Openbare Vrijwillige Verknoping Openbare Moopim MARINE. E II aan 'sBijts Werf te HeilevDfilslnls, Gemengde Berichten. ADYEBTENTIEN. Bureau-Materieel; School- behoeftenLeer- en Leesboe ken; Atlassen; Kaarten en Schoolprijzen. CjjpgÊi 12 Koeien (Gemest Tee), 1 Paard, 10 oyerloopers Yarkens, eenige Spoe- lingknipen, eene partij Hooi, en wat meer ten verkoop zal worden aangeboden. Een oude Loodsrinkeïaar, lichte Vaarlnigen, eiken en dennen Brandhout, Spaanders, Pak- en Teervaten, pl. in. 1000 KG afval van Touwwerk pi. ui. 1600 KG afval vau 'eilen en Zeilwerk, geschil derd Doek, Scheurpapier en Rommel Gereedschappen StoomhamerDraaibanken oude Vijlen, pl. ui. 32,000 KG oud gesmeed Uzer, pl. m. 12,300 KG oud gegoten Uzer, pl. m. 250 KG oud Zink pl. ui. 4500 KG Slapping, oude Tenten en audere zeildoeksche voorwerpen Ylagwerk An kers, Commalie- en Artillerie- goederen, Koleugruis, Kolen- asch en Sintels, grenen en eiken Molhoop en wat verder ten verkoop zal worden aan geboden, vestigde hij zich in 1866 te Scheveningen, en werd hij benoemd als opvolger van doctor d'Aumerie tot gemeentelijk geneesheer, en tevens tot dokter aan de stedelijke badinrich ting. Toen in 1883 deze inrichting overging in handen eener vennootschap, bleef Mess nog eenigen tijd daaraan als baddokter ver honden, doch om gezondheidsredenen zag hij zich verplicht die betrekking te laten varen. Van dat oogenblik af was hij meer uitslui tend consulteerend geneesheer. De overledene, die o. a. versierd was met de orde van den Nederlandschen Leeuw, de Rumeensche Kroonorde en den Rooden Ade laar van Pruisen 4e kl., stond zoowel om zijne kunde als geneesheer, als om zijne hoe danigheden als mensch te Scheveningen in hoog aanzien. Hij heeft veel gedaan tot hevcrdering van den bloei van Scheveningen als badplaats en had een werkzaam aandeel in de verschillende ondernemingen tot veraangenaming van het verblijf te Scheveningen gedurende het bad seizoen. Zijne populaire geneeskundige raad gevingen. die hij meermalen aan de pers toevertrouwde, hebben in wijden kring veel nut gesticht. De overledene behoorde tot de meest intieme vrienden van wijlen den staatsman Thorbecke, Koningin TVilhelmina vertoonde zich giste ren in het openbaar in een kostuum dat veel gelijkenis had met de uniform van de officie ren onzer marine. (AT. B. Cl.) Amsterdam. Er zijn ook alhier op het oogenblik veel zieken door malaria en influ enza. Van de jongens op de Wassenaar wordt bijna een vierde verpleegd. De ziekte is niet kwaadaardig, en de genezing volgt meestal nadat eenige dagen door de zieken het bed gehouden is. Vau den HoHamlschen schilder Jongkind, die te Parijs een leven van ontbering leidde, en wiens verdiensten eerst na zijn dood erkend werden, zijn de nagelaten werken verkocht. De betrekkelijk kleine collectie bracht 267.000 francs op. Voor enkele stukken werd 28.000 francs betaald. De aqarellen werden gemiddeld voor 600 francs verkocht. Te Dülkan, in de Rijnprovincie, heeft de politie de hand gelegd op eene bende valsche munters, die zich bezighield met het maken van valsche 2- en 5-maikstukken. Twee medeplichtigen, reeds vroeger wegens gelijk mibdrijf veroordeeld, zijn voortvluchtig. In Stephen's Hal! te Londen kunnen de liefhebbers van schaatsenrijden zich sinds eenigen tijd vermaken op een kunstijsbaan, die met gewone schaatsen bereden kan worden. Een Armeniër, dr. Caiantariento, is de uitvinder van het nieuwe kunstijs. Als een warme vloeistof wordt het ter dikte van 11/4 inch °P eene asphalt-vlakte uitgespreid. Afgekoeld, krggt het dan het voorkomen van kamfer, is bijzonder hard en bijna even glad als natuurlijk ijs. De baan is 113 voet lang en 46 voet breed en wordt reeds druk bereden. De champion-schoonrijder van Duitschland, de heer Stie- gert, nam ook reeds een proef. Zitplaatsen voor toe schouwers zijn langs de baan aangebracht, zoodat de «Crystal Ice-rink" in Stephen's Hall een gezellige uit spanning biedt. Een inwoner van Bolton, in Engeland, de heer J. P. Thomassen, vroeger afgevaardigde van die plaats in het Par lament, gaf dezer dagen opnieuw voor vijf jaar aan de commissie voor lager onder wijs aldaar zijn schoolmuseum in bruikleen, dat een waarde heeft van 3000 p. st. Overigens heeft de heer Thomassen in den loop der jaren reeds 60,000 p. st. aan Bolton geschonken voor onder wijs en voor volksuitspanning. Van de veteranen, die onder Napoleon I ge diend hebben, hoort men doorgaans niets anders dan dat er een honderd jaar is geworden of dat er weer een is overleden. Maar in het doipAI- bernau, bij Schneeberg, in het Ertsgebergte, is dezer dagen een oud-strijder van Napoleon's leger getrouwd. Het was de gewezen huzaar Salzer, ruim 96 jaar oud, maar nog vrij kras. De bruid telt 82 jaar. Polen zal het jaar 1892 in den rouw wezen. Alle kledingmagazijnen hebben groote bestellingen rouwgoederen gedaan, omdat het plan is gevormd dat alle patriotten het jaar 1892, waarin Polen als rijk ophield te bestaan, in rouw zullen her denken. Uit Italië wordt gemeld, dat zich een eiland ter leng' 1 van 500 meter, ten zuiden van het eiland Pantellaria, uit zee verheven heeft. De sche pen hebben eene waarschuwing ontvangen om minstens op eene mijl afstands van Pantellaria verwijderd te blijven. De heer S. J. du Toit, eenmaal predikant, later superintendent-generaal van het onderwijs in de Transvaaldaarna door goudkoorts aange grepen cn raijüspecuiant geworden, in welke laat ste hoedanigheden hij nog geen twee jaar geleden Europa bezocht, verkeert thans in financieels moeilijkheden. Schuldeischers hebben op zijn huis en inboedel te Paar!, in de Kaapkolonie beslag gelegd. De heer S. J. du Toit wordt aangesproken voor 87,073 p. st.zijn broeder D, F. du Toit voor 94178 p, st.; E. J. Malan voor 55,000 p. st.; zoomede vier andere heeren, die te zamen «financieele operatien" ondernamen onder den naam van de corporatie of vennootschap »De Eendracht", welke onlangs is failliet veiklaard. In het instituut Pasteur te New-York zijn van 1 Febr. 1 Augs. van dit jaar415 personen tegen de gevallen van dollen-hondsbeet ingeent, waarvan bij 70 de beet door onbetwistbaar dolle honden was toegebracht. Daarvan overleed er slechts éen. S. F. Black, van Cleveland, zal eene reis om de wereld maken per rijwiel, flij heeft eene wedden schap om 4000 dollars, dat hij zonder geld op zak zal vertrekken. Het noodige om te leven zal hij on derweg verdienen door voorstellingen in hetkunst- rijden. De reis moet in 2 jaar afgeloopen zijn. Te Inglewood, in Kansas, is zekere Harding, een veekooper, uit een put gehaald, waarin hij gevallen was en negen dagen had doorgebracht. Hij had geleefd van het lichaam van een wolf, die er vóór hem ingevallen was. Te San Francisco zijn nadere tijdingen ontvan gen omtrent de jonste aardbevingen in Japan, die ontzettend in hare gevolgen zijn geweest. Meer dan 400 duizend personen werden van hun dak en zoogoed als van al hun goed beroofd Vooral de kleinere, aan de rivier gelegen steden en dorpen hebben geleden op menige plaats werd de helft der inwoners gedood, terwijl alles met den grond werd gelijkgemaaktaan bruggen, spoorwegen en andere kunstwei ken is zeer groote schade aan gericht. De moreele houding der bevolking na zulk een ramp is, met Europeesche oogen bezien, hoogst merkwaardig. Natuurlijk worden de dooden be weend, het verlies van eigendom betreurd, doch de Japanner behoudt, zelfs onder dergelijke om standigheden, eene soort van vroolijkheid en opge ruimdheid, die de andere gevoels-uitingen, zooals men die in Europa bij groote rampen zou aan treffen, uitsluit. Toen de eerste paniek voorbij was, werd zelfs om de volgende schokken, waar bij geen ongelukken in de onmiddellijke nabijheid gebeurden, hartelijk gelachen. De directeur van het observatorium te Gifu, die de meest geteisterde districten heeft bezocht, ver moedt, dat de aardbevingen ontstaan zijn door berg-verschuivingen voor eenige jaren waren er in den bodem over groote oppervlakten onpeilbaar diepe holen ontstaan, welke thans die verschuivin gen hebben bewerkt en door de verplaatsing der bergen thans opgevuid zijn. Rivieren werden afgedamd en nieuwe meren gevormd, terwijl op vele plaatsen de topographische gesteldheid geheel van gedaante veranderde. Berichten uit Hongkong melden een hevigen orkaan, die vele Chineesche schipbreuken ver oorzaakte en het vei lies van honderden levens. De Europeesche schepen hadden weinig te Jijden. Een dame te New-Castle on Tyne die om de haver klap hare dienstboden moest doen vertrekken, wijl dezen veel te veel noten op liaar zang hadden en «de mevrouw wilden spelen", kwam in haar wan hoop over zulk een toestand eindelijk tot het besluit om voor de meiden onder te doen. Toen nu dezer dagen weer een van deze veeleischende en weinig biedende huisgoden was gevlogen, vroeg zij, in plaats van hierin de gebruikelijke wijze te volgen, eene nieuwe, door middel van onderstaande advertentie in The Chronicle «Eene burgervrouw, van middelbaren leeftijd, wenscht met haren man en 5 kinderen, waaronder drie volwassen dochters in dienst te treden bij eene beschaafde, welopgevoede jongedame, genegen om hij een zoodanig huisgezin te komen inwonen. Men zal haar alle weelde en gemakken bieden die in eene degelijke burger-huishouding kunnen worden verwacht, en vraagt alleen vergunning om éen avond per week visites te gaan maken of te ontvangen. Een bepaald vereischte is dit evenwel niet De jonge dame kan voorts naar willekeur beschikken over de pianino, mag het hoofd des huisgezms bij zijn voor naam noemen, heeft de vrijheid om, voor rekening der familie, ten allen tijde vrienden en vriendinnen ten eten te vragen, en kan zich verzekerd houden, dat in alle huishoudelijke en familie-aangelegenheden haar oordeel als beslissend wordt beschouwd. Kaartjes voor de beste plaatsen in den schouwburg of op concerten zullen steeds tijdig worden verstrekt, terwijl de kleederen en sieraden der vrouw des huizes en der dochters geheel ter barer beschikking zijn. Zij, die zich willen verwaardigen om ons op gemelde voorwaarden m dienst te nemen, worden nederig verzocht te schrijven aan het volgende adres Slargaretha Douglas, bureau The Chronicle. N. B. De familie kan de beste getuigschriften over leggen." De ondergeteekende brengt door dezen zijn hartelüjken dank aan allen, die hem, door hunne blijken van toegenegenheid en liefde, den Sden dezer tot een' waren feestdag hebben gemaakt, Schiedam, 12 December 1891. C. DE WILDE Cz. BURGEMEESTER enWTETHOUDERSran~ Schiedam zijn voornemens op O on tl er ring den 2An December 18!» I, des namiddags ten 114 ure, ten Raad huize aldaar, aan de binuen de gemeente gevestigde boek handelaren voor een termijn van 3 jaren aan te besteden de levering van: De voorwaarden van aanbesteding bene vens de monsters zijn voor de belangheb benden op de Secretarie ter inzage van af Ulaandag dezer. Schiedam, 5 December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNEDE. van: I. Een WONING en ERVE, met Open Plaats, in de Prinsensteeg te Schiedam, wijk F, No. 62, kadaster sectie A, No. 1189, groot 36 cent. II—III. Twee WOONHUIZEN met Overdehte Plaats en EKfE, te Schie dam, aan de Breedstraatwijk F, Nrs. 130 en 131, kadaster sectie A, Nrs. 688 en 687, samen groot 63 cent. Alle voorzien van waterleiding. Bij veiling op Vrijdag 18 December, des voormiddags ten elf ureen afslag den volgenden dagdes avonds ten acht ure, beide in het VERKQOPLOKAAL aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde de goederen te bezichtigen op Woensdag en Donderdag vóór de veiling, des voorm. van ÏO tot 12 en des nam. van 1 tot 3 ure, op vertoon van een bewijs van toegang door Notaris H. W. M.ROELANTS te Schie dam afgegeven, te wiens kantore nadere inlichting te bekomen is. OSf CONTANT GELD op Woensdag 16 December 1891, des voormiddags tien uur, ten huize van den Heer DIRK VAN HEININGEN, aan den Ketheliveg, gemeente Kethel en Spaland, door den Vendumeester P. BURGER, en ten overstaan van den Notaris P. J. LAU, tè Schiedam, van op Woensdag den 23n December 1891, des voormiddags ten elf ure, bij enkele inschrijving, van de navolgende voor 's Rijks dienst onbruikbare goederen, als: al hetwelk door de gegadigden zal kunnen ■worden bezichtigd op den dag voor de ver- kooping, des voormiddags van 912 en des namiddags van lVs—3'/s ure, en op den dag der verkooping, des voormiddags van 810 ure. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór den aanvang der verkooping worden gestoken in de daarvoor in de Marine-Cantine te plaat sen bussen. Op een zelfde biljet kan voor verschillende kavelingen worden ingeschreven. De lijst der kavelingen met de voorwaarden van verkoop liggen ter lezing op de griffie der directie voornoemd en zijn aldaar ver krijgbaar ad ƒ0.10 per exemplaar, vermeer derd met de kosten van frapkeering, indien toezending per post wordt gevraagd. Hellevoetsluis, 4 December 1891. Be Schout-bij-nacht, Directeur en Commandant der Marine, Mc. LEOD.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3