iel Euisgezia van den Fabrikant. Maandag 14 December N°. 7907. Tweede Blad, Feuilleton. A". 1891. Vi j f - n - v© e r t gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlandsche Berichten. *BOt!NKii!KNTSPRiJS, per kwartaal franco per postiloor het gelieele Rijlt Afzondeilijke iioininers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVIieiV: BOTBKiTRAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels tnet inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D U lis CH LAND. Onmiddellijk nadat de rijkskanselier Yon Gaprivi Donderdag in den Rijksdag zijn rede voering ter inleiding van de beraadslagingen over de handelsverdragen had uitgesproken, nam het oudste lid van den Rijksdag, de heer Reichensperger (centrum) het woord, om zijne medeleden aan te sporen tot eenstem mige goedkeuring der verdragen, Graaf Kanitz viel, namens de conservatieve partij, de regeering heftig aan, omdat zij door de tractaten Duitschland afhankelijk maakte van het buitenland en verraad pleegde aan de belangen van den nationalen landbouw. Toen hij liet doorschemeren, dat de rijkskan selier zich door zijne raadgevers in het mi nisterie verleiden liet tot dingen, waarvan hij zelf geen verstand heeft, werd ook de anders onverstoorbaar kalme Yon Caprivi boos. Hij antwoordde onmiddellijk, terwijl hij zenuw achtig met zijn sabel op den grond stampte, dat hij op de stelligste wijze tegen elke insinuatie protesteerde, dat er in de rijkskan selarij iets geschiedde, wat niet ten volle met zijne denkbeelden strookte. Na dit incident, hetwelk opzien baarde, werd de zitting gesloten en de voortzetting der debatten op Yiïjdag bepaald. De Berlijnsehe correspondent der _ZVr. Jt. Ct. .schrijft van gisteren In den Rijksdag kwam de secretaris voor de buitenlandsche zaken, Von Marschall, op tegen het beweren dat de nieuwe handels politiek, gelijk deze uit de ingediende trac- "taten blijkt, te danken zou zijn aan een of meer tot zijn ressort behoorende liberaal- vrijhandelsgezinde geheimraden. Hij ver klaarde dat de regeering is blijven vasthou den aan het oude programma van matige protectie, en dat ook de landbouw nu nog voldoende bescherming zal genieten. Uit naam der Duitsch-vrijzinnige partij sprak Broemel ten gunste van de tractaten, die eenen eersten stap vormen in de richting van een betere oecor.omische politiek, waarop, naar zich hopen laat, later andere stappen zullen volgen. Boetticher (nationaal-liberaal) drong, of schoon de tractaten welkom heetende, op een nauwkeurig onderzoek door het Parlement aan, opdat bij het pessimisme, dat er toch reeds in het land heerscht, niet de indruk ontsta dat. de Rijksdag zich al te gemakkelijk van zulk eene gewichtige aangelegenheid afmaakt. Bovendien laat zich, volgens spr., niet loochenen dat onder de heerschappij van het beschermende stelsel de algemeene wel vaart vooruitgegaan is. Tegen het einde van het debat ontspon zich eene tamelijk levendige gedachtenwisse- ling tusschen den vrij-conservatief Von Kar- dorff en Caprivi. Kardorff verklaarde, als pro tectionist, zich in geen geval met de trac taten te kunnen vereenigen, maar toch, als patriot, er vóór te zullen stemmen, mits de tractaten in stede van voor 12 jaar, gelijk voorgesteld wordt, slechts voor 5 jaar ge sloten werden, opdat de zich vertoonende gebreken spoediger weggenomen zouden kun nen worden. Kardorff gelijk bekend een vurig voorstander van het bimelallisme beweerde verder dat als de Duitsche regee ring besloot tot het bimetallisme over te gaan (waarvoor het volstrekt niet noodig zou zijn dat Engeland een dergelijken stap deed) er een einde komen zou aan alle kwalen en gebreken van den Duitschen land bouw en dan zou er zelfs aan geen enkel beschermend recht voor den landbouw be hoefte meer zijn. Caprivi gaf daarop ten antwoord dat de regeering zich beslist verzette tegen den duur van slechts 5 jaar, en eveneens tegen eene oplossing van het muntvraagstuk in bimetallistischen zin zonder medewerking van Engeland. De Pool Komirowski verdedigde de trac taten daarentegen werden zij bestreden door den Elsasser Simonns, hoofdzakelijk omdat Elzas-Lotharingen erpstig benadeeld zou wor den door den invoer van Italiaansche wijnen. Morgen wordt de beraadslaging voortgezet en zal de eerste lezing waarschijnlijk geheel afloopen overeenkomstig den wensch der regeering. Dinsdag zal de tweede lezing reeds aanvangen maar de derde lezing zal pas na het Kerstreces plaats vinden. Men beweert hier thans dat Spanje ge neigd zou zijn tot het midden-Europeesche tolverbond toe te treden. Zooals bekend is, hebben de andere Duit sche staten hetwoorbeeld van Saksen-Coburg- Gotha, dat de lijkverbranding heeft toegestaan, in dezen nog niet gevolgd. Thans begint zich ook elders een beweging ten gunste der lijk verbranding te openbaren. De Rijksdag zal weldra over deze zaak zijn oordeel hebben uit te spreken632 petitiën om begraven of ver branden facultatief te stellen, zijn reeds bij den Rijksdag ingekomen. De ontwerpers van het drankwet-voorstel zijn niet erg gesticht over de verzachtingen, welke door den Bondsraad in het voorstel zijn gebracht. Thans is men bezig het ontwerp op te stellen overeenkomstig de besluiten van den Bondsraad. De regeering zal met kracht de aanneming van het wetsontwerp voorstaan. Evenals de Tweede Kamer in Beieren, heeft thans ook de Kamer van afgevaardigden in Baden met algemeene stemmen besloten, aan de landsregeering te verzoeken, in den Bonds raad ten opzichte van het militair strafwetboek mede te werken ter invoering eener monde linge en openbare behandeling van strafzaken. Blijkens eene mededeeling in liet tijdschrift voor Duitsche boekdrukkers omtrent de werk staking onder de letterzetters en drukkers gezellen in Duitschland is er van 26 October tot 5 December aan de werkstakenden ruim 767,300 mark aan ondersteuningen uitbetaald. Rekent men hierbij nog het bedrag van onge veer 100,000 mark ten behoeve van daaraan voorafgegane en andere uilgaven met betrek king tot de werkstakingsbeweging, dan is er tot nu toe besteed 867,300 mark. Bij het opmaken der kas van den gezellenbond op 30 Juni was er 464,0S0 mark, waarbij later nog ongeveer '136,400 mark is ontvangen uit extra contributiën binnen en buiten den bond. Er is dus reeds een bedrag van nagenoeg 267,000 mark uitgegeven, hetwelk alleen kan zijn gevonden uit gelden, verkregen uit vooralsnog onbekende bronnen. FRAN KRUK. Tijdens de discussie over de interpellatie van den heer Hubbard, in zake de houding der bisschoppen, was de vergaderzaal der Kamer gisteren geheel gevuld. De heer Déroulède beschouwt het debat als vruchteloos en slechts dienstig om het land in twee kampen te verdeelen. Hij ver klaarde zich voor handhaving van het con cordaat. De Kamer werd toen zeer onrustig. De heer Déroulède vroeg voor zijn voorstel de prealabele quaestie, hetgeen met 374 tegen 133 stemmen verworpen werd. Hubbard bestreed daarna opnieuw met Eene Schets naar het leven. rNaar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 47. De kleine Bianca," ging de generaal voort, '»is we) de eenige erfgenaam, doch wij willen hopen, dat het op het volgend geslacht zich wat meer vertakt, en dan kan het geen kwaad nog een millioentje meer te kunnen verdeelen. Bovendien zou het niet goed voor neef zijn, zijne dagehjksche bezigheden vaarwel te zeggen onze natuur eischt bezigheid, arbeid, en die er eens aan gewoon «is, kan niet ledig zijn. In ondervind dat zelf maar al te goed. Het bevalt mij maar in 't geheel niet, zoo den geheelen dag voor rentenier te spelen en -nu en dan krijg ik heimwee naar een flinkon rit of een duchtigen uitbrander, zooals ik in dienst gewoon was uit te deelen. Maar ach," klonk het op weemosdigen toon, »een oud soldaat deugt voor niets meer dan om weggeworpen te worden als een onnut meubel in de maatschappij. Uw man is nog krachtig en frisch en zijne werkzaamheid draagt zulke goede vruchten, dat hij dwaas zou doen, de huwelijksgift van zijne dochter niet nog wat te vergrooten." Mevrouw Brückner antwoordde zuchtend »Ge zoudt wel gelijk kunnen hebben, lieve neef. Maar wat dunkt u, zou het haast geen tijd wor den, de kleine, die al lang de kinderschoenen ont wassen is, eene toekomst te bezorgen ook in ander opzicht «Wel," zeide de generaal, ®hoe kunt ge zoo spreken Zij zal waarlijk niet behoeven te wach ten, zooals menig ander meisje, tut zich iemand vervaardigt de bloem aan den weg te plukken. Zij heeft de keus, onze kleine Bianca met haar geld, haar goede hart en gezond verstand. Als zij maar haar handje uitsteekt in den vloed, zal zij aan eiken vinger een vischje vangen." sDat juist is het, wat mij zorg baart," zeide mevrouw. »Het kind is op een leeftijd, dat elk oogenblik de liefde haar hartje kan binnensluipen. Tot nu toe is, zoover ik weet, dit nog het geval nietdoch hoe licht kan het gebeuren, dat zij een valsche keuze doet. Ik vrees nu ai, dat dit ge beuren zalwant, oordeel zelf, lieve neef, is in een stadje als dit een goede partij voor haar te vinden u Wel duivelsch!" riep deze, ner zijn hier toch knappe jongelui genoegIk heb er nog weinig van gezien, dat is waar, doch ik zou denken, dat onder de officieren van twee regimenten wel eenige (linke jongens zijn, buiten en behalve de jongeheeren uit den koopmansstand. Die hebben altijd nog beter toekomst dan wij, arme krijgs helden." sNeen, lieve neef, gij kent de burgerij van M. niet. 't Zijn allemaal lui zonder vermogen, van kleinen huize en zonder toekomst." »Nu, wat dat vermogen betreft, daarin zou onze kleine kunnen voorzien." nik wil niet zeggen, dat zij daarop nu in de eerste plaats heeft te lettendoch ik wil niet, dat men haar neemt om haar geld. Zij zou, dit weet ik, haar hart geven en dus bitter bedrogen uitkomen. Zij heeft bovendien aanspraak op een man, die iets beteekent in de wereld, heeft recht, als ik mij niet vergisop een vorstelijken naam." nOho riep de generaal, de trotsche vrouw met groote oogen aanziende, i> wilt gij zoo hoog gaan, nichtje Hm, ik heb daar nu niet zooveel tegenik heb ook altijd liever naar boven dan naar onderen gekeken en neef heeft geld genoeg om een vorstenkroon met diamanten ta omgeven. En dan, neen, bestaat er liier geen gelegenheid om te trouwen." »Het ontviel me zoo," zeide mevrouw ovoor alles geldt bij mij het geluk van mijn kind en ongaarne zou ik zien dat men haar in dezen geweld aandeed. Het zou betreurenswaardig zijn, dat men haar dwong, hare keuze tot dezen kleinen kring te beperken, terwijl, wanneer zij later in de groote wereld mocht optieden. die keuze haar vrij zeker berouwen zou. Zooals het

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5