A°. 1891 Woensdag 2 December. N°. 7898. Eer si e Blad ij f - e n -v© ertig-ste Jaargang Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Uuitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DENEMARKEN. Mil awshbhii it 1.85. - 2.50. - 0.10. BVREAVi BOTKRDTKAAT, TB 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant[1.10, Iedere gewone regel meer- 0.1e. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Riji Afzonderlijke nominers O I T S C H L A X 1). In den Rijksdag verklaarde de rijkskanse lier Ton Caprivi Zaterdag, naar aanleiding eener vraag betreffende het z.g. "Welfenfonds, dat bij liet Pruisische Huis van afgevaar digden een voorstel zal worden ingediend, waarbij het op de bezittingen van den laat ste n koning van Hannover gelegd beslag wordt gehandhaafd en bepaald wordt dat de renten daarvan buiten medewerking der volksvertegenwoordiging worden besteed maar de rekening daarvan aan de Reken kamer wordt voorgelegd, terwijl van het ge maakte gebruik mededeeling wordt gedaan aan den Landdag. De koning van Denemarken is Zondagmid dag te Berlijn aangekomen. Aan het station werd hij door den keizer en een talrijk ge volg verwelkomd, fn een open rijtuig reden ■de beide vorsten, geëscorteerd door uhlanen, naar het kasteel te Potsdam. Bij de Zaterdag voortgezette beraadslaging «ver de staatsbegrootmg trad niemand op ter verdediging van het Vrijdag door den rijks kanselier bestreden streven der dagbladen en der aanhangers van vorst Bismarck, om on- geiustheid onder de bevolking te verwekken. Alleen de heer Buhl, van de nationaal- liberale partij, verlangde dankbaarheid jegens Ton Bismarck, terwijl een der conservatieven diens beschermende politiek verdedigde. Bei den echter verklaarden, in het algemeen met Ton Caprivi in te stemmen. Alle redenaars drongen aan op spaarzaam heid in de militaire uitgaven. De Berlijnsche correspondent der JV, JR. Ct. schrijft van gisteren Prins Bismarck is hedenmiddag met zijn zoon graaf Herbert te Ratzeburg aangekomen, om deel te nemen aan de zitting van den Lauenburgschen Districtsdag. Hij werd door de bevolking luisterrijk ontvangen. Aan de leden van het stadscollege zeide hij, door zijne komst te willen doen blijken, dat hij zich «iet meer een Berliner, maar een Lauen- burger gevoelde. In den loop der debatten in den Rijksdag verklaarde de Rijkskanselier Ton Caprivi gisteren, in antwoord aan den heer Richter, n ■dat hij bij zijne jongste rede er in de verste verte niet aan gedacht heeft iets af te dingen op de hooge verdiensten zijns voorgangers jegens het rjjk, maar alleen gesproken te hebben om de gemoederen te bedaren. Het begrootingsdebat is gesloten. De Standard meld uit Berlijn Aangezien Rusland weigert deel te nemen aan eene vloot-demonstratie in de Chineesche wateren, zullen^de mogendheden zich bepalen tot bescherming hunner respectieve onderdanen. PKASKBIJK. De ministerraad heeft een ontwerp aange nomen houdende machtiging der regeering om zekere bepalingen van de tractaten of overeenkomsten met Nederland en andere landen te verlengen. Deze bepalingen hebben geen betrekking op de toltarieven, maar op de maritieme betrekkingen en nationale instel lingen. Het ontwerp machtigt de regeering om het minimum tarief toe te passen met 1 Februari 1892 op die landen, op welke thans het con- ventioneele tarief wordt toegepastzonder voorwaarde van wederkeerigheid voorFransche koopwareD. De Kamer heeft Zateidag beraadslaagd over het verdrag met Dahomey. De bespre kingen waien zeer levendig. De heerPichon stelde voor, het verdrag aan de regeering terug te zenden, opdat deze een ander ont werp make en indiene. Nadat dit voorstel vanwege de regeering was besUeden, wei d liet verworpen met 389 tegen 108 stemmen. Eene nieuwe katholieke bank is te Parijs verrezen onder den naam van »Ie Crédit", met een kapitaal van 40 millioen nominaal, wel te verstaan, zegt een der bladen. Het meest royalistische blad, dat aan de nieuwe stichting een »premier-Paus" heeft gewijd, doet den geloovigen kond, dat de bestuurs kamer versierd is met een prachtig portret van Leo XIII en het voegt er onvoor- zichtiglijk, lezen wij elders bij, dat de paus aan de bank den apostolischen zegen heeft gegeven, daarbij vergetende dat alle katholieke banken, te beginnen met die van Langrand- Dumonceau, en laatstelijk die van »le Crédit de France", waarvan de pauselijke zegen ten deel was gevallen, een slecht, zeer slecht einde gehad hebben en baar martelaarschap zagen prijken in de Gazette des Tribunaux. Een nieuw blad, La 'petite Dépublique fran- paise, bevat het program eener nieuwe poli tieke groep, die onder aanvoering van Goblet, Lockroy en eenige anderen, een staatkunde wil volgen, meer socialistisch-radicaal, dan republikein, en die dus nu en dan gelegen heid zal vinden, het Kabinet-Freycinet te bestrijden. ENGELAND. Het Parlement zal den 9n Februari bijeen komen. Gisteren zijn er kennisgevingen aangeplakt van de directeuren der kolenmijnen in Zuid- "Wales en Monmouthshire, waarin aan de mijn werkers alle overeenkomsten met Nieuwjaars dag opgezegd worden. Hierdoor worden ver moedelijk honderd duizend mannen werkloos. OOSTENRIJK. De commissie uit de Oostenrijksche dele gatie heeft de begrooting van marine, gelijk zig door de regeering is voorgesteld, aange nomen. De chef der afdeeling marine heeft verklaard, dat d« Oostenrijksche marine thans slechts 2 bij mobilisatie bruikbare oorlogs vaartuigen heeft, daar de overige pantser- vloot niet meer aan de behoefte van den modernen oorlog beantwoordt. Uitbreiding der Oostenrijksche vloot zal dus onvermijde lijk zijner zal eene torpedovloot moeten worden gevormd en 6 nieuwe pantserschepen van groote tonnenmaat zullen moeten worden gebouwd. De redevoering van den Duitschen kan selier Caprivi heeft in politieke kringen te "Weenen een zeer gunstigen indruk gemaakt. De aartshertog Heinrich, de jongste zoon van den voormaligen onder-koning van Lom- bardije Renicr, is gisterochtend op 63-jarigen leeftijd aan de gevolgen eener longontsteking overleden. ZWEDEN. Zooals bekend is, heeft de koning dezer dagen aan eene werklieden-deputatie ver- Waard dat, wanneer hij alleen baas was, hij de rechten op granen envleesch zou afschaf fen. De ministers hebben thans den koning verzocht die woorden te mogen tegenspre ken, maar laatstgenoemde heeft daarop geant woord, best te weten wat hij gezegd heeft. Christian Paulsen Berg, lid der Tweede Kamer, aanvoerder der radicale oppositie, is aan eene beroerte overleden. RUSLAND. Tolgens de Moshauer Zeiig. is de minister van financiën geneigd, ingevolge het verzoek van het hoofd van het gemeentebestuur van Libaude opheffing van het verbod van graanuitvoer voor de Zwarte-Zeehavens voor te stellen. De Standard verneemt uit Sebastopol. dat men in militaire kringen tegen het voorjaar eene mobilisatie van het leger verwacht, daar de regeering hiertoe allerlei maatregelen neemt en o. a. het opnieuw slijpen der sabels heeft bevolen. De Standard, meldt uit Petersburg, dat men in de hoogste klassen, en vooral in ambtelijke kringen, vol bezorgdheid is betref fende den binnenlandschen toestand en nieuwe pogingen tot opstand ducht. De van regee- ringswegegevoede boeren weigeren allerwegen te werken en zeggen, dat de czaar voor hen behoort te zorgen. Eén hunner zou zelfs gezegd hebbenindien de czaar daartoe on- bewaam is, moet hy vervangen worden. Blijkens officieele bekendmaking is de uitvoer van peulvruchten en oliezaden niet verboden. ITALIË. De heer Bovio, van de uiterste linkerzijde, vroeg in de zitting der Kamer van Zaterdag aan de regeering inlichtingen betreffende de bekende uitlatingen van het Oostenrijksche parlementslid Zalinger. Dejminister Nicotera antwoordde dat hij over deze zaak weinig kon zeggen, daar hij de officieele stukken niet bezat, maar hij was het met den heer Bovio eens, dat de Romeinsche quaestie voor Italië niet meer bestaat. EGYPTE. De Daily News verneemt uitKaïro dat de regeering eene nieuwe grondbelasting over weegt, aangezien Frankrijk weigert de heeren diensten te helpen afschaffen. AMERIKA. De Braziliaansche legatie te Parijs heeft aan Havas mededeeling gedaan van liet mani fest van Peixoto. Dit bevat eene loffelijke vermelding van Da Fonseca, maar prijst tevens de gevoelens, welke de Brazilianen leidden tot de revolutie van 23 Nov. Het verklaart verder, dat alle grondwettelijke waarborgen zijn hersteld en dat alles zal worden gedaan, wat strekken kan om het Braziliaan«cb krediet te versterken. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de nieuwe regeering het afgezette bestuur in Rio-Grande-do-Sul hersteld wenscht te zien, doch dat men in dat gewest daartoe niet ge zind is en met gewelddadig verzet dreigt. De Times ontving uit Santiago bericht, dat men in de provincie Rio-Grande de verande ringen in den staatkundigen toestand ge komen door Da Fonseca's aftreden, als onvoldoende beschouwt en dat nieuwe verwik kelingen worden te gemoet gezien. Sedert lang bestaat er een groote naijver tusschen de vloot en het leger, en deze werd nu veel scherper, tengevolge van den overwegenden invloed, welken beide partijen willen uit- oelenen. Het voortbestaan van bet Kabinet met admiraal Meihos schijnt twijfelachtig. CHINA. Uit Peking wordt van 29 November ge meld Ten noorden van den groeten muur is op twee punten oproer uitgebroken. Een stadje ten noorden van Kin-Chow is door de oproerlingen bezet. Het garnizoen uit Shanghai en Kwan is tegen hen afgezonden. Het andere nog ernstiger oproer had plaats in het district Takow, ten noorden van Kaiping. De man darijnen troffen eene schikking met de aan voerders der opstandelingen welke daarbij beloofden de inwoners in het algemeen te zullen sparen, onder voorwaarde dat hun vol komen vrijheid werd gelaten om de Christenen te plunderen. De Europeesche zendingshuizen en de woningen der Christen-inboorlingen werden daarop aan de opstandelingen prijs gegeven, die op schrikbarend gruwelijke wijze te werk gingen. Niet minder lan 300 perso nen werden neergesabeld. De onderkoning Li-Hung-Chang lieeft verscheidenen duizenden man troepen naar de plaats des oproers'ge zonden, die in het belang van grooteren spued per spoor derwaarts worden overgebracht.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1