Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Stedelijk Nieuws. vraagt men zich af, of hier niet eene misdaad in het spel is. Naar men nader verneemt, is het droevig ongeval niet toe te schrijven aan misdaad, zooals sommigen al begonnen te denken. De lijkschouwing heeft te Ried plaats gehad door dr. Dijken uit Beetgum, en te Wier ten huize van de ouders door dr. Bruinsma vanBerli- kum. Beiden getuigden dat er geen sprake kon zijn van misdaad. De brigadier kon ook het voetspoor vinden van de keuken naar het water, waarheen zij zich uit eigen beweging heeft begeven. Te Heerierheide (L.) zijn in de beide laatste weken veertien personen door pokken aangetast, van welke reeds drie zijn bezweken. Yan de aangetasten, meestal kinderen beneden den leeftijd van zes jaar, waren 42 niet gevaccineerd, en onder deze de overledenen. O Men vermoedt, dat de ziekte werd inge voerd door een jongen, die te Essen heeft gewerkt. 's-Gravenhage. H, M. de Koningin- Regentes had Maandag wederom verschil lende leden der hofhouding aan tafel genoo- digd, benevens den generaal-majoor baron Taets van Amerongen, inspecteur der infan terie en gouverneur der residentie. H. M. Koningin Wilhelmirta heeft aan dit diner deelgenomen. H. M. de Koningin-Regentes verleende hedennamiddag tusschen 4 en 5'/a uur aan verschillende personen audiëntie. Scheveningen. Het stoffelijk overschot van den voormaligen badarts dr. Mess alhier is heden naar Gotha vervoerd, om daar, naar den wil des overledenen, het crematie proces te ondergaan. Amsterdam. De storm van de laatste dagen heeft hier ter stede een menschenleven gekost. Aan den Amsteldijk is nl. door denhevi- gen wind een vrouw in het water geraakt en verdronken. Op de Prinsengracht werd een vrouw even eens door een harden rukwind in het water gedreven. Op haar hulpgeroep schoten echter direct eenige lieden toe, die haar spoedig weer op 't droge hielpen. Prof. Helmholtz is lijdende aan griep. Uithoofde van het hevige heerschen dier ziekte is het leeraren-seminariurn te Mariën- burg gesloten moeten worden. Te Brussel is op 78-jarigen leeftijd overleden de beroemde scheikundige Jean Servais Stas. Op eene te Parijs gehouden vergadering van den Franschen vrouwenbond is besloten een veldtocht te beginnen tegen de nieuwerwetsche vrouwenkleeding. De ledenverplichten zich, rokken en kleederen in 'talgemeen zoo kort mogelijk te dragen; geencor- setten, groote hoeden of hooge hakken te gebruiken of zich te decolleteeren. Op de vergadering was ook het mannelijk geslacht vertegenwoordigd. Echter onvoldoende naar 't schijnt. Een voorstel van een oud heer, dat de dames voortaan een soort van Turksche kleedij zouden dragen, werd verworpen zonder dat er zelfs over gestemd was. In 1886 werden in het instituut—Pasteur te Parijs 2671 personen ingeënt, 25stierven; in 1887 stierven 13 van de 1770; in 1888 9 van de 1622in 1889 6 van de 1830in 1890 5 van de 1540. Sedert 1 Jan. 1891 is de sterfte nog iets geringer. De abt van Pontfarcey (Fransch dep. Calvados) werd in Sept. 11. veroordeeld tot 100 francs boete, omdat hij had geweigerd aan de justitie mede te deelen wat een medeplichtige aan een moord hem in de biecht had bekend. Hij kwam in hoo- ger beroep en thans is hij vrijgesproken, omdat de geestelijken der wettelijk erkende godsdiensten verplicht zijn, geheim te houden, wat hun in hunne ambtsbediening wordt toevertrouwd. Te Parijs zijn, volgens opgave van prof. Brouardel, ia de laatste week honderd sterfgevallen meer dan in de daaraan voorafgaande voorgekomen tengevolge van da influenza. Te Evreux is dezer dagen een veertienjarige jongen in hechtenis genomen, die dertien brand stichtingen op het geweten heeft. Sommigen zien in den knaap een slachtoffer van «atavis me". Zijn grootvader werd namelijk wegens het zelfde misdrijf veroordeeld. Aan de Bud. Hirlap wordt uit Vinna de vol gende roman uit 't leven geschreven In een dorp van Hongarije leefden eens een aardig jongmensch en een schoon joodsch meisje. De jongeling kreeg het meisje lief, doch daar hij ka tholiek van geloof was, wilde zijne familie niets van een huwelijk tusschen hen weten. Op eens waren de beide gelieven verdwenen. Niemand wist waarheen en tot nog toe bleef elk spoor van hen verloi en. Het paar was de wereld ingetogen en vond eene toevlucht bij de geloofsgenooten van het meisje, bij wie de jongeling zich als Jood uitgaf. Daarmede was zijn noodlot beslist. Hij werd een aanhanger van dan Talmud, studeerde vlijtig en toen men in Vinna een rabbi zocht; solliciteerde hij naar die betrekking, en wel met goed gevolg. De nieuwe rabbi en zijn jeugdige vrouw keerden naar Vinna terug en hij kwam daar zijne plichten tot tevredenheid zijner gemeente na. Onlangs nu stierf hij. Zijn geheim kon hij echter niet in't graf nemen. Het gebeurde werd bekend. En zijn vrouw, door de ouden der gemeente bestormd, erkende dat de rabbi geen jood, maar een Christen was, die zich ter wille van hare liefde gedurende zijn geheele leven als jood had voor gedaan. Dit zoo zijnde, weigerde men den ongeloovigen rabbi te begraven. De familie wendde zich tot het gemeentebestuur en dit wendde zich tot den kathuiieken pastoor, daar men onder de papieren van den rabbi het doopbewijs had gevonden. De pastoor droeg het geval aan den bisschop voor en deze gaf zijne toestemming tot de begrafenis. Zoo geschiedde het; dat in Vinna de pastoor den rabbi begroef. Een afgrijselijk drama heeft in het graafschap Wieselburg (Oostenrijk) plaats gehad. Jaren geleden vertrok een boerenjongen uit een klein dorp naar Afrika en dezer dogen keerde hij onverwacht van daar terug met een aardig sommetje, dat hij had be spaard 600 goudstukken, De vader herkende den jongen dadelijk, maar wilde de verrassing voor zijn vrouw nog grooter maken, zoodat hij haar in den waan bracht, dat het een vreemdeling was, die bij hen zou overnachten. In 't holst van den nacht stond de vrouw op, beheerscht door de zucht om zich van den buit des vreemdelings meester te maken en doodde hem, door hem den hals af te snijden, 's Morgens deelde de vader het nu zoo vreesehjk geheim aan de moeder mede, die, vernemende dat zij haar eigen zoon had vermoord, plotseling als iijk ineenzonk. Te Pest heerscht de diphtheritis zoo hevig, dat alle openbare lagere scholen tot 10 Januari zijn geslotenverleden week waren er 200 nieuwe patiënten, bijna alle kinderen. Ook te Dublin woedt de influenza in hevige mate, en zij maakt daar meer slachtoffers dan ergens in het Vereenigd Koninkrijk. In het Théatre Savigliano, te Turijn, werd on langs een voorstelling van de «Somnambule" af gebroken door een treurig tooneel, dat ongelukkig werkelijkheid was. Gedurende het ballet, dat tus schen het 2e en het 3e bedrijf dier opera was inge voegd, werd de eerste danseres, Giuseppina Robbia een zeer schoone en populaire kunstenares plotseling ongesteld. Zij wilde van het tooneel gaan, maar nog vóór zij achter de coulisses was, zonk zij ineen. Een paar dokters uit bet publiek snelden onmiddell ijk toe om hulp te verleenen, maar tever geefs de danseres stierf binnen weinige oogenblik- ken. In de ontsteltenis had niemand er aan ge dacht het scherm neer te laten en zoo was het pu bliek getuige van het droevig schouwspel. Te Barcelona is een bende valsche munters, waaronder een Duitscher, gearresteerd ée bende maakte Spaansch, Fransch, Italiaansch en Duitsch muntpapier. Prins George van Griekenlanddie in Japan den Russischen kroonprins het leven redde, heeft opnieuw een kloeke daad verricht. Toen hij onlangs in de haven Piraeus een bootje door een hevigen rukwind zag omslaan en een matroos, die er in had gezeten, in groot gevaar van verdrinken zagsprong hij zonder zich te bedenken te water, greep den matroos vast en bracht hom na een lange worsteling met de golven, behouden aan wal. De Atheen- sche «Maatschappij tot redding van drenkelingen" heeft den prins een groote gouden medaille toe gekend. Te Vladiwostock heeft een dievenbende zich, door middel van een onderaardsche gang, toe gang weten te verschaffen tot de gouvernements schatkist. Met een buit van 350,000 roebels wisten zij te ontkomen. Te Moskou verscheen Dinsdag bij een rentenier een man die, in naam van eene niet bestaande geheime maatschappij, 25,000 roebels eischte. Toen de rentenier de volmacht van den man bezichtigde, bracht deze een revolver te voorschijn. De rentenier wist echter te voorkomen dat de revolver afging en slaagde er in de aanrander te overmeesteren. De grootste hond van da wereld, zegt de Figaro, is «Lord Bute", een St. Bernard, 1 M 10 hoog aan de schouders en wegende 247 pond. Hij is onlangs door een Amerikaan gekocht voor f47,500. De Deensche kapitein Run heeft een nieuw dieplood voor schepen uitgevonden, dat de diepte afmeet naar de drukking van het water. De Deensche marine heeft verscheidene proeven met het toestel genomen, welke alle uitstekend zijn geslaagd. De Amerikaansche vaster Henri Stratton is dezer dagen te New-York overleden, als een slachtoffer van zijn hongereerzucht. Zijn ideaal was, den Italiaan Simei te overtreffen en langer dan 45 dagen zonder voedsel te blijven. Hij begon zijn vasten en in het eerst ging alles goed. Maar na den dortigsten dag vertoonden zich bij Stratton - ernstige verschijnselen van zwakte en den 37n werd hij telkens door flauwten overvallen. De dokter, die toezicht hield op zijn honger- kuur, ried hem, het vasten op te geven, Stratton weigerde, maar 's dokters raad om ten minste wat champagne te nemen volgde hij op, al te goed zelfs, want hij dronk zooveel van dien wijn, dat het geneesmiddel erger werd dan de kwaai. Den tweeënveertigsten dag moest hij naar het ziekenhuis gebracht worden, waar hij weldra overleed. Op de gansche wereld bestaan thans 147 univer siteiten. De meest bevolkte zijn die van Parijs met 9215, Weenen met 6220 en Berlijn met 5525 stu denten. In Mexico heerscht hongersnood in verschil lende districten neemt de toestand een dreigend karakter aan. Met uitzondering van de Zuidelijke Staten is overal de oogst óf gedeeltelijk, of geheel verwoest. Gedurende de laatste dageri komen bij het congres herhaaldelijk aanvragen in, om de in voerrechten op maïs tijdelijk op te heffen, teneinde aanvulling van den voorraad uit de Vereenigde Staten mogelijk te maken. In korten tijd steeg de prijs van maïs met 100 pCt. De gouverneur van Chihuahua heeft 100,000 bushels graan uit de Vereenigde Staten ontboden, die gratis of tegen zeer lagen prijs onder de noodlijdenden verdeeld zuilen worden. Buitendien is in Cordoba de gele koorts uitge broken, en in den staat Jalisco was de nooddruft der bevolking reeds oorzaak van ongeregeldheden, waartegen de overheid krachtdadig moest op treden. Chicago was mooi op weg een modern Babel te worden, ook wat den torenbouw betreftmen ging er steeds hooger huizen bouwen. Maar de ge meenteraad heeft nu, na langdurige discussién, besloten, dat er geen huizen meer gebouwd mogen worden van vijftien of meer verdiepingen. Veer tien verdiepingen is toch ook ai genoeg. Een groot gebouw, dat al 200.000 dollars kostte, heeft men moeten opgeven. De lijkverbranding vindt in de Argentijnsche republiek voortdurend meer toepassing. In 1886 bedroeg het aantal vrijwillige verbrandingen van lijken 6789, en in 1890 is het tot 8474 gestegen. Ook werd eene wet gereedgemaakt, welke be oogt, dat de lijken van personen die aan eene be smettelijke ziekte gestorven zijn en de overblijfselen van lijken alle verbrand moeten worden. De Kaapkolonie telt thans 1.527.244 inwoners, waarvan 376.987 Europeanen. Door de verminking van het woord Missionür in Millionarin een bericht van overlijden, werd eene familie in Silezie dezer dagen niet weinig teleurgesteld. Eene kostbare reis werd onderno men om, in plaats van de millioenen, waarvan in het telegram sprake was, in ontvangst te nemen, het overige reisgeld te offeren, teneinde een armen zendeling eene behoorlijke begrafenis te bezorgen. De prijs van het aluminium is alweder gedaald. De maatschappij voor aluminium-industrie te Venhausen verkoopt nu het kilogram voor 8 mark. Wanneer men het verschil in soortelijk gewicht in aanmerking neemt, staat die prijs ongeveer gelijk met dien van het koper. Dit zal waar schijnlijk niet weinig er toe bijdragen om de toepassingen van dit metaal voor de practijk ie vermeerderen. Eene merkwaardige uitbreiding heeft in den laat ster! tijd plaats gehad in de verzending van eieren uit Canada naar Engeland. Niet minder dan 39a 40 millioeu stuks kwamen daar imds dan aanvang van dit jaar aan, en vonden afnemers tot zulke goede prijzen, dat eene belangrijke toename van den uit voer m een volgend jaaigetijde te wachten is. Speciale treinen zuilen Joopen om de eieieu op de verschil lende stations van den Canadian-Pacific- en van den Grand-Tiunk-spoorweg te verzamelen, in verbinding met de sneistvarende Transatlantische stoombooten. Voorts bloeit de uitvoerhandel van Canada nog in de fijnste merken boter, welke geregeld naar de Engelsche markten gezonden worden, in kalkoenen, een in Groot-Brittannié zeer geliefkoosd gerecht, en in rijtuigpaarden, die op de Londensche veilingen ge regeld f 12ÜÜ per stuk opbrengen. Het koken van eieren naar de klok of een zand- looper levert, gelijk alle huismoeders wel weten, niet altijd de gewenschte resultaten opde eieren zijn dikwijls te hard of te zacht. Men heeft echter in den laaisten tijd een betrouwbaarder, weten- schappeiijker manier voor dit huishoudelijk werk gevonden. Als men de eieren naar den thermo meter kookt, kan men ze precies zoo hard of zacht krijgen als men zo hebben wil. De eieren worden in het water gelegd zoodra het oon tem peratuur heeft van 50 Reaumur. Als de tempera tuur tot 70° R. gestegen is, begint het wit vast te worden, terwijl de dooier nog vloeibaar isop 73° is het wit geheel vast en de dooier begint vast te worden op 75" is de dooier «als een zachte pruim", op 76° is ook de dooier hard en en hij wordt harder hoe langer men het ei nog laat koken. 's-GltVYEVHACE, 15 December. Tweede Kamer. De marine-begrooting is aan genomen. De minister hield vol dat niet alle schepen binnenslands kunnen gebouwd worden, maar de belangen der particuliere industrie ia het oog te zullen houden. De verbetering van de positie der machinisten zal hij overwegen. Willemsoord zal hehouden blijven als repa- ratiewerf. Tegen de misbruiken bij de marine bij aanbestedingen zal hij waken. De Kamer heeft besloten de geldleening te behandelen na financiën en Maandag de Biliiton-over- eenkomst. Hoofdstuk nationale schuld is aangenomen. Bij hoofdstuk financiën zijn ver schillende punten behandeld. 's-GKAVEïlfllAGE. De gemeente raad heeft in zijn heden gehouden zitting benoemd tot havenmeester den heer H. van der Velden, havenmeester te Schiedam. BURGERLIJKE STAND. Geboren12 December. Nicolaas Adriaan Marie, zoon van Th. Meijer en J.M. Tromp- per, Hofje van Belois. Alida Cornelia, dochter van C. Schouten en A. Koenderman,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3