Naar de Chronicle uit Tientsin verneemt, gaven officiee'e tijdingen uitvoerige bijzon derheden omtrent den Christenmoord te Takow, welke ongehoord wreed was, zelfs in de Chineesche jaarboeken. De Belgische zendelingen en bekeerlingen hadden geen kans tot ontsnappen. De slachting begon met de inlandsche Christenen. Jonge kinderen werden kleingehakt en daarna op een vuur gebraden. Belgische nonnen werden gruwelijk mishan deld, daarna hare herseneu ingeslagen. De wreed gemartelde Belgische zendelingen ver droegen de folteringen zeer gelaten. Aan eenen werden tong en hart uitgerukt. Na liet bloedbad werden de moordenaars door den hoofdmandarijn van het district feestelijk onthaald. Uit Mongolië luiden de tijdingen zeer ern stig. De opstandelingen groeien aan en rukken ongehinderd voort. Zij namen eenige steden zonder verzetwaaronder de hoofdstad Leaoyang. Aan de Daily Chronicle wordt van Vrijdag gemeld, dat de onderkoning Li-Hung-Chang bericht heeft ontvangen dat de keizerlijke troepen, die getuigen waren van dun moord op de Belgische zendelingen, geen de minste poging hebben gedaan om dien te verhinde ren. De Mongoolsche opstandelingen rukken in zuidelijke richting voorwaarts; een treffen jnet de keizerlijke troepen is ophanden. BiimcnLindsclLC Berichten. Offlcieele Berichten. Bij kon. besluit is aan mr. iE. baron Mackay, eervol ontslagen min. van koloniën, een jaarlijkseh pensioen toegekend van f 4000. SCHIEDAM, 1 December 1891. De vereeniging sCharitas", die in den aan vang van dit jaar met eeue welgeslaagde uitvoering aan de armen eene extra bedeeling bezorgde, wenscht dit nu te hervatten. Te dien einde zullen aan de stadgenooten eerst daags lijsten ter teekening worden aangebo den. De bekende Schiedamsche specialiteiten hebben hunne medeweiking toegezegd, zoodat wij niet twijfelen aan het goede gehalte der soiree. We wenschen dat de uitvoeringdie ïd 't begin van Januari zal plaats hebben evenveel bijval moge vinden als de vorige. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag deu 3n dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 November bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 3;737,581.G3V2 en bij de betaalmeesters - '1,263,621,66 Te zamen f 5,001,203.29l/s Het bedrag van het pensioen van den vorigen gouverneur van Suriname, den heer De Savornin Lobman, is bepaald op f 3098. Op verzoek van de commissie voor de huis houdelijke aangelegenheden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is op hoofdstuk II der staatsbegrooting weder aangevraagd eene som van f 9000, voor de vernieuwing van den koninklijken troon en de aanschaffing van een nieuw vloerkleed in de vergaderzaal der Kamer. In zake de voorgenomen uniform-verande ring voor het leger kan reeds thans, volgens de Haarl. Gt., bijna met zekerheid worden gezegd, dat de sclmko wel geheel zal komen te vervallen, waarnaar reeds geruimen tijd verlangend wordt uitgezien, omdat die door den gebruiker als een ondoelmatig, zwaar en lastig hoofddeksel wordt beschouwd. Welk soort of model daarvoor in de plaats zal treden is nog geheel onbekend. Voor troepen te paard en te voet zal dit, echter wel ver schillend moeten zijn. Ook zullen zeer waarschij olijk de onooglijke chevrons van langdurigen dienst vervallen en daarvoor medailles van brons, zilver en goud in de plaats treden. Met betrekking tot het kazerneleven zal de minister van oorlog overwegenin hoever het raadzaam en mogelijk zou wezen, te be palen, dat in elke kazerne des daags steeds ten minste éen officier tegenwoordig moet zijn, wanner de troep niet is uitgerukt. De chambrées zullen ook gedurende den nacht worden versterkt. De toelating van geestelij ken van verschillende gezindten in de kazerne zou tot moeilijkheden aanleiding geven. De militairen hebben evenwel gelegenheid de godsdienstoefeningen bij te wonen en gods dienstonderwijs te ontvangen. Overigens wordt naar verbetering van den materieelen toe stand der kazernes aanhoudend gestreefd. Een goed gecontroleerd matig gebruik van sterken drank in de cantines acht de minis ter beter dan geheel verbod, waardoor de mili tairen naar minder goede plaatsen zouden gelokt worden. De dranklevering in de can tines is overigens beperkt en de verkoop is werkelijk van gunstigen invloed op het aantal straffen wegens dronkenschap. Heeft de vergadering der R.-k. Kamer leden, door de heeren De Bruyn c. s. belegd, haar doel bereikt, of blijft alles op het oude? vraagt de heer Hafl'inans in het Venl. WIL, en hij zegt »Er is nog niets beslist. nOfschoou de vergadering onder goede auspiciën plaats had (de uitslag der verkiezing te Gouda was juist bekend geworden), of schoon er van acht tot halftwaalf werd be raadslaagd, men kwam tot geen definitieve beslissing en er moest een tweede verfvde- ring op Woensdag den 2n December worden belegd. sOp zes na waren alle katholieke leden der Eerste en Tweede Kamer tegenwoordig. Wel een bewijs vau belangstelling. Meer nog van de zijde der leden van de Eerste Kamer, die expres moesten overkomen, dan van de zijde der leden van de Tweede Kamer, die toch in Den Haag waren. De volgende week zal ook de Eerste Kamer vergaderd zijn. Wellicht zal dan de vergadering voltallig wezen en 36 leden tellen. »De ieden der Eerste Kamer kunnen veel bijdragen tot slechting van het geschil. Zij staan er buiten, en kunnen dus als bemid delaars optreden. Ook kunnen zij constateeren wie der twistenden oprecht vrede wil en wie niet. ïHet was een gelukkig denkbeeld der heeren De Bruyn. Dobbeiman, Michiels van Verduynen en Waltei, om de leden der Eerste Kamer mede uit te noodigen. Deze heeren zijn de aangewezen vredestichters. sMogen zij zich doen geldenDan en dan alleen staat er een goede uitslag te wachten." De heeren mr. J. G. de Bruyn c. s. hebben de R.-katholieke leden der beide Kamers uitgenoodigd tot eene tweede ver gadering, te houden op Woensdag 2 Decem ber a.s., des avonds te 8 uur, in een der lokalen van het hotel n Keizershof" aan het Buitenhof te *s-Hage. De nieuwbenoemde burgemeester van Rotterdam, de heer P. Lyektama aNijeholt, is in de hedenmiddag gehouden gemeente raadszitting geïnstalleerd. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Nov. 1891 422,610 reizigers met een opbrengst van f 33,913,59'-/?, tegen 450,699 reizigers met een opbrengst van f33,870,81 in Nov. 1890. Het totale vervoer over de- ,afgeloopen maanden van 1891 heeft bedragen 5,620.592 reizigers met een ontvangst van f433,655,01, tegen 5,557,294 reizigers met een ontvangst van f416,522,46 over datzelfde tijdvak in 1890gevende dit jaar een vooruitgang van 63,298 reizigers en een vooruitgang van f17,132,55 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgei. maanden van 1891 beliepen f163,860,04, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1890 f 153,393,59 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1891 beliep f 597,515,05, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1890 f569,916,05 beliep. Het hoofdbestuur der Ned. mij. van ge neeskunde heeft zich tot de regeering gewend, met verzoek de belemmeringen op te heffen, thans verbonden aan de aflevering van samen gestelde verbandstoffen door niet-apothekers. Het bestuur motiveert zijn verzoek o. a. op grond dat de apothekers die verband stoffen niet behoeven voorhanden te hebben, en verschillende apothekers ze ook werkelijk niet in voorraad hebben, zoodat op sommige plaatsen het publiek niet de noodige ver bandmiddelen kan krijgen, tenzij de bestaande wettelijke bepalingen worden ontdoken. Er heeft zich eene Nederlandsche hoofd commissie gevormd ter viering van het vierde eeuwfeest van Christophorus Columbus. De leden dier commissie zijnJ.W. Brou wers, van Bovenkerk; mr. J. G. de Bruijn, lid der Eerste KamerD. Cordes, president van de Kamer van koophandel te Amsterdam dr. P. J. H. Cuypers, architect, lid van den gemeenteraad van Amsterdam; jhr. mr. F. J. J. van Eijsingaminister van staatdr. C. M. Kan, hoogleeraar in de aardrijkskunde aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, vice-president van het aardrijkskundig ge nootschap, enz.mr. J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer; M. M. de Monchy, president van de Kamer van koophandel te RotterdamA. Polakpresident van den journalistenkring; jhr.Otto Reuchlin, directeur der Nederiandsch-Amerikaansche stoomvaart maatschappij P. G. J. van der Schrieck, luite nant-generaal, lid der Tweede Kamer A. C. Werlheim, lid der Eerste Kamer. Volgens De Maasbode zal er te Rotterdam een Roomsch gasthuis worden opgericht, het St.-Elïzabethsgasthuis geheeten. Het zal gevestigd worden in een zeer groot huis aan de Oppert no. '129, tegenover de Meent, en met i Mei worden geopend, Het heeft drie verdiepingen en groote zalen, aan de achterzijde een kleinen tuin, die aan de Lange Torenstraat uitkomt. Het gasthuis zal bestuurd worden door de zusters Augustines- sen uit Delft en alleen armen opnemen, die geheel kosteloos zullen verpleegd worden. De zusters evenwel zullen bereid zijn de zieken uit de meer gegoede standen in hunne huizen te verplegen. Aanvankelijk zullen 5 zusters zich in het gasthuis vestigen. Zaterdagavond wilde aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam een heer van de in fgang zijnde stoomtram springen; hij viel voorover en werd door de tram een eind f medegesleurd. Hij werd en handen bezeerd. ernstig aan hoofd De toestand van mej. B, uit Delft, die 5 sedert het bekende ongeluk op de stoomtram haar overkomen in de Diaconessenstichting B te 's-Hage werd verpleegd, is, naar men met leedwezen verneemt, hopeloos. De 27-jarige polderwerker Aart Poort, werkzaam aan de lijn MaassluisHoek-van- Holland, had gisterochtend omstreeks 7Vs uur het ongeluk, door uit te glijden, met den rechtervoet onder een zandtrein te geraken, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. De man is per spoor naar Rotterdam ver voerd en in liet ziekenhuis opgenomen, waar amputatie noodzakelijk was. Te Drachten (Friesland) is gisternacht een moordaanslag gepleegd op den bakkers knecht Boonstra. Hij is met messen levens gevaarlijk gewond. De daders van het mis drijf zijn twee kooplieden. Terwijl de arbeider S. M. van Oudeschoot in Duitschland vertoeft, waar hij werk gevon den heeft bij het graven van een kanaal heeft zijne vrouw de echtelijke woning ver laten en is met een buurman vertrokken. Deze laatste H. B. heeft zijn vrouw met vijf kinderen, waarvan het oudste 7 jaar teltgeheel onverzorgd achtergelatenen vrouw M. heeft drie van hare vijf kinderen medegenomen. Tot nog toe heeft men het spoor van dit fraaie reisgezelschap nog niet kunnen ontdekken. Door den predikant der Nederl.-herv. ge meente te Dinxperlo, ds. J. W. Kautzman, wordt, zoo meldt de Amh. Ct., een eigen aardig middel toegepast, om den sterken drank te bestrijden. Jongelieden, die hun huwelijk kerkelijk door hem wenschen te doen voltrekken, moeten vooraf beloven, dat geen sterke drank op de bruiloft zal geschonken worden. Weigeren zij zich hieraan te onder werpen, dan weigert ook de predikant zijnen dienst. Alleen bier en wijn is geoorloofd. Het gevolg van dezen maatregel, die nog weinig heeft uitgewerkt, is, dat de meeste jonge paren het zonder kerkelijk huwelijk afdoen, of zich naar eene andere plaats daar voor begeven. Door een jachtgezelschap werden, op de landgoederen van jhr. Van Weerde onder Nijkerk, in 2 dagen niet minder dan 250 stuks wild geschoten, waaronder '134 fazanten. Op de Nederlandsch-Duitsche grenzen bij het dorpje Weeze heeft Dinsdagavond jl. een ontmoeting plaats gehad tusschen Nederland sche smokkelaars en Duitsche grenskom- miezen. De laatsten maakten daarbij van hun geweren gebruik en doodden een der smokkelaars, die later bleek gehuwd te zijn en vader van 5 kinderen. De ongelukkige boette ziju leven voor het frauduleus invoeren van 25 kilo tabak 1 Bij publicatie is door den burgemeester van Rozendaal aan de politie aldaar last ge geven, de met den dag toenemende bedelarij ten strengste te weren. Mede noodigt hij de ingezetenen dringend uit, hunne medewerking te willen verleenen- Het proefnummer is verschenen van een weekblad getiteld; Nederlandsch Bibliogra fisch Archief, onder redactie van de heeren dr. L. A. van Langeraad en Abr. P. L. van Langeraad,en met medewerking van de heeren H. L. Berckenhoff, dr. A. Borgman, R. Broere,- F. Caland, P. J. Geill, prof. dr. M. A. Gooszen, A. Huet, prof. dr. W. Nolen, mr, C. F. Schoch,- L. Simons Mz., mr. W. Slotemaker, dr. G. M. Slothouwer, rr»r. M. W. F. Treub, dr. C. J. Vinkesteijn. Het wordt uitgegeven door de firma Nijgh. en Van Ditmar te Rotterdam. 's-Gravenhage. De salontrein waarmede- HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes zich morgen (Woensdag) van het- Loo naar de residentie begeven wordt te 3.36- aan het staatsspoor alhier verwacht. Amsterdam. In eene gisteren gehouden- vergadering van aandeelhouders der Neder landsche bank is benoemd tot directeur, in de- plaats van den heer mr. N. P. van den Berg, de heer L. C. van Heukelom, en tot commis saris, in de plaats van den heer mr. G. van Tienhoven, de heer jhr. mr. C. H.Backer. Utrecht. De heer D. G. Bingham alhier,, die onlangs door aankoop eigenaar geworden- is van de zeer aanzienlijke ridderhofstede met bijbehoorende terreinen Schonauwen, in de- nabijheid dezer gemeente onder Houten ge legen, moet, naar men meldt, het voornemen-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2