A0. 1891. Vrijdag 4 December, IN0. 7900. KENNISGEVING. Feuilleton. ij f-en-veert ig-ste Jaargang'. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, ÜIÏGEVElt: J. ODÉ. BUUEAU: BOTGR8TK1AT, 2 7. Buitenlanilsclie Berichten. J -1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van i10 gewone regel» met inbegrip van eene Gmirant1 1.10. Iedere gewone regel meer- ".10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke noininers Inrichtingen, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van de firma B. A. J. WITTKAMPF om vergunning tot uitbrei ding harer branderij aan de Westerkade alhier, wijk G, no. 181», kadaster sectie M, do. 411, met een stoommachine van 4 paarden kracht en ketel met een verwarmingsopper vlak van 3.50 M\ Gelet op de Artt. 6 en 7 dei'Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 17den December 3.S.I des namiddags ten halttwee ure, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, cp de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den December 1891. Burgemeester en W ethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÉDE. F R A N K B IJ K. De Matin zegt, dat de heer Lefèvre de Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 44. Bianca wist daartegen niets in te brengen. Verlegen sloeg zij de oogen neer en vestigde die -onwillekeurig op de schilderij, op de halfvoltooide -schets. iO hamelriep zij»zou dit mogelijk zijn Zou hij tot zooveel laagheid in staat zijn ge weest 7 Neen, neen en toch, wat zag hij mij roet vreemde oogen aan, toen hij daar zoo plot seling voor mij stond Treurig liet zij het hoofd hangen. Mevrouw .Brilckner boog tot haar over en fluisterde: dSpreek vrij uit, mijn kind. Schenk mij gerust -uw vertrouwen. Gij zult moeten erkennen dat ik gelijk heb; Wat zeidet gij daar? Waar stond hij voor u Waar hebt gij hem gesproken ilk was," vertelde Bianca nauw hoorbaar, /«met den graaf het. park ingegaan. Hij sprak Behaine eene langdurige conferentie had met deu minister van buitenlandsche zaken. Het blad meent zeker te weten, dat de terugkeer van den heer Lefèvre naar Rome afhankelijk wordt gesteld van eene afkeuring van het gedrag van den bisschop van Aix. Mgr. Gouthe-Soulard is Maandagnamiddag te Aix aangekomen, waar hij door de gees telijken van zijn diocees aan het spoorweg station werd opgewacht. Toen de aartsbis schop in zijn rijtuig stapte, begon de menigte, die op 1000 man geschat werd, hem toe te juichenmaar er werd ook gefloten. Deze manifestaties duurden voort totdat het rijtuig voor het aartsbisschoppelijk paleis was geko men; de politie was toen genoodzaakt, tus- schen beiden te treden. Mgr. Gouthe-Soulard begaf zich naar de groote zaal en bezag daal de vele geschenken, welke hem dezer dagen waren toegezondeneen groote mijter van natuurlijke bloemen, een staf en andere voor werpen voor den kerkdijken dien&t; tal van bloemruikers, gouden palmtakken enz. Terwijl de politie het plein deed ontruimen, hield de aartsbisschop een toespraak tot zijn getrou wen die hem in zijn paleis hadden opge wacht. Intusschen vindt de houding van mgr. Gouthe-Soulard ook onder de Fransche gees telijken geen onverdeelden bijval. Uit Bayonne meldt men bet volgende: Zondag hield de pater-jezuiet Magnie een preek in de kathe draal van Bayonne en verklaarde bij die ge legenheid, zeker te weten dat de paus de handelingen van den aartsbisschop van Aix goedkeurde en de bisschoppen laakte, die niet van zijne genegenheid jegens mij, waartoe gij zelf hem het recht gegeven hadt, en wat hij sprak was zoo goed, zoo vurig, zoo van ganscher harte gemeend, dat ik hem wel gelooven moest, dat ik hem nog geloof, wat vader ook van hem moge zeggen. Wij meenden alleen te zijn Daar hoorde ik iemand naderen en toen ik verschrikt opkeek, stond Koenraad Wal- ther voor mij. Hij geleidde een heer tot u." »A ha 1" riep mevrouw op zegevierenden toon sdaar hebben wij bet al. Twee dagen daarna kwam uw vader thuis. Van het station heeft hij zich naar zijn bureau gespoed om eerst met den verklikker te spreken en toen is hij opge wonden hierheen gekomen. Wat zegt gij, mijn kind Kunt gij nog twijfelen 1 Gelooft gij nu, dat die koel berekenende, sluwe intrigant u als eene slang heeft beloerd, u in zijno strikken wil vangen, niet uit liefde, maar uit lage zelfzucht 1 En aan zulk een mensch zou ik u uitleveren 1 Dat zal nooit, neen, nooit gebeuren, zoolang ik er nog ben en kracht bezit om mijn kind tegen valsche logen en listen te verdedigen!" Zij stond op en sloeg den arm om het sid derende meisje. Bianca drukte weenend het hoofd tegen hare borst. tWeas bedaard, mijn kind wees bedaard 1 Laat mij voor u zorgen. Maar vóór alles, verlies met diens antwoord aan den minister van onderwijs hadden ingestemd. Toen stond de bisschop van Bayonne, die zich onder de toe hoorders bevondplotseling op en zeideIk kom uit Rome en verzeker u dat de werke lijke instructies aan Z. H. aan de getrouwen, en in het bijzonder aan de geestelijkheid van mijn diocees deze zijn beoefent in de tegen woordige omstandigheeen uitsluitend deze beide christelijke deugdenLiefde en geduld, De Heilige Vader wil niet dat de geestelijken zieli mengen in de partijtwisten, en ik zal, ten minste wat mijn geestelijken betreft, aan dit bevel de hand houden. De bisschop voegde hier nog bijGij zingt eiken Zondag sHeer, zegen de republiekIndien gij dit vraagt met uwe lippen en niet met uw hart, is dat dan waarheid Ik wil dat gij weet dat ik voor mij het bid uit den grond van mijn hart. Na afloop van den dienst verbood de bis schop uitdrukkelijk aan pater Magnie, in zijn preeken to Bayonne eenige staatkundige toe speling te maken. De pater verliet daarop onmiddellijk de stad.. Volgens de Gazette de France moet de bis schop van Bayonne intusschen verklaard heb ben, dat men de woorden, door hem in de kerk gesproken, heeft verdraaid. De Moniteur de Bome schrijft, dat het proces Gouthe-Soulard een incident was, dat zoo spoedig mogelijk gesloten behoort te worden. De katholieken moeten zich niet laten afbren gen van de politieke gedragslijn, in den brief van kardinaal Rampolla aangegeven. den moed niet. Volhard in uwe weigering. Uw vader durft het niet wagen zijne bedreiging na te komen en u te onterven. Houd dien huichelaar bij zijn woord. Wij zullen zien, hoelang bij in zijne rol zal blijven van edel, onbaatzuchtig vriend. Hij zal eens het masker afwerpen en dan zullen ook uwen vader de oogen opengaan. Laat mij maar begaan en volhard gij in uw zwijgen den tegenstand. Geen moedeloosheid of uitputting mag u den strijd doën opgeven. Nu ik den ellen deling het mom heb afgerukt, zoudt gij een lafheid begaan met hem ooit uwe hand te reiken. Moed en vertrouwen, Bianca Uwe moeder waakt en zal voor u zorgen." Zij drukte een bartelijken kus op het voorhoofd van hare dochter en liet haar in moeilijken tweestrijd achter. De woorden van hare moeder hadden een diepen, smartelijken indruk op het meisje ge maakt. Het is waar, wat bare moeder uitsprak, had zij bijna onbewust zelve vermoeddoch het vermoeden was even snel geweken als het opge komen was, toen zij terugdacht aan Koenraads edele houding in het beslissend oogenblik. 't Was ook waar, hare moeder had gevolgtrekkingen gemaakt, die zij niet kon weerspreken, en toch haar hart kwam in opstand tegen de onder stelling, dat Koenraad tot zooveel laagheid in E N E L A N I). In een gisternamiddag te Londen gehouden buitengewone vergadering der Kamer van koophandel teLonden,welke door verscheidene voorname bankiers en kooplieden werd bijge woond, verklaarde de minister Goschen, dat het voornemen hesta.it tot uitbreiding van den goudvoorraad der Engelsche bank, door uitgifte van éeu-ponds-banknoten. Nadat de gezamenlijke uitgifte van banknoten, onder dezelfde voorwaarden als tot dusver, een bedrag van 38 millioen pond zal hebben be reikt, zal 4/5 van het bedrag aan banknoten tegen goud en een vijfde tegen geldswaardige papieren worden uitgegeven. Wanneer daardoor de goudvoorraad aanmerkelijk zal zijn toege nomen, zou de minister de bankwet in dien zin verlichten, dat de bank in staat gesteld wordt, in geval van inwendige crisis, bank noten tegen papieren van waarde uit te geven, onder beding dat zij voor zulk een uitgifte eene verhoogde rente aan de regee- ring betale. Het plan zou niet verplichtend zijn, maar afhangen van de wijze waarop het publiek de éen-ponds-noten opneemt. Het plan tot uitgifte van tien-shillings noten tegen dekking in zilver is opgegeven. Zou echter het buitenland zijne munt open stellen tot vrije zilveraanmunting, dan zou de bank van Engeland verzocht worden om van de bepaling in de bankwet gebruik te maken, die de bank veroorlooft een vijfde van den metaalvoorraad in zilver te houden. DUITSCHLAND. De Rijksdag zond het wetsontwerp be staat zou zijn. Zij dacht terug aan hare jeugd herinnerde zich den knaap als haar trouwen leider en beschermer; dacht aan de brieven, tijdens zijne reis tot baar gericht, aan zijn eerlijk ge laat en vrijen blik en schudde twijfelend het hoofd, als om de booze gedachten te verjagen, door bare moeder in haar opgewekt. »Neen, neen riep zij, ïdat is niet mogelijk Ik zie het nu duidelijk inik heb altijd alleen gestaan in de wereld. Mijn vader scheen onver schillig omtrent mijn lief en leed, en mijne moeder o, ik heb bet zoo dikwijls gevoeld, werd niet gedreven door liefde, wanneer zij mij in de armen sloot en mij een vluchtigen kus op bet voorhoofd drukte. Hij, hij alleen was voor mij een beschermer, een vriend. Alles iieüft hij voor mij gedaan, nimmer iets van mij gevraagd. Mijne schuld nam hij op zich, en nooit sprak hij onwaarheid, dan bij zijne zelfbeschuldiging om mij van straf vrij te pleiten. En nu zou hij, die steeds de onbaatzuchtigheid zelve was, uit lage hebzucht mij tut slachtoffer bestemmen van een koude berekening 1 Neen, neen, dat is onmo gelijk En een gelukkige glimlach gleed over haar gelaat. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1