liiiinenlan ds che Berichten. HAAGSCHE SCHETSEN. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. onmogelijk aan het woord te komen. Aan den uitgang hadden gevechten plaats, waarbij de revolvers en de ponjaards dienst deden, zoodat eenige personen werden gekwetst. De politie maakte een groot aantal arres tanten. SPANJE. De ministerraad houdt zich, behalve roet het vur 'bereiden van linancieele hervormin gen, ook bezig met de quaestie der invoer rechten. Men denkt dat besloten zal worden tot het voorstellen van een enkel tarief. De koningin-regentes heeft den heer Canovas ad interim belast met de portefeuille van marine, die later door den heer Montijo zal worden aanvaard. T E I IJ E. Door de goede zorgen der Porte zullen de familieveeten in Albanië weldra tot het ver- ledene behooren. De veelvuldige twisten leverden voor de Turksclie regeering herhaal- defijk moelijkheden op met de naburige staten Servië en Montenegro, Daarom stelt zij den wraaklievenden Albaneezen thans voor, eene som van 6000 piasters voor iederen nog niet gewroken moord en kleinere sommen voor geringere bedrijven te zullen uitkeeren, onder beding, dat dan voortaan alle smaad vergeten en elke overtreding streng gestraft zou worden. In eene vergadering van hoofden der ver schillende Albaneesche stammen werd het voorstel der Porte met algemeene stemmen aangenomen. Plaatselijke comité's zijn reeds benoemd, om de uitoefening der vendetta voortaan tegen te gaan. "Volgens officieel verslag der Turksche militaire autoriteiten is de opstand in Yemen volkomen onderdrukt, keeren de bewoners tot hunne gewone bezigheden terug en worden zelfs de belastingen zonder eenige moeite geïnd. Aan de Times wordt uit Konstantinopel geseind, dat naar aanleiding van geruchten omtrent buitenlandsche pogingen om de Ar meniërs opnieuw tot verzet tegen de Porte over te halen, de Armenische patriarch een brief heeft doen voorlezen in alle Armenische kerken, om daartegen te waarschuwen. II D SI E N I E. De koning heeft gisteren de Kamerzitting geopend met eene boodschap, waarin hij ver klaart dat de banden tusschen dynastie en land nog nauwer zijn toegehaald; dat de betrekkingen met buitenlandsche mogend heden bevredigend zijn, en dat de thans in het land heerschende rust eene levensvoor waarde voor Itumenië is. De geldmiddelen zqn 111 goeden toestand de begrootiug levert een overschot op. GRIEKENLAND. De Daily JTeios meldt uit Athene, dat tengevolge van het faillissement der Belgische maatschappij, welke de Myloi-Calamata-spoor- lijn zou atbouwen, vele vreemde beambten en werklieden aldaar sedert een halfjaar zonder werk en brood zijn. De vijf verte genwoordigers van mogendheden, wier natio naliteiten onder de bedoelde personen ver tegenwoordigd zijn, richtten een gelijkluidende nota aan de Grieksche regeering, om haar verantwoordelijk te stellen voor de onbetaald gebleven loonen. De regeering ontkent deze verantwoordelijkheid; een Fransch vlugschrift, waarin hetzelfde betoogd werd, is in beslag genomen en schrijvers en drukkers worden vervolgd. De openbare meening steunt de regeering eenstemmig, en de pers veroordeelt de ongemotiveerde buitenlandsche inmenging. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat dege nen die behooren tot het door de opstande lingen in de provincie Rio Grande gevormde leger geen verlof of ontslag meer wordt ver leend. Men is voor botsingen bevreesd. De vloot welke zich op de Uruguay-rivier bevindt, heeft zich niet aangesloten bij de revolutioa- naire beweging. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld dat maarschalk Da Fonseea voornemens is zich naar het eiland Paqueta te begeven. In de stad heerscht volkomen rust. In verschillende staten zijn de gouverneurs afgezet. Hierdoor zijn in Bahia onlusten ontstaandoch deze hebben weinig te beteekenen. De troepen van Saspedro hebben de wape nen nog niet nedergelegd. Aan de Times wordt uit Santiago van gisteren gemeld, dat men in de provincie Rio Grande do Sul misnoegd is, omdat zij slechts éen minister heeft in het nieuwe Kabinet. CHINA. De Times verneemt uit Shanghai, dat de opstandelingen Chaoyang in de provincie Shingking hebben ingenomen en naar Peking oprukken. SCHIEDAM, 2S November 1891. De groothertogin van Saksen vertrekt Maandagochtend van het Loo; niet, zooals eerst het plan was, naar Buitenrust te 's-Hage, doch naar Weimar terug. Het aantal ordonnans-officieren van H.M. de Koningin zal in 1892 met éen worden verminderd. De regeering acht het niet wenschelijk, in den reeds ver gevorderden staat van de ar- beids-enquête, aau de commissie thans nog op te dragen den veldarbeid in haar onder zoek op te nemen. De andere onderwerpen zouden er door worden opgehouden en de commissie zou ook eene aanvulling of wijziging moeten ondergaan. Nader wordt voorgesteld den duur der enquête tot 1 October '1892 te verlengen. Later kuunen, zoo noodig, nog verslagen opgemaakt en voorstellen gedaan worden. Overlegd zal worden omtrent de publicee ring van conclusion over afgewerkte onder- deelen en over het samenstellen van registers op de verschenen verslagen. De oud-ininister van oorlog, generaal-ma- joor Bergansius, nieuwbenoemd commandant der stelling van Amsterdam, heeft zich gisteren derwaarts begeven ter aanvaarding van het bevel in dezen kring van verdediging. De te Delft voor de hageiramp in Noord- Brabant gehouden schaalcollecte had eene bruto opbrengst van £359,32. Ylaardingen. Door de Vlaardingsche kui- pers-vereeniging »Wij streven naar verbete ring" is eene circulaire verzonden, waarin zij te kennen geeft met leedwezen te bespeu ren de groote werkeloosheid in hun vak, en aan heeren werkgevers het verzoek richten om zoo spoedig n 'ijk billijke contracten te willen sluiten r nunne patroons, opdat zij hunne nfgedai werklieden weder kun nen aan het werk stellen, zoo mogelijk met billijk loon en een flinken arbeidsdag. Zij besluit bate circulaire met de overtui ging uit te spreken dat een groot aantal arbeiders met hunne gezinnen zeer dankbaar zouden zijn indien aan hare roepstem gehoor kon gegeven worden. Mevrouw Van WermeskerkenJunius te Kra lingen, de redactrice van het weekblad De Holland- sche Lelie, wellicht beter bekend onder haar nom de plume Johanna van Woudc, heeft een werkje in 't licht gezonden, onder den titel van „Een ver laten Post", waarvan uitgever is de heer L. J. Veen te Amsterdam. Ik heb lust over dat boekje een. paar woorden te zeggen. -Immers, we gaan een eigenaardigen feesttijd te gemoet. Boeken worden meer en meer, en gelukkig, een zeer gewild article de cadeau in 't begin van December; misschien zou dezen of genen een kleine voorlichting niet onwelkom zijn. Johanna van Woude schreef dan onder den titel „Een verlaten Post" een boek enfopte er eenigszins hare lezers mee. Immers, na „een ver laten post" volgen er nog een zestal kleinere novellen en dit tot mijn geluk, want daarin vind ik het recht tot een eerlijke bekentenis. Ik heb namelijk alleen do genoemde novelle gelezen. En om de feestdagen, die we te gemoet gaan, en omdat het boekje aanspraak maakt op een goed debiet, won ik mijn aankondiging spoedig geven, al ontbreekt mij den tijd om de zes overige novel- letjes, althans met de noodige aandacht, te lezen. Nu dan, „een verlaten post" is een mooie, een zeer mooie novelle. Ondanks het kleine, niet erge speldeprikje op bladzijde 56 aan het adres der deca denten de nabloei een zeer mooie novelle. Mevrouw Van Wermeskerken heeft me, met meer dan éen tooneeltje, in de ziel gegrepen. Dat éene blad zijtje. dat kleine gesprek der bedroefde Renêe met haar ouden hond, dien ze niet meenemen mocht naar een nieuw tehnis, innig gevoeld is het. Met vastheid is de klip der overgevoeligheid vermeden, terwijl er voor de schrijfster toch voor het tegendeel zooveel gevaar bestond. Gevoeld en gezien is het terugkomen van dien hondals Renée voor de tweede maal een nieuw, maar nu een eigen tehuis heeft gevonden aan de zijde van den man harer liefde: „toen zij van hun huwelijks reisje terugkeerden en Huug, de deur openend, lachend zeide: Treed binnen, mevrouwtje", wie was toen de eerste geweest, die haar verwel komend te gemoet was gesprongen, die met luid geblaf en woeste sprongen gezegd had: „Ik heb zoo naar je verlangdCaesar, de hond." Zie, van zulke trekjes loopt de novelle over. Huug, de echtgenoot van Renée, wist, hoe zwaar het dit jonge meisje indertijd gevallen was, van haren vriend Caesar tescheidenin een naïeve bui had zij hem eens gezegd: „De hond is bij den tuin man besteedals ik eens een man heb, zal ik hem laten terugkomen". En dit had hij onthouden. Toen hij haar man was geworden, kwam Caesar terug nog voor zij er om vroeg. Ik zal niet meer citeeren, ofschoon ik er grooten lust toe gevoel. Maar, wat me zeer, zeer getroffen heeft, dat is het einde van de geschiedenis. De wilde bloem, Renée geheeten, frank en vrij opgegloeid; daarna, door den dood ha&rs vaders, overgeplant in eeu kunstmatig verwarmde serre, waar zij Huug leerde kennen, Huug, den geraak- kelijken veroveraar van vrouwenharten, die even zeer zich aangetrokken gevoelde door haar, het natuurkind, als zij zich voelde aangetrokken tot hem, zoo zelfs, dat een huwelijk ouder dc korte voorteekenen van wezenlijk geluk gesloten wordt diezelfde Renée eindigt haar leven door zelfmoord. Huug toch, Renée's echtgenoot, heeft kinderen, voor zijn huwelijk bij anderen verwekt. En hij heeft haar, zijn Renée, bezworen, geene geheimen voor haar te hebben. Renée echter ontvangt een bezoek van de moeder dier kinderen; de gelijkenis der kinderen op haar eigen man treft haar voor zij nog iets weet, en de bekentenis der ongehuwde moeder doet do rest. De geldzucht dier moeder wordt be vredigd; maar Renée, nog oltoos natuurkind, en verpletterd onder de openbaring der ontrouw van den eonigen man in wien zij geloofde, Renée neemt het middel der wanhoop te baatAls Huug thuis komt, vindt hij zijn vrouwtje dood. Zie, dat heeft me getroffen, omdat ik bij ervaring de onverbiddelijkheid der logica, ook in de letteren ken. Evengoed als den bloot levenden mensch, valt hot ook den auteur zwaar te scheiden van die hem lief zijn geworden, die hij heeft gecreeërd, met wie hij, in zijn verbeelding, een tijdlang heeft op en neergegaan. Daar is moed noodig om de logica te geven wat haar toekomt en te breken met do conventie die, in de literatuur, eischt dat do deugd altoos beloond zal worden, wel wat laat soms, maar nooit te laat om er nog profijt van te hebben. Mevrouw Van Wermeskerken heeft dien moed gehad; eene uiterst beschaafde, overbeschaafde jonge vrouw zou den slag overleefd hebben; dit natuurkind stond geen anderen weg open, dan vrijwillig te scheiden van hem, dien zij eenmaal vereerd had als ideaal van fiere mannelijkheid. En aldus is „de verlaten post" van mevrouw Van Wermeskerken een werk van onbetwistbare lite rarische waarde geworden. Ik herhaal mijn eerlijke bekentenis, niet vol doende kennis genomen te hebben van de volgende zes novelletjes. die op bovengenoemd werk volgen. Het boekenrekje cener beschaafde vrouw kan door „Een verlaten Post" niet anders dan winnen. PLOK. In de Staatscourant wordt vanwege het be stuur der posterijen het volgende onder de aan dacht van het publiek gebracht «Met nadruk wordt herinnerd aan de wensche- lijkheid, om vooral bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaas-feest, de met de pakketpost te verzenden voorwerpen stevig in te pak ken en op zoodanige wijze van een adres te voorzien, dat het niet gemakkelijk kan Insgeraken en verlorengaan, »*t Verdient aanbeveling, om de adressen over de geheeleopper vlakte op de pakketten te plakken, en ze niet slechts, zooals nog herbaar- delsjk geschiedt, aan de punten met lak of eenige andere kleefstof daarop vast te hechten. Waar oplakking onmogelijk is, worde voor de aan te hechten adressen linnen of perkamenten strooken gebezigd". Dat het Zuidhollandsch vee, ingeschrevenin het NederSandsch rundveestamboek, zeer gezocht wordt, kan hieruit blijken, dat door den heer Ockhorst te Rotterdam een 1l/2-jarige stier per stoomboot Prinses Wühelmina verladen werd, welk dier met vracht en onkosten op niet ver van f1000 kwam te staan. De stier was aangekocht door genoemden lieer bij den heer L. Onderwater te Striensas en bestemd voor den neer M. E. Bervoets op Java. Uit Ferwerderadeel wordt gemeld De «Helumer gele", de bekende nieuwe pootaardappel van den heer Van der Weg te llallum, is thans, voor zooverre de poters betreft, ondanks den buitengevvonen prijs, ge heel uitverkocht. Hoe belangrijk de verbouwde hoe veelheid mocht zijn, zoo was zij toch nog veel te gering om aan alle bestellingen te voldoen. Tot in het buiten land vond het product zijn wegin hoofdzaak even wel is het afgezet in Friesland, Holland en Zeeland. Voor de consumtie kan evenwel het volgend jaar de opbrengst nog niet zeer belangrijk zijn. Bij eene zelfs 30-voudige voortbrenging toch hebben de 13 hectaren van den heer Van der Weg, van welker opbrengst nog een deel als eetaardappel is van de hand gedaan, niet meer poters kunnen verschaffen dan voor hoogstens '250 a 300 hectaren bouwland. De gemeenteraad van 's-Hage heeft Dinsdag de regeling van de jaatwedde van de hoofden der scholen gehandhaafd, alsmede de gelijkstelling tusschen de thans in dienst zijnde onderwijzers, plaatsvervangers van hoofden van scholen, en de onderwijzers le klasse. Ook ging de vergadering niet in op de door onderwijzers gevraagde afschaf fing van het examen tot vaststelling van de rang orde bij de bevordering van de gewone onderwij zers 3e en 4e kl. Alleen werden eenige veranderingen aange nomen, hoofdzakelijk ten doel hebbende verkregen rechten te handhaven. De bezwaren van B. en W„ dat do facultatieve weddeverhooging alleen aan ancienneteit wordt verbonden, werden niet in een vooisiel belichaamd. De nieuwe regeling zal 1 Apiil aanst. in wer king treden. Hierna kwam de regeling der traktementen voor de leeraren bij de middelbare scholen en van het gymnasium aan de beurt. Besloten werd met 22 tegen 13 stemmen eene verordening, zooals die ontworpen was door de raadscommissie voor het gemeente onderwijs, in behandeling te nemen. Deze werd met 23 tegen 12 stemmen aangenomen. Daarin is eene vaste regeling der traktementen opgenomen. Eene poging om de leeiaren in de exacte wetenschappen en in de talen in bezolde- ging gelijk te stellen, vond geen steun. De veror dening treedt in werking niet 1 Januari 1892. De inzameling van liefdegiften ten behoeve der verbannen Russische Joden heeft te Biielle f 165 en te Maassluis f247.41 opgebracht, welke bedragen aan de vereeniging «Montefiore" te Rotterdam zijn overgemaakt. Te Noordwijk-Binnen zal voor rekening van graaf en gravin Van Limburg Stirum eene spijskokerij worden gebouwd om aan armen gedurende den winter kosteloos soep te verschaffen. Tevens hebben zij ge zorgd, dat deze sticiiting ook na hun dood in wezen zal kunnen blijven. De vereeniging «Kindervoeding" te Haarlem heeft hare werkzaamheden begonnen. Viermaal 's weeks wordt aan 500 kinderen (zonder onderscheid van kerkgenootschap) de gelegenheid gegeven orn warm voedsei te verkrijgen. Da onlangs in »Musis" te Arnhem door het Israëliotisch comité gehouden fancv-faiis hebben opgebracht voor de vervolgde Israëlieten in Rus land f 449,35 en voor de algemeene armen daar ter stede f427.51, welke sommen ter bestemde plaatsen zijn afgedragen. Maandagavond werd de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging «Kinder voeding" te Amsterdam. In het vei slag van den secretarispenningmeester werd gewezen op de groote moeilijkheden voor de vereeniging, die het gevolg zijn geweest van den vorigen, langen, barren winter. Ter eere van het aanvaarden van het bescherm vrouwschap door de Koningin-Regentes is den kinde ren een buitengewoon warm maal eten uitgereikt. De vereeniging heeft het verlies te betreuren van den heer M. H. Kijzer, een ijverig bestuurslid, wiens nagedachtenis zal blijven voortleven. Aan de voeding werd deelgenomen door kindaren van 60 openbare lagere scholen der eerste klasse; van 6 scholen der Nederlandsch-hervorinden, van 5 der Nederlandsch-gereformeerden en van 2 der Waalsche- diaconieën en van eene school voor havelooze kinderen. De voeding werd uitgereikt van 17 November 1890 tot 28 Maart 1891, te zamen 111 voedmgsdagen. Er werden 136.089 kaarter, uitgereikt. De maal tijden werden genoten in de kosthnizen van de ■Maat schappij voor den Werkenden Stand". Er werden 128.80b maaltijden gebruikt, zoodat er tussche» dit cijfer een verschil is met dat der uitgereikte kaarten, hetgeen voor den vervolge zal worden voorkomen, dank. zij de maatregelen met de hoofden van scholen getroffen. De ontvangsten bedroegen f22.460.50 tegen f12.393 in bet vorige jaar. De Kèrst-collecte bracht f2271 op. De uitgaven beliepen f 18.623.57 l/a, zoodat er een batig saldo is van f38HG.PG'/3ver zeker een verblijdend feit, maar met liet oog op de eerlang in dezen winter te verwachten, opening van 10 nieuwe openbare 2agere schoten der eerste klasse,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 10