1 A0. 1891. Woensdag 9 December. N°. 7903, KENNISGEVING. Nationale Militie. KENNISGEVING. ij f-en-veer tigs te Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitenlaiidsehe Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. 1.85. - 2.50, - 0.10. BURBA 'SP BOTBR STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer - 0.10. Driekaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per postdoor het geheete Rijk Afzonderlijke uommers liet lokkeu van Nederlandsche Werk lieden naar Buftschland. De Burgemeester van Schiedam; "Voldoende aan het verlangen der Regeering Vestigt bij voortduring de aandacht op het volgende extract uit de missive van den lieer Minister van Qinnenlandsche Zaken, d.d°. 22 Mei 1890 Herhaaldelijk komt het voor dat Neder- landsche werklieden door berichten in de nieuws bladen of door daartoe uitgezonden agenten soms met verstrekking van reisgeld voor de been- reis, naar Duitschland ten behoeve van industri ële ondernemingen worden geloktterwijl bij hun aankomst ter plaasa blijktdat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden dat die werklieden, .alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf öf door tus- schenkomsl van den Burgemeester hunner woon plaats zich lot den Nederlandschen consul in de streekwaar die ondernemingen zich bevinden ■nm inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in hel bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen dar woningen aldaar. Voorts deelt hij mede, dat hij bereid is, de door den Minister bedoelde tusschenkamst te verleenen. Schiedam, den 8n December 1891. De Burgemeester van Schiedam, VAN DIJK VAN MATENESSE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam herinneren bij dezen alie belanghebbenden aan hunne verplichting tot het doen van aangifte ter Inschrijving voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1892. 3e bepalingen der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), waarbij de inschrijving is geregeld, zijn de volgende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den In ■Januari, van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Foor ingezeten wordt gehouden: 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moe der, of, zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de Wet van den 28n Juli 1850 Staatsblad No. 44) 2. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zinsnede van dit .artikel vermelde tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield; '3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al i: zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet •aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar, ten aanzien der dienstplichtigheid, het beginsel van •wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt *4. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4. Van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente, waar zijn Hder of voogd het laatst in Nederland gewoond heeK Art. 17. Foor de Militie wordt niet ingeschreven 1. De in een vreemd Riik achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouder- iooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3. De zoon an den Nederlander, die ter zake va» 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31 sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze verleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aan gifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet. wordt door Ons bepaald. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art 16, moet geschieden Daarbij gelden ie bepalingen der 2de en 3de zin sneden van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezete nen, die geboren zijn in den jare 1873, kennis gegeven, dat ten Kaadhuize, op dageu en uren, hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten: op ZATERDAG den 9n Januari 1892 en MAANDAG den lln Januari 1892, telkens van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den Sisten Januari daaraanvolgende des na middags ten vier ure, wanneer het voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met eene boete van ien minste vijftig cents en ten hoogste f100 worden gestraft zij, die ver zuimen zich m de maand Januari voor de militie te doen inschrijven. Aldus vastgesteld bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam den 3den December 1891 en afgekondigd den oden December daaraanvolgende. De Burgemeester, VAN DIJK VAN MATENESSE. Dt Secretaris, VERNÈÓE. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft Zateidag het wetsont werp, tot aanvulling van het artikel der grondwet betreflende de schadeloosstelling der afgevaardigden, bij eerste lezing afgedaan en liet ontwerp verzonden naar eene commissie van 14 leden. De woordvoerders der vrijzinnige en der sociaal-democratische partij hadden zich tegen, die van de andere partijen zich voor verzen ding naar eene commissie verklaard. Aangezien er een weg openstaat tot ophef fing van den verkeerden toestand, zonder grondwet-wijziging, had de minister Von Boetticher de. vergadering in overweging gegeven het ontwerp eenvoudig aan te nemen of te verwerpen. In de toelichting tot de handelsverdragen wordt de noodzakelijkheid betoogd om de verdere afsluiting des rijks van andere landen te voorkomen en het Duitsche gebied van afzet te behouden door tegemoetkomingen aan het buitenland. De tot stand gebrachte verdragen vormen een samenhangend geheel. Bij het beoordeelen van hetgeen door Duitsch land is toegestaan, moeten de daarvoor ver kregen voordeelen in hun geheel overzien wor den. Door de verdragen wordt het gebied van afzet voor de Duitsche nijverheid inderdaad behouden en wordt den landbouw een voor- deelige uitweg voor zijne voortbrengselen ver zekerd. Het toltarief bevat de volgende heffingen in pfenningen: voor '100 kilo tarwe 350, rogge 350, haver 280, peulvruchten 150, gerst 200, maïs 160, mout 360, rum vrij, duigen 30, bodems 80, hoepels 1400, w(jn en most 2000, boter 4600, eieren 200, vleesch 1500, levende varkens 500 per stuk. B E L G I E. Na eene drukke beraadslaging over een voorstel ten gunste van het algemeen stem recht, heeft de gemeenteraad te Brussel, op voordracht van den heer Vautier, met 17 tegen 10 stemmen besloten tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan. De Congregatie der Mongoolsche missiën te Brussel ontving Zaterdag de volgende de pêche uit Tientsin »De Belgen zijn veilig. Tal van Christenen z\jn vermoord. (jet.) Wynhovel, zendeling der Lazarus orde, te Tientsin". FBANIBIJ1L De Kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van den heer Lafargue goedge keurd. President Carnot heeft zich naar Cöte d'Or begeven. Te Rambouillet zal in deze week een jacht gehouden worden, zooals er geen plaats had sedert Frankrijk een republiek is. Al de legerhoofden en korpscommandanten, die thans te Parijs zijn, worden door president Carnot tot die jacht uitgenoodigd. Het ge zelschap, dat waarschijnlijk uit 15 personen zal bestaan, zal eerst een algemeene klop jacht op reebokken houden en daarna in twee partijen op de fazantenjacht gaan. Het stoffelijk overschot van Dom Pedro van Brazilië zal, overeenkomstig een door den overledene te kennen gegeven wensch, naar Lissabon worden overgebracht en daar worden bijgezet. Bij schier tot het laatst toe vol bewust zijn en zonder doodsstrijd bijna is de keizer overleden. Even voor zijn dood vroeg hij nog aan zijn schoonzoon, den graaf van Eu, en aan zijne dochter om met hem voor het her stel der rust, der grootheid en der welvaart van Brazilië te bidden. De gravin van Eu zal denkelijk van hare rechten op den troon afstand doen ten gun ste van haren zoon (grootvaders naamgenoot) Dom Pedro d'Alcantara. ENGELAND. De verloving van den hertog van Clarence, meer bekend als prins Albert Victor, oudste zoon van den prins van "Wales, met zijne nicht, prinses Victoria Maria von Teek, is gisteren officieel aangekondigd. Gladstone heeft Vrijdag, bij gelegenheid eener priis-uitdeeling aan iiet vrijwilliger- korps van Hawarden, de tegenwoordige leger- inrichting geprezen, ais veel beter dan vroeger en vooral wijl het leger daardoor steeds meer vereenzelvigd werd met het volk. En hij hoopte, dat nog steeds verder de gedachte zou veld winnen, dat een volk zich zelf behoort te verdedigen en die taak niet kan over laten aan eene klasse van hier en daar, soms met kunst en vliegwerk aangeworven per sonen. OOSTENRIJK. In een ambtelijk communiqué in den Pes- ther Lloyd worden de denkbeelden van graaf Kalnoky, en dus het standpunt van de regee ring van Oostenrijk-Hongarije, over de positie van den paus te Rome nader uiteengezet. De minister, heet het, maakt in deze zaak een onderscheid tusschen de quaestie van het bezit van Rome en van de onafhankelijkheid van den paus. Rome behoort aan Italië en niemand in Oostenrijk denkt er aanhet rechtmatig bezit dier stad aan het koninkrijk te betwisten. Met de quaestie van ?s pausen onafhankelijkheid is het anders gesteld. Daar mede wordt bedoeld de persoonlijke positie van den paus tegenover het souvereine Itaiië. De paus moet vrij en onafhankelijk zijn, want als onderdaan van een anderen vorst zou hij door andere rijken niet als hoofd der katho lieken beschouwd kunnen worden. Daar de paus ergens wonen moet, bestaat het probleem, waarvan de minister gesproken heeft, hierin, hoe zijne onafhankelijkheid in overeenstem ming is te brengen met de souvereiniteit van het land zijner vestiging. Die moeilijkheid bestaat thans in Italië, omdat de paus daar woont. Ditzelfde bezwaar zou voor eiken an dereu staat gelden als de paus daar zijn domicilie zou vestigen. Mocht het blijken dat de paus en de koning niet met elkaar te Rome zouden kunnen wonen, dan zou niet de koning, maar de paus moeten wijken. ZWITSERLAND. Door eene volksstemming is Zaterdag met eene meerderheid van 100,000 stemmen uit gemaakt, dat de centraal-spoorweg niet door den staat zal worden aangekocht. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister-president Di Rudini Zaterdag ver klaard, niet te begrijpen dat men in het Parlement de quaestie van het wereldlijk gezag heeft opgeworpen, welke reeds sedert lang dood is en uitgemaakt sedert het los laten van Rome door Frankrijk. Hij herinnerde onder welke omstandigheden de waarborgen- wet van 1871 tot stand kwam en waartegen de mogendheden zich niet verzet hebben.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1