N°. 7899. A0. 1891 Donderdag 3 December. "Vij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER:'ODÉ. Buitenlandsche Berichten. F R A N K R IJ K. De koloniale politiek werd in de Kamer zitting van Maandag aan een scherpe eritïek onderworpen. Door den lieer Pelletan werd met de scherpste kleuren de toestand in Tonkin afgeschilderdook in Soudan heeft men zich, volgens dezen spreker, aan allerlei dwaasheden schuldig gemaakt. Zoowel de verdragen met de inlandsche vorsten, als de expeditiondoor Franschen georganiseerd, hadden aan de goedkeuring van het parlement onderworpen moeten worden. De financieele lasten der koloniën zijn voor Frankrijk ondragelijk geworden. De rapporteur van het wetsontwerp, waarbij een krediet van 17 milüoen ten behoeve van Tonkin wordt gevraagd, legde vooral nadruk op de noodzakelijkheid van oogenbiikkelijken hijstand, indien men de rust der kolonie met in gevaar gebracht wil zien. De werkstaking der mijnwerkers behoort weder tot het verleden. Maandagochtend ver gaderden 166 afgevaardigden der mijnarbei ders om te beslissen over de voorloopige schikking, door het scheidsgerecht tot stand gebracht. Toen Basly aanspoorde den arbeid te hervatten, werd hij met gejuich begroet. Eene motie is aangenomen, waarbij de regee ring wordt uitgenoodigd, genade te schenken aan 'de grevisten die dezer dagen veroordeeld werdenook zal den minister van openbare werken verzocht worden, van de directiën te eischeu dat zij elke drie maanden een staat der loonen overleggen, teneinde het gemiddelde loon op deze wijze te kunnen vaststellen. De vergadering ging uiteen onder bet geroep van »leve de republiek 1" Het socialisten-congres te Lyon heeft den "26n Nov. zijne eerste zitting gehouden onder ■voorzitterschap van Paul Lafargue. Het heeft •zijne werkzaamheden begonnen met het aan nemen van een manifest, waarin het brand merk gedrukt wordt op het bondgenootschap •met Ruslanddatzegt hette Kroonstad gesloten is over de lijken der Poolsche mar telaren en van het nihilisme heenwaarin men eene bedriegerij, een gevaar en eene misdaad heeft te zien. Eene bedriegerij omdat het czarisme in Frankrijks vriendschap slechts een Fransche markt ziet voor het plaatsen zijner herhaalde leeningendat wil zeggen om zijne ledige schatkist te vullen. Een gevaar, omdat het bondgenootschap, wel verre van een waarborg voor den vrede te zijn, het land in een oorlog dreigt te wikke len, waarbij het geen belang heeft en dien alleen het czarenrijk in zijn belang, over Europa tracht te ontketenen. Eene misdaad, omdat eene republiek, zelfs eene burgerlijke, zich niet mag verbinden met het Moscovïti- sche despotisme, zonder medeplichtig te wor den aan de verknechting van het Russische volk en aan de schandelijkste der reaction waarmede de westelijke beschaving, werkzaam tot het vormen eener socialistische maat schappij, bedreigd wordt. DülISCttI AS1). Omtrent het gisteren vermeld bezoek van prins Bismarck te Ratzeburg, bij gelegenheid der verkiezingen voor den Launenburgschen districtsdag, wordt van daar nader het vol gende gemeld. Met graaf Herbert von Bis marck en dr. Chrysander per buitengewonen trein aangekomen, werd hij aan het station opgewacht door landlieden te paard. In de stad waren de vlaggen uitgestoken. Op het marktplein stonden de vereenigingen van oud strijders, de militaire vereeniging en de school jeugd geschaard. Na ten raadhuize de stede lijke autoriteiten te hebben begroet, begaf hij zich naar het districtshuis, waarbij een talrijke menigte hem met daverend gejuich begroette en met volle geestdrift het lied »Deutschland, Deutschland über alles" aanhief. Na de ver kiezing bracht hij bezoeken aan den burge meester, den directeur van liet gymnasium en andere personen. Ten slotte volgde er een diner bij den landraad. Bij de beraadslaging in den Rijksdag over de begrooting van koloniën verklaarde de legatieraad Kaiser, dat de Duitsche bezit tingen in Zuidwest-Afrika aan een consortium verkocht zijn voor drie millioen mark, waarvan reeds 200,000 mark betaald is. Indien de verkoop niet volledig zijn beslag krijgt, dan vervalt die uitkeeriug. Engeland legt ten deze moeilijkheden in den weg, daar het bestuur der maatschappij uit Duitschers bestaan moet. Het handels- en tolverdrag tusschen Duitsch- land en België* werd gisteren te Berlijn gepa rafeerd. De parafeering van handels- en tolverdragen tusschen Oostenrijk-Hongarije en België is onverwijld ophanden. In de eerste helft dezer maand begeeft de keizer zich naar Stettin, om het van stapel loopen van een nieuw pantserschip bij te wonen. Naar het heet, is de keizer voorne mens in het voorjaar den koning van Rumenië een tegenbezoek te brengen. De koning van Denemarken is Zondagavond van Berlijn naar Stettin vertrokken, waar hij zich Maandagochtend naar Kopenhagen in scheepte. De werkstaking der letterzetters te Berlijn duurt nog steeds voort, daar de patroons weigeren te onderhandelen, zoolang de werk stakers hun eisch van invoering van een negenuurs werkdag niet laten vallen. Toch heeft een derde gedeelte dien eisch, benevens 10 pCt. loonsverhooging zien ingewilligd, maar nog 6678 loopen er leeg. E N E L A N I>. Naar men in de diplomatieke kringen ver zekert, zal lord Dufferin lord Lytton als Britsch ambassadeur te Parijs vervangen. Sir Drummond Wolff zou lord Dufferin als ambas sadeur te Rome opvolgen. De geruchten, dat Gladstone's vrienden zich ongerust maken over den gezondheidstoestand van den »grand old man" worden door de feiten weersproken. Gladstone hield Zaterdag twee groote redevoeringen en ondanks de ver moeienissen en de reis naar Cheshire in aller- guurst weder, ging hij Zondagochtend met heldere stem weer voor, bij den dienst in de kerk van Hawarden. OOSTENRIJK. De Fransche regeering heeft aan hare diplomatieke agenten gelast, stappen te doen bij de vreemde regeeringen, teneinde hare toestemming te verkrijgen tot eene gemeen schappelijke handeling van alle mogendheden bij China en te beginnen met het zenden van gelijkluidende instruction aan alle Europeesche vertegenwoordigers te Peking. RUSLAND. Het Journal de St. Pétersbourg zegt dat de samenkomstenwelke Giers in Italië en Duitsehlarid gehad heeften zijn bezoek te Parijs er allicht toe zullen bijdragen den toestand in helderder licht te plaatsen, mis verstand uit den weg te ruimen en nieuwe onderpanden te geven voor het wederzijdsch. vertrouwen in de handhaving van den alge meen gewenschten vrede. De Nordische Telegrafen Agentur meldt, dat volgens opnieuw ingewonnen berichten bij goed onderrichte zijde, van een besluit tot verbod van uitvoer van paarden in het geheel geen sprake is. Uit St.-Petersburg wordt aan de Standard gemeld dat in vele districten de boeren hunne woningen verkoopen voor 3 of 5 roebels, om voedsel te kunnen krijgen. ITALIË. Toen in de Kamer de regeering geïnter pelleerd werd over de woorden, door graaf Kalnoky in de Oostenrijksche delegatie over de Romeinsche quaestie gesproken, antwoordde de heer Nicotera, minister van binnenlandsche zakenbij afwezigheid van den minister president Rudini, dat hij den officieelen tekst van Kalnoky's woorden niet kende. Maar, liet hij er op volgen, voor Italië bestaat er geen Romeinsche quaestie. Doch ook nadat de officieele tekst {bekend zal zijn geworden denkt de regeering over deze zaak niet weer in debat te treden. Maandag toch gaf de minister-president te kennen, dat die zaak, na hetgeen zijn ambt genoot voor binnenlandsche zaken dienaan gaande beeft verklaard, als afgedaan kan worden beschouwd. Iu zijn financieele uiteenzetting deelde de minister Luzatti mede, dat het over 1891 92 geraamde tekort van 3,668,000 herleid is tot Óen millioen. De begrooting over 1892 93 levert een overschot op. Het Kabinet heeft 102 millioen bezuinigd. De effectieve uitgaven moesten verhoogd worden met 42 millioen. Geen enkele nieuwe uitgave zal de regeering ondernemen zonder een equivalent in de ont vangsten. De posten op de volgende begrooting zijn eenigszins ruim aangeslagen, teneinde misrekeningen te dekken. De minister be treurt het dat een deel der Italiaansche staats schuld in den vreemde belegd is. Ware zij geheel in Italië geplaatst, dan zou de koers zich ongeveer op pari handhaven. De invoe ren zijn in den laatsten tijd met 13G millioen verminderd, de uitvoeren met 361millioen vermeerderd. Onze voorstellen (zeide de mi nister) zullen het evenwicht in de begrooting herstellen. Het vredes-congres, dat van de democraten uitgaat en waaraan 350 gedelegeerden van de 700 politieke werklieden-vereenigingen deel nemen werd Zondag te Rome onder voor zitterschap van het Kamerlid Massi, geopend. De vergadering verklaarde eenstemmig het recht der nationaliteit als den toekomstigen grondslag van den vrede en nam verscheiden moties aan ten gunste van de propaganda vóór den vrede, tegen het militarisme en voor de sociaal-politieke organisatiemet ingrij pende veranderingen van het oeconomische stelsel als hoogste element van den vrede. It U M E N I E. De verkiezing voor het bureau der Kamer lokte Maandag eene ministerieele crisis uit. De voorzitter van het Kabinet en ook Otanesco en Lahonary dienden hun ontslag in. De zitting werd onmiddellijk geschorst. CHINA. Een officieel telegram uit Peking te Londen ontvangen meldt dat de opstandelingen uit het noorden aanrukken en de hoofdstad reeds tot op driehonderd mijlen genaderd zijn. Het getal der in Oost-Mongolië omgebrachte inlandsche Christenen wordtgeraamd op 5500. Binnenlandsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 1 December. In deze zitting werd na beëediging van den heer Ilavelaar het begrootingsdebat voortge zet. De heer Van Alphen betreurde bet, dat de regeering geen woord van sympathie over had voor het sociaal congres te Amsterdam. De motie van den heer Tijdens bestreed hij. De heer Schaepman was het eens met de regeering, dat het kiesrecht wel in dit vier jarig tijdperk moet hervormd worden, maar niet urgent is. Hij hield de bevoegdheid dei- Kamer vol om andere zaken te doen, ai had Hij gedacht dat de defensie vóór belasting hervormingen had moeten gaan, met het oog op het verleden der liberale partij. Uit de woorden van den minister van justitie, over de verhouding van kerk eu COUiAlï. abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet geheele Rijk Afzonderlijke noimners 1 1.85. - 2.50. - 0.10. BCRBAl'i BOT EU STRAAT, E 2?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant/{1.10. Iedere gewone regel meer- Driemaal geplaatst wordt legen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1