OÉrwi zer der 31e klasse, iFliüwifeiii GEVRAAGD Verkiezingen. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Stertel ij k N e n w s. AD TEUTEN TIEN. Bureau-Materiaal; School- behoeftenLeer- en Leesboe ken; Atlassen; Kaarten en Schoolprijzen. u met inbegrip van Pension. opwekkende tonen der muziek, langs zich henen trekkenterwijl de Haagsche burgerij zich schaarde om het ruime, door de vroo- lijke voorjaarszon beschenen veld, om getuige te zijn van het militaire schouwspel, dat steeds het voorrecht had, de belangstelling der menigte te wekken. Natuurlijk dat, naar oud-vaderlandsche zede, een maaltijd de wa penschouwing besloot. De magistraat dineerde met de burgerofücieren op den Doelen; en dan gebeurde het wel, dat de prins zelf bij het nagerecht verscheen en eenigen lijd te midden der feestvierenden vertoefde. Thans is verschenen het eerste nummer van De JSfederlandsch e Visscherij, orgaan voor de see- en Hviervisscherij in haar ge- leeltn omvang, onder redactie van H. Cor- nelissen te Monnikendam. Medewerkers zijn de heeren: O. J. Bottemanne Mzn., B. Demmer, G. Dirkzwager Mz., G. A. ten Houten, dr. C. Kerbert, C. J. J. H. van Kempen, dr. Leo de Leeuw, dr. Th. W. van Lidth de Jeude, T. A. O. de Ridder en mr. F. J. M. A. Reekers. Naar men verneemt, zal er te 's-Graven- hage met Januari worden uitgegeven een staatkundig en staathuishoudkundig weekblad. De beide eerste nummers zullen reeds in den loop dezer maand verschijnen. Amsterdam. In de zitting van den ge meenteraad zijn "Woensdag de plannen behan deld tot bebouwing der museumterreinen. In de avondzitting is het plan van burg. en weth. aangenomen, en burg. en weth. te machtigen aldaar een gebouw te stichten, dat zal worden bestemd voor vestiging van de »Sophia- Augusta-stichting" voor plaatsing der kunst werken van de Vereeniging tot vorming van eene openbare verzameling van hedendaagsche kunst"en voor het houden van de driejaar- lijksche tentoonstelling van werken van levende meesters, waarvan de kosten zijn geraamd op f500,000. Verscheidene amendementen op het voor stel van het dagelijksch bestuur werden ver worpen alleen werd overgenomen dat van den heer Bake, strekkende om thans niet te be slissen of het terrein voor villabouw of voor algemeen bouwterrein gebezigd kan worden. Voor liet gebouw heeft de familie Van Eeghen f150,000 beschikbaar gesteld. BarneveM. Door het departement der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" alhier is eene volksbibliotheek opgericht, waar een ieder gratis boeken ter lezing kan krijgen. De catalogus bevat vele werken van goede schrijvers. Door alle liberale kiesvereenigingen in het hoofdkiesdistrict Tiel is de heer mr. M. Tyde- man Jr., te Breda, candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature- Dijckmeester). Candidaat der anti-revolutionnairen is mr. JE, baron Mackay, die door de katholieken gesteund wordt. Gistermiddag kwamen twee mannen in het kan toor van Russell Sage, Broadway no. 71, te New-York en vorderden 1.200.000 dollars. Sage weigerde, en toen wierp een hunner een dynamiet-bom, welke ontplofte, het huis ten deete vermelde, vijf menschen doodsloeg en er tien wondde. Ook de dader is om gekomen. Men denkt dat hij waanzinnig was. De burgemeester van Offenbach, voorzitter der vereeniging voor lijkverbranding aldaar, heeft van de regeering bevel ontvangen zich, desnoods met geweld, te verzetten tegen het in gebruik stellen van den verbrandingsoven. Onlangs werd onder Weerd aangehouden en naar Pruisen uitgeleid een rondreizend muzikant, die zich schuldig had gemaakt aan ontvoering van een 7-jarig meisje, dat voor hem bedelen moest Hij is nu door het hof te Kleef veroordeeld tot 2 jaar tuchthuisstraf. De stationschef van Kirchlengem, waar op 22 Mei jl. het spoorwegongeluk plaats vond, dat o. a. aan mevr. Carré het leven kostte, is tot een jaar gevangenis veroordeelde De machinist van den personentrein, welke den extra trein van den circus Carré in de flank reed, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Het sensatieproces, waarin gravin Russell scheiding eisehte wegens mishandeling door haren echtgenoot, is gisteravond geëindigd met eene uitspraak der jury ten gunste van den graaf, nadat de voorzitter van het hof ten krachtigste te zijnen bate het verhandelde op gesomd had. Charles Grande, de schrijver van dreigbrieven aan Engelsche daraes, met het doel baargeld af te persen, is door The Central Criminal Court tot twintig jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De honderdste verjaardag van Mozart's dood werd heden, Zaterdag, te Weenert gevierd met een plechtige godsdienstoefening in de St.-Ste- fanuskerk, waarhij het groote Requiem van den beroemden toondichter werd uitgevoerd. Rosa Bonheur heeft eene groote schilderij voltooid, waaraan zij drie jaar gewerkt, heeft. Het stuk is ge titeld »le Dépiquage" (Dorschen door paarden) en stelt tien levensgroote paarden voor, die al dravende graanhalmen stuktrappen. Er werd, naar men verze kert, de kunstenares een som van 300,000 francs voor deze schilderij geboden, maar zij wees die van de hand. Een bedelares van 75 jaar, op krukken, is Maandag te Parijs op straat, terwijl zij hare wekelijksche gaven opzamelde, plotseling over leden. In hare woning heeft men in hare stroo- matras 50,000 francs in solide effecten en een paar duizend fres. aan goud in een ouden schoen verstopt gevonden. De onlangs overleden professor Ignaz Hoppe, hoog leeraar in de algemeene therapie en pharmacolo gic aan de hoogeschool te Basel, heeft in zijn uiter sten wil zijn vermogen een half millioen frank bestemd voor het onderzoek van de mensehelijke ziel. Eenige geleerden moeten zich in zijn huis vestigen, daar aanhoudend nadenken over het wezen der zielen de uitkomsten hunner onderzoekingen openbaar maken. De bloedverwanten van prof. Hoppe Hannoversche neven betwisten echter de geldigheid van het tes tament en beweren, dat de erflater in het laatst van zijn leven i.iet toerekenbaar was. Het een maand geleden van Fécamps naar Newfoundland vertrokken visschersschip Coriolan is met zijne gansche bemanning, uit 30 perso nen bestaande, vergaan. De meeste verongelukten zijn vaders van ge zinnen. liet officieele bulletin van het Kais, Oesundheitsamt te Berlijn van Donderdag geeft omtrent de influenza in de jongste bcrichtsweek de volgende cijfers: overleden te Altona 1 iCharlottenburg 3, Dresden 2, Frankfort 2 en Londen 7 personenaangetastte Frankfort 278, Neurenberg 3, Posen 22 en te Kopen hagen 303 personen, terwijl in de ziekenhuizen te Berlijn zijn opgenomen 47 inlluenza-lijders. Polen zal het volgend jaar in den rouw wezen. Alle kleedingtnagazijnen hebben groote bestellingen rouw- goedeien gedaan, omdat het plan is gevormd dat alle patriotten het jaar 1702, waarin Polen als rijk ophield te bestaan, in rouw zullen herdenken. Te Melitopal in a> Krim is een trein ontspoord; hierdoor drongen de achterste wagens tegen de voor ste op en hierbij geraakte een lading lucifers in een der voertuigen in brand. Binnen enkele mmuten stonden acht wagens in vlamverscheiden personen moeten zwaar gewond zijn en een der conducteurs werd gedood. In de academie van wetenschappen te Peters burg heeft de hoogleeraar Issaieff eene rede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de 40,000,000 menschen in Rusland, die volgens hem honger lijden, omstreeks 300,000,000 roe bels vereischen, in plaats van de 60,000,000, waarmede de regeering voornemens is hen te steunen. Prof. Walter II. Smith, de meest bekende weer kundige in Canada, heeft voorspeld dat deze winter voor Europa opnieuw zeer streng zal zijn. Ook zegt hij dat bij de reizen over den Atlantischen Oceaan het weer veel ruwer zal wezen, zoodat alle schepen goed zullen doen een zuidelijker weg te volgen. liet slechte weder in Europa en de buitengewone droogte in Amerika zijn volgens prof. Smith een ge volg van de omstandigheid, dat het groote noordelijke windgebied zich ver zuidwaarts heeft verplaatst. Uit Bombay komt een zonderling verhaal over de vermoedelijke oorzaak van het hevig woeden van cholera aan boord van de in de haven liggende oorlogs schepen Marathon en Redbreast. De verklaring, door de equipage van die ziekte gegeven, en vast door haar geloofd, is dat zij werd medegedeeld door een donkere, geelachtige wolk, die over het schip heen trok, onmiddellijk vóór de eerste slachtoffers werden aangetast. Een correspondent van een dagblad te Bombay heeft aan dat verhaal niet weinig krediet ge geven door verschillende soortgelijke gevallen op te noemen, waarin cholera uit eene wolk ontstaan is. Het opmerkelijkste voorbeeld betreft een bark, die nu 35 jaar geleden in de haven van Kurrachee voor anker lag. De wolk trok hier alleen over het voorste gedeelte van het vaartuig en zond eene regenbui «eer, die alleen dat gedeelte van het dek nat maakte. Aan den anderen kant was het schip volkomen droog. Kort na den regenval kregen al de matrozen, op wie de bui was neergedaald, een hetigen aanval van cholera, en een aantal hunner bezweek aan dien aanval. Het geval van de Marathon en de Redbreast is te zondeilmger, omdat de cholera-gevallen zich tot die beide schepen bepaalden, en de stad geheel vrij van die ziekte was. De olficieren van het Engelsche stoomschip Sussex, dat van Yokohama in Victoria is aange komen, verhalen eene zonderlinge historie. Vijf Engelsche marine-officieren en drie jonge Ameri kanen ondernamen, onder aanvoering van twee ingeboreneneen tocht op den Fusiyarua den heiligen berg der Japanneezen. Na twee dagen weigerden echter de Japanneezen het uitstapje voort te zetten en zwoeren zich zelf te zullen dooden ingeval de Europeanen op het verder bestijgen van den berg bleven aandringen. Daar de acht vreemdelingen er niettemin op stonden de beklimming van den berg voort te zetten trokken de gidsen plotseling hunne zwaarden uit de scheede en sneden zij zich daarmede, voor de oogen der verschrikte vreemdelingen, het lichaam open. Op den jongsten der Amerikanen maakte dit voorval zulk een indruk, dat hij zich op de plaats doodschoot. In een voordracht, in het Franklin Instituut te Philadelphia gehouden, heeft dr L. Webster Fox betoogd, dat de kleurenblindheid veel meer voorkomt bij beschaafde dan bij onontwikkelde volken. Met het oog hierop werden door hem 250 Indianen-kinderen onderzocht, waaronder •100 jongens. Terwijl hij nu bij deze geen enkelen kleurenblinde aantrof, vond hij bij 100 blanke jongens uit verschillende deeien der Vereenigde Staten minstens 5 kleurenblinden. Verder merkte hij op, dat ook bij de Indianen, evenals bij de beschaafde volken, de kleurenblindheid bij het vrouwelijk geslacht veel minder voorkomt dan bij het mannelijke. Reeds vroeger werd door geneeskundigen uitgemaakt, dat op de duizend blanke meisjes slechts twee kleurenblind zijn en dat dit cijfer voor knapen veel hooger is. De maïs als broodvrucht. In Belgie wordt de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van het mengen van maïsmeel in bet meel van tarwe en rogge. De maïs geeft 95 pCt. bloem, de rogge slechts 81 pCt., de tarwe nog minder. Maar de maïs bevat te weinig kleef stof of gluten, daarentegen zoovee) meer zetmeel, het maïsmeel zou derhalve gevoegd moeten wor den bij meel van tarwe, die veel proteïnstoffen bevatten(zooals men weet munten de zeer pro ductieve Engelsche tarwesoorten daardoor ook niet uit, want zij moeten zelfs nog met harder glutineuser graan oversneden" worden). Men kan zeer voedzaam brood bakken van rogge, maïs en haver: wel een beetje zwaar en stijf, maar het blijft iang versch; degelijker brood verkrijgt men van 2/, rogge en maïs, en een dito mengsel van tarwe en maïs ziet er nog veel fraaier uit, maar is iets minder voedzaam, In ieder geval zal het de moeite wel waard wezen, zich hieromtrent door bakproeven te vergewissen. Prof. Jules Oppert heeft, naar The Athcnaeuui bericht, dezer dagen een belangwekkende ont dekking gedaan. Uit een door Strussmaier open baargemaakt oud-Babylonisch contract-tateltje bewijst hij, dat de Babyloniërs, tijdens den krijgs tocht van Xerxes tegen de Grieken, van 's konings afwezigheid gebruik hebben gemaakt om tegen het Perzisch gezag op te staan en zich een eigen koning (Samas Erba) gekozen hebben. De verwoesting van den tempel van Belus en Xerxes, straffen van de Babyloniërs na zijn terugkeer uit Griekenland, waarvan Grieksche schrijvers melding maken, zcu daardoor zijn verklaard. Dat men van koflieboonen brandewijn maakt is bekendmaar thans is het zoo wordt uit Costa Rica bericht ook gelukt wijn te maken van koffieboonert. Proeven van zulken koffiewijn, aan de regeering gezonden, moeten zeer goed voldaan hebben. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York en Baltimore (via Amstei - dam) bestaat door middel van het stoomschip Schiedam. De laatstp buslichting an het post kantoor te Rotterdam is bepaald op 9 Decem ber, des morgens ten 5 ure. De wijze van veizending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 December. Johanna Petro- nella, dochter van J. Suttorp en M. Brockhus, Dctterdamsche dijk. Overleden 4 December. Helena .Tacoba Brederoo, oud 44 jaar en 2 maanden, Doei en- hofje. Jacoba Maria van Rijn, oud 1 jaar en 3 maanden, Eelenasti nat. 5. Abraham Pieter Jacob den Outer, oud 2 jaar en 2 maanden, Maasstraat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam zijn voornemens op Donderdag den 2Mn December 1891, des namiddatrs ten 1 ]4 ureten Raad huize aldaar aan de binnen de gemeente gevestigde boek handelaren voor een termijn van 3 jaren aan te besteden de levering van: De voorwaarden van aanbesteding bene vens de monsters zijn voor de belangheb benden op de Secretarie ter inzage van af Maandag 7 dezer. Schiedam, 5 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Aan de EERSTE OPENBARE ARMEN- SCHOOL te Schiedam (hoofd de Heer P. van Vlaardingzn) wordt gevraagd, om zoo spoedig mogelijk in functie te treden, een op eene jaarwedde van f 300. Sollicitatiën op gezegeld papier franco in te zenden aan den Burgemeester voor den 13den December a.s. EEN desnoods ALKOOF," Brieven jranco onder letter X, aan het Bureau der Schiedamsche Courant.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3