IM°. 7905 A". 1891. Vrijdag 11 December. Feu 11 e t o n. ij -en-reertig-ste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. St. Nicolaas om een hoekje, IT GE VEE: J. ODÉ. Aronnshkntsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijlt Afiondeilijke nominees 1.85. - 2.50. - 0.10. BÜIHÏAIJ: BOTEUITKAAl1, E 2 7. Advertentieprijs: Tan 110 gewone regels me» inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaai. beiekend. DUITSCHLAND. Een gisteren verschenen Wit Boek kan als aanvulling van de handelstractaten be schouwd worden. Het handelt over de op heffing van het verbod tot invoer van Ameri- kaansch varkensvleesch. Aandacht verdient daarin, dat de Duitsche gezant te Washington reeds den 22n Augustus in eene nota ver klaarde, datDuitschland dezelfde vermindering van invoerrechten voor de Amerikaansche landbouwvoortbrengselen zal toestaan, die in de handelstractaten aan Oostenrijk-Hongarije en andere landen toegestaan zal zijn. Hierna heeft de Amerikaansche regeering dadelijk de verzekering gegeven, dat de president Harrison van zijne discretionnaire macht, om sommige voortbrengselen, die nu nog vrij van rechten zijn, met rechten te bezwaren, ten aanzien van Duitschland geen gebruik zal maken. Uit de gisteren bij den Rijksdag ingekomen correspondentie van den Duitschen gezant te Washington met de regeering der Unie blijkt, ydat Duitschland bij de onderhandelingen over de opheffing van het verbod tot invoer van Amerikaanseh varkensvleesch zich bereid ver klaarde de landbouwvoortbrengselen uit de Unie tegen dezelfde vermindering van rechten toe te laten als toegestaan is aan die voort brengselen uit Oostenrijk-Hongarije en andere staten. De vertegenwoordiger der Unie antwoordde dat de bondspresident elke aanleiding tot het gebruik maken van zijne discretionnaire macht beschouwt als vervallen, zoodra Duitschland de Amerikaansche landbouwvoortbrengselen op dien voet toelaat, zoodat hij instructies zal geven, om de tfuitsche artikelen, vallende onder afdeeling 3 van de tariefwet, ook verder vrij van rechten toe te laten. Gisteren tegen het eind der zitting van den Rijksdag ontspon zich een levendig debat over een voorstel van den voorzitter, om morgen aan te vangen met de behandeling der handelsverdragen. De heef Rickert (vrijzinnige) verklaarde, dat het land eene rede van den rijkskanselier Von Caprivï verwacht, en beval aanneming van het voorstel des voorzitters aan. Bh de stemming daarover verklaarden slechts 13 conservatieven zich daartegen, zoodat lieden de beraadslaging zou aanvangen. De Berlijnsclie correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren Het senioren-convent uit de partijen in den Rijksdag heeft zooeven een besluit ge nomen, luidendedat de handelstractaten niet aan eene commissie van rapporteurs zullen worden verzonden. Daarmede is de aanneming der tractaten en bloc vóór het Kerstreces positief verzekerd. OElGIk In de Kamer van vertegenwoordigers zeide de minister Beernaert gisteren, in antwoord op de aanvallen tegen zijne begrooting dat de geldelijke toestand des lands uitstekend is. Sedert zes jaar heeft de begrooting met een overschot gesloten; 60 millioen francs zijn aan buitengewone uitgaven besteed in geen enkel land, Engeland uitgezonderd, staat de koers der rente zoo hoog als in België. Het is onwaar dat wij er aan zouden denken eene nieuwe leening te sluiten. Ook het disconto der nationale bank is niet verhoogd. De han delsbeweging breidt zich steeds uit en de staats-ontvangsten zijn aanmerkelijk toege nomen. E R A N K R IJ K. De Senaat heeft na zeer langdurige be raadslagingen over de interpellatie van den héér Dide, betreffende de betrekkingen van den staat tot de kerk na de dezer dagen plaats gehad hebbende manifestation der geestelijkheid, met 211 stemmen tegen 57 eene motie aangenomen, waarbij de Senaat te kennen geeft vertrouwen te stellen in de verklaringen der regeering en er op rekent dat zij gebruik zal maken van de rechten waarover zij beschikt, teneinde allen tot eerbiediging van de republiek en tot onderwerping aan de wetten te brengen. De Fransche diplomatieke agent te Sofia t'eef» van den minister Ribot bevel ontvan gen, maatregelen te nemen dat de Dinsdag gevangengenomen correspondent van het agentschap Havas onmiddellijk in vrijheid worde gesteld. E N H E L A N D. De Londensche correspondent der 21". R. Ct. schrijft van gisteren Uit Santiago wordt gemeld, dat Egan's beleedigende nota's, alsook de leugenachtige depêches door hem aan zijne regeering te Washington gezonden, aanleiding waren tot een voorstel in het financieele comité om de Chileensche legatie te Washington op te heffen. Dit voorstel is echter verworpen wegens een krachtig verzet van de regeering. Volgens de New-York Herald eischt Spanje van Chili drie millioen dollars vergoeding wegens schade door zijne onderdanen gedu rende den burgeroorlog geleden. ZWITSERLAND. Zooals Dinsdag gemeld is, heeft de honds president, de heer Welti, ontslag genomen naar aanleiding van het referendum be treffende den aankoop van den centraal spoor weg. Men hoopt echter naar uit Genève wordt gemeld dat de president op zijn besluit zal terugkomen. DENEMARKEN. De uitslag der verkiezingen voor het Storthing is, dat gekozen zijn 63 leden der ministerieele linkerzijde, 37 der rechterzijde en 14 gematigden. De vorige samenstelling van dat lichaam was 51 leden der rechterzijde, 39 der linkerzijde en 24 gematigden. RUSLAND. De toestand in de noodlijdende streken wordt steeds erger en erger. Men zal slechts met groote moeite ernstige ongeregeldheden kunnen voorkomen. In het gouvernement Samara o. a. vormen de boeren geregelde ben den om op plundertochten uit te gaan en zij dreigen ieder, die ben mocht verraden, met brandstichting en moord. In een gehucht, waar eene lading graan gestolen was, verklaarden al de inwoners zich schuldig aan dien diefstal, teneinde in de gevangenis te komen en gevoed te worden. (Ingezonden.) Mijnheer de Redacteur. Zelfs St. Nicolaas kan het overkomen, dat hij op een vooravond van ons groote kinderfeest eens voor eenige oogenblikken met zijn ledigen tijd geen raad weetvoor 't eene bezoek nog te vroeg, voor 't andere reeds te faat, had ik wer kelijk gepasseerden Vrijdag tusschen halfzes en zeven uur zoowat niets te doenen nog den kende aan hen voor wie ik reeds iets had be steld, of aan hen voor wie ik mijn knecht nog moest uitzenden, dwaalde ik zonder bepaald doel zoowat rond, en begon het buiten al zuur en gucr en naar te vinden, en er over te denken maar weder naar huis te gaan, toen op eens mijne gedachten werden afgeleid doorof liever bepaald bij eenige vrouwendie elkander om den boek van de Nieuwstraat en dat kleine steegje dat ■over de Kruisstraat op de Hoogstraat uitkomt, stonden te vertellen hoe lief en boe goed dat toch wasen dat van zu'k (zulk) soort kin deren van den rijkdom, en dan niks niet tros (trotsch) hé, en zoo goedig, zoo net of het der (hun) eigen broertjes en zusjes bennen. »Ja, buu(r)vrouw, en ik wier binnen gero(e)- pen ook hou(o)r, en ik mos halles zien en om hacbt uur motten ze geaaid worrenkeurig mens, (h)eerlijk en prachtig: ja, ze klagen dan wel iesdat de rijken niks voor ons soort mensen over ebben, maar ier in Schiedam niet our, dat zie je nou maar weerhullies kinde ren ebben of krijgen deze dagen veel, ze willen dat onze bloeien ook niet met leege anden of magen loopen en ik zeg maar, as de ouwen daarin niet voorgingen, zou et er bij de jongen niet zoo vroeg in zitten. En dan die bovenjefrouw, en die andere meissies die der werken, die motten nou van avond allemaal elpen toch liefhé!?" U begrijpt, M, de R., dat ik, dit verhaal hoo- rende, er meer van moest hebben, en het duurde niet lang of ik kwam tot de wetenschapdat het gesprek gevoerd werd door eenige gelukkige en dankbare moeders, die hare kinderen naar de Mariaschool in de Nieuwstraat, hadden gebracht, en dat daar mijn feest werd gevierd. En de jubilaris zelf zou daar niet bijzijn? Dat ging niet; ik spoedde mij er dus heen, en, verborgen in een hoekje, had ik ongemerkt en onbemeikt de gelegenheid te genieten, zooals ik in langen tijd niet genoten heb en misschien niet weder genieten zal, tenzijmaar over dit tenzij straks nog een enkel woord. Ik begrijp, dat ik u nu nieuwsgierig heb ge maakt en ga u dus eerst even vertellen wat en waarom ik zoo genoten heb. In een der beneden-schoollokalen dan, waren behalve langs de muren, de banken weggenomen, en daar zaten een vijftig kleuters, meisjes en jongens wanneer ik goed geteld heb van ieder de helft voor hun doen netjes, en zeer zeker helder en proper, gekleed. Een glans van vergenoegen lag op aller gezicht: het was hun aan te zien, dat ze gekomen waren ora te genieten, en dat ze ook werkelijk genoten van de goede gaven die hun werden aangeboden door een zevental jongedames, daarin lofwaardig ge steund door enkele jongeheeren en het onder wijzend personeel van de school. Of spel en zang werden afgewisseld door het uitreiken van versnaperingen (zooals alleen deze tijd die kent) of omgekeerd, ik zou het niet durven beslissen: evenmin zou ik een juist antwoord durven geven op de vraag, wie meer genoten, de kleine kinderen, door het genoegen dat hun werd aangedaan, of de groote door het genot dat zij verschaftenmaar juist mijne verlegenheid met de beantwoording van die vraag geeft mij deze enkele regelen in de pen, want de wijze hoe onze jongedames deze kleuters wisten bezig te houden, hoe zij met hen speelden en zongen, hoe onze jongens daarbij ook door hun levendigheid, gepaste vroolijkheid en aardigheden krachtig hielpen, was werkelijk eenighet ging hun ailes zoo natuurlijk, zoo eenvoudig, zoo zonder op effectbejag berekend te zijn, af dat ieder, die het met mij had gezien, zou hebben moeten zeggenhoe komen zij er toe, hoe verzinnen zij het? Zoo dacht ook ik, en besloot daar door mijn zwarten knecht eens naar te laten infor- meerenhet antwoord ontvang ik eerst zooeven, en' daarom schrijf ik pas nu, hetgeen ik aanvan kelijk reeds Zaterdag had willen doen, want het geen deze spes patriae heeft gedaan, verdient meer dan eene eenvoudige dankbetuiging namens het bestuur der bewaarscholen, dat zich,juist gezien slechts door een tweetal zijner leden, bij dit feest van kinderen meten voorkinderen, had doen vertegenwoordigen. Luibter dan, M. d. R., en kan het zijn zoet het voort opdat het zoo mogelijk andeien lot navolging strekke Reeds sedert een drietal jaren komen deze jongedames eenmaal per week bijeen zij noemen dat haar krans 8n houden zich dan onledig met het vervaardigen van vooi hare minder bedeelde natuurgenootjes geschikte en degelijke

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1