De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 6,056,099.28 en bij de betaalmeesters- 4,119,620.93Va Te zamen f 7,205,720.21Va De gewone audiëntie van den minister van financiën en van den minister van oorlog zal op Donderdag den 1 7n dezer niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht op een door den gemeente raad van Bilbao uitgeschreven wedstrijd in zake zuivering der Nervionrivier, waaraan zoowel buiten- als binnenlandsche ingenieurs kunnen deelnemen. 'Iet programma voor gemelden wedstrijd ligt ter inzage aan 's ministers departement. De Provinciale Staten van Zuid-Ilolland zijn thans officieel bijeengeroepen tegen 29 December voor de zaak der krankzinnigen gestichten. De uitkomsten der jongste volkstelling zijn in zooverre merkwaardig, dat ze duidelijk een relatieven achteruitgang van de Itoorn- sche bevolking aantoonen. De bevolking van het geheele land bleek in ronde cijfers vier millioen vijfmaal honderd duizend te zijn. Naar de gewone raming, dat de Roomsche bevolking twee vijfden van het geheel zou uitmaken, zou deze dus 2 x 900,000 zielen sterk moeten zijn, of een millioen achtmaal honderd duizend. Feitelijk daarentegen bleek, dat zij slechts een millioen vijfmaal honderd duizend zielen telt. De Roomschen zijn dus niet meer twee vijfden, maar juist een derde van het geheel onzer natie. En tegen dit een derde staan twee derden over, die op 100,000 Joden en 82,000 kerke- loozen na, alle tot de onderscheidene Prote- stantsche gezindten behooren. {Stand.) Aan het gebouw van het prov. bestuur te 's-Hage is heden aanbesteedhet onderhoud van een gedeelte van den grooten rijksweg der le klasse no. 7 van Delft tot de Doenkade, onder de gemeente Overschie, behoorende tot de rijks groote wegen in de prov. Zuid- Holland, ged. 1892 en 1893. Minste inschrijver was de heerH. JoDgen- burger, "Waddinxveen, voor f10,250 per jaar. De vorige week zijn weer 19 jongelingen als volontair bij de instructie-compagnie te Schoonhoven in dienst gesteld28 waren op geroepen, maar 8 werden geneeskundig af gekeurd en éen had niet de vereischte lengte. Opnieuw meldt men aan het N. v. d. D. dat de exploitatie van de spoorlijn Almelo Salzbergf j is overgedragen aan de Holland- sche ijzeren-spoorweg-maatschappij. Volgens een particulier schrijven uit Suri name zijn in het district Boven-Para goed geslaagde proeven genomen met het aanplan ten van indigo indigofera tinc(aria). bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen van Hollandsche meesters, die door de Rot- terdamsche kunstclub in het Paviljoen der stad Parijs gehouden wordt. De president mei talrijk gevolg werd er ontvangen en rondgeleid door den heer De Stuers, onzen gezant te Parijs, den heer De Kuijper, direc teur der ki.nstclub, den heer H. W. Mesdag en den heer en mevr. Taco Mesdag. Er waren veel bezoekers bij aanwezig. Vanwege het departement Utrecht der ^Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" zal morgen, 16 dezer, een concert worden gegeven, waarbij als solisten zullen optreden de darnes L. Mulder, uit Bayreuth, sopraan; B. HolsopraanB. Zegers Veeckens alt en de heeren F. Litzinger, uit Dusseldorf tenor; Paul Haase, uit Rotterdam, bariton; A. Sistermans, uit Frankfort a/M.bas, en eenige dilettanten, Uitgevoerd zal worden: sScènen aus Qoethe's Faust" van Schumann. Ook de afdeeling Amsterdam zal eene uit voering geven, en wel Zaterdag 19 dezer. Deze- zal ten gehoore brengen de nH-rnol! Messe" van Bach, met de solisten: de dames Filiun- ger en Kempees, en de heeren Litzinger en Messchaert. In eene der Westlandsche gemeenten is bij de avonddiensten een gouden knijpbril ge collecteerd, waaraan een briefje was bevestigd met het opschriftDvoor den dienstdoenden dominéEene zonderlinge gave, die echter wel getuigt van hartelijke bezorgdheid voor den leeraar bij de gewoonlijk niet overvloe dige verlichting in de bedehuizen ten platte- lande. De kastelein Menger te Noordwolde, be kend geworden door zijn moedig gedrag tegen 4 kerels, die bij nacht in zijn eigen huis een aanslag op hem pleegden, acht zich in- dat dorp niet meer veilig en hij vertrekt eerstdaags metterwoon naar Leeuwarden. Des nachts hielden tot nog toe marechaussee en politie een wakend oog op Mengers woning. Te Oosterbeek is eene vrouw, die in den avond met een wagentje, waarin een kind, van Arnhem kwam, nabij den Haspel" door een paar kerels aangerand, die van haar eischten dat zij haar geld zou afgeven. Op- haar weigeren namen zij het kind uit den wagen en wilden zich daarmede verwijderen.. De vrouw werd daardoor genoodzaakt hare geldbeurs af te staan. Zondagnamiddag zette de Scheveningsche schuit Tieter en Jacobus aan het strand. De- zee was ruw en bulderde over 't vaartuig henen. Door de hooggaande zeeën was de- equipage verplicht aan boord te blijven. Tegen circa 5ys uur kwam het water met zulk eene kracht over en in het schip, dat het in den grond sloeg. De equipage riep toen om hulp en fluks werd de boot der jiNoord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij" naar het strand en te water ge bracht. Het gelukte hiermede de equipage,, waaronder nog een zieke, aan wal te bren gen. De zee begon nu allengs te bedaren, en twee uren na het gebeurde-kon men met paard en wagen reeds tot gedeeltelijke los sing der lading haring overgaan. AMERIKA. Uit Santiago ontving de Times bericht, dat de indruk, welken de boodschap van den president der Vereenigde Staten daar gemaakt heeft, pijnlijk is, vooral doordien zij blijkbaar gevestigd is op de leugenachtige berichten, door Egan gezonden. Zelfs de Amerikaansche kolonie te Santiago moet ver ontwaardigd zijn. Men spreekt van knoeierijen onder de Amerikaansche agenten en van beurs- speculatiën. en is de meening toegedaan, dat -ndien het congres der Unie aandrong op het vernemen van de volle waarheid, Harrison onthullingen zoude moeten doen, welke hem zouden noodzaken eene nieuwe boodschap naar Chili te zenden met zijne verontschuldigingen. De New- York Herald ontving uit San tiago bericht dat de minister van buiten landsche zaken van Chili aan de vertegen woordigers der republiek in het buitenland eene aanschrijving gezonden heeft, waarin de inlichtingen, op welke de uitlatingen van president Harrison betreffende het voorge vallene met schepelingen van het oorlogsschip jBaltimore gegrond zijn, als opzettelijk onjuist worden gekenteekend. Het is plicht der diplomatieke vertegem Jordigers van de repu bliek, de juiste toedracht bekend te doen worden, en de beleedigende taal van den gezant Patrick Egan in het licht te stellen. De buitenlandsche politiek van Chili is geen oogenblik door een aanvallenden geest bezield geweest, doch de regeering zal zich nimmer eene vernedering laten welgevallen. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren ge meld, dat le San Paolo Zondag een opstand is uitgebroken, ten doel hebbende den gouver neur en de ambtenaren af te zetten. Met de plaatselijke ambtenaren is dit gelukt, doch de gouverneur biedt weerstand. Portella, de gouverneur van den staat Rio Janeiro, heeft ontslag genomen; admiraal Balthasar Silveira is tot zijn opvolger benoemd. ZUID-AFRIK A. Uit Kaapstad wordt van 11 dezer gemeld, dat tusscb-en den minister Sivewright en de Nederlandsche vereeniging zijn overeen komsten onder garantie der Transvaalsche regeering gesloten, teneinde door spoediger voltooiing van den PretoriaVaalrivier-spoor- weg tot verbinding met de lijn naar Kaapstad te komen. De Kaapsche regeering schiet hiertoe 400,000 p. st. voor en verkrijgt het recht van medegebruik der nieuwe lijn. CHINA, Volgens bericht uit Shanghai versloegen de staatstroepen onder generaal Tsao 5000 opstandelingen, wier aanvoerder, een Lama priester gevangengenomen werd. Ondanks de beweerde herhaalde zegepralen der staats troepen gaat de regeering voort met verster kingen te zenden. De opstandelingen erken nen thans dat zij eene verandering der dynastie beoogen. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 15 December 1891. De gemeenteraad zal op Woensdag 16 December a.s., des namiddags ten halftwee ure, een openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn Ingekomen stukken, waaronder: voorstel van burg. en weth., naar aanleiding van de ge maakte opmerkingen door Gedeputeerde Staten ten aanzien der gemeente-begrooting voor '1892ontwerp-verordening betreffende de aigemeene herziening der plaatselijke ver ordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd ontwerp-verordening tot regeling van het aantal onderwijzers en onderwijzeres sen aan de openbare scholen voor lager onder wijs; ontwerp-instructie voor den directeur der aigemeene begraafplaatsontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1891rapport van de commissie voor de stedelijke gasfabriek op het adres van Th. Smit, te Amsterdam, om oprichting in Nederland van eene tweede fabriek tot het distilleeren van koolteer, welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te worden behandeld. Benoeming vana. een lid der commissie van toezicht op het middel baar onderwijsS. een lid der commissie van toezicht op het lager onderwijse. een direc teur der aigemeene begraafplaats; d. een eeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan bet gymnasium e. een leeraar in natuur kunde aan de burger-avondschoolf. eene onderwijzeres 3e kl. aan de le openbare tusschenscbooly. eene onderwijzeres 3e kl, aan de 2e openbare lusschenschooladres van A. Scheurkogel om eervol ontslag als onderwijzer 3e kl. aan de le openbare armen school adres van Th. Smit, te Amsterdam, betreffende de oprichting in Nederland van eene tweede fabriek tot het distilleeren van koolteeradres van J. H. van Dijk, om afstand in huur van een perceel gemeentegrond aan de Dwarsstraatadres van A. van den Bos, gewezen sluiswachter, om eene janrlijksche toelage uit de gemeentekasadres van G. Montfoort, le beambte ter thesaurie, om ver hooging van jaarwedde. En verdere voor stellen en mededeelingen. Alhier liggen te overwinteren de volgende schepen: schooner-brik Eerndina, driemast- schooner Tjadmoine, liggende in de Nieuwe haven, schooner-brik Oatharina Wilhclmina bark Transschooner Quintm, schooner Menno, bark Neerlands Vlagde kotters Cosmopoliet, Maria, NoordsterEva, de log gers Harmonie II, Schiedam 8, Excelsior, alle liggende in de Buitenhaven. De maand November heeft de opbrengst der middelen, blijkens het heden versehenen overzicht, weder een zeer grooten sprang voorwaarts gebracht, zoodat de schatkist aan het eind der jongst verschenen elf maanden f2,848,000 meer had ontvangen dan op hetzelfde tijdstip van het voorgaande jaar en f 3,038,000 meer dan de raming. Het is waar dat het wisselvallige successierecht een leeuwenaandeel daaraan heeft toegebracht, maar ook onder de accijnzen zijn er die heel wat ruimer gevloeid hebben dan tot dusver in dit jaar. Boven aan de lijst beginnende, vinden wij de directe belastingen (grondbelasting, perso neel en patent) met eene meerdere ontvangst over de maand November van f92,000, ver volgens de invoerrechten met f15,000. De totaal-opbrengst der accijnzen is f 436,000 meer, waarin de suiker alleen voor f259,000 deelt, voorts da wijn voor f6000, het ge distilleerd voor f142,000, het zout voor f27,000 en de zeep voor f 13,000. Daaren tegen bleef de accijns op de bieren en azijnen f '1500 en die op het geslacht bjjnafl0,000 beneden de maand November van het vorig jaar. De waarborg ca belasting der gouden en zilveren werken was ook wederom f 2000 lager. Onder de rubriek indirecte belastingen is er slechts een, die ruimer gevloeid heeft in de afgeloopen maand en dat is, zooals wij reeds in het hoofd speciaal aanduidden, het recht van successie hetwelk f 1,868.000 gaat boven de opbrengst van November 1890, Daarentegen bleven er beneden de zegel rechten met f78,000, de registratierechten met f46,000 en de hypotheekrechten met f7000. Ook de domeinen leverden f 26,000 minder op, doch hooger waren: de posterijen f33,000, de rijkstelegrafen f8000 en de loodsgelden f4000. De totale opbrengst der maand November jl. •was f12,056,222.761/!, tegen f 9,757,240.38Vs in diezelfde maand van het vorig jaar. Ruim een vierde van de ongeveer 550 jongens van Hr. Ms. opleidingsschip Admit raai vaa Wasseneer te Amsterdam is door de influenza aangetast. Een deel daarvan wordt in het garnizoens-hospitaalde overige jon gens aan boord verpleegd. De ziekte is van zeer goedaardig karakter. Ziekenoppassers zijn van Hellevoetsluis naar de Wamenaer gezonden om bijstand te verleenen aan het steeds aanwezige verplegingspersoneel. Gistermiddag brachten de president der Fransche republiek en mevrouw Carnot een Uit Ried wordt aan de N. B. Ct. gemeld r. Pas v\jf weken geleden .had hier eene- droevige gebeurtenis plaats. De dienstmeid van den predikant was eensklaps verdwenen en werd den volgenden dag in een sloot met- weinig water, dicht bij de pastorie, gevonden, terwijl zij de handen op de borst hield ge klemd. En thans heeft weder iets dergelijks- plaats gehad. De tegenwoordige dienstmaagd is Donderdag op dezelfde plaats in dezelfde- houding gevonden. Tusschen vjjf en zeven uur 's avonds heeft men haar lijk opgehaald. Dacht men vroeger aan zelfmoord, thans

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2