Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Ii c r k 11 i e 11 w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. provinciaal Noordbrabantseh dagblad. In het rondschrijven wordt gezegddat geen der bestaande, hetzij eenmaal, hetzij meermalen per week verschijnende bladen in de behoefte voorzag, zoodat het nieuwe blad werkelijk geroepen is eene algemeen gevoelde leemte aan te vullen. Het zal te 's-Hertogenbosch verschijnen en tot titel voerenNoord-Brabantsch Dagblad, en stelt zich ten doel de behartiging der katholieke belangen van ons vaderlandin zonderheid van de provincie Noord-Brabant, op staatkundig en maatschappelijk gebied, en de verdediging der katholieke beginselen in eerbiedige onderwerping aan het herderlijk gezag van het hoogwaardig episcopaat, over eenkomstig het nadrukkelijk verlangen des Heiligen Vaders, uitgesproken in zijn gedenk waardige encyclieken »De Civitatum consti- tutione Christiana" en »De prsecipuis civium christianorum officiis". De steun der geestelijkheid wordt ingeroe pen voor »deze katholieke onderneming". Men vraagt haar het nieuw op te richten blad niet enkel met een abonnement te begunsti gen maar ook door aanbeveling onder de parochianen de verspreiding daarvan krachtig te bevorderen. En tevens verzoekt men de geestelijkheid, in elke parochie een persoon aan te wijzen, die geneigd en geschikt is de redactie van het Noordbrabantseh Dagblad ter zijde te staan door het zenden van locale berichten, op nader overeen te komen voor waarden. De Noordbrahanter (orgaan van de fractie Schaapman) toont zich weinig ingenomen met deze concurrentie. De bewering dat er in Noord-Brabant in den laatsten tijd behoefte bestond aan een algemeen orgaan der Noord- brabantsche katholiekenomdat geen der bestaande bladen in die behoefte voorzag noemt hij eene hatelijke insunuatie aan zijn adres. vragen van gelden voor een leerstoel in dat vak. De subsidiën voor de ambachtsscholen te Groningen, Leiden, Rotterdam, Haarlem en Leeuwarden, werden verdedigd door de heeren Van Beuningen, Vermeulen, Van Velzen, Heldt en Rink, die echter op uitgebreider schaal steun verlangden. Maandag te 17a uur voortzetting. Tot toelating van den heer Tydeman werd besloten. Grondbelasting voor 1892. De late indiening van het wetsontwerp betreflende de heffing de!' grondbelasting voor 1892 werd betreurd, te meer omdat men meende te weten, dat reeds een wetsvoor- draeht tot uitvoering van art. 37 der wet van 25 April 1879 door den minister Godin de Beaufort was voorbereid. Hierop werd echter geantwoord, dat de regeling, door den afgetreden minister van financiën beraamd, in verband stond met diens plannen betreffende de regeling der plaatse lijke en rijksbelastingen en derhalve door den tegenwoordigen minister niet overgenomen kon worden. Voorts werd den minister in overweging gegeven bij eene te maken regeling den weg in te slaan dat voor grondbelasting in hoofd som een bedrag van 4 percent werd vastge steld met eene heffing van 25 opcenten als tijdelijken maatregel. Bij nota van wijziging op hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1892 is door den minister van oorlog een som van f145000 opgenomen voor het bouwen van eene ca dettenschool te Alkmaar, na aftrek van het aandeel in de kosten door de gemeente Alkmaar te dragen (zijnde f 110,000 en kos- telooze afstand van terrein). Aanvankelijk was de minister voornemens, overeenkomstig contract met Alkmaar, de school door de gemeente te doen bouwen, tegen betaling door den staat gedurende veertig jaar van eene annuïteit, doch bij nadere overweging is het den minister meer regelmatig en wen- sehelijk voorgekomen den bouw voor rijks rekening te doen plaats hebbenonder gebruikmaking van het aangeboden terrein en van de bijdiage van Alkmaar. Voorloopig zijn de bouwkosten op f 255000 geraamd. SCHIEDAM, 12 December 1891. Bet bestuur der afdeeling Amsterdam van het Ned. werkliedenverbond Patrimonium' heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer, waarin met groot leedwezen wordt herinnerd aan de verklaring van den minister van marine, dat het in 's lands belang raad zaam wordt geachtalthans het eerste der aan te bouwen schepen voor de zeemacht in Indië in het buitenland te doen bouwen. Uit het antwoord van den minister op een vraag van den heer Smit bleek bovendien, dat er vrees bestaat dat niet alleen het eerste schip van het nieuwe type, maar ook de volgende in Engeland zullen worden vervaardigd. Adressanten beweren echter dat de bedoel de schepen stellig evengoed op de particu liere werven zoowel als aan 's rijks werf te Amsterdam kunnen gebouwd worden, en gronden deze bewering op een verklaring van den tegenwoordigen minister omtrent de Beinier Claessen en de Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Zoo de regeering aan haar voornemen gevolg geeft, zal dit een ramp zijn voor honderden werkliedenzoodat de onderteekenaars van het adres de hoop uitspreken, dat de Tweede Kamer haar invloed zal aanwenden om den minister te doen terugkomen op zijne verkla ring, opdat de ramp die den Nederlandschen werklieden boven het hoofd hangt, zoo moge lijk nu, maar in elk geval voor het vervolg, worde afgewend. Aan de Roomsehe geestelijkheid in Noord- Brabant is een rondschrijven gericht, onder- v teekendHenri Cramer, en waarin kennis gegeven wordt, dat onder de hooge goed keuring en aanmoediging van den heer A. Godschalk, bisschop te 's-Hertogenbosch, en gesteund door tal van invloedrijke katholie ken in de provincie, te beginnen met 1 Januari 1892zal worden opgericht een katholiek Opgave der brieven, verzonden uit Rotterdam over de tweede helft der maand November 1891, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke op schriftelijke aanvrage door de afzenders of ge- adre»seeiden aan liet postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan J. R. Wijers, Schiedam. L. Proos Hoogendijk, Vlaardtngen. Van het hulpkantoor Overschie W. F. J. van der Vliet, Kralingen. Dank zij het gunstige herfstweder staan de wintervruchten in het noorden van Friesland van deze provincie over het algemeen gunstig te velde. Het kooizaad vooral is onder bijzonder gunstige omstandigheden opgekomen. Dit, zoowel als de granen, heeft een frisch groene kleur, zooals men zelden ziet om dezen tijd. Uit Leiden komt de treurmare, dat weder een der rijksibegaafde en der beminnelijkste priesters der wetenschap is overleden. Dr. Abraham Kuenen, hoogleeraar in de theologie, bezweek Donderdag in den ouderdom van 63 jaar, na een lijden van verscheidene weken, dat, ook al vertoonden zich nu en dan schijnbare teekenen van beterschapi van den aanvang af weinig hoop liet op zijn behoud. Kuenen, op 16 September 1828 te Haarlem geboren, stond reeds a's student bekend wegens zijn buitengewone geleerdheid, zoodat hij reeds op 23 jarigen leeftijd tot adjutor interpretis legati Warneriani en nog voor zijn promotie in 1853 tot buitengewoon hoogleeraar in de theologie werd benoemd, welk ambt hij den 12n Maart aanvaardde met een rede nde accurato anti- quitatis Hebraicae studio, theologo Christiano magnopere commendando." Geestdriftvol aan hanger der moderne theologie, behoorde hij tot Scholtens ijverigste leerlingen, weldra de even knie van dien grooten meester. Zijn werken op dit gebied vestigden zijn naam, spoedig tot ver buiten de grenzen van zijn Vaderland. Vooral zijn sHistorisch-critisch onderzoek naar het ont staan van de verzameling van de boeken des Ouden Verbonds" was een baanbrekend werk, 1 dat de grondslag is geworden van alle verder onderzoek betreffende het Oude Testament. Een groot blijk van waardeering gewerd hem uit het buitenland, toen hem een tiental jaren ge leden de Hibbert lectures te Londen werden opgedragen. Onder zijn geschriften noemen wij nog buiten tal van tijdschrift-artikelen*>De godsdienst van Israël tot den ondergang van den Joodschen Staat" en sDe Profeten van Israël". In de laatste jaren was Kuenen voorzitter der Academie van Wetenschappen". Niet alleen om zijn geleerdheid, ook om zijn karakter werd dr. Kuenen algemeen hoog ver eerd. Het bekende gedicht aan dr. Humanus van De Genestet was tot hem gericht. Hij was voor de studenten de welwillendste en beminnelijkste der hoogleeraren, voor zijn vrienden de trouwste en hartelijkste der vrienden, voor zijn bestrijders de riddeihjkste en nauwgezetste der tegenstan ders. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat de modeine theologie in hein den besten barer vertegenwoordigers verliest. Het stoffelijk overschot van den overledene zal Maandag op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aaide besteld. De hjkstaatsie zal zich daartoe des morgens om halltwaalf van het sterf huis, aan de Haarlemmerstraat, begeven. (Va<t.) Benoemd tot hoofd der school te Oud-Leusden P. Keete, te Vlaardingen. De school van den heer V.m Dalen te Maassluis is oveigenoinen door liet bestuur dar christelijke school aldaar, dat bovendien weldra zal oveigaan tot den bouw eener derde chiistelijke school, waar voor liet terrein reeds aangekocht is. De heer C. D. Doeleman, gymnastiek-onder. wijzer in Den Haag, maakt in het Vaii. de vol gende opmerkingen sSinds eenigen tijd is de geheele onderwijzers- weield in beweging gebracht door de examens in vrije en orde-eofenmgen. Veel stemmen zijn daar tegen opgekomen in de verschillende vakbladen, en daarom is het niet ondienstig, het groote pu bliek, dat da vakbladen ntet leest, ook eens op de hoogte te brengen van de vele dwaasheden, daar aan verbonden. Zoo is het een dwaasheid, dat men die zaak zoo ver heeft doorgedreven zonder de overtuiging, dat het zijn nut zal hebben dwaas is het, dat men mannen van 50 jaar, en nog wat, ook dit examen laat maken zei Is op gevaar dat zij met hun huisgzin aan den dijk kunnen gezet worden. Een dwaasheid is het, dat de regeeiïng toestaat, voor die examens plusm. 30,000 gld. uit te gegeven aan com missiën, zaalhuur, versna peringen enz., een bedrag, dat zeker een volgend jaar nog wel wat hooger zai wezen, daar de tal rijke afgewezenen van dit jaar een volgend jaar met de anderen weer zullen opkomen. En over 't algemeen is het de grootste dwaasheid, dat men toegeeft dat op scholen, waar geen lokalen of speelplaatsen zijn, dit onderwijs tusschen de schoolbanken mag gegegeven worden want hat stof, door die oefeningen in het schoollokaal ge maakt, benadeelt de gezondheid van het kind in ntet geringe mate. Waar men op fabrieken erop aandringt: ruime lokalen voor werklieden te heb- hen, daar zal men goedkeuren, dat p. in. 30 kinderen in een lokaal van 6 tot 6 gymnastiek doen Dat kan men toch niet meenen. Het zou m. i. geen dwaasheid zijn als èn de minister, èn de leden van de Kamer deze zaak nog eens ern- stig overwogen en het dan eenvoudig uit de wet schrapten. Men late toch de examens lager en mid delbaar onderwijs alléén op denzelfdeu voet be staan en schrappe een zaak, die om het uiterst geringe voordeel, dat zij steeds zal opleveren, te duur voor het rijk wordt". Bij de zitting van de commissie van weldadigheid in het raadhuis te Kralingen hebben zich niet min der dan ongeveer 300 hoofden van gezinnen aange meld voor de uitdeeiing van 1 ijst, turf en steenkolen. Het getal bedeelden neemt van jaar tot jaar toe. VLAARDINGEN. De laatste logger kwam deze week van de haringvisscherij binnen met slechts 5 last haring en er zjjn nu nog maar enkele Schevening- sche bommen uit. Donderdag werd in publieken afslag besteed voor: vollen haring f 17.25, dito Eng. wal f 10.30, landzieken f 17.25, kuitzieken f 16, ijlen haring f13 per ton. Gisteren is alhier binnengekomen 1 schip met 8 ton zoutevisch. MAASSLUIS. In het Kanaal visschen nog 4 bommen die tot heden aanvoerden 202 ton pekel en 50 ton steurharing. Een Scheveningsche bom kwam hier binnen met 21 ton steurharing. De geheele aanvoer van haring alhier bedroeg dit jaar628,775 ton pekel-, 1522 ton en 54,800 stuks steurharing, terwijl in 1890 werd aangevoerd 859,285 ton pekel-, 2617 ton en 53,700 stuks steurharing. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 4 winterzalmen, die voor f 1.20 tot 1.40 per i/j kiio werden vei kocht. KRIMPEN-4AN-DE-LEK. Van 4 tot en met 11 dezer zijn ter markt alhier aangebracht 11 zalmen, die voor f 1.13 tot 1.50 per 1/3 kilogram werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Hoogmade en Rijpwetering ds. J. W. II. Kalkman, te' Alfen-a/d-Rijn te Dieren ds. P. N. Pikaar, te Goes-te Ernst ds. J. H. Tijl, te Terheiden bij Breda. Aangenomen: naar Wilhelminadorp door den heer L. Ingelse L Wzn., cand. te Schiedam, die voor Uitwijk en Waardhuizen beeft bedankt. Bedankt: voor Hippolytushoef c. a. en voor Nes en Wierurn, door den heer R. Cremer Jr., cand. te Ifempens voor Hoogebeintum (Fr.) door den heer G. Brink, cand. te Ruinerwold voor Linschoten door ds. J. Ph. Hattink Jr., te Nieuwerkei k-aan-den-IJsel. Chr. Geref. Kerk, Blijkens het jaarboekje voor de chr. geref. kerk in ons land voor 1892, bedraagt het aantal chr. geref. predikanten 305, het aantal chr. geref. gemeenten 385, hiervan zijn er enkele met andere gemeenten gecombineerd vacant gemeenten 97, emeriti predikanten zijn er 19. Ned. ger. doleerende gemeenten zijn er 303, waarvan er enkele uiet andere gecombineerd; het aantal predikanten bij die gemeenten bedraagt 122. Het aantal chr. jongelingsvereenigingen, die onder toezicht staan van de kwkeraden der chr. geref. gemeente of in betrekking staan tot de gemeente, bedraagt 253 dat dei chr. jongedoch- tersvereenigingen 162. Hetaantal Zondagsscholen, die bestuurd worden door leden of onder toezicht staan van ile kerkeraden der chr. geref. gemeente, bediaagt 351. Chr. geref. gemeentescholen zijn er 83, waarvan er 37 gesubsidieerd worden door de vereenigmg voor gereformeerd schoolonderwijs. 9 Bij de chr. geref. gemeenten zijn er 28, die 1000 en meer leden tellen, waaronder Amsterdam met 5843, Rotteidam met 5200, Kampen mét 2500, Hoogeveen met 2300, Den Haag met 2229, Gro ningen met 2200 en Urk met 2100 leden. Voorts zijn er 42 gemeenten, tellende minder dan 100 leden. Aan de theologische school te Kampen zijn in geschreven 57 theologische en 44 literarische studenten. Itoomsch-katliolleke kerk. Voor de lestamatie van het altaar indekeik van den II. Antonius van Padua te Hellevoet- sluis, is een gift van f 1000 geschonken. B U R G E R L IJ K E STAND.. Overleden 11 December. Johanna Maria Kies, oud 28 jaar en 1 maand, Hoofdstraat. Schiedam, 12 December. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijn s noteeriiig der makelaars f 9Vt. Jenever: Amsterd. proef f 1 33/a per liect. Ct. zonder fust en zonder belasting, Spoeling I 2.per ketel. Leiden, 11 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van lieden waren als volgt: 10 stieren f 65 a 142 ,80 vette ossen en koeien f 140 a 270, of 58 a 70 c. per kilo, 70 vare dito f 85 a 178. 20gruskalveren f23 a 47, 9 vette dito f42 a 90, of 75 a 90 c. per kilo, 24 nuchtere dito f7.a 15.740 vette schapen f 16 a 30.of 45a 50 c. per kilo, 258 weide dito 11,a 20, lamineren f a 34 magere varkens f12 a 21,84 biggen f2.a 11..106 kalf- en melkkoeien f 100 a 260, 3 paarden f 21 a 43, veulens f a Amsterdam, 12 December. Rogge op levering iets hoogerMaart f 248, 247, 248, 249; Mei f252, 253, 254. Mastenbroek, 10 December, Hooi en stroo. Voor prima Kampereil. hooi wordt besteed f 20.a 22.binnenveldsch uit Mastenbroek, Genemuiden en Grafhorst le qua!. f17.a 20,2e qtial. f 13a 16.stroo f13.a 14.alles per 1000 Va KG vrij spoor of scheep, De handel was iets vlugger. Antwerpen, 12 December. Peiroleiiin vast; in loco fr. 167*; per Jan. ft-. 16eerste 3 maanden tr, 16laatste 4 maanden fr. 16.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7