zijn door zijn vroegtijdig afsterven beroofd van een liefheb benden zoon en broeder en haar grootsten steun en verzorger." Te Rotterdam in veiling gekomen het gebouw van den grooten schouwburg aan de Aert van Nesstraat. Ingezet op f45,000, werd in trekgeld het hoogste bod gedaan door den heer M. Zaaijer, te Rotterdam, nl. f76,000. De toewijzing bij afslag geschiedt Woens dag a.s. De persoon, die gisteren aangehouden werd, verdacht van in een koffiehuis aan den Terwenakker te Rotterdam valsch kaart ge speeld te hebben, is gisteravond wegens ge brek aan bewijs op vrije voeten gesteld. (2V. B. Ct.) In de Leidsche Vliet, nabij Veur, is Woens dagnacht een jongeling buiten boord gevallen en verdronken. Wel wierp de vader, toen hij zjjn zoon in het water hoorde vallen en diens hulpkreten vernam, zooveel touwen buiten boord als hij kon, doch de ongelukkige kon die in den donkeren nacht niet grijpen en zonk in de diepte weg. Dezer dagen werd aan een der kantoren van de registratie enz. te Amsterdam gestort eene som van een millioen driehonderd dui zend gulden, wegens verschuldigde successie rechten uit de nalatenschap van wijlen den heer W, Borski, welke nalatenschap aan betrekkingen in de zij-linie is overgegaan. Omtrent den moordaanslag teNoordwolde (Fr.) gepleegd, wordt nader gemeld In het dorp Noordwolde heeft het huisgezin van den herbergier Menger Zondagnacht een hangen tijd beleefd.'Te 41 uur was het gezin van Menger naar bed gegaan, doch tegen middernacht werd er aan de glazen geklopt, i met verzoek om open te doen. Menger her kende de stem van een zijner dorpsgenooten, nl. S. Bosma, een koopman in eieren enz., die verklaarde een dringende boodschap aan M. te moeten overbrengen. Op zijn aandringen opende Menger de deur en Bosma trad binnen, op den voet gevolgd door zijn vader J. Bosma en de gebroeders Willem en Jan Velt. Menger vertrouwde het spel niet en vroeg wat men wilde. Het antwoord luidde dat men drank wilde hebben, waarop M. antwoordde dat hij dit niet zou toelaten. Toen ging men naar de tapkast om zelf de flesschen te grijpen, waar tegen M. zich verzette. W. Velt en .1. Bosma trokken daarop hunne messen en stormden op M. los die thans begreep, dat zijn leven ernstig gevaar liep. Terwijl hem het mes op de keel werd gezet, greep hij een geladen geweer dat in den hoek stond en vuurde op zijne aanvallers. Jan Velt werd getroffen en viel neder. J, Bosma, dit ziende, deed daarop nog een aanval op Menger, doch werd door de vrouw van M. met den stoel en door M. zoo met den kolf van het geweer geslagen, dat hij in elkander zakte en bewusteloos naast J. Velt op den grond viel. Door den slag ging de tweede loop van het geweer af, zon der echter iemand te treffen. De andere twee personen namen daarop de vlucht; Menger klopte de buren op, om zijn huis te bescher men, indien de overgeblevenen den aanval wilden herhalen en ijlde vervolgens naar het dorp Nordwolde, om de politie van de zaak te verwittigen. Toen deze met Menger terugkeerde, vond zij de verwonden nog in de kamer liggen. Het bleek later dat de arm van Jan Velt door het schot was verbrijzeld en J. Bosma aan het hoofd en rug gewond was. Zij konden niet vervoerd worden, maar moesten dadelijk onder geneeskundige behandeling worden ge nomen. Willem Velt is in hechtenis genomen. Menger en diens vrouw zijn nog geheel onder den indruk van het gebeurde, zij weten zelf niet, hoe zij zich zoo kras tegen de in dringers hebben verdedigd. Toen Menger het geweer bij den loop greep en daarmede J. Bosma een slag toebracht, ging het tweede schot af en kwam in den muur der kamer terecht. Evengoed had dit hem zelf of zijne vrouw kunnen treffen. (Hll.) Uit Oldenzaal wordt aan de Tio. Ct. gemeld Zondag passeerde alhier eene kist, die via Vlissingen uit Amerika kwam en voor Berlijn bestemd was. Aan het douanekantoor te Bentheim, waar de kist geopend werdbleek zij een lijk te bevatten van een in 4889 gestorven man, die te Berlijn voor de tweede maal zou begra ven worden. Wijl de kist onder het motto rariteit was verzonden en onder die rubriek niet kon toegelaten wordenwerd zjj naar Ofdenzaal teruggezonden. Volgens de schatting der medici leden te Berlijn in de laatste vier weken 40,000 per sonen aan influenza. De epidemie is vee) boos aardiger dan voor twee jaar. In de laatste week stierven dertig personen aan influenza. Alle artsen zijn het er over eens. dat een lijder aan influenza streng de kamer moet houden, daar bijna altoos longontsteking op de eigenlijke ziekte volgt, wan neer de zieke te vroeg uitgaat. Ook is warme kleeding zelfs bij minder koud weder aan te bevelen. In de kolenmijnen van Silezié lijden zoovele personen aan influenza, dat men er gebrek heeft aan geneeskundige hulp. De spoorwegverbinding tussciien Rome en Pisa is gestremd tengevolge van de overstroomingen der Libronne bij Pisa. De stremming zal waarschijnlijk een paar dagen duren. Ook bij Cordova in Spanje is een spoorweg door overstrooming vernield. Volgens nadere berichten omtrent de aardbeving in Japan zijn er niet minder dan 6600 schokken waargenomen. Het aantal dooden en zwaargewonden bedraagt 26.000 en 200.000 menschen zijn van hun onderkomen beroofd. In den grooten stoomrnolen te Malmö is een der arbeiders te dicht bij het luik gekomen, waardoor het meel in een grooten koker valt, die het in een lager liggende kamer brengt. De man werd mede- gesleept en een uur later dood gevonden. Bij de lijkopening, welke aan de universiteit te Lund plaats had, vond men ooren, neus, keel en longen geheel met meel gevuld. De dood op deze wijze is geheel dezelfde als verdrinken, maar treedt nog veel spoediger in. De rotatie-pers, waarop tegenwoordig de Xïeto-YorJe Herald wordt gedrukt, kan in een uur 48.000couran ten van 10 a 12 bladzijden drukken, snijden, plakken, vouwen, tellen en afleveren. 's-GRA.VEK1IA.GE!, 27 November. Tweede Kamer. De ministers Van Tienhoven en Talc van Poortvliet handhaafden het regeeringsprogramkiesrecht, belastingher vorming, defensie. De sociale hervormingen blijven de aandacht tieklcen, meer bepaalde lijk de verzekering van werklieden tegen ongelukken en den ouden dag. Met genoegen constateerde de minister Van Tienhoven de eenstemmigheid van alle partijen ter weg neming van de sociale misstanden binnen de grenzen der staatsbemoeiing. De minister Smidt heeft de neutraliteit van den staat tegenover de kerk gehandhaafd en de kerk de machtsoefening op staatsgebied ontzegd. De minister Pierson beloofde reeds in het begin van 4892 een belangrijk belastingvoor stel. De minister Seyffardt verzekerde dat hard gewerkt wordt aan de definitieve regeling van het defensievraagstuk. Na replieken is het algemeen debat gesloten. Tot toelating van den heer Havelaar werd besloten. He algemeen debat was nog niet geëin digd, toen door den heer Tijdens een motie werd voorgesteld om de regeering uit te noodigen, dit of in het begin van het volgend zittingjaar kiesrechtuitbreiding voor te stellen, voor zoover de grondwet zulks toelaat. Deze motie werd bestreden door de heeren Keu- chenius en De Meijier, die vertrouwen in de belofte der regeering uitspraken. Dinsdag voortzetting. Tot onderwijzer aan de tweede tusschenschool L. (hoofd de heer J. Adams Jz.) te Rotterdam is benoemd de heer A. Schemkogel te Schiedam. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-univeisiteit te Leiden de heer T. Broeksmit, geb. te Zwijndrecht, na verdediging van een acad. proefschrift getiteld: x> Verslag der verloskundige kliniek en polikliniek van het Rijks-Academisch Ziekenhuis te Leiden, gedurende den cursus 1889—1890." De nieuwbenoemde hoogleeraar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte te Leiden, dr. J. J. M. de Groot, zal Woensdag 9 December, des namiddags te halftwee, het hoogleeraarsambt aan vaarden met het houden eener redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw. De dienstbode, die onlangs te Renhum werd aan gehouden als verdacht van diefstal van een som van ■1200 uit de brandkast van haar meester, stond Dinsdag te Renkum voor de arrond.-rechtbank ter zake van dien diefstal teiecht. Zij bekende den diefstal gepleegd te hebben. Zij had daartoe een oogenbiik gekozen, dat de huisvrouw, even uit de kamer ge roepen, haar sleutelbos achterliet. Het O. II. eischte eene gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. W. E. J. baron van Balveren bestreed het O. Jt, waar het meende, dat hier het wettig bewijs geleverd was, en wees voorts op verzachtende omstandigheden. PI. concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 1 December. MAASSLUIS. De markt was de laatste dagen gedrukt, doordat uit het buitenland weinig bestellingen-kwamen. Gisteren werd er besteed, voor volle haring noord f 18.50, zuid f 17.50, homzieke f 18.75 en kuitzieke f 16,50. PERNIS. De botvisschers, die gisteren bin nenkwamen, hadden ruime vangsten. De prijzen waren laag, de besommingen f28 tot 35. De vangst van beugspiering was daarentegen klein, prijs 2 a 2'/s cent per stuk. Te IJmuiden kwamen 3 sloepen alhier thuisbehoorende binnen, gezamen lijk aanbrengende 3400 schelvisschen prijs f 29 a 32.50 per groot honderd. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den aan de markt aangevoerd 9 winterzalmen, die voor fl.50 tot 1.80 per i/s kilo weiden ver kocht AMMERSTOL, De vangst van prikken was de vorige week zeer gering. Thans is de vangst iets beter en wordt toegeschreven aan bet was sende water en aan de afnemende maan, daar duisternis aan de vangst bevorderlijk is. De prijs per tal is op dit oogenbiik f3032. Jieil.-Herv. Kerk. Beroepen: te Kerkwerve de heer L. Ingelse L.Wzn., eand. te Schiedamte ilolkwerum de heer J Visser, cand, te Buiksloot. Aangenomen: naar Barendrecht door ds. 3>I. Beversluis, te Oldernarkt. Bedankt: voor Bilt door ds. J. P. Eringa, te Engwierum. In de 3e zitting van de algemeene synodale com missie werd een schrijven coniinissoiiaal gemaakt, waarin verzocht wordt eene uitgave van de synodale bijbelvertaling des Nieuwen Testaments met veran deringen en uitlatingen uit te geven. .BURGERLIJKE STAND. Geboren: 25 November. Willem, zoon van C. M. de Leeuw en G. J. Paardekamp, Zand van Belofte. Elisabeth, dochter van H. van Ravens en C, de Vlaming, Qasstraat. 27. Pieter, zoon van P. van Vliet en J. Suttorp, Hoofdstraat. Overleden26 November. Elisabeth Groenenberg, weduwe van G. Mulder, oud 76 jaar en 8 maanden, Westerkade. Geveild27 November. Notaris P. J. Lau. Een woonhuis met loods, open grond en erf, staande aan de Dammelaan, wijk B, no. 140', groot 79 centiaien, f980. Schiedam, 27 November. Rogge en Gerst zonder handel. MoutwjJ»: noteering der makelaars f 10%. Jenever: Amsterd. proef f 44% per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoelingf 1.80 per ketel. Delft, 26 November. Over het algemeen was er heden op onze graanmarkt weinig handel en de prijzen waren in het voordeel der koopers. Westlandsche tarwe 19.50 a 10.50, Zeeuwsche f 10.15 a 10.75, West!, togge i 6.a 7. Zeeuwsche f6.50 a 8.Chevalier-gerst f 6.50 a 7.VVestl. zomer- f 5.25 a 5.75 Korte haver f4.a 5.lange f3.25 a 4. Duivenboonen f7.25 a 8.Paarden- boonen f6.a 7.25. Bruine boonen f 11.50 a 14.Groene erwten fl0.50al2. Witte erwten I 7.50 a 8.50. Aan de stadswaag gewogen van 20 tot 26 Nov. 293 achtsten en 83 zestienden vaten boter, wegende te zamen 6690 kilogram. Prijs f58 a 64 het vierde, fl.45 a 1,60 het KG, Vette koeien le qual. van f200 tot 230, 2e qual. van f140 tot 165: kalfkoeien f180 tot 235, 2e qual. f135 tot 170; vaarkoeien le qual. van I 160 tot 200, 2e qua!, van f75 tot 120; vette kalveren le qual. van f60 tot 70, 2e qual. van f40 tot 50; vette schapen le qual. van f14 tot 20, 2e qual, ftot lamschapen le qual, van ftot 2e qual. van ftot vette lammeren van ftot weilam meren van ftotmagere varkens van f43 tot 20, biggen van f3.tot 8.nuchtere kalveren van f7 tot 19, paarden van f30 tot 110, stieren van ftot vette ossen van ftot Bundvleesch per kilo f 0.50 a 0.60 a 0.70. Vet kalfsvleesch per kilo f0.70 a 0.75 a 0.85. Schapenviee&ch per kilo f 0.45 a 0.50 a 0.56.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3