dmnk. Vervolgens werd de opheffing goed gekeurd van de bestaande belasting van 10 pCt. o"p het ijl vervoer per spoorweg. OOSTENRIJK. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft de heer Gregr verklaard, dat de jong-Czechen tegen het budget zullen stemmen. De voorgaande regeeringen trapten- op het Czechische volk met klompen, ter wijl graaf Taaffe het met verlakte bottines schopt. Aartshertog Sigismund, de oudere broeder \an den onlangs overleden aartshertog Hein- lieh, is Dinsdag eveneens aan de gevolgen der influenza bezwekea. Te Praag zal in 1893 eene ethnografische CzeehFche tentoonstelling worden gehouden, omvattende alles wat betrekking heeft op liet verleden, het tegenwoordige en de toe komst der Czech en in Bohemen, Moravië, Silezië en Hongarije. ZWITSERLAND. De Nationale Baad heeft met 95 tegen 10 Stemmen het besluit van den Bondsraad goed gekeurd, waarbij amnestie werd uitgevaardigd voor revolutionnaire handelingen, welke in het nfgeloopen jaar in het kanton Tessin zijn gepleegd. RUSLAND. Uit St.-Petersburg wordt aan de Standard gemeld, dat de straatrooverijen aldaar zoo toenemen, dat de koetsiers weigeren de steden in te rijdenhet vervoer per wagen heeft trouwens nagenoeg opgehouden door de groote steifte onder de paarden, terwijl het vervoer langs de spoorwegen allerellen digst blïjtt en feitelijk stilstaat tot de rivieren weder open zijn. De czaar moet zoo ontstemd zijn door het bericht dat aan tal van spoorwegstations in het zuiden zijns rijks groote hoeveelheden graan, bij gebrek aan vervoermiddelen, liggen te bederven, terwijl elders gansche districten hongersnood lijden, dat hij den minister van verkeer Hübbenet zijn ontslag heeft thuis gezonden. Vermoedelijk zal de bekende gene raal Annenkoff hem opvolgen. Eene deputatie van Londensche kwakers is te Peteisbuig aangekomen, met 100,000 voor de noodlijdenden door den hongersnood, in Engeland bijeengebracht. S E R V I E. Sedert geruimen tijd zijn tussclien de regeering en den ex-koning Milan onderhan delingen gevoerd over eene schikking, waarbij laatstgenoemde, tegen ontvangst van een aanzienlijk bedrag in geld, afstand zou doen van al zijne staatkundige rechten en de voogdij over zijn zoon, den tegen woord igetx koning Alexander. Enkele weken geleden zijn partijen het eens geworden, maar het hin kende paard komt thans achteraan, want de bank, die de benoodigde gelden zou voorschieten, wil dat slechts doen met goed keuring van de regeering en het regentschap. Aangezien deze echter niets kunnen doen zonder medewerking der Skupschtina, die op het oogenblik niet bijeen is, hebben zij de leiders der radicale paitij bijeengeroepen om zich van hunnen steun te verzekeren, maar deze hebben eenparig geweigerd de schikking goed te keuren, zoodat nieuwe moeilijkheden te wachten zijn. P E R Z I E. Aan de Times wordt uit Teheran geseind, dat men de tabakregie-maatschappij tracht over te halen, de operatiën voort te zetten met vrijen handel in tabak, daar de regeering machteloos is tegenover het passief verzet van het volk, hetwelk eenvoudig weigert te rooken zoolang de regiedvvang duurt. AMERIKA. Uit Brazilië wordt gemeld, dat de troepen te San Pauio het hureau van het dagblad Correio Paulislano Rebben vernield, wat een vreemd denkbeeldgeeft van den aard der beweging aldaar. De aanhangers van den gou verneur en zijne tegenstanders leverden elkan der in de straten voortdurend slag, schoon er weinig slachtoffers vielen. Om er een eind aan te maken, nam de gouverneur ten slotte ontslag. Biim en landsclte Berichten TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 December. In deze zitting is de beraadslaging over hoofdstuk VIIS (financiën) voortgezet. Bij de replieken drongen de heeren Rutgers van Rozenburg en Van Alphen er bij den minister op aan, om de perequatie van de grondbelasting niet langer uit te stellen en haar toe te passen, onafhankelijk van de her ziening van andere belastingen. De minister meende echter, dat de pere quatie niet geheel was los te maken van een vermindering van lasten, die tegenover de oplegging van meerdere moest staan. Aan den heer Dobbelmann kon hij niet het tijdstip eener door hem verlangde tariefsher ziening bekendmaken. Met den heer Viruly Verbrugge erkende hij dat voorziening in het kwaad van ver minking onzer muntstukken noodig is. Hij zal voortgaan met geleidelijke inkorting der staatsloterij, doch daartoe vond de heer Donner niet voldoende het niet meer aanstellen van nieuwe collecteurs, maar moest het aantal loten worden verminderd. Volgens mededeelïng des ministers zal de domeingrond te Ommen gebruikt worden voor het onder dak brengen van manoeuvreerende troepen. De begrooting van financiën is zonder stem ming aangenomen. Het denat over de geldleening van 45 mil- lioen a 3]/s pCt. is daarna aangevangen. De heer Bahlmami bestreed die leening als niet noodzakelijk, en niet wenschelijk, daar een 3-percents-leening de voorkeur verdient, en gevaarlijk als een eerste stap in de richting van scheiding tusschen de Indische en Nederl. financiën. Hij wenseht zekerheid dat geen Indische leening te wachten zij. De heer A. van Dedem wenschle ook eene 3-percents-leeuing. De heer Van Karnebeek ried aan. het bedrag der leening met 5 millioen te verhoogen. De heer Van Delden drong aan op aflossing van het aan de Amst. kanaalmaatschappij ver schuldigde. Ook hij bestreed de uitgifte van vlottende schulden voor Indië De heer Mees verdedigde het ontwerp, onaf hankelijk van een latere leening voor Indië. De minister van financiën verdedigde het leening-bedrag en de type er van en vei-zekerde dat voor Indië geen vlottende schuld zou wor den uitgegeven. Het plan was de leening direct te plaatsen. Kwamen aannemelijke aan biedingen, dan zou hij ze onderzoeken. Het leeningsontwerp werd onveranderd aangenomen met 76 tegen 10 stemmen. Aangenomen werden voorts het ontwerp tot heffing eener grondbelasting in 1892, alsmede de middelenwet. Hedenavond is hoofdstuk oorlog aan de orde. SCHIEDAM, 17 December 1891. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ont vanger der belastingen te Enschede de heer J. M. Burgerhoudt, thans te Wormerveer. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op Zater dagen 19 en 26 December niet plaats hebben. Op den lsten December jl. was een bedrag van f5,100,000 aan schatkïstpromessen in omloop. Op genoemden datum was aan de Nederlandsche bank, wegens door haar ter leen te verstrekken gelden, in onderpand gegeven een bedrag van f 5,000,000 in schat kistbiljetten. Blijkens bericht van den consul-generaal te Christiania is het verbod van invoer van rundvee, schapen en geiten uit Nederland in Noorwegen opgeheven. St.-Ct De toestand van mr. J. Moolenburgh, lid van de Eerste Kamerte Zieriksee, was, volgens de Middelb. Ct., in de laatste dagen ongunstiger en gaf zelfs aanleiding tot ernstige ongerustheid. Men seint uit Batavia aan de N. R. Ct., dat de kolonel Pompe van Meerdervoort, gouverneur van Atjeh, pensioen heeft aan gevraagd. Men noemt voor de in te stellen betrek king van inspecteur voor het landbouw onderwijs bij het departement van bïnnen- landsehe zaken den heer F. B. Löhnis, directeur der Maatschappij van Weldadig heid" te Frederiksoord. De Haagsche kouter van de Pr. Gron. Ct. schrijft, naar aanleiding van het feestmaal, waarmede het zilveren jubileum van mr. Haflmans als lid van de Tweede Kamer is gevierdsik heb er het bijblad van 25 jaren geleden nog eens op nagelezen, en kan niet vinden, dat 's mans intrede op het Binnenhof toen juist eene bijzonder joyeuse entrée was. De heer Storm van 's-Gravesande liet toen menig hartig woordje hooren over die zonder linge herbenoeming tot kantonrechter. Sedert is mr. HaffVnaus de voornaamste amuseur der Kamer geworden. Als eenige sgeachte afgevaardigden" achtereenvolgens door lange, eentonige, saaie redevoeringen de vergadering van lieverlede in die eigenaardige verlam mende, droomerige stemming hebben ge bracht, waarin men na een reis van een uur of drie in een dreunenden, schokkenden spoortrein geraakt, dan treedt mr. Haflmans op. Als een zonnestraal in een pikdonkeren i nacht boort zijn grappig woord, populair van toonsoms snijdend als een scherp scheermes, door de soezende vergadering. Allen luisteren naar den redenaar met zijn breed, overal doordringend stemgeluid, en telkens davert de zaai van 't lachen, als de man van het licht een kostelijken zet ten beste geeft. Alles is vlijtig gememoriseerd, geen woordje heeft zijn geboorte aan de improvisatie te dankenmaar veel van het geen de schrandere en geestige Limburger zegt, is raak en guitig. »Als de oude heer Storm, die zoo boos was toen mr. Haflmans op het Binnenhof verscheen, nog eens vernemen kon hoe de geestverwanten den man, die steeds om meer licht vroegbij electrisch licht gevierd hebben!" De volgende vrij curieuse verkiezingsschets is in de Arnh. Ct. te lezen: Bij de verkiezing voor de Tweede Kamer in Tiel was er een wachtwoorddat voor velen een tooverwoord bleek te zijnsik ben een Tielsche jongen". Het was een uitdruk king van den gekozene, den heer Tydeman zelf. Optredende als spreker voor zijn kiezers had hij, in tegenstelling van de hooge waar digheden, die bij de aanbeveling van decan- didatuur van den oud-minister Mackay opge somd werdener op gewezen dat hij niets van dien aard achter zich had en zich slechts kon geven alseen Tielsche jongen. Dit eenvoudig uitgesproken woord heeft vele ouders ontroerd en er toe medegewerkt om den liberalen candidaat populair te maken. De heer Tydeman was trouwens zeer open hartig en heeft, waar hij tot de kiezers sprak, een aantal onomwonden verklaringen afgelegd, ook waar hij wist dat ze sommigen minder aangennam toeklinkon zouden. In dit opzicht vormde hij een merkwaardige tegenstelling met een vroegeren candidaatden heer Beelaerts van Blokland, die hier een drietal jaren geleden ook eens voor de kiezers op trad en een rede hiald, die zoo kunstig ge draaid was, dat aan het slot niemand wist wat de spreker eigenlijk gezegd had. Over de zegepraal van den Tielschen jongen heersehte een groote geestdrift, die vooral 'savonds bleek na de serenade, toen de deelnemers uitgenoodigd werden den gekozene te verge zellen naar de groote zaal van het spaarbank gebouw. Ofschoon deze zaal 700 personen kan bevattenwas zij te kleinomdat zoovele geestdriftigen zich bij den stoet aansloten, dat menig kiezer niet toegelaten kon worden. In toespraken en toosten werden de Tielsche jongens meer dan eens herdacht, en daar zijn er verscheidenen onder, wier naam met eere in den lande genoemd wordt. Daartoe behoort ook mr. P, Rinkde afgevaardigde voor Arnhemdie uit Den Haag kwam om de overwinning van zijn academievriend mede te vieren, en bij zijn binnentreden in de volle zaal, waar reeds eenige waardeerende woor den over hem gesproken waren, met bijzon dere geestdrift ontvangen werd. Onder de gasten merkte men ook vele katholieken op, en er wordt met reden verondersteld, dat vele- katholieken in het district op den liberalen candidaat gestemd hebben. Naar de Apeld. Ct. bericht, zal het ge deelte spoorweg AlmeloSalzbergen weldra door de Hollandsche ijzeren-spoorweg-maat schappij in exploitatie worden genomen, waar mede de kortste verbinding is verkregen tusschen Engeland en Duitschland. Als ge volg daarvan zal o. a. het station Apeldoorn aanzienlijke uitbreiding ondergaan, terwijl ook reeds besloten is dubbel spoor te leggen tusschen ApeldoornAmersfoort. De groote route der staatsspoor naar Berlijn, welke thans over Zutfen—Salz bergen loopt, zal dientengevolge met 1 Mei worden verlegd over Zutfen—Enschede Munster. Op 4 Januari a.s. zullen niet minder dan 200 ambtenaren en beambten der staats spoorwegmaatschappij worden bevorderd. Hieronder bevindt zich voor een groot deel personeel der voormalige Ned, Rijnspoorweg- in aatschappij. De heer dr. R. A. Kollewijn verklaart dat de instemming, door zijn »voorstel tot ver eenvoudiging onzer spelling" verworven, veel grooter is dan hij had durven hopen. Wel schijnt ook hem salgeheele overeenstemming" onmogelijk te bereiken, maar toch ver betering, meent hij, zal en moet komen. Een na schrift" door hem aan zijn voorstel" toegevoegd, besluit hij als volgt: Geen overdreven eischen derhalve en eens gezindheid. Maar nu late zich niemand terughouden door de vrees, dat wij zoodoende niet genoeg zullen verkrijgen. Al wordt er slechts op enkele punten gewijzigd, het te behalen voor deel kan niettemin zeer groot zijn. Gelukt het om eens iets te noemen ons den last van de verbindings-» en s, de moeilijk heden, die betrekking hebben op mannelijk of vrouwelijk geslacht, op e of ee, o of oo en s of sch van den hals te schuiven, dan reeds zullen wij met voldoening kunnen ge tuigen, een paar flinke schreden in de goede richting te hebben gedaan. Om tot een resultaat te komen, moeten dan nu bepaalde voorstellen worden inge diend. Daarover moet worden beraadslaagd en zoo mogelijk beslist. Een vergadering van hen die althans in. hoofdzaak instemmen met de overwegingen, en wenschen, in deze bladzijden uitgesproken, zal in elk geval noodig zijn. De voorsteller verzoekt vóór 1 Februari naam en adres te ontvangen van allen die met hem pogingen in zijn geest willen aan wenden. Voor de leening der gemeente Maassluis ad f9000 is ingeschreven tot een bedrag van f36,000 naar koersen van lOO'/s, lOOVi,- 400% en 100% pCt.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2