Zaterdag 5 December, A". ?891. IN]0. 7901 ij f - e n - Te e r t g s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j" ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. E A N K IJ K. Op aandringen van Etienne heeft de Kamer Je amendementen verworpen, strekkende om verlaging of geheele schrapping te verkrijgen van de kredieten voor den dienst in het leger «n op de vloot in Annam en Tongkin. De Senaat heeft de voorgestelde surtaxe van 3 francs op suiker van niet-Europeeschen oorsprong verworpen. Het 7e bureau der Kamer heeft met 16 tegen 8 stemmen besloten tot toelating van den heerLafargue. De meerderheid vereenigde zich met de meening van den rapporteur Goirand, dat in de gegeven omstandigheden Lafargue geheel vrij was, zich als Fransch- man of als Spanjaard te beschouwen, en dat de wijze waarop Lafargue zijn burgerplichten heeft opgevat, geen invloed mag hebben op de geldigheid zijner verkiezing tot afgevaar digde. De zaak zal Maandag in de Kamer ter .sprake komen, daar de minderheid der com missie de geldigheid der verkiezing blijft be twisten. In de couloirs der Kamer wordt druk ge sproken over de interpellatie, die door twee afgevaardigden der uiterste linkerzijde, Rieard en Hubbard, tot de regeering zal worden ge richt. De houding der geestelijkheid vormt het onderwerp dezer interpellatie, waarbij men vooral zal trachtende verhouding tusschen de Italiaansehe en Fransche regeeringen ter sprake te brengen. Waarschijnlijk zal echter de regeering verwijzen naar hare vroegere verklaringen en daarbij betoogen dat zij, door het vervolgen van mgr. Gouthe-Soulard reeds voldoende blijk gegeven heeft van hare doortastendheid tegenover de ultra-cleriealen. Terwijl nog telkens door Fransche geeste lijken verklaringen worden afgelegd, waarbij zij hun instemming betuigen met de han delwijze van mgr. Gouthe-Soulardhet nieuwste schrijven in dien geest is van den bisschop van'Viviers wordt uit Rome aan de Liberté gemeld, dat het Vaticaan voor nemens is, in een nader vast te stellen vorm, tot de Fransche geestelijkheid de vermaning te richtenniet langer te volharden in de vijandige houding, welke sommige leden dezer geestelijkheid tegenover de regeering hebben -aangenomen. De Figarotegen welk bladzooals men weet, een vervolging was ingesteld wegens het openen eener inschrijving ten behoeve van den aartsbisschop van Aix, is tot 500 frs. boete veroordeeld. De directeur van een an der blad, le Père Peinard, werd tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld, ter zake van aanhitsing tot oproer onder de militairen. De mijndistricten in de departementen Nord en Pas-de-Calais hebben hun gewone •aanzien teruggekregen. Overal wordt gewerkt, behalve in de mijnen van Lefarest, Courcelles en Vend die herstellingen moeten onder gaan. De troepen keeren naar hunne kaztr- nes terug, en ook de gendarmerie maakt zich tot den aftocht gereed. Op verschillende plaatsen is de hervatting van den arbeid feestelijk gevierd, en werden de afgevaardigden die aan de beraadslagingen van het congres hadden deelgenomen, met muziek en flambouwen ingehaald. De minister van justitie heeft den procu reur-generaal van Douai opgave verzocht van de vonnissen, geveld ter zake van ongeregeld heden tijdens de werkstaking. De minister is voornemens, den president der republiek aan te bevelen, zich welwillend te betoonen ten opzichte der veroordeelde mijnwerkers. De arbeid in de noordelijke mijndistricten wordt ongestoord voortgezet. Alle krachten worden ingespannen, teneinde liet tijdverlies in te halen en de schade zooveel mogelijk te beperken. De gendarmerie is, met uit zondering van twee of drie posten, naar hare standplaatsen teruggekeerd. B E I G I ft. Men verzekert aan de Indêpendance, dat de onderhandelingen, tusschen Duitschland en België gevoerd, met betrekking tot een handelsverdrag, nagenoeg afgeloopen zijn, zoodat het verdrag nog in den loop dezer week te Berlijn zal worden geteekend. Onmiddellijk daarna zal onze regeeringen die derFransche republiek de quaestie der invoerrechten aan de Franseh-Belgische grens hespreken. De justitie gaat voort met het nemen van strenge maatregelen tegen pornographische geschriften. Te Gent werden dezer dagen een zeker aantal hoeken, waarvan de inhoud strijdig werd geacht met de goede zeden, in beslag genomen; en dit lot trof zelfs alle uit gaven, door een der boekhandelaars aldaar, in den laatsten tijd in het licht gegeven. De boeken en andere publicatièn van dezen uit gever werden zelfs in de bibliotheken en in leesinrichtingen opgezocht en verbeurdver klaard. ENHLANI). Aan het ministerie van buitenlandsche zaken is eene depêche ontvangen van den consul te Newehang (China), volgens welke er geruchten liepen van eenen opstand op hon derdvijftig mijlen afstands naar het westen, op eene plaats waar zich geen Europeanen bevinden. Er werden troepen heengezonden. De plaatselijke overheid werd volkomen in staat geacht den opstand te dempen. De presbyteriaansche zendeling Fulton was uit Kingchow aangekomen en berichtte dat eene bende van een paar honderd roovers een dorp geplunderd hadden nabij de grenzen der provincie Tschili, Het verkeer tusschen de bevolking en de Europeanen en Christenen was in die provincie vriendschappelijk. De onlusten kwamen geheel onverwachts. Aan de Daily Chronicle wordt uit Tientsin ge meld dat Li-Hung-Chang den opstand een voudig voor eenen rooftocht aanziet, welke niet tegen de dynastie of de regeering gericht is. Ook is aan het ministerie van binnenl. zaken een telegram ontvangen van den Brit- schen gezant te Peking, waarin het bericht betreffende den moord op de Christenen wordt bevestigd, met mededeeling dat de vermoorden allen inboorlingen zijn, maar dat geen enkel Europeaan gedood is. Het bericht van de Figaro betreffende een Britsch-Chineesch verbond is een canard. Het Lagerhuis van Nieuw-Zuid-Wales heeft het wetsontwerp tot invoering van den werkdag van 8 uren bekrachtigd. In hetzelfde Huis is voorgesteld invoer rechten te heffen van cacao, tabak, suiker, vruchten, ijzer, oliën en graangewassen en bovendien een recht van 15 pCt. ad valorem van weelde-artikelen, waaronderzijde, fluweel, schilderijen, juweelen, rijtuigen enz. De lijst van vrijgestelde artikelen blijft beperkt tot 200 ondergeschikte artikelen van invoer. Gladstone- zal in het midden dezer maand naar Biarritz vertrekkenna Kerstmis zal hij een bezoek brengen aan de villa van zijnen vriend Stuart Rendell, te Sanrappad, DUITSCHLAND. De rijkskanselier Von Caprivi heeft Woens dag in den Rijksdag aangekondigd, dat de militaire wetsvoordracht bestaat in vermeer dering der kaders. Zij zal echter eerst in het aanstaande zittingjaar worden aangeboden. De staatssecretaris Von Boetticher heeft in de begrootings-commissie voorgesteld, in 1897 te Berlijn eene wereldtentoonstelling te houden. Voor de deelneming van Duitsch land aan de tentoonstelling te Chicago be willigde de commissie een krediet van 900,000 mark. De tegelijker tijd met de Duitsch-Belgische, tusschen Oostenrijk-Hongarije en België te Berlijn gevoerde onderhandelingen over het handelstractaat zijn geëindigd door de onder- teekening van het tractaat door de twee wederzijdsche gedelegeerden, welke gisteren aan het ministerie van buitenlandsche zaken heeft plaats gehad. OOSTENRIJK. De Oostenrijksche delegatie heeft de gewone en buitengewone oorlogsbegrootingen en de begrooting van marine aangenomen, alsmede de kredieten toegestaan, aangevraagd voor troepen in Bosnië en de Herzegowina. De Oostenrijksche en de Hongaarsche delegatie zijn gisteren beide gesloten. In den Rijksraad heeft de anti-semiet dr. Roser eene heftige rede gehouden tegen het openbaar loterijstelsel in Oostenrijk. Het geheele stelsel noemde hij »een schande voor de regeering en voor een beschaafd land" en hij vestigde de aandacht op de wetten, onlangs in de Vereenigde Staten ingevoerd tegen het per post verzenden van advertentiën of rond zendbrieven, waarin aangespoord wordt tot het deelnemen in loterijen of ander spel. De Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden heeft de regeering gemachtigd voor- loopige handelsverdragen te sluiten met Turkije, Bulgarije, Spanje en Portugal. Aan de Hongaarsche delegatie is vertrou welijk medegedeeld, dat keizer Wilhelm het volgende jaar de groote manoeuvres in den omtrek van Ftinfkirchen zal bijwonen. De beide keizei s zullen dan gedurende 14 dagen de gasten zijn van den voormaligen Hongaar- schen minister-president Tisza. ZWEDEN. Volgens gerucht zou de regeering voor nemens zijn, in Januari in den Rijksdag voorstellen te doen tot vermindering der in voerrechten op graan en andere levensmidde len. De ellende, die onder den arbeidersstand heerscht en dag aan dag meer in het licht treedt, zou de menschen, dia voor liet meeren- deel voorstanders zijn van beschermende rechten, tot dien stap genoopt hebben. De meerderheid der Tweede Kamer is tegen de beschermende rechten en zelfs in de Eerste Kamer gelooft men een voldoend aantal stemmen te kunnen verkrijgen voor voor stellen, die de regeering in genoemden zin voornemens is te doen. RUSLAND. De Christen-kooplieden moeten aan de regee- ring verzocht hebben, de meergegoede Joden niet uit het land te drijven, wegens het nadeel dat de handel daardoor zou ondervinden. De provinciale gouverneurs deelden aan de lei ders dier beweging echter mededat hun verzoek waarschijnlijk vergeefsch zou zijn. Volgens de Petersburgsche Beurs-coarant zal de Russische regeering a! het graan van particulieren opkoopen, aan wie slechts een genoegzame voorraad voor eigen onderhoud zal worden gelaten. Al het graan, dat aange kocht zou worden tot den prijs van den dag waarop het uitvoer-verbod verscheen, zou on der de noodlijdenden worden verdeeld. De Nov. Vremj a verzekert, dat maatregelen zijn genomen om de opeenhoopingen van graan aan de stations in het zuiden tegen te gaan. Per scheepsgelegenheid zal het van Novoros- sik over de Zwarte zee naar Sebastopol of Odessa worden gezonden. Alle schepen met graan voor de noodlijdenden zullen tolvrij zijn. Voorts zal, onder leiding van generaal An- nenkoff, worden aangevangen met den aanleg van openbare werken, teneinde hen die hun brood willen verdienen, daartoe in de gelegen heid te stellen. ITALIË. Te Venetië zal weldra, op voorstel der Italiaansehe regeering, eene internationale conferentie gehouden worden ter overweging abonni hentsprijs, per kwartaal iranco per postdoor het geheele Rijk. Afzoudetlijke noinmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUK. BAK: BOTGR8TKAAT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me» inbegrip van eene Courantf t.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiefcemt.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1