duitsch-hervormden 2,194,649"Waalsch- hervormden 10,299, remonstranten 14,889, christelijk gereformeerden 189,251, doops gezinden 53,572evangelisch Luthersclien 63,703, hersteld Lutherschen 20,176, leden der Nederduitsche gereformeerde kerken 481,017, Roomsch-katholieken 1,596,482, Oud-roomschen 7687, Nederlandsche Israë lieten 92,254, Portugeesche Israëlieten 5070, tot een ander of tot geen kerkgenootschap beboorende of onbekend 82,366. Het getal blinden bedroeg 2114, waarvan 441 onderwijs genoten hebbendat der doofstommen was 1977, waarvan 1451 het voor doofstommen bestemde onderwijs ge- nieteu of genoten hebben. Aan het slot van het boek komt eene naamlijst voor der dorpen, buurtschappen, gehuchten en waterschappen, zoomede der gemeenten met aanwijzing der provincie, "waartoe elke gemeente behoort. De Staatscourant van 9 dezer bevat een over de landverhuizing handelend uittreksel uit een algemeen verslag van den consul- generaal te Buenos-Ayres. In dit zeer uitvoerig stuk wordt gewezen op den toestand die bijna op elk gebied treu rig is, en vele landverhuizers weder deed vertrekken. Maar al zijn de loonen gedaald, toch kan de flinke werkman er nog steeds zijn brood verdienen. Daarna wordt er op gewezen, dat het niet waar is dat de landverhuizers op valsche voor spiegelingen gelokt zijn. De groote stroom landverhuizers kwam dan ook vanzelf. Het eerst in 4888 ingevoerd stelsel van krediet-passage deed echter menschen komen, die niet geschikt waren voor vestiging in Argentinië, zoodat reeds spoedig, zelfs in den tijd van hooge loonen, geklaagd werd. Tegenover de lage looneri van thans staan echter zeer lage prijzen van levensmiddelen. Het verslag maakt verder melding van ge sloten overeenkomsten in de landbouwdis tricten, en deelt verder verschillende statis tieken mede. Daaruit blijkt dat in 1889 en 1890 4007 Nederlandsche landverhuizers aan kwamen en 395 Nederlanders vertrokken. Te Haarlem is men op weg weder de ruggespraak" voor de afgevaardigden in te voeren. De katholieke, auti-revolutionnaire en radicale kiesvereenigingen hebben in over weging genomen om te besluiten dat de raads leden, welke door die vereenigingen gekozen worden, vooral met elkander in overleg zullen treden, wanneer er gewichtige zaken zullen behandeld worden, teneinde hunne houding te bepalen, Er is niet bijgevoegd, dat dit overleg uit sluitend door de bedoelde raadsleden zal ge houden wordenonwaarschijnlijk is dan ook niet, dat leiders der kiesvereenigingen daaraan rechtstreeks of middellijk zullen deelnemen en het advies en de stem van den vertegen woordiger niet zal wezen de vrucht vau zijn eigen zelfstandig oordeel, wat toch volgens de aangenomen staatsrechtelijke beginselen een eisch is. Naar aanleiding van het anti-revolutionnair sociaal congres laat Flanor, de trouwe mede werker van De Spectator, ziju gedachten «flaneeren" over de oorzaken der hedendaag- sclie maatschappelijke toestanden en komt daarbij tot de slotsomdat de weelde de schuld der misstanden draagt. Hij schrijft o. a. «De oorzaak van den socialen achteruitgang zoekt men steeds in slechte verdeeling van den arbeid. Ik geloof ten onrechte. Men zoeke ze in de weelde. Als men eens aanving van boven aanin plaats van onderen op. De weelde, door allen en alles gevoed, zweept ons allen zonder eenige uitzondering op. Wat nog voor twintig jaar zeer deftig was, is nu «burgerlijk", een woord, dat van eeretitel tot 'a scheldwoord, bijkans, daaide. Wat toen klein-burgerlijk wasis nu plat goed voor daglooners. Het is die verschuiving, die den arbeider drukt. Ook hij wil mede naar hooger, en zijn arbeid is niet voldoende om aan die zucht te voldoen. Zoo men eens ach Spectator, ik ben geen katheder socialist, maar een dichterzoo men eens een vereenïging stichtte tegen de weelde, een vereeDiging waardoor men zich heilig en plechtig verbond zóo eenvoudig mogelijk te doen en te leven, zoo min mogelijk te doen om mee te doen, en vooral nooit meer den neus op te halen voor hen, die tweede klasse reizen door het leven. Want de veelgeprezen erkenning van de veelgeprezen ontwikkeling is eenvoudig een leugen. Laat iemand zoo knap ziju als hij maar wil, hij wordt mogelijk lid van de Kamer, maar nooit wordt hij in de deftige kringen opgenomen zoo hij geen diners zelfs het sociaal congres moest dineeren kan of wil geven, waar de mo gelijk voor éen middag gehuurde knecht dient achter de tafel vol gehuurd kristal. Hij moet den wijn laten vloeien en zijn cordon-bleu moet de beste recepten hebben de «chez Véfour"". Uit Londen wordt gemeld dat de Royal Agricultural Society den heer mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Nederlandsche land- bouw-commissie, tot haar eerelid benoemd heeft, als erkenning zijner verdiensten ten opzichte van den landb.ouw. Het departement «WesUandsche Dorpen" der «Maatschappij tot Nut van't Algemeen" heeft, besloten zich met kracht te wijden aan het pensionneeren der werklieden. Daar er in het Westland geen deelnemers zijn aan het werkliedenpensioenfondswenscht het departement dit te bevorderen door een deskundige te verzoeken in eene vergadering van werklieden en werkgevers het hooge belang van dit fonds aan te wijzen, en verder door iu overleg met de werkgevers middelen te beramen, die kunnen leiden tot verbetering van het lot des werkmans op hoogen leeftijd. Door het departement is eene bibliotheek geopend, aanvankelijk met 373 nummers, terwijl in beginsel besloten is tot de oprich ting van eene af deeling der vereeniging «Floralia". De afdeeling Dordrecht der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zal voor de eerst volgende algemeene vergadering de navolgende motie indienen »De algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, overwe gende, dat i het noodzakelijk is, dat naar meerderen samenhang tusschen de verschil lende klassen der maatschappij worde gestreefd en het onderling vertrouwen en de weder- zijdsche waardeering tusschen de verschillende standen worde bevorderd, noodigt het hoofd bestuur uit een commissie te benoemen van 3 leden, die in de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel zullen indienen tot wetswijziging, beoogende de meerdere samen werking in onze maatschappij mogelijk te maken door de minder bedeelde klasse in staat te stellen toe te treden tot het lidmaat schap der maatschappij, zonder al te groote geldelijke opofferingen". Aan de Maasbode wordt gemeld, dat eerst daags opnieuw getracht zal worden, de goed gezinde werkiiedenvereenigingen als «Ntd. R.-k. Volksbond Patrimonium" en »Ned. Werkliedenverbond" tot bond te vereenigen. Om te gemoet te komen aan het bezwaar van de beide eerstgenoemde vereenigingen, heeft men het denkbeeld laten varen, een centraal bestuur in te stellen, maar zal de samen werking slechts hierin bestaan, dat de ge noemde vereenigingen voeling met elkaar zullen houden yoor de gemeenschappelijke handeling, waar het geldt voor de belangen van den arbeidersstand op te komen. Het bestuur van het «Nederlandsch Land- bouwcomité" te Utrecht voorzitter de- heer H. F. Bultman, secretaris de heer L. Max heeft zich tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid gewend met een adres, waarin wordt verklaard, dat het comité de oprichting eener Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen met inge nomenheid heeft begroet, en inzonderheid het door haar genomen initiatief tot bevordering der handelsbelangen van Nederland, met be trekking tot de land-, tuinbouw- en zuivel producten, van het hoogste gewicht acht. De in die Kamer over dit onderwerp ge voerde gedachtenwisselingen hebben ver schillende land- en tuinbouwmaatscliappijen hier te lande geleid tot het overwegen der middelenwaardoor de reeds aanzienlijke handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Groot-Brittannië nog meer uitgebreid en op meer degelijke en vertrouwbare grondslagen kunnen gevestigd worden. Als gevolg hier van heeft de Friesche maatschappij van landbouw voorgesteld, op de gronden in een bij het adres gevoegd rapport van haren consulent, den heer K. H. M. van der Zande) ontwikkeld, een consulent in Engeland te doen aanstellen. Het comité wendt zich daarom tot den minister met het verzoek, in overleg rnet zijne ambtgenooten van binnenlandsche zaken te willen bevorderen: lo. de benoeming van regeeringswege van een consulent te Londen; 2o. het brengen op de staatsbegrooting voor 1892 van eene som van f 10,000 voor be zoldiging, bureaukosten enz. Het bestuur der «Nederlandsche Juristen- vereeniging" maakt bekend, dat ter algemeene vergadering van 1892, te houden te Maastricht, aan de orde van behandeling zijn gesteld de volgende punten I. Is de wijziging van de wetgeving omtrent de jacht wenschelijk? zoo ja, welke ?Pread- viseurs jlir, mr. Ruys van Beerenbroek, oud minister van justitie, en mr. C. J. Sickesz, oud-lid der Eerste Kamer. II. Welke wettelijke en administratieve maatregelen kunnen worden genomen om het kwaad te verminderen, dat in den regel geldboeten onbetaald blijven en dus de ver vangende hechtenis moet worden ondergaan Praeadviseursjhr. mr. E. van der Does de Willebois, subst.-officier te 's-Hertogen- bosch, en mr. J. jSimon van der Aa, advocaat te Amsterdam. Aan liet museum te Dordrecht is, naar het Vad. bericht, door de heeren J. H., F. en M. G, Lebret ten geschenke gegeven het van de jongste tentoonstelling van «Arti", te Amsterdam, bekende schilderij van Jan Veth, «Heintje". Mr. P. Brugmans, te Amsterdam, heeft bij zijn overlijden zijn geheele kostbare (juri dische) boekerij vermaakt aan de bibliotheek der universiteit aldaar. Hij volgde daarin het voorbeeld van den letterkundige E. J. Potgieter, van dr. F. W. Rive, jhr. mr. J. de Bosch Kemper, prof. dr. J. Lehmann, J. Hilman en van andere aan zienlijke Amsterdammers, die allen de uni- versiteits-bibliotheek van de stad hunner geboorte of inwoning met rijke legaten van boeken bedacht hebben. In minder dan 25 jaren tijds is op die wijze de Amsterdamsche bibliotheek met een dozijn groote boekver zamelingen verrijkt en aangegroeid tot eene der grootste instellingen van dien aard in ons land. Het «Leger des Heils" zal binnenkort te Amsterdam een huis openen voor hen, die in staat zijn voor nachtverblijf i e t s te betalen. Dat tehuis zal den naam dragen van «De Vrede-ark" en gevestigd zijn naast het hoofd kwartier van het Leger aldaar. In de Klinkerstraat te Amsterdam viel een 3-jarig kind uit een raam van een derd» verdieping en was onmiddellijk een lijk. Te Veendam zijn eenige gevallen van typhus voorgekomen, waarvan éen met doode- lijken afloop. De influenza heerscht er ook in erge mate. Te Dronrijp (Fr.) is bij het afgraven van eene terp een echt ouderwetsch gouden hor loge gevonden. Het is verbazend groot van omvang en levert een belangrijke bijdrage- tot de kennis van de grootheid der vestjeszakken in vroeger jaren. De wijzers- zijn zoo forsch en breed als van menig kleine klok. Te Finsterwold (Friesland) is het zevenjarig dochtertje van B. Lamjers te dicht bij de wieken van een watermolen gekomen, waar door het eenige meters ver werd wegge slingerd. Het werd zoo vreeselijk aan het gezicht en hoofd verwonddat het kort daarna overleed. Men maakt zich ernstig ongerust over den beurtschipper van Heerenveen op Amsterdam, die Woensdagnamiddag laatstgenoemde stad verliet en reeds lang aan had moeten zijn. Naar rnen zegt, had hij een zwaren boven- last op, en men vreest, dat zijn schip in den storm gebleven is. Hoe gevaarlijk het is, jeugdige kinderen zonder toezicht te laten, is herhaaldelijk ge bleken. Een afschrikwekkend voorbeeld heeft zich thans weder voorgedaan te Slek, gemeente- Echt. Twee kinderen, van 6 en lVs jaar, van den landbouwer W. G., waren alleen thuis gelaten. En toen de ouders terugkeerden, von den zij hun jongste kind verbrand in de wieg liggen. Men vermoedt dat de oudste jongen- de wieg in braud gestoken heeft. Te Deventer is gisteren de modelmaker G., van de ijzerfabriek der heeren Nering Bögel en Cie., waarschijnlijk door een lievige- windvlaag onder de stoomtram geraakt nabij' het station. De ongelukkige werd overreden en was terstond dood. Te Maastricht nemen de danshuizen zoo danig toe, dat de gemeenteraad zich verplicht- heeft gezien, de belasting op het maken van muziek te verhoogen en te bepalen, dat die voor eiken dag zal bedragen f 1.50 en f 2.50r naar gelang die muziekmakerij tot 10 of tot 11 ure des avonds duurt. Botterdam. Gisteravond te 11 uur is een uitslaande brand ontstaan in de chemische- balansenfabriek van de heeren Beckers Sons. Het bovengedeelte, de meubelmakerij, is zoo goed als uitgebrand met den geheelen voorraad mahoniehout. Het onderste, deel de instru- mentenmakerswerkplaats heeft veel schade- bekomen. Er waren een aantal spuiten waaronder twee stoomspuiten in werking. Ongeveer te halfeen was de brand onder de knie, waarna nog drie spuiten in werking bleven. Alles was geassureerd. Veel van de fijne goederen zijn gered. Door den hevigen wind heeft de spits van den toren der in aanbouw zijnde Noord erker k. aan de Jacob-Catsstraat veel geledenzij helt ongeveer 50 centimeter over, zoodat de aannemer vermoedelijk gedwongen zal wor den, dien toren voor een gedeelte af te- breken en opnieuw op te bouwen. (2Y. R Ct.) 's-Graveuhage. Donderdag heeft, zooals reeds kortelijk gemeld is, Scheveningen en de geneeskundige wetenschap andermaal een zwaar verlies geleden docr het overlijden van den gewezen bad-arts dr. P. M. Mess. Evenals dr. Van der Mandele was ook hg gedurende meer dan eene kwart eeuw te- Scheveningen werkzaam. Na in 1840 te Leiden- te zijn gepromoveerd in de geneeskunde,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2