Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphie. 0 n d e r w i] s. V s s c h e r ij. K c r knie u w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. ■waarde van den totalen invoer uit Nederland gegeven cijfer van 4114 p. st. overtreft. De invoer uit Java ten bedrage van 401,969 p. st. •was aanzienlijk liooger dan in 1889, toen hij eene waarde van 239,154 p. st. had. Dit is toe te schrijven aan den grooteren invoer van Java-suiker. Naar wij vernemen, ontraadt de meerder heid der commissie in Zuid-Hollanduit de Staten benoemd om te adviseeren over de oprichting of uitbreiding van de krankzinni gengestichtenelke uitbreiding der stadsge- stichten en adviseert zij tot oprichting van een buitengesticht. (JV. B. Ct.) Naar wij vernemen, heeft de president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, de heer mr. W. F. G. L. Francois ontslag uit die betrekking aangevraagd, die hij gedurende een twintigtal jaren met zoo groote onder scheiding bekleed heeft, na alvorens bij het 0. M. hooge ambten te hebben vervuld. Dit besluit van den waardigen magistraat is gegrond op zijn gevorderden leeftijd. De kommiezen te water C. Constandse en J. de Jonge te Bath zijn door de regeering van België begiftigd met het burger-ridder kruis le kl., wegens hunne flinke houding bij gelegenheid der redding van 4 Belgen, wier jacht cp de Schelde was omgeslagen op 6 Sept. Door de Britsche regeering is aan J. van Rees, kapitein van de sleepboot Zuid-Holland te Maassluis, toegekend een geschenk, be staande in eene groote zilveren schenkkan in étui, ter erkenning van de op 24 Januari dezes jaars door hem aan de bemanning van het te Sunderland te huis behoorende stoomschip Zero bewezen diensten. De bemanning van gemelde sleepboot zal geldelijke belooningen ontvangen. Aan den gezagvoerder j Visser, van Jen logger Johanna Theodora, te Maassluis, die op 15 Oct. jl. een matroos van de Engelsche vischsloep Silver Bart het leven redde, is door den »Board of Trade" te Londen een zeekijker ter hand gesteld, als belooning voor zijn moedige daad. Op het baanvak Vlaardingea—Maassluis, ouder Zuidbuurt, had een kwajongen de ge vaarlijke aardigheid midden tusschen de rails te blijven staan, terwijl de trein uit Vlaar- dingen in aantocht was. De machinist, die den deugniet bemerkte, was genoodzaakt den trein te doen stilstaan. Tegen den roekeloozen gast is natuurlijk proces-verbaal opgemaakt. De typhus en wel de vlektyphus heerseht niet alleen in éen poort, teScheve- ningen, maar ook in de Nieuwe lanen en in de Schuurmansstraat aldaar zijn gevallen voorgekomen. Feitelijk heeft de typhus den geheelen zomer te Scheveningen gewoed. Echter is zij nu eerst epidemisch verklaard. Het is te Scheveningen cle gewoonte, geen besmetting te willen zien en daaraan, ook niet te willen gelooven. Het gevolg is dat familie en beken den, allen in dik wollen goed gekleed, de rieken bezoeken en zoodoende de smetstof overal heendragen. {II. Ct.) Te Giessen en te Rijswijk vertoont zich in bijna alle gezinnen de influenza. Zaterdag werd aan het station Halfweg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het Dinsdagavond a'daar plaats gehad hebbend spoorwegongeluk. Vanwege den stationschef werd aan het station rood licht vertoond, als sein tot stoppen,, zooals met dezen trein meermalen gebeurdede machinist, sedert kort in recht- streekschen dienst en voor het eerst dezen trein rijdende, ontkent dit, Het vernielde materiaal, meestal Belgische waggons, is bij het station geplaatst en moet eerst geïnventariseerd worden. Zondagmiddag is de machine vrij en op het spoor gekomenbetrekkelijk weinig be schadigd, is zij later met het nog aanwezige losse materiaal naar de werkplaatsen te Haarlem overgebracht. Mej. hl. Blom, uit Delft, die voor eenige weken in Den Haag bij een val van de stoom tram eene ernstige verwonding bekwam, is Zaterdag na een smartelijk lijden in de zieken- inrichting sBronovo" te 's-Hage overleden. Te Amsterdam zal eene academie voor kappers gevestigd worden door de kappers- vereeniging. D. de H. en W. P., van Drachten, die den bakkersknecht Boonstra met messteken ver wond hebben, zijn Donderdag gevankelijk te Heerenveen gebracht. Na verhoor voor den rechter-commissaris is bevel tot gevangen houding tegen hen verleend. Zekere V., te Tilburg, is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Nauwelijks had hij het vee uit den slal gebracht of deze stortte met geweld in elkaar, zoodat het op den zol der geplaatste 15,000 pond hooi en eenige lasten haver naar beneden kwamen. Aan het station Venlo zat Zaterdagavond de remmer Baart, van Maastricht, zijn boter ham te gebruiken in een pakvvagen bij het rangeeren werd plotseling een andere wagen daartegen gestooten; de schok daardoor te weeggebracht was zóo hevig, dat de remmer er uit geslingerd werd. Hij viel zoo ongelukkig, dat hij een paar uren later aan de gevolgen overleed. Rotterdam. Naar van hier wordt gemeld, is de groote schouwburg gekocht door een combinatie, aan het hoofd waarvan staat de oud-wethouder Viruly en waarin ook gezeten zijn de heeren Van Hoboken en Van Dam. De groote hypotheekhouders hadden zich laten vinden, om bijaldien genoemde heeren eige naars waren geworden hunne pogingen te steunen. In verband hiermede zal een nieuwe maatschappij worden gevormd met een kapi taal van ongeveer anderhalve ton om het gebouw te exploiteeren. De burgemeester van Reith, bij Hammelsburg, in Beieren, werd Woensdagmiddag gevangenge nomen, omdat men hem verdenkt, vijf jaar gele den den jachtopziener Schmidt doodgeschoten te hebben. De gevangene is een zeer vermogend man en was in de geheele streek geacht en gezien. Omtrent den, in ons vorig nummer verwelden dynamiet-aanslag in Broadway, te New-York, worden nog de volgende bijzonderheden gemeld Het geluid deed aan een kanonschot denken. De voorbijgangers zagen het hoekhuis hevig wan kelen en rook- en stofwolken er uit opstijgen. Onder eene algemeene vensterverbrijzeiing werd het lichaam van een man door een der vensters geslingerd het viel op het trottoir. Een oogen- biik ademde de man nog, maar weldra was hij een lijk. Kort daarna werden eenige zwaargewonden het gebouw uitgedragen. Onder hen was de grijze Russel Sage, die, aanvankelijk sprakeloos, ten slotte de volgende verklaring gaf Twee mij onbekende personen zijn in mijn kan toor gekomen; zij eischter. onmiddellijke betaling van een millioen dollars ik vraagde eenigen tijd om mij te beraden, maar zulks werd mij gewei gerd een van de twee mannen opende een zwart valies, nam daar iets uit en wierp het tegen den muur Van wat daarna is geschied, herinner ik mij niets meer. Men gelooft, dat de onbekenden beiden ge dood zijneen hunner moet de man zijn, die uit het venster werd geslingerd. Dat de heer Russel Sage zelf is gered, schijnt wonderbaarlijk de ande personen toch van zijn kantoor zijn gedood. De aa- flik, dien zijne bureaux bieden, moet verschrikkelijk zijn. Het kantoor is niets dan een overal met bloed bespatte bouwval, waarin men menschelijke ledematen verspreid ziet liggen. De overtuiging wint veld, dat de twee binnen dringers krankzinnigen waren, aan een gesticht ontsnapt'. De heer Russel Sage moet dreigbrieven ontvangen hebben, onderteekend Walsh, waarin de betaling van 1,200,000 dollars werd geëischt, met welke som de schrijver in staat zou gesteld zijn twee weduwen te huwen, die'een proces over millioenen voerden De schrijver moet niet Walsh, maar Wilson heeten eh een oud-hotelhouder uit Lake George zijn hij werd in meer dan éen ge sticht opgesloten, maar word telkens ontslagen of •wist te ontsnappen, en zond toen verscheidene dreigbrieven rond, in den trant van dien, aan Russel Sage gezonden. In een mijnschacht van een steenkolenmijn maatschappij van St. Eiienne heeft een ontploffing van tnijngas plaats geluid. Men schat het aantal slachtoffers op 60 tot 80. Bij Stanislew, in Oostenrijksch Galicië. is een spoortrein aangehouden door e|n bende gemas kerde roovers, die uit den postwaggon al de aan- geteekende brieven stalen. Twee postbeambten werden gewond. In de Russische provinciën Riazan en Kazan zijn eenige kooplieden veroordeeld, die schadelijke bestanddeelen onder het meel mengden, waardoor verscheidene verbruikers ziek waren geworden. Andere verkoopers deden fijn zand en aarde onder hun meel. Zouden doofstommen in staat zijn tooneelstuk- ken te vertolken? In Frankrijk, waar de pantomime tegenwoordig weder zeer in de mode is, heeft zich eene vereeniging gevormd, welker doel is het or- ganis'eeren van pantomime-vertooningen door doofstommen. 'a-GIS A VEN IS AGE, 8 December. Tweede Kamer. Bij hoofdstuk justitie be streed de lieer Bahlmann de uitvoering van de arbeidswet, terwijl de heer Kerdijk juist voor handhaving en strenger toezicht ijverde. De minister kon geen nieuw eerste boek van het burgerlijk wetboek toezeggen, erkende het nut eener herziening der militaire straf rechtspleging, zag geen noodzakelijkheid tot vermindering der standplaatsen van nota rissen in, verdedigde de uitvoering der arbeids wet en zou overwegen het hooger beroep anders te regelen. Do gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Vrijdag 11 December, des morgens te 5 uur. Bij het gisteren te 's-Hage gehouden examen lager onderwijs art. 65 wiskunde(6 Nov. en 7 Dec.) is geslaagd de heer A. van der Kooy, te Ketel. YLAARDINGEN. Zaterdag kwam alhier binnen 1 schip, aanbrengende 58 ton pekel- en 67 ton steurharing. PERNIS.»— Zaterdag kwam alhier 1 sloep bin nen met 16o0 schelvischen. die verkocht werden voor f29 per groot honderd ook gisteren kwam 1 sloep binnen met 1700 scbelvisschen en40 kabel jauwen. Gemiddelde prijs van schelvisch 20 cent en kabeljauw f1.25 a 2. per kop. MAASSLUIS. De laatste logger van de haringvisscherij is Zaterdag alhier binnengekomen met 238 ton. Behalve voor de vangst op de Fran- sche kust zijn er voor deze visscherij geen schepen meer in zee. Het eerste schip ter beugvisscherij is Zaterdag vertrokken. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd *18 winterzalinen, die voor f 1.20 tot 1.45 per Vs kilo werden verkocht. De vorige week werden alhier ter markt aange voerd en verkocht 78 winterzalinen. Netl.-Herv, Kerk. Beroepen; te Garijp ds. G. F, Haspels, te Kolmschate, die voor Oosterzee en Echten heeft bedankt; te Idsegahuizen en Piaam de heer B. ten Cate, cand. te Enschede; te Oosterleek en te Wieringerwaard de heer G. Brink, cand. te Ruiner- wold, die voor Dreischor heeft bedanktte Mijnsheerenland de heer F. 1. Los, cand. te Leiden te Stiens ds. II. J. A. Douwes Jz., te Dwingelo te Wolvega (toez.) ds. F. C. A. Fantekoek, te 's-Heerenbergte Rozenburg ds. L. F. A. Wester beek van Eerten B.Jz., te Serooskerke; te Gouda ds. A. B. ter Haar Roineny Bz., te Middelburgte Goudriaan de heer J. J. A. Herman, cand. te Utrecht te Oorschot (toez.) ds. Wassenaar, te 's-Grave- moer. Bedankt: voor Dalfsen door ds. J. Hoek, te Zevenhuizenvoor Zuidzande door ds. J. Boon Jz., te Engelbertvoor Harderwijk en voor Noordwijk-Binnen door ds. Karres, te Genemuiden voor Moerkapelle door den heer W. Voors, cand. te Amsterdam. Naar men verneemt, is de villa nSilva", gelegen op den hoek der Duinstraat te Scheveningen, aan gekocht, oin later op den daarachter gelegen grond eene kerk te bouwen, terwijl de villa als pastorie zal worden ingericht. Het daarvoor benoodigde kapitaal zou grootendeels door eene leening worden gevonden. Clir. Geref. Kerk. De Heraut meldt het volgende Naar we vernamen, is de poging bij de christelijke gereformeerde kerken om zich los te maken van het reglement van 1800, bijna nergens op moeilijkheden gestuit. Zeer binnenkort zal dan ook de kennisgeving aan de regeering kunnen uitgaan, dat de Dordtscho kerken ordening van 1619 voordat leglement in plaats is geko men en zoodra deze kennisgeving blijkt geen be zwaar bij de regeermg te ontmoeten, kan het moei lijke en ingewikkelde weik, om de akte van vereeni ging (met de doleereude kerk) op te maken, een aan vang nemen. Ned. Geref. kerk. (dolccrend). Beroepen: te Willemstad ds. Schouten, te Cbnrlois. Bedankt: voor Kapelle-n/d-IJsel door A. Mul der, te Bolnes. H U ÏTcfiR I, U K ÏTs T A N D. Geboren4 December. Pieter, zoon van A. van Wieririgen en J. C. Bitter, Maasdijk. 5. Theodora, dochter van G. H. Horrnann en L. van Berkel, Dammelaan. 6. Wil- lielmina Diederika, dochter van W. J. D. Thie en E. Hollander. Ragastraat. 7. Johannes Adrianuszoon van A. Olsthoorn en A. "Verdel, Singel. Johannes Philippus, zoon van H. W. B. Collignon en M. W. Rammers, Oostsingel. Wilhelmina Sophia Frederica, dochter van F. Hommel en W. J. F. Smit, Singel. Elisabeth Johanna, dochter van L. G. Haring en A. van der Zalm, Achter- singel. 8. Kornelis, zoon van A. Kimmijser en N. Boog, Boterstraat. Overleden5 December. Iluibrecht Boekesteijn, oud 73 jaar en 11 maanden, Nieuwe huurt. 0. Maartje Seheffers, oud 3 weken, Singel. Johannes Jacobus Herstel, oud 6 maanden, Dwarsstraat. 7. Bernardus Johannes Lourfts, oud 42 jaar en 10 maan den, Verbrande F.rven. Schiedam, 7 en 8 December. Rogge en Gerst zonder handel. iTSoiitivifiinoteering der makelaars f 93A. Jenever: Amsterd. proef f 13sA per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 7 Dec. f2.10, 8. fl.90 per ketel. ROTTERDAM, 7 December. Binnenlandsche Granen. De aanvoer was beden opnieuw vrij ruim, doch er heerschte wederom zulk een flauwe stemming, dat nagenoeg alle artikelen weder in prijs zqn teruggeloope». Tarwe, met tragen kooplust, in de beste soorten 50 en mindere 75 ets. lager. De beste f8.75 a 9.20, goede en mindere f8.25 a Oen per 100 kilo f9 a 11.25 Canada-Tarwe 25 ets. lager, f 0.75 a 8. Rogge 20 ct. lager. De beste f 8,10 a 8.40, goede en mindere qual. f7.80 a 6.50. Gerst. Winter-, beste 10 en mindere 20 ets. lager. Per heet. f 4.75 a 5.90 en per 100 kilo f8.50 a 9.50. Zomer-, beste 25 en mindere 40 ct. lager, f 4.25 a 5.40. Chevalier- 25 ct. lager, f5.40 a 6.10. Haver 25 ets. lager. Per heet. f2.80 a 4.25 en per 100 kilo f7.40 a 8.50. Paardenboonen 25 ets. lager, f 6.75 a 7,25. Bruine boonen flauw als voren. Naar qual. verkocht van f10 tol 12.75. Witte boonen in beste soort als voren, doch afwijkende qual. nagenoeg niet verkoopbaar. Naar deugd verkocht van f6 tot 11.75. Blauwe erwten in de beste soort als voren, doch mindere qual. 75 ets. lager afgege- geven. f9.75 a 12 (puike kooksoort nog daarboven). Kanariezaad onveranderd flauw.be ImM-t qual. f7.75 a 8, goedeen mindere soort f7.50 a 7.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3