SMtii pap om ili Mallelirng. A0. 1891. Zaterdag 12 December. N°. 7906. KENNISGEVING. POLS T I E. ijf-en-veertgste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, IT G E V Er7~j7 ODÉ. Schiedam, den llden December 1891. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden aan 0. KLEIPOOL en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner branderij aan de Maria- straat alhier, wijk A, no. 91, kadaster sectie M, no. 108, door plaatsing daarin van een stoommachine van 3 paardenkracht en ketel met een verwarmings-oppervlak van 3 50 M~. Schiedam, den 'lOden December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven een peervormige gouden -oorbel, een zweep, het onderstuk van een gouden oorbel, een defecte blauw geverfde melkwagen op veeren, een rood kinder sokje met kousje, een klein rond gouden medaillon aan een kettinkje, een zwart «chort gemerkt 53, een fantaisle-arm- band, een zwart bontje, een sleutel en een jonge hazewindhond, wit met bruine vlekken. Buitenlandsclie Berichten. DUITSCHLAND. De Berlynsche correspondent der N. M. Ct. schrijft van gisteren De beraadslaging over de handelsverdragen werd door den rijkskanselier Von Caprivi met eene groote redevoering geopend. Hij verwees in hoefdzaak naar de bij de tractaten over gelegde memorie van toelichting. Hij toonde de moeilijkheid aan om in de vereischte volksvoedingsmiddelen te voorzien, welke nog vergroot wordt door het in Rusland en Amerika gevolgde afsluitingsstelsel. Ondei handelingen met Rusland aan te knoopen ware doelloos, dewijl daar een steeds dreigender wordende hongersnood bestaat. Met de Vereenigde Sta ten zijn wij gelukkig, zooals de gisteren medegedeelde stukken bewijzen, tot overeen stemming geraakt. Een graanrecht van vijf mark kon niet in stand gehouden worden het was een paardemiddeldat Duitschland op den duur niet verdragen kon. Vei laging van het recht was reeds noodzakelijk alleen wegens de mogelijkheid van een algemeenen oorlogdewijl wij ons anders nooit in vol doende mate hadden kunnen proviandeeren. Bovendien vordert de verlaging geen aanzien lijk offer van den Duitschen landbouw. Aan het slot zijner rede, die anderhalfuur duurde, zeide de rijkskanselier dat de tracta ten een onverbrekelijk geheel vormendat aangenomen behoort te worden uit vader landsliefde, en met het doel Duitschland een grooter afzetgebied voor zijne nijverheid in Europa te verschaffen. Dit is noodig voor de oeconomische toekomst van Duitschland, ook met het oog op de ontwikkeling van Amerika, Australië, China enz. De rede werd aan de linkerzijde en in het centrum toegejuicht. Ondanks den aangekon- digden. tegenstand der conservatieven, wordt de aanneming der tractaten heden in de parlementaire kringen als zeker beschouwd. Eene commissie uit de Duitsche groep der internationale criminalisten-vereeniging heeft eenige grondslagen vastgesteld voor een wets ontwerp in zake jeugdige misdadigers. Zij stelt daarbij voor, den leeftijd van toereken baarheid te bepalen op 16 jaar; den rechter de bevoegdheid te verleenen personen van 16- tot 20-jarigen leeftijd te veroordeelen tot opzending naar een opvoedingsgesticht, en die bevoegdheid ook uit te breiden tot kinderen beneden 16 jaar, die, zonder zich nog aan eene strafbare handeling te hebben schuldig gemaakt, zoo achterlijk zijn in hunne opvoe ding, dat hunne zedelijke verwaarloozing te vreezen is. Te Dresden is eene geheime socialistische drukkerij ontdekt. Alle werktuigen en gereed schappen alsmede eene groote hoeveelheid verboden drukwerk, waarop valschelijk ver meld dat het te Londen was vervaardigd, werden in beslag genomen, terwijl het hoofd der drukkerij, een bekend socialist, werd gearresteerd. ENGELAND. Wegens het aarzelen van verschillende groote mogendheden, om gemeenschappelijk stappen te doen hij de Chineesche regeering, tot bescherming der Europeanen, hebben de gevoerde besprekingen tot niets geleid en schijnt deze quaestie voorloopig van de baan. OOSTENRIJK, De ministers van koophandel van Oosten rijk en van Hongarije hebben in de beide parlementen het handelstractaat met Zwitser land ingediend. De memorie van toelichting bij de nieuwe handelstractaten is gisteren aan de leden der Kamer iondgedeeld. De regeering zegt daarin, dat het noodig was nieuwe tractaten te sluiten, voor 1 Februari 1892, op welken datum de bestaande afleopen. Het hoofdmoment van Oostenrijks handel ligt in zijne betrekkingen met Duitschland. De nieuwe tractaten gelden voor eene ge zamenlijke bevolking van 130 millioen con sumenten zij scheppen voor midden-Europa eene oeconomische macht van groote betee- kenis. De regeering hoopt dat deze conventies zich nog verder zullen uitstrekken Oosten rijks roeping is het vooral in het Oosten een afzetgebied te zoeken. Met betrekking tot het bericht, als zou bij de Bulgaarsche Sobranje plan bestaan aan graaf Har tenau (den vroegeren vorst Alexander van Battenberg) een jaargeld toe te leggen, wordt in diens omgeving verzekerd, dat de graaf als Oostenrijksch officier in werkelijken dienst zich niet bevoegd acht zoodanige toe lage te aanvaarden, maar dat het hem hoven- dien onaangenaam heeft aangedaan, dat de den tegenwoordigen vorst Ferdinand vijandige oppositie te Sofia misbruik maakt van zijn naam. ZWITSERLAND. In de zitting van den Nationalen Raad deelde de voorzitter mede dat de bonds-pre sident, de heer Welti, bij zijne ontslagneming blijft volharden. Hoewel zijn vrienden ten sterkste bij hem aandrongen, om op zijn be sluit terug te komen, en betoogden dat de uitslag der volksstemming van Zondag voor den heer Welti hoogstens een reden kon zijn om af te treden als hoofd van het spoorvvegdeparte- ment, doch het presidentschap van den Bond geenszins aantasttede president bleef van meening dat hij in de spoorweg-quaestie te beslist partij had gekozen, om na een duide lijk bewijs van wantrouwen in zijn beleid nog langer de eerste betrekking in den lande te bekleeden. RUSLAND. Een telegram uit Moskou meldt, dat het brood-rantsoen der soldaten van drie pond daags zal worden teruggebracht tot een half pond en dat het verschil hun in geld zal worden vergoed. ITALIË. In de Kamer heeft Di Rudini, gisteren in antwoord op eene vraag betreffende de betrekkingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten, gezegd dat de regeering akte geno men heeft van de vriendschappelijke woor den in de boodschap van president Harrison, en hoopt dat deze quaestie weldra tot eene bevredigende oplossing gebracht zal zijn. R D M E N I E. Het nieuwe Kabinet is aldus samenge steld: Catargi, president en binnenlandsche zaken; genei aal Mano, domeinenAlexander Lahovary, buitenlandsclie zaken; prins Stirbev, finunciën generaal Lahovary, oorlogOla- nesco, openbare werken: Stourdza Skeiano, justitieDemetre Jonesco, eeredienst. Het nieuwe Kabinet heeft in de Kamers zijn programma uiteengezet. De president van den ministerraad las eene verklaring voor, inhoudende dat het werk van verstandige hervormingen der laatste drie jaren zal wor den voortgezet. De regeering is de trouwe aispiegeling van de denkbeelden der meerder heid en doet een beroep op den geest van eendracht in de Kamer. B U L G A R IJ E. Bij de Sobranje is een voorstel ingediend om aan graaf Hartenau (Alexander van Batten berg) een jaargeld toe te kennen, als blijk van dankbaarheid voor de diensten, door hem aan het vorstendom bewezen. De regeering heeft gelast, dat de gevangen genomen correspondent van het agentschap Havas uit het land gezet zal worden. Dinsdag avond is hij dientengevolge per as naar Pirot gebracht. AMERIKA. In eene groote bijeenkomst van socialisten te Chicago is besloten geen gemeenschap meer te houden met de anarchisten, »de gevaar lijkste en meest gewetenlooze vijanden van het socialisme", die elke hervorming langs wettelijken weg onmogelijk maken. De regeering van Uruguay heeft bij de Kamer een ontwerp ingediend, om de be staande nationale bank op te heffen en over te gaan tot stichting eener nationale hypotheek bank en eener nieuwe nationale bank met een kapitaal van 10 millioen piasters. Uit Rio Janeiro wordt gemeld, dat het over lijden van Dom Pedro, daar tot ongeregeld heden aanleiding heeft gegeven. De dagbladen, die alle rouwartikelen bevatten, hadden de Braziliaansche vlag halfstok uitgehangen, welk voorbeeld door alle handelshuizen werd ge volgd. De politie eischte toen dat de vlaggen zouden worden ingehaald, hetgeen echter ge weigerd werd. Toen de agenten daarop zelf de vlaggen wilden verwijderen, koos het volk tegen hen partij, zoodat eene vechtpartij ont stond, welke eerst eindigde, toen de regeering het bevel tot het binnenhalen der vlaggen introk. De deelneming in het overlijden van den laatsten keizer blijkt trouwens algemeen te zijn. Zelfs heeft de gemeenteraad der hoofd stad Rio Janeiro voorgesteld, een standbeeld voor Dom Pedro op te richten. Uit Washington wordt van 9 dezer gemeld In het aan het congres ingediende rapport van den staatssecretaris voor de financiën Tfl GOURA 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKEAV: BOTERITRAA.T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels me, inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driehaai. geplaatst wordt tegen twebmaai. betekend. Abonnementsprijsper kwartaal tranen per postdoor het gebeele Rijlt Afzondei lijke nommers Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de MALLEBRUG, wegens nood zakelijke herstelling, op Maandag den lAden December a.s., en zoo noodig op volgende dogen, voor de passage geheel gesloten zal zijn, Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJIC VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNKDE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1