uit Rome bijgewoond. Daar werd ondanks bestrijding hunnerzijds een motie aangenomen, die den uitgestelden bouw van een policli- nïek en een paleis van justitie, alsmede de voltooiing van de Via Cavour eischt, terwijl de afgevaardigden tegelijk de zedelijke ver plichting op zich namen hun mandaat neder te leggen, als zij deze werken niet kunnen doordrijven. Nu is reeds een interpellatie in de Kamer over den toestand in de hoofdstad aange kondigd, die, na de bespreking der algemeene staatkunde door Cavallotti, aan de orde komt. Het zal voor de regeering een netelige zaak wezen, want verscheidene redenen zulien hier samenwerken om de rijen der oppositie te versterken. B U L G A R IJ E, De Bulgaarsche dames, die, in het belang hunner in de gevangenis te Sofia opgesloten verwanten, de tusschenkomst der vreemde vertegenwoordigers hebben ingeroepen, onder vinden tal van moeilijkheden. Reeds voor de tweede maal zijn zij bij den rechter van instructie ontboden, die haar met vervolging en voortdurend politie-toezicht bedreigde, wanneer zij niet een door hem opgesteld stuk teekenden, de verklaring inhoudende, dat hetgeen in hare memorie aan de mogend heden beweerd wordt, onwaar is. Moedig hebben de dames dat echter ailen beslist geweigerd. EGYPTE. De ministerraad heeft aan de Suez-Kanaal- inaatschappïj concessie verleend tot aanleg van een stoomtram tusschen Port Sa'id en Ismaila, tegen eene vergoeding aan de regee- rihg van 8 pCt. der netto ontvangsten. ZWEDEN. De werkstaking onder de mijnwerkers te Norberg breidt zich steeds uit. In het gan- sche district staan thans de mijnen stil. Tot dusver is alles rustig, maar ter voorkoming van pogingen tot rustverstoring is eene aan zienlijke politiemacht uit Stockholm derwaarts gezonden. AMERIKA. De verkiezingsstrijd in de Argentijnsche republiek dreigt zeer fel te zullen zijn, daar de aanvankelijk verzoende partijen weer met eikander ovei lioopliggen. CHINA. De regeering heeft het officieele bericht ontvangen van generaal Nich, bevelhebber der troepen in het district Kinchow, dat hg met eene sterke macht den 27n en 28n November de opstandelingen ten oosten dier stad heeft aangevallen. De vijand werd klaarblijkelijk geslagen en verloor 600 man; daaronder hun hoofd-aanvoerder. De bevel hebber te Jeho heeft eveneens de oproerlingen verslagen. Aan de Times wordt uit Singapore geseind, dat volgens uit Tientsin gezonden depêches de tijdingen over den Mongoolschen opstand zeer overdreven zijn. Het cijfer der rebellen is beneden twee duizend. De opstand heeft alleen beteekenis door de vrees der regeering en de weerloosheid van Peking. De regee ring moest aldaar kleine troepenafdeelingen naai- de plaats van den opstand zenden, tengevolge van geldgebrek. De onderkoning zond duizend soldaten, maar moest Takoe twee weken zonder proviand laten om nog duizend man te kunnen zenden. Vermoe delijk kan het keizerlijk voetvolk de bereden oproerlingen, die het moeilijk en slecht bevolkt terrein kennen, kwalijk achterhalen. De buitenlandsche consuls te Tientsin hebben bescherming door de marine aangevraagd, daar de bevolking van Peking tegen de Euiopeanen steeds vijandiger wordt en hen reeds onder de stadsmuren met steenen wierp. De Chronicle ontving uit Tientsin verdere tijdingen over den opstand, welke melden dat weder onderscheiden dorpen geplunderd zijn, waar alle aldaar gevonden inlandsche Christenen vermoord zijn. Volgens ambtelijke berichten werden vele hoofden der muiters onthoofd, waaruit de nederlaag der opstan delingen zou blijken. De Londensche correspondent der N. B. Cl. schrijft van 4 dezer: De Engelsche gezant te Peking seint het volgende Een opstand is uitgebroken bewesten Jehol aan gene zijde van den grooten muur. In de noordelijke gedeelten der provincie Petchili komen de bandieten slechts sporadisch voor zij worden geholpen door geheime genoot schappen en misschien helpen ook de Mahome- daansche Mongolen mede. De beweging moet reeds zekere afmetingen hebben erlangd twee a drie belangrijke steden heeten door de opstandelingen veroverd, waarbij honderden inboorlingen zijn, waaronder talrijke christe lijke inlanders, maar vooralsnog geen enkele Europeaan. De regeering zond 6000 man keur troepen aangevoerd door den hoofdofficier der provincie. De regeering gelooft gemakke lijk den opstand te kunnen dempen. De gezant waarschuwt tegen sensatie-nieuws eene Britsche kanonneerboot is te Tientsin aanwezig, terwijl een tweede de Yangtse- Kiang opvoer naar Ichangdie gewesten schijnen rustig. Volgens over Japan en San-Francisco ver- zonden berichten uit China zijn de oproer makers van Ichang nog ongestraft. Biniienlandseiie Berichten. SCHIEDAM, 5 December 1891. De toestand van den heer II. G. Klaphake, kapelaan der O. L. Vrouwe-Visitatie-parochie alhier, die na de operatic welke hij heeft ondergaan aanvankelijk redelijk wel was, heeft gisteiavond eene ongunstige wending genomentengevolge waarvan hij heden nacht te een uur is overleden. In eene buitengewone vergadering van de afdeelirig Schiedam" van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, te houden op Zater dag '19 December 1891, des avonds te 7ys uur in »Musis Sacrum", zal als spreker op treden de heer dr. H. Blink, van Amsterdam, met het onderwerp: »Eenige bladzijden uit de ontwikkelingsgeschiedenis van den vader- landschen bodem". Belangstellenden hebben tot deze vergade ring vrijen toegang. Donderdagnamiddag zijn er ten huize van de wed. P. aan de Korte Haven alhier, terwijl zij afwezig was en daarbij haar kamerdeur had opengelaten, een bedrag van f40 en een paar gouden oorbellen gestolen. Het geld lag in de ongesloten lade eener chiffonnière en de oorbellen lagen op tafel. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat deze diefstal is gepleegd door de 15-jarige meid J, M. v. d. W., die zich in den laatsten tijd aan meer diefstallen heeft schuldig gemaakt. Alles is, op enkele stuivers na, terechtge komen. Hedennamiddag ruiin 12 uur is de boeren knecht P. Schiltkamp, wonende te Hillegers- berg, door uit te glijden op zijn spoelingschouw in de Buitenhaven te water geraakt. Hij is daaruit met een roeiboot gered door den schip persknecht J. G. Herbout, waarna hij is ge bracht in de branderij van den heer Engering aan den Buitenhavenweg, waar de genees heer Van der Sman hem hulp heeft verleend. Oogenschijnlijk had hij geen letsel bekomen. Bij kon. besl. is aan den ontvanger der directe belast., invoerr. en accijnzen den heer F. C. M. Groshans, te Gorinchem, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend, behoudens aanspraak op pensioen. geboren. Men zegt, dat hij koning Lodewijk van Holland tot peet had. Graaf van Randwijck was onder koning "Willem II, voor 1848, minister van binnen- landsche zaken en vroeger commissaris van Z. M. in de provincie Drente. Later was hij verbonden aan het Huis van Koningin Sophia en vervulde hij tot aan den dood van die vorstin de hofbetrekking van grootmeester. Na zijne aftreding als zoodanig bleef hij als grootofficier aan de hofhouding verbonden. Er is in de laatste dagen in elk huis, waar kinderstemmen weerklinken, een juich toon opgegaan. Het portretje van de kleine Koningin op de brieven! Hoe lief en hoe aardig Maar zonder eenige uitzondering is er overal een groote teleurstelling gevolgd Hoe grof en hoe leelij k I Waarom worden zoovele dingen in ons land toch zoo stumperig gedaan Ze kosten veelal meer geld dan elders. Ieder kent de post zegels met liet kleine koninkje van Spanje, die allerliefst zijn. Waarom niet eens verge leken, eer het grove beeld van ons bekoorlijk Koninginnetje tot uitgifte werd goedgekeurd A o.) In het belang van de scheepvaart, handel en nijverheid doet de schippersvereeniging j>Schuttevaer" pogingen om van den minister van waterstaat enz. eene betere normalisee ring van den Neder-Rijn en de Lek te ver krijgen. Daartoe zijn echter, boven de begroo ting, nog f200,000 noodig. Om die reden hebben verschillende ver- eenigingen en besturen, ook het gemeente bestuur van Vianen, besloten bij de Tweede Kamer aan te dringen, dat aan den minis ter die gelden worden toegestaan. Vooral te Vianen wordt dit gewenscht, omdat aldaar in den laatsten tijd is gebleken, dat het daar bijna ondoenlijk is op den zuidelijken oever der rivier de Lek eene aanlegplaats voor stoombooten te maken, waarvan op den duur kan worden gebruik gemaakt. De gemeenteraad van Wormer (N.-H.) heeft besloten tot het invoeren van eene progres sieve inkomstenbelasting in plaats van de bestaande klassen betaliDg. Bij de nieuwe rege ling zullen de inkomsten beneden f500 on belast blijven. Uit Grave zal een »monster"-adres aan de Koningin-Regentes worden gericht, met het verzoek, dat daar het garnizoen moge blijven. Op 82-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage ontslapen mr. Lodewijk Napoleon graaf van Randwijck, den 2n Mei 1807 te Amsterdam Volgens opgave van Bureau Veritas zgn in de maand October verongelukt 100 zeil schepen, alsvan Duitschland 8, Amerika 16, Engeland 34, Denemarken 3, Frankrijk 9, Nederland 2, Italië 2, Noorwegen 18, Rus land 3 en Zweden 5, waaronder 3 vermiste. In dezelfde maand zijn verongelukt 16 stoomschepen, als van Amerika '2, Engeland 9, Spanje 1, Griekenland 1. Noorwegen 2 en Portugal 1. Aan den Hoek-van-Holland is eene nieuwe reddingboot beproefd van Engelsche con structie, welke in zee uitmuntend voldeed. De zelfrichtende boot bleek flink tegen de braading bestand te zijn en goed te schieten en te richten. Het vervoer van het vaartuig leverde echter groote moeilijkheden oper waren niet minder dan tien paarden noodig om de boot tegen het duinslag op te trekken. Dit kan eene reden zijn om haar voor dit gedeelte onzer kust, waar hooge steenen dammen liggenongeschikt te verklaren. Nadere proeven zullen hieromtrent uitspraak doen. Door wijlen den heer W. Tromp, oud-no taris te Bergutn, onlangs te 's-Hage overleden, is aan het Nutsdepartement te Bergum ge legateerd de som van f 2000, vrij van succes sierechten, met speciale bestemming als "vast fonds ten bate van de departements-bewaar- school. Onder voorzitterschap van den heerBlan- kenstein, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Oegstgeest, is eene vereeniging van ambtenaren ter secretarie voor Zuid-Holland opgericht. Voor de betrekking van bode bij het hoogheemraadschap van Schieland te Rot terdam, op eene jaarwedde van f800, hebben zich ongeveer 300 sollicitanten aangemeld. De typhus is te Scheveningen epidemisch heerschende verklaard. (Tad.) De afdeeling Groningen van den 3>Volks bond,Vereeniging tegen Drankmisbruik" heeft zich tot den gemeenteraad gewend met het verzoek, dat de drankwinkels gedurende de maanden April tot en met September des morgens niet v<5or 6 en gedurende de maan den October tot en met Maart des morgens niet vóór 7 ure mogen worden geopend. De raad heeft hierop gunstig beschikt. Tevens is besloten, dat de koffiehuizen, bier huizen, slijterijen tapperijen en kroegen ten 12 ure 's nachts gesloten moeten worden. Mejuffrouw de weduwe Hoofs, oudste inwoon ster van Amstenrade, is op ruim 99-jarigea leeftijd overleden. Aan het ontsporingsterrein te Halfweg is gisteren de tender ontgraven en vervoerd; de machine, die zooals thans is gebleken, betrek kelijk weinig is beschadigd, dacht men heden te kunnen verplaatsen. De vernielde wag gons waren grootendeels materiaal uit België, die minder vast aaneengekoppeld kunnen wor den. (xV. li. Ct.) Men meldt uit Nieuwediep aan de N. B. Ct. van gisteren Terwijl de visschersvloot hedenmiddag voor den opkomenden storm uit de Noordzee naar Nieuwediep terugkeerde, is een Urker vaar tuig, U.K 47, gevoerd door schipper K. Ras, door eene stortzee omgeslagen. Alle opvaren den. drie in getal, vonden hun graf in de golven. Wèl werden door eene in de nabijheid zeilende schuit nog vruchteloos pogingen aan gewend om de ongelukkigen te redden. De namen der omgekomen visschers, die allen te Urk woonachtig waren, zijn KL Ras, K. van Urk en M. Koster. Beide eerstgenoem- den waren gehuwd. De omgeslagen schuit is naar zee gedreven. Volgens een nader bericht is het vaartuig onderstboven op den Zuidwal bij het Nieuwe diep gedreven. Men zal trachten het vaartuig: te lichten en in de haven te brengen. De heer J. Margadant wijdt in de jongste sHaagsche Stemmen", uitgave van W. P. van Stockum te 's-Gravenhage, eeae herin nering aan de twee boomen in het Malieveld in Den Haag, waarvan een door den jongsten storm werd omgeworpen. Die twee boomen, zegt hij, vertegenwoordigen eene herinnering,, ze getuigen van ons verleden, van de historie onzer schoone stad. Onder hun aanvankelijk zoo dun en doorzichtig, maar steeds breeder en dichter wordend lommer, stond, althans sedert de helft der vorige eeuw, de groote, mooie, dus- genoemde statentent, eerst voor de heeren ge committeerde raden bestemd en waarin later de stadhouder de jaarlijksche wapenschou wing van de Haagsehe schutterij of de ma noeuvres der prinselijke garde bijwoonde.. Voor die tent, in de schaduw dier boomen, plaatste zich Willem IV, de eerste erfstad houder, en na hem zijn zoon, de laatste stad houder, prins Willem V, en liet de zes ven delen der schutterij het Groene, het Co- lombine, het Witte, het Blauwe, het Oranje en het Orange-Blanche-Bleu vendel; of wel de regimenten zijner lijfwacht, onder de-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2