Bimieiilaiidsclie Berichten. nadruk de houding der geestelijkheid en diende een motie van orde in. De Faillières doet opmerken dat hij zich steeds krachtig heeft betoond. Het is niet de geestelijkheid in haar geheel geweest, welke aan de betoogingen heeft deelgenomen (luide teekenen van verzet), en spreker hecht er aan, het gedrag van den bisschop van Bordeaux te rechtvaardigen (beweging). De minister leest nu een stuk voor, waarin monseigneur Lecot zich verdedigt, doch dit geeft tot een onbeschrijfelijk tumult aanlei ding, waarbij bet Floquet (den voorzitter) niet gelukt, de orde te herstellen. Onder de toenemende beweging en geraas wordt bisschop Freppel tot de orde geroepen. Paul de Cassagnac interpelleert Floquet met drei gende gebaren. Er heerscht een oorverdoo- vend misbaar. Het gerucht houdt stand, dat de minister Fallières vast besloten zou zijn na afloop der inteipellntie van den heer Hubbard ont slag te nemen. De andere ministers zouden hurme portefeuilles behouden. De regeering zal zich verbinden, eerlang een ontwerp in te dienen, rakende het recht van vereeniging, dat echter niet de strekking zal hebben, eene scheiding van kerk en staat na zich te sleepen. De minister-president De Freycinet is gisteren als lid der academie geïnstalleerd en heeft in zijn eerste rede zooals het gebruik dit voorschrijft een vleiend portret ontworpen van zijn voorganger, den beroem den tooneelschrijver Emile Augier. B E L G I E. In de Kamer is Donderdag het rapport der centrale sectie ingekomen over het wets ontwerp, in de vorige week door den minis ter De Burlet ingediend, hetwelk zoogenaamd eene verklaring geeft van een artikel der schoolwet, waardoor den minister van bin- nenlandsche zaken de gelegenheid wordt ge geven de wachtgelden van onderwijzers, die door de wet van 1884 buiten betrekking zijn geraakt, te besnoeien of in te trekken, zonder den staat aan processen bïoot te stellen. Het rapport is van den heer Woeste; welnu, zegt de Béfomne, dan behoeft men naar den geest welken het ademt niet meer te vragen. Op verzoek van den minister De Burlet is het wetsontwerp reeds tegen Dins dag a.s. aan de orde gesteld. In de zitting der Kamer van gisteren heeft de minister van buitenl. zaken den tekst van de nieuwe handelstractaten overgelegd en het afdrukken daarvan gelast. EDHUUI). De koningin heeft de benoeming van lord Dufferin tot gezant te Parijs, in de plaats van wijlen lord Lytton, bekrachtigd. Tijdens het déjeuner van afgevaardigden op het congres van Landhervorming" heeft Gladstone gisteren te Londen een belangrijke redevoering gehouden. Hij stelde de nood- nu staat, is dit bijna onvermijdelijk. Het is daarom, dat mijns inziens het kind gelegenheid moet worden gegeven in wat wijder kring rond te zien. Ik heb er a! meer dan eens aan gedacht eene reis met haar te gaan doen, een bezoek te bren gen aan de middelpunten der beschaving in ons werelddeel, of wel eenige maanden te Nizza te verblijven. Zij zou dan kennis opdoen van de kringen, waartoe haar vermogen haar den toe gang vergunt en waarin hare opvoeding haar eene schitterende plaats waarborgt. Doch ik zie geen kans mijnen man, die zoo geheel in zijn beroep opgaat en geen uur kan missen om zich uitsluitend aan de belangen van vrouw en kind te wijden, daartoe over te halen, en met Bianca alleen reizen kan ik immers niet I,Zeer waar, zeer waar," zeide de generaal; smijn goede neef zal weinig lust hebben zulk een zwerftocht te ondernemen. Maar wat gij zegt moet ik toestemmen onze lieve Bianca heeft er recht op, dat men baar gelegenheid geeft iets meer van de wijde wereld te zien, dan een provinciestadje." zakelijkheid in het licht om den toestand der plattelandsbevolking te verbeteren en den aandrang van deze om naar de steden te trekken, weg te nemen. Gladstone verklaarde zich voor het denkbeeld, in de plattelands districten meer candidaten voor het Parlement te doen optreden, zonder eene daarmede ge paard gaande verhooging der verkiezingson- kosten. Voorts pleitte hij voor eene recht vaardigere verdeeling der gemeentelijke be lastingen, en voor wijziging van de bestaande wet om den boeren-arbeiders toe te staan vereenigmgen op te richten tot verkrijging van hooger loon. Tijdingen uit Samoa, over Sydney ontvan gen, luiden onbevredigend. Mataafa treedt openlijk tegen Malietoa op, en de internatio nale pogingen om vastheid in het bewind te verkrijgen, dreigen schipbreuk te lijden. De hoofdgelden blijven onbetaald en de schatkist is ledig. Het gerucht houdt stand, dat sedert eenigen tijd geheime onderhandelingen worden ge voerd tusschen Londen en Berlijn over het sluiten van een handelsverdrag. R U S L A N D. Het feest van de St.-Georgeridders is dit jaar afgeloopen met een eenvoudige receptie de kosten, die anders voor het feestmaal ge maakt worden, zijn gestort ia handen van den kroonprins, voor de noodlijdenden; groot vorst George Alexandrovitch voegde daar nog 5000 roebels bij. ITALIË. De Popoio Bomano meldt uit Massowah dat alle hoofden van Tigre gezworen hebben, de met Italië gesloten overeenkomst tot hand having van den tegenwoordigen staat van zaken te zuilen naleven. SPANJE. Het nieuwe tarief (maximum en minimum) zal vóór liet einde van December worden openbaargemaakt. In welingelichte kringen te Madrid wordt verzekerd, dat Spanje verklaard heeft bereid te zijn onderhandelingen aan (e knoopen met Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, ten einde opgenomen te worden in het tolverbond der midden-Europeesche staten. POKIÜUAL Naar aanleiding der ongunstige geruchten, welke op de beurs te Parijs in omloop zijn, wordt van officieuse zijde verzekerd dat de Januari-coupon der staatsschuld in elk geval betaald zal worden. B U L G A B IJ E. Stambouloff verklaarde dat de erkenning van vorst Ferdinand binnen 18 maanden een voldongen feit zou zijn. S E B T I E. Uit Belgrado worden weder onlusten in Macedonië vermeld. Door hongersnood gedre- ïO, wat ben ik blij," riep mevrouw Brückner, «dat gij mijne meening deelt, lieve neef. Ziet ge, uw bezoek te onzent heeft mij die behoefte weer dubbel doen gevoelen en ik had er u al vroeger over willen spreken, had ik niet gevreesd, dat gij mij zoudt tegenvallen. Nu echter durf ik een stapje verder gaan. Gij zijt vrij, zoekt naar verstrooiing; gij zijt de beste en natuurlijkste, beschermer voor mij en Bianca. O, hoe veilig zou ik mij gevoelen onder uwe vleugels! Gij zoudt u na een langen, ingespannen arbeid verstrooien, Bianca zou een schoone gelegenheid hebben eens in de wereld rond te zien en, als het toeval wil meewerken, eene keuze te doen, die haar voor later eene goede plaats in de samenleving verzekert." Zij waren, al pratende, aan den ingang van het park gekomen en schreden ook verder nog, tusschen de hooge boomen, wier gebladerde reeds begon te verkleuren, voort De generaal was nadenkend gewordendoch zijne vriendelijke blikken, een goedkeurend ge mompel en een glimlach om den mond wezen ven, vielen twee benden van 500 man in de districten Tetowo en Ketischow, plunderden alle hofsteden en vier dorpen. 300 Arnauten deden een aanval uit Dibra in het christe lijke Oost-Macedonië, waarbij 40 personen gedood werden, 8 dorpen werden verwoest, terwijl nog 6 dorpshoofden werden medege voerd om allen tegen losgeld te worden vrij gesteld. A M E B I E A. Blijkens het landbouw-rapport verkrijgt de katoenoogst de gemiddelde prijzen. Men klaagt dat de prijzen weinig loonend zijn en er vertoont zich mismoedigheid en geneigd heid de cultuur in te krimpen. De October- prijs was 89/io tegen lO'/io in 1890. De graanoogst gaf de volgende cijfers maïs 423/io, koren 858/i0, gerst 54, haver 323/io, rogge 77*/io. De toestand van het te veld staande graan is 855/10; de prijs der maïs is 29/10 per schepel boven het gemid delde der laatste 10 jaren. Sinds 1883 is slechts twee keer het gemiddelde van den graanoogst overtroffen. De oogst is thans 205/10 boven het gemiddelde der laatste 10 jaren. De winter-oogst is echter niet gunstig. Volgens bericht aan de Times ondervindt baron Hirsch' kolonisatie in Argentinië veel tegenstand. Zoowel in het congres als in de dagbladen worden zijn plannen aange vallen en de Joden-invasie bestreden. En tocli moest de regeering den verkoop van 13.001) vierk. mijlen grond in Grand Chaco tegen den prijs van 20 pd. st. per vierk, mijl als een groot voordeel beschouwen, daar zij reeds meermalen, in 1870 en in 1887, in Europa tevergeefs moeite deed om den grond te veikoopen. In 1870 werd zelfs een wet uitgevaardigd, waarbij aan ieder, die drie jaren achtereen op een boerderij zou verblijven, een si uk land van 140 acres kosteloos in eigendom zou worden gegeven. Van die voorwaarde maakte slechts gebruik éen kolo nist uit Australië, die een kaasmakerij op richtte. Uit Rio de Janeiro wordt van Donderdag gemeld De toestand is onveranderd. De banken worden bewaakt uit vrees voor eene paniek. De regeering waarborgt de uitgiften, welke de Banco Crédito Popular zal doen. De regeering vroeg heden aan Portella, gouver neur van Rio de Janeiro, om ontslag te nemen, doch Portella weigert. De afkondiging der krijgswet en de benoeming van een militairen gouverneur zijn waarschijnlijk. De berichten uit Rio de Janeiro luiden zeer ongunstig. De stad Campos rebelleert tegen de regeering. Een gevecht tusschen de staats- troepen en de opstandelingen kwam op tien gesneuvelden en dertig gewonden te staan. wel uit, dat het voorstel van roevrouw Brückner niet veel tegenstand van zijn kant ontmoeten zou. «Nu," sprak hij eindelijk, »dat hadt gij niet zoo kwaad bedacht, doch ik weet waarlijk niet of ik nog goed genoeg ben om als bevelhebber op te treden van een reisgezelschap, bestaande uit enkel schoone dames, bij wie moeder en dochter haast niet te onderscheiden zijn." «Staak nu die vleierijen, neef," zeide mevrouw lachend«gij wilt er misschien mee te kennen geven, dat gij inderdaad de galantste en be minnenswaardigste geleider zijt, dien men kan wenschen." «Nu, als gij het met mij beproeven wilt," riep de generaal .gevleid, «ik wil het wagen. Spreek er maar eens over met uwen man, en als hij «O neen, dat niet 1" viel mevrouw hem haastig in de rede. «Het voorstel moet niet van mij uit gaan. Die zoolang getrouwd geweest is als ik, mag niet meer rekenen op welwillende en rid derlijke tegemoetkoming bij hetgeen man wenscht. Ik weet nu al, dat mijn man zal spreken van TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAJlI Zitting van 11 December. Io deze zitting is de behandeling van het hoofdstuk binnenl. zaken voortgezet. De oud-minister Havelaar bestreed de over brenging van enkele attributen van laudbouw, van waterstaat, naar binnenl. zaken. De proef velden staan buiten het landbouwonderwijs. Door de splitsing blijft er voor waterstaat weinig over dan de boter- en druifluis-zaken. Spreker drong tevens aan op een vertegen woordiging van den landbouw en gaf in be denking de splitsing vooralsnog terug te nemen. De heer Dobbelman vroeg krachtige finan- cieele hulp voor den landbouw, door aanleg van rijksproefvelden. De heer A. van Dedem besprak verschillende landbouwbelangen, waarvoor ook hij een spe ciaal vertegenwoordigend orgaan wenschte. De heer Beelaerts van Blokland vroeg eene beslissing der Kamer door een motie voor te stellen, waarbij de Kamer verklaart dat 't wenseheiijk is de zorg voor de landbouwaan- gelegenheden zooveel mogelijk in eene hand te vereeuigen en daartoe eene afzonderlijke afdeeling te vormen bij het departement van waterstaat. De heer Zaaijer besti eed die motie, zij zou de organieke wetgeving op het onderwijs uiteem ukken, daargelaten nog dar waterstaat niet beschikt over even voortreffelijke onder wijskrachten als binnenl. zaken. De minister van binnenl. zaken verdedigde nader de overbrenging, waarna de heer A. van Dedem een gelijkluidende motie voorstelde, doch zonder dat daarin voorkwam de naam vaa liet departement voor de afzonderlijke afdeeling. De motie-Beelaerts van Blokland werd ver worpen met 67 tegen 19 stemmen. Over de motie Van Dedem staakten de- stemmen, 43 tegen 43. Dientengevolge is de eindstemming verdaagd tot a s. Maandag. Bij ileafdeelingHooger Onderwijs verheugde- de heer Vermeulen zich over de voorgenomen wijziging der artsemvet, om een einde te maken aan de onvoldoende voorbereiding van toekomstige medici aan de acacademie. Hij drong aan op ingrijpende wijziging der wet op het hooger onderwijs, beperking van het aantal faculteiten, zoodat niet aan alle univer siteiten alle faculteiten vertegenwoordigd zijn, en opheffing der theologische faculteiten, als in strijd met de neutraliteit van den staat en godsdienstig gebied. De heer De Beaufort drong aan de over brenging der leerstoelen voor moderne talen, van Groningen naar Utrecht. De heer Veegens pleitte voor hun behoud.' te Groningen. De heer Roëll bestreed den heer Vermeulen, en drong aan op een leerstoel in de psychiatrie.- De minister Tak van Poortvliet verklaarde, dat wijziging der artsemvet geen verandering zal brengen in de bepalingen van het hooger onderwijs. Bij herziening der wet op het hooger onderwijs zou hij niet de wijzigingen, door den heer Vermeulen verlangd, kunnen- aanbrengen. De minister overweegt academische voor bereiding te eischen voor taalleeraren bij het middelbaar onderwijs. Het volgend jaar zal de uitslag der overwegingen in zake de- psychiatrie blijken uit het al dan niet aan- dwaze invallen, gekheden en zoo meerde rede nen, die ons drijven, zal hij niet kunnen of- willen billijken, omdat hij van zulke dingen geen- verstand heeft. Hij zou Bianca voegde zij er schouderophalend bij maar liefst aan een- koopman uithuwelijken." De generaal lachte. «Nu, dan had hij ze ten minste een andere opvoeding moeten doen geven," sprak hij. «Hoe dit zij," zeide mevrouw, «hij zal tegen werpingen maken, de zaak verschuiven en het gras zal er over groeten. Neen, ik moet er niet aan. beginnen. Doch er is gelukkig een andere weg om tot ons doel te geraken. Naar uw inzicht en uwe wenschen zal hij zich gaarne schikken. Gij zegt hem bijvoorbeeld, dat gij wat verstrooiing noodig hebt, dat gij eenige maanden op reïs- gaat, en dat het u genoegen zoujdoen, wanneer gij ons tot gezelschap kreegt. Op deze wijze.- voorgesteld, zal het plan geen tegenstand ont moeten, daarvan kunt gij zeker zijn." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6